Ministr kultury Antonín Staněk odstupuje. Je to vítězství, říkají umělci

  16:50aktualizováno  18:21
Antonín Staněk nestrávil ve funkci ministra kultury ani rok. Po dohodě s šéfem sociálních demokratů Janem Hamáčkem hodlá odstoupit do konce května po volbách do Evropského parlamentu. Portálu iDNES.cz to potvrdil poslanec ČSSD Jan Birke. Staňkův konec požadovalo několik petic, otevřených dopisů i opozice.

Ministr kultury Antonín Staněk (na snímku) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Na Fajta už podal dvě trestní oznámení, další se chystá. (18. dubna 2019) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Jakožto ministr, který se zodpovídá prezidentovi ČR, Vám, sociální demokracii a občanům této země, České republiky, si za všemi svými rozhodnutími pevně stojím. Jsou v souladu s mým nejlepším vědomím a svědomím,“ napsal Staněk v rezignačním dopisovi premiérovi Andreji Babišovi (celý text rezignačního dopisu si můžete přečíst v tomto odkazu). 

Fotogalerie

Babiš se o konci Staňka dozvěděl v SMS od Hamáčka. Prezidentovi demisi pošle, až ji dostane oficiálně. Uvedl, že vyhrocená situace na kultuře vyvrcholí ministrovým koncem. Věří, že rezignace zklidní situaci. „Výběr nového ministra nechávám na ČSSD,“ uvedl premiér.

Šéf ČSSD Hamáček řekl, že oznámí jméno nového ministra kultury koncem května. Úřad potřebuje uklidnit a nový impuls, dodal. Staňkovi poděkoval za práci a nasazení.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka uvedl, že Staňkovo rozhodnutí respektuje. „Za situace, kdy tlak na ministra přerostl v tlak na ČSSD je dle mého názoru nutné resort kultury zklidnit,“ popsal Onderka. Právě zklidnění resortu bude podle něj hlavním úkolem nového ministra.

Pokud Staněk nemá důvěru pracovníků v kultuře, není možné, aby ve své funkci pokračoval, uvedl už včera předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

„My zprávy o nespokojenosti od lidí na klíčových pozicích v kultuře máme, proto jsme přistoupili k tomuto kroku. Premiér a ČSSD musí tuto situaci neprodleně řešit, je to jejich zodpovědnost,“ dodal Výborný.

Normalizační způsoby jsou stále nepřijatelné, říkají umělci

„Je to vítězství sjednocené kulturní scény a ukazuje to, že normalizační způsoby jsou naštěstí v této zemi stále nepřijatelné. Myslím si, že ČSSD si tím také dost uleví. Pan Staněk se pro ni stal břemenem, které už se nedalo obhájit,“ řekl iDNES.cz jeden z organizátorů petice Leoš Válka, ředitel Centra současného umění DOX.

„Rozhodnutí absolutně vítám a kvituji,“ uvedl Václav Marhoul. „Upřímně doufám, že v řadách ČSSD se najde člověk, který bude dostatečně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury a kterého budeme všichni jako umělci moci respektovat,“ doplnil režisér.

„Ta zpráva není nijak překvapivá, dalo se to předpokládat,“ říká Matyáš Chochola sochař a jeden z organizátorů demonstrace před ministerstvem kultury, která proběhla na konci dubna. Podle něj problémy, které trápí kulturní veřejnost, nejsou závislé jen na postavě ministra. „My jsme navrhovali body, které by měly být závazné v debatě ohledně lepší struktury Národní galerie. Řešení problémů samozřejmě stále chybí a bude potřeba se jimi zabývat i přesto, že ministr Staněk končí,“ uzavřel Chochola.

Zeman se sejde s Hamáčkem i Staňkem

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana sdělil, že hlava státu nebude zatím situaci komentovat. „Pan prezident se ve čtvrtek 23. května 2019 setká s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. S ministrem kultury Antonínem Staňkem pak v úterý 28. května 2019,“ informoval Jiří Ovčáček na Twitteru.

15.května 2019 v 17:31, příspěvek archivován: 15.května 2019 v 17:35

Pan prezident se ve čtvrtek 23. května 2019 setká s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. S ministrem kultury Antonínem Staňkem pak v úterý 28. května 2019. Do té doby neplánujeme žádný komentář.

Odvolání ministra Staňka požadovala hlavně kulturní obec kvůli způsobu, jakým před dvěma týdny odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Staněk ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc  Michala Soukupa odvolal v polovině dubna. Zdůvodnil to jejich pochybeními v hospodaření, která zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích. Na Fajta ministr podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na více než milion korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP.

Petice za Staňkovo odvolání

V kulturní obci následně vznikla iniciativa požadující Staňkovo odvolání. Petici žádající odchod ministra podepsalo dosud zhruba sedm tisíc lidí. V petičním výboru jsou například producent a režisér Václav Marhoul, dokumentaristka Olga Sommerová nebo ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka. Dnes na svou funkci rezignoval ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v NGP Otto Urban, zdůvodnil to nekompetencí ministra.

Staněk odvolal ředitele Národní galerie

Babiš se Staňkem o situaci v kultuře jednal minulý týden v pondělí. Po schůzce uvedl, že situaci v NGP po Fajtově odvolání vnímá jako vážnou, kultura je ale v gesci koaliční ČSSD a on musí její rozhodnutí respektovat.

Užší vedení sociální demokracie pak ve čtvrtek Staňkovi uložilo připravit do konce května výběrová řízení na šéfy obou institucí. Staněk dostal také za úkol zklidnit situaci v kultuře. Předseda ČSSD Jan Hamáček se v neděli v České televizi Staňka zastal, při odvolání podle něj postupoval správně. Odmítl nicméně říct, zda by uvítal Staňkovu demisi.

Fajt skončil kvůli pochybnostem ohledně hospodaření galerie, následně však dostal od prozatímního šéfa galerie Ivana Morávka novou nabídku, a to rovnou na post finančního ředitele. Opozice to označila za absurdní divadlo.

Staňkův konec bude znamenat sedmou změnu pro kabinet Andreje Babiše za 11 měsíců fungování. Poslední ministerské změny se uskutečnily 30. dubna, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry spravedlnosti, průmyslu a obchodu a dopravy. Uskutečnily se také změny v obsazení vicepremiérů.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Na zákon o zdanění náhrad církvím dává ústavní stížnost 42 senátorů

Proslov nově zvoleného předsedy KDU-ČSL, Marka Výborného

Senátoři se rozhodli podat ústavní stížnost na zákon o zdanění finančních náhrad církvím. „Pod stížností je nyní 42...

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Staňkovo zdůvodnění demise je neobvyklé, udělal to nedobrovolně, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech...

Premiér Andrej Babiš (ANO) předal v pondělí rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz