Grebeníček ocenil ministra kultury Staňka, biskupové mluví o nehoráznosti

  13:25aktualizováno  20:07
Ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD chválí poslanec KSČM a bývalý šéf strany Miroslav Grebeníček. „Ministra kultury Antonína Staňka jsem měl možnost poznat jako řadového poslance v příslušném parlamentním výboru. Viděl jsem v něm člověka, který ovládá problematiku resortu kultury, což se pak projevilo při jmenování ministrem,“ uvedl Grebeníček.

Na křtu knihy Miroslava Grebeníčka Ve znamení kříže se objevil také ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Staňka zkritizovali někteří politici kvůli jeho účasti na křtu Grebeníčkovy knihy Ve znamení kříže, která je kritická k církevním restitucím, o čemž informoval iDNES.cz.

„Divadlo, jež církev rozpoutala kolem majetkového vyrovnání s českým státem, nepokrytě ukazuje na její touhu po majetku, která je rafinovaně zakrývána slovy o spravedlnosti a právu,“ píše bývalý šéf komunistů v úvodu knihy

„Ministr Antonín Staněk promluvil o názorové pluralitě a v té souvislosti také zvedl číši a vyzval ke společnému přípitku,“ napsal Grebeníček v pátek do svého tiskového prohlášení.

Nehoráznost, uvedl zástupce České biskupské konference

Za nehoráznost označil vydání Grebeníčkovy knihy generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Kritizoval, že se představení knihy se zúčastnil i ministr kultury za ČSSD Staněk.

Fotogalerie

„Komunisté, kteří 40 let pronásledovali církev, mučili, věznili a internovali její představitele, ukradli všechen církevní majetek, kostely a další církevní objekty, ze kterých se pod jejich správou staly ruiny, si dovolí vydat knihu o církevních restitucích a škodlivosti církve, jejímž autorem je zrovna Miroslav Grebeníček,“ uvedl Přibyl.

Naopak Grebeníček v pátek kritizoval z jeho pohledu neomalené reakce někdejšího ministra kultury za KDU-ČSL Daniela Hermana, expremiéra Mirka Topolánka z ODS a lidoveckého exministra zemědělství Mariana Jurečky, které podle něj zaváněly nedemokratickou nesnášenlivostí.

„Jednou z hlavních hodnot dnešní doby je možnost nahlížet na věci z různých úhlů pohledu. Chtěl bych popřát autorovi, aby ta kniha, která půjde mezi veřejnost, přinesla pohled na téma, na problém, o kterém se dnes poměrně intenzivně diskutuje. Aby to byl pohled, který ukáže i jiný úhel pohledu, protože jen tím, že můžeme konfrontovat různé úhly pohledu a různé názory, můžeme se pokusit dobrat k pravdě,“ řekl při křtu knihy ministr kultury Staněk z ČSSD.

Exministr Herman na jeho účast na této akci reagoval, že je mu líto, že v křesle ministra kultury zasedl člověk, který podle Hermana neváhá aktivně podporovat komunistické lži. „Staněk je nebezpečný hajzl,“ napsal doslova na Twitteru bývalý premiér Topolánek.

26.prosince 2018 v 14:14, příspěvek archivován: 28.prosince 2018 v 13:05

O Staňkovi jsem doteď věděl jen to, že jeho náměstek produkuje záchodovou poezii. Už vím víc. Staněk je nebezpečný hajzl.

„Ani jeden z nich na akci nebyl přítomen, knihu nečetl, ale bombastické žvásty vypouštějí s lehkostí osob zcela prostoduchých,“ ohradil se Grebeníček proti Hermanově i Topolánkově kritice.

„V tomto případě je pozoruhodné, jak nesnášenlivě reagují na to, že si někdo dovolí mít jiný názor a projeví na rozdíl od nich schopnost kultivované demokratické diskuse a respektování plurality názorů,“ zastal se poslanec KSČM ministra Staňka z ČSSD.

„Pokud nyní někteří ideologové účelově bombardují ministra kultury, který přijal pozvání ředitele nakladatelství, neznamená to, že se ministr s autorem a obsahem knihy ztotožnil,“ uvedl v pátek Grebeníček.

Kdo je na křtu, tak přece křtí, napsala mluvčí KSČM

Staněk se přitom ve čtvrtek pokoušel tvrdit, že se křtem knihy neměl nic společného. „Kdo je na křtu, tak přeci křtí....stejně tak jako účastník oslavy slaví.....demonstrant demonstruje, obzvláště, když měl pan ministr Staněk jeden z proslovů a na pozvánce je jasně napsáno, že se jedná o křest,“ napsala pak na svém Facebooku mluvčí komunistů Helena Grofová.

I Grebeníček ve svém prohlášení potvrdil, že Staněk věděl, že jde na akci k jeho knize, protože ho pozvalo Ottovo nakladatelství. Na akci promluvil i zástupce vydavatele, dále ústavní právník Václav Pavlíček či komunistický europoslanec Jiří Maštálka. Mezi hosty byl i bývalý velvyslanec v Rusku, první československý kosmonaut Vladimír Remek.

“Ne náhodou největší náboženské revolty byly v historii spojeny právě s odporem proti církevnímu kupčení,“ píše Grebeníček v knize Ve znamení kříže. Právě komunisté nyní spolu se Staňkovou ČSSD a s hnutím ANO prosazují zdanění finančních náhrad k církevním restitucím, které by bylo podle pravicové opozice protiústavní, protože výši náhrad církvím kromě zákona garantují smlouvy, které s církvemi podepsal expremiér Petr Nečas.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Lékaře zatěžuje zbytečné papírování. Zabírá jim už 40 procent pracovní doby

Zdravotní sestry

Místo léčby tráví lékaři a zubaři čas většinou papírováním. Přitom pokud by například ubylo administrativy stomatologů...

KOMENTÁŘ: Bez pomoci vývojářů nemají rodiče v boji s úchyly šanci

Ilustrační snímek

Jen týden to trvalo od prvního kontaktu k osobní schůzce. Reportéři MF DNES skrytě nahráli úchylného muže, který už...

Jarní potravinová sbírka byla úspěšná, Češi darovali 235 tun potravin

Více než tři stovky prodejen po celé ČR se zapojily do Národní potravinové...

V sobotu ve více než tři sta prodejnách potravin konala Potravinová sbírka. Od osmi hodin ráno do šesti hodin večer...

Najdete na iDNES.cz