Odvolaný Fajt uzavřel smlouvu za milion „sám se sebou“, prověří to policie

  13:05aktualizováno  13:05
Ředitel Národní galerie Jiří Fajt skončil ve čtvrtek oficiálně kvůli své „dvojroli“, kdy uzavřel smlouvu sám se sebou na kurátorské služby za 1,1 milionu korun. Ministr kultury Antonín Staněk ho odvolal, neoficiálně se musel sbalit i kvůli prezidentovi. Fajtovu smlouvu prověří policie.

Odvolaný šéf Národní galerie Jiří Fajt | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Byl jsem skutečně zklamán a nemohl jsem učinit nic jiného než oba ředitele odvolat, byl jsem také nucen podat dvě trestní oznámení,“ vykládal na tiskové konferenci ministr Staněk (bližší informace zde). Doplnil, že za galerii milionovou smlouvu s Fajtem podepsala kancléřka, která však smí podepisovat smlouvy jen do výše půl milionu korun.

MF DNES má smlouvu mezi Jiřím Fajtem a Národní galerií z 20. prosince 2018 k dispozici. Fajt se v ní zavazuje, že vytvoří šest výstav, mimo jiné „Jiří Kolář – Úšklebek století“, „František Kupka 1871–1957“ a „Koudelka: Invaze 68“. Zajímavé je, že výstava První republika, která je také obsažena ve zmíněné smlouvě, už byla otevřena v listopadu, tedy měsíc předtím, než se Fajt „zavázal, že dílo vytvoří“.

A nejen ona – ostatní výstavy byly také otevřeny před smlouvou. A třeba u výstavy První republika je na stránce Národní galerie uvedena coby kurátorka Anna Pravdová, nikoli Fajt. 

Respektovaná galerie

Staňkův předchůdce v ministerské funkci Daniel Herman MF DNES řekl, že by mu smlouva, jakou uzavřel Fajt, asi také přišla nestandardní. Za mnohem důležitější považoval jinou věc. „O té smlouvě vím málo. O čem ale nevím málo, je, že pan prezident na mě už v roce 2014 tlačil, abych Jiřího Fajta nejmenoval, ale já to odmítl,“ uvedl Herman.

Odvolaného ředitele se zastává třeba známý umělec Jiří David. Mimo jiné vysvětlil, že podobná smlouva není v zahraničí tak neobvyklá, protože kurátoři prostě na trhu nejsou. Dobrý kurátor si za výstavu může říct klidně 300 tisíc korun. „Fajt dokázal to, co se nepovedlo od roku 1990 nikomu ze stávajících generálních ředitelů, a bylo jich hodně. Získal za velmi krátkou dobu respekt obdobných zahraničních institucí,“ chválí Fajta David.

Podle posledních informací se za Fajta postavili zástupci dvanácti zahraničních muzeí a galerií, kteří napsali dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), v němž vyjádřili svůj „údiv a ohromení“ nad odvoláním ředitele Národní galerie v Praze (celý článek k přečtení zde).

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa ve čtvrtek. Na Fajta už podal dvě trestní oznámení, další se chystá. Místo Fajta je vedením pověřen krizový manažer Ivan Morávek. Olomoucké muzeum povede dosavadní zástupce Ondřej Zatloukal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Vláda přijala návrh zákona, který má bojovat proti dvojí kvalitě potravin

Pokuty za dvojí kvalitu budou platit obchodníci, uvedl ministr Toman

Pokud bude mít výrobek odlišnou kvalitu, bude muset mít také rozdílný obal a bude to muset být na první pohled patrné....

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz