Ministr kultury Antonín Staněk odstupuje. Je to vítězství, říkají umělci

  16:50aktualizováno  18:21
Antonín Staněk nestrávil ve funkci ministra kultury ani rok. Po dohodě s šéfem sociálních demokratů Janem Hamáčkem hodlá odstoupit do konce května po volbách do Evropského parlamentu. Portálu iDNES.cz to potvrdil poslanec ČSSD Jan Birke. Staňkův konec požadovalo několik petic, otevřených dopisů i opozice.

Ministr kultury Antonín Staněk (na snímku) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Na Fajta už podal dvě trestní oznámení, další se chystá. (18. dubna 2019) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Jakožto ministr, který se zodpovídá prezidentovi ČR, Vám, sociální demokracii a občanům této země, České republiky, si za všemi svými rozhodnutími pevně stojím. Jsou v souladu s mým nejlepším vědomím a svědomím,“ napsal Staněk v rezignačním dopisovi premiérovi Andreji Babišovi (celý text rezignačního dopisu si můžete přečíst v tomto odkazu). 

Fotogalerie

Babiš se o konci Staňka dozvěděl v SMS od Hamáčka. Prezidentovi demisi pošle, až ji dostane oficiálně. Uvedl, že vyhrocená situace na kultuře vyvrcholí ministrovým koncem. Věří, že rezignace zklidní situaci. „Výběr nového ministra nechávám na ČSSD,“ uvedl premiér.

Šéf ČSSD Hamáček řekl, že oznámí jméno nového ministra kultury koncem května. Úřad potřebuje uklidnit a nový impuls, dodal. Staňkovi poděkoval za práci a nasazení.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka uvedl, že Staňkovo rozhodnutí respektuje. „Za situace, kdy tlak na ministra přerostl v tlak na ČSSD je dle mého názoru nutné resort kultury zklidnit,“ popsal Onderka. Právě zklidnění resortu bude podle něj hlavním úkolem nového ministra.

Pokud Staněk nemá důvěru pracovníků v kultuře, není možné, aby ve své funkci pokračoval, uvedl už včera předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

„My zprávy o nespokojenosti od lidí na klíčových pozicích v kultuře máme, proto jsme přistoupili k tomuto kroku. Premiér a ČSSD musí tuto situaci neprodleně řešit, je to jejich zodpovědnost,“ dodal Výborný.

Normalizační způsoby jsou stále nepřijatelné, říkají umělci

„Je to vítězství sjednocené kulturní scény a ukazuje to, že normalizační způsoby jsou naštěstí v této zemi stále nepřijatelné. Myslím si, že ČSSD si tím také dost uleví. Pan Staněk se pro ni stal břemenem, které už se nedalo obhájit,“ řekl iDNES.cz jeden z organizátorů petice Leoš Válka, ředitel Centra současného umění DOX.

„Rozhodnutí absolutně vítám a kvituji,“ uvedl Václav Marhoul. „Upřímně doufám, že v řadách ČSSD se najde člověk, který bude dostatečně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury a kterého budeme všichni jako umělci moci respektovat,“ doplnil režisér.

„Ta zpráva není nijak překvapivá, dalo se to předpokládat,“ říká Matyáš Chochola sochař a jeden z organizátorů demonstrace před ministerstvem kultury, která proběhla na konci dubna. Podle něj problémy, které trápí kulturní veřejnost, nejsou závislé jen na postavě ministra. „My jsme navrhovali body, které by měly být závazné v debatě ohledně lepší struktury Národní galerie. Řešení problémů samozřejmě stále chybí a bude potřeba se jimi zabývat i přesto, že ministr Staněk končí,“ uzavřel Chochola.

Zeman se sejde s Hamáčkem i Staňkem

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana sdělil, že hlava státu nebude zatím situaci komentovat. „Pan prezident se ve čtvrtek 23. května 2019 setká s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. S ministrem kultury Antonínem Staňkem pak v úterý 28. května 2019,“ informoval Jiří Ovčáček na Twitteru.

15.května 2019 v 17:31, příspěvek archivován: 15.května 2019 v 17:35

Pan prezident se ve čtvrtek 23. května 2019 setká s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. S ministrem kultury Antonínem Staňkem pak v úterý 28. května 2019. Do té doby neplánujeme žádný komentář.

Odvolání ministra Staňka požadovala hlavně kulturní obec kvůli způsobu, jakým před dvěma týdny odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Staněk ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc  Michala Soukupa odvolal v polovině dubna. Zdůvodnil to jejich pochybeními v hospodaření, která zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích. Na Fajta ministr podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na více než milion korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP.

Petice za Staňkovo odvolání

V kulturní obci následně vznikla iniciativa požadující Staňkovo odvolání. Petici žádající odchod ministra podepsalo dosud zhruba sedm tisíc lidí. V petičním výboru jsou například producent a režisér Václav Marhoul, dokumentaristka Olga Sommerová nebo ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka. Dnes na svou funkci rezignoval ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v NGP Otto Urban, zdůvodnil to nekompetencí ministra.

Staněk odvolal ředitele Národní galerie

Babiš se Staňkem o situaci v kultuře jednal minulý týden v pondělí. Po schůzce uvedl, že situaci v NGP po Fajtově odvolání vnímá jako vážnou, kultura je ale v gesci koaliční ČSSD a on musí její rozhodnutí respektovat.

Užší vedení sociální demokracie pak ve čtvrtek Staňkovi uložilo připravit do konce května výběrová řízení na šéfy obou institucí. Staněk dostal také za úkol zklidnit situaci v kultuře. Předseda ČSSD Jan Hamáček se v neděli v České televizi Staňka zastal, při odvolání podle něj postupoval správně. Odmítl nicméně říct, zda by uvítal Staňkovu demisi.

Fajt skončil kvůli pochybnostem ohledně hospodaření galerie, následně však dostal od prozatímního šéfa galerie Ivana Morávka novou nabídku, a to rovnou na post finančního ředitele. Opozice to označila za absurdní divadlo.

Staňkův konec bude znamenat sedmou změnu pro kabinet Andreje Babiše za 11 měsíců fungování. Poslední ministerské změny se uskutečnily 30. dubna, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry spravedlnosti, průmyslu a obchodu a dopravy. Uskutečnily se také změny v obsazení vicepremiérů.

Autoři: , ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz