České památky jsou zabezpečené lépe než Notre-Dame, řekl ministr Staněk

  19:37aktualizováno  16. dubna 13:17
Ministr kultury Antonín Staněk nabídl Francii pomoc při obnově katedrály Notre-Dame, kterou v pondělí zachvátil rozsáhlý požár. „Vyhlásíme dvě sbírky na obnovu katedrály a vyšleme zkušené restaurátory,“ řekl v Rozstřelu Staněk.

Ministr kultury Antonín Staněk v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (16. dubna 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„V katedrále jsem byl před dvěma týdny a je to pro mě symbol středověkého stavitelství. Kontaktoval jsem francouzského velvyslance i kardinála Duku, kdy jsme probrali, jaké máme možnosti. Vyhlásíme dvě sbírky, církevní i státní,“ řekl v Rozstřelu ministr kultury Antonín Staněk, podle kterého je důležité, že se nezhroutily klenby. Nyní se musí katedrála také pořádně vysušit.

Fotogalerie

Jak to zatím vypadá, peníze na obnovu poničené Notre-Dame nebudou takový problém, do Francie už putují miliardy. Česká republika by ale pomocí sbírek mohla financovat vyslání odborníků v podobě restaurátorů, kteří mají zkušenosti s restaurování fresek či vitráží. Pomoci mohou také s obnovou kovových prvků, kde nabírali zkušenosti po požáru hradu Krásna Hôrka na Slovensku.

„Jsem připraven Francii nabídnout pomoc našich odborníků při obnově této mimořádné památky světového významu. Pro Francii je to velká rána, zejména nyní v období před Velikonocemi,“ uvedl ještě v pondělí večer ministr kultury.

„S panem kardinálem jsme o mluvili o zabezpečení českých památek, a většina katedrál u nás už modernizací prošla, s tím i pečlivou protipožární ochranou. Katedrála Svatého Víta je vybavená moderními technologiemi, dvakrát denně je kontrolován chór, hasičská technika dosáhne větších výšek a byl jsem ujištěn kardinálem, že u nás je to zabezpečení na vyšší úrovni, než tomu bylo v případě Notre-Dame,“ řekl Staněk.

Spor o soutěž na novou budovu Středoevropského fóra

Podle Staňka se poslední pozemky potřebné pro stavbu budovy Středoevropského centra v Olomouci vykupovali s přemrštěnou cenou. „Zadal jsem analýzu, která by měla hotová v několika následujících dnech. Po vyhodnocení budeme postupovat tak, jak nám ukládá zákon,“ uvedl ministr. 

Podle ministra centrum v Olomouci bude stát, protože samotný projekt je dobrý. Jde ovšem o prostor, který je v srdci Olomouce, a proto má být co nejreprezentativnější, ideálně s mezinárodním obsazením. Staněk přitom patří ke kritikům současného návrhu. 

„Nelíbí se mi, protože do toho prostoru nepatří. Je příliš tvrdý, je to příliš betonu. Za deset let, co ten projekt byl vytvořený, se už doba posunula a měli bychom dát prostor mladým architektům. Pokud ale přijde návrh, který se schválí, budeme to respektovat,“ prohlásil ministr. 

Právě kvůli Středoevropskému centru čelil Staněk výzvě k rezignaci. K té ho v březnu vyzvaly desítky zaměstnanců Muzea umění Olomouc. Důvodem byla situace okolo projektu obrovské přístavby muzea nazvané Středoevropské fórum za víc než půl miliardy.

Obchodní dům Kotva bude stát, je to kulturní památka

V Rozstřelu se debatovalo i obchodním domě Kotva v Praze. „Nejsem Pražan, ale rozhodně mě ta budova neuráží, z mého pohledu s tím nemám problém. Jako člověk říkám, že má být zachována, jako ministr na to mám komise. A jsem rád, že ji vyhlásili kulturní památkou,“ řekl v Rozstřelu. Narozdíl od Transgasu v případě Kotvy nehrozila žádná demolice a úředníci vyřešili problém rychle.

Před časem se spekulovalo o jeho výměně, protože se o něm mluví jako o nejslabším ministrovi za ČSSD, kterého někteří dokonce označují za „neviditelného“.

Ačkoli se právě o pozici šéfa rezortu kultury spekulovalo už před březnovým sjezdem ČSSD nejvíce, ministr Staněk by podle svých slov chtěl vydržet ve funkci do konce volebního období. Kvůli tomu také nedávno stáhl kandidaturu do vedení ČSSD: „Dělat místopředsedu strany a ministra dohromady se nedá,“ uvedl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Ukrajinci vybírají nového prezidenta, v Česku jich přišlo přes tisíc

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole...

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole prezidentských voleb. Voliči rozhodují,...

Čeští politici už čelili napadení pěstmi, zápalnými lahvemi i pistolemi

Polonahá žena s nápisem v angličtině, že Zeman je Putinova děvka, běžela ve...

Funkce veřejného činitele s sebou nese i negativa. Své o tom vědí i čeští politici, které někdo v minulosti napadl či...

Najdete na iDNES.cz