Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

  9:50aktualizováno  13:30
Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Na Fajta už podal dvě trestní oznámení, další se chystá. Místo Fajta je vedením pověřen krizový manažer Ivan Morávek. Olomoucké muzeum povede dosavadní zástupce Ondřej Zatloukal.

„Po seznámení s výsledky jsem byl zklamán a nemohl jsem učinit nic jiného, než oba ředitele odvolat. Protože bylo mou zákonnou povinností konat. Současně jsem byl nucen podat dvě trestní oznámení, která už byla doručena státnímu zastupitelství v Praze. Další trestní oznámení se připravuje,“ řekl Staněk na tiskové konferenci. Podaná trestní oznámení míří na Fajta, to třetí připravované ministr komentovat nechtěl.

Staněk podal na Fajta trestní oznámení kvůli podezřelé autorské smlouvě či nájemním smlouvám, jež Fajt údajně nenechal schválit na ministerstvu kultury. Podle Staňka jde o autorskou smlouvu, která nemusí být zveřejněna v registru smluv. Je na částku 1,2 milionu korun, které byly podle Staňka určeny Fajtovi a týkají se šesti výstavních projektů.

Fotogalerie

Fajt sdělil, že rozhodnutí ministra považuje za politický krok a uvedené důvody odvolání za zástupné. Dále dodal, že uzavírat autorské smlouvy mu zákon umožňuje. Autorská smlouva na více než milion korun, kvůli níž Staněk podal trestní oznámení, je podle Fajta standardním nástrojem.

„Odlišuje manažerskou činnost od autorské činnosti,“ řekl Fajt. 

„Mým cílem je v první řadě zajistit pokračování a dokončení aktuálních úspěšně rozpracovaných projektů. Současně zahájím vyhodnocení personální, ekonomické a procesní situace v instituci a připravím návrhy dalších kroků,“ uvedl poté Ivan Morávek, jenž nahradí Fajta.

Zatímco někteří odborníci se ke způsobu Fajtova odvolání vyjadřovali kriticky, odbory v Národní galerii změnu uvítaly. „K personální situaci za Jiřího Fajta se odborová organizace vždy vyjadřovala kriticky. Pokud bude mít řízením pověřený ředitel zájem, jsme připraveni s ním ihned začít spolupracovat a sdělit mu naše názory na současný stav instituce,“ prohlásil předseda odborové organizace Pavel Piekar.

Odvolaný ředitel Muzea umění Michal Soukup odmítl, že by se dopustil chyb v hospodaření muzea, což bylo Staňkovým argumentem pro jeho odvolání. Ministrův krok pobouřil řadu zaměstnanců muzea, kteří před časem vyzvali Staňka k rezignaci. Zvažují nyní další formy protestu. Soukup v prohlášení ministrovy argumenty pro své odvolání odmítl.

„Důvodem mého odvolání byly údajné chyby v hospodaření muzea, které zjistil audit Ministerstva kultury ČR. My jsme na všecky výtky reagovali, vyargumentovali jsme je, ale ministerstvo je smetlo bez jakéhokoliv zdůvodnění ze stolu,“ uvedl Soukup.

V obou případech Staněk ředitele odvolal na základě právního rozboru aktuálního výsledku kontrol, které se v obou institucích uskutečnily. „Oba ředitelé na základě výsledků šetření ztratili mou důvěru v to, že jsou schopni hospodárně a s odpovědností dobrého hospodáře vést tak významné instituce s tak obrovským rozpočtem. Už loni ministerstvo kultury muselo dofinancovávat hospodaření NGP více než 15 miliony korun, podobně by to vypadalo, jak se ukazuje, i v letošním roce,“ řekl Staněk.

„Není to dobrá zpráva, ale současně je mým cílem zajistit fungování a kontinuitu obou organizací,“ řekl dále ministr kultury. Fajta provizorně nahradí krizový manažer Ivan Morávek. Muzeum umění v Olomouci povede současný zástupce ředitele Ondřej Zatloukal.

Návštěvnost Národní galerie stoupá

Ministerstvo kultury už ráno v tiskové zprávě sdělilo, že Staněk ve čtvrtek ráno rozhodl o personálních změnách ve vedení obou institucí na základě výsledků „aktuálně skončených a probíhajících veřejnosprávních kontrol obou institucí“.

O odvolání Fajta ve vedení Národní galerie se spekulovalo delší dobu. Před dvěma týdny ministr Staněk přitom v tisku uvedl, že zatím nemá důvod „pochybovat o jeho uměleckých výsledcích, ty ekonomické vyhodnocujeme. Zajímá mě malá návštěvnost galerie“. 

Zjitřená vernisáž

Zaměstnanci Národní galerie Praha se o odvolání svého ředitele dověděli dopoledne z médií. Vernisáž výstavy děl Josefa Šímy, která byla dlouhodobě naplánovaná, tak kvůli aktuální situaci provázela zjitřená atmosféra. Z řad hostů zaznívaly výzvy na podporu Fajta i rozhořčení, že ministerstvo kultury narychlo svolalo tiskovou konferenci k ředitelově odvolání na stejnou hodinu, kdy začínala vernisáž.

Samotný Fajt na zahájení výstavy ve Valdštejnské jízdárně nebyl, galerii zastupoval ředitel sbírky umění 19. století a klasické moderny Otto M. Urban. Uvedl, že informace o odvolání ředitele má pouze z médií, takže je zatím nemůže a nebude komentovat. Nemohl se tak vyjádřit ani k tomu, zda se zaměstnanci chystají Fajta podpořit a případně jakým způsobem.

"V tuto chvíli já osobně za Jiřím Fajtem stojím a má moji podporu. To, co s galerií za posledních pět let udělal, jakým způsobem se ta instituce otevřela, je důvod, proč jsem do galerie před dvěma lety přišel," řekl.

zdroj: ČTK

Návštěvnost galerie pod vedením Fajta, který do jejího čela nastoupil v polovině roku 2014, ale roste. Loni ji navštívilo celkem 711 928 lidí, v předchozím roce to bylo 690 tisíc lidí, jak vyplývá z výročních zpráv. V roce 2014 do galerie přišlo 380 tisíc lidí.

Podle informací ministerstva v tomto týdnu probíhala v Národní galerii Praha veřejnosprávní kontrola zaměřená na vybrané skutečnosti rozhodné pro hospodaření Národní galerie s veřejnými prostředky.

Spor kvůli stavbě Středoevropského fóra

Se zaměstnanci olomouckého muzea byl ministr ve sporu kvůli plánované stavbě nové budovy muzea pro středoevropské současné umění. Do sporu s muzeem se ministr dostal poté, co začal prosazovat vyhlášení architektonické soutěže na stavbu Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce, na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun. Lidé z muzea a někteří další odborníci prosazovali stavbu podle deset let starého návrhu architekta Jana Šépky, ministr oponoval tím, že tak vysokou sumu z veřejných zdrojů jinak než na základě výsledku soutěže nemůže vláda investovat.

Zaměstnanci muzea požadovali ministrovu rezignaci. Počátkem dubna se však Staněk se zástupci muzea na přípravě architektonické soutěže dohodl. Ministr podle mluvčího muzea pozval Soukupa na čtvrtek do Prahy, ředitel je ovšem nemocný, proto na schůzku odjel jeho zástupce.

Autoři: , ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Metrová socha amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvaná Zajíc, kterou vydražil v...

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc dražili v newyorské aukční síni Christie’s. Nejmenovaný...

Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž)

Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Najdete na iDNES.cz