Aktéři loňské rasové „bitvy o Janov“ natočili dokument

Exkluzivně   7:05aktualizováno  7:05
Před rokem se na litvínovském sídlišti Janov utkala tisícovka pravicových extremistů s policejními těžkooděnci, kteří jim bránili probít se k místním Romům. Média střet překřtila na "bitvu o Janov". Filmařka Tereza Reichová o pokusu o pogrom natočila dokument. Pozvala do něj všechny aktéry střetu.

Pravicoví radikálové se vydali směrem k sídlišti Janov. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Demonstrace Dělnické strany a krajně pravicového hnutí Autonomní nacionalisté se loni 17. listopadu v Litvínově zvrhla v největší bitku s policií od zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze roku 2000.

Téměř tisícovka lidí se násilím probíjela přes stejný počet těžkooděnců do sídliště, kam realitní spekulanti sestěhovali problémové lidi především z Prahy a středních Čech.

1. ukázka z dokumentu: "Takovou demonstraci tady nepamatuju."

Čtyři měsíce po tomto pokusu o romský pogrom pozvala studentka FAMU Tereza Reichová zástupce všech zúčastněných stran na kruhový objezd, kde policie demonstranty zastavila. Zajímal ji jejich pohled na tuto událost. Výpovědi zachytila ve filmu Kruh - portrét demonstrace.

Aktéři dokumentu:

Jiří Petřivalský, Dělnická strana
Lucie Šlégrová, Dělnická strana
Jana Šlégrová, matka Lucie
Janko Horváth, terénní pracovník
Martin Klika, místostarosta Litvínova
Dusan Stuchlík, aktivista
Vladimír Danyluk, policejní důstojník
Klára Kalibová, právnička
Martin Vokurka, redaktor
Jana Neumannová, redaktorka
Tereza Reichová, režisérka

"Žiju v pražském ghettu, nečekala jsem, že místní budou náckům tleskat. Chtěla jsem ukázat kontexty celého toho problému. My to vidíme jen ve zprávách, ale důsledky, třeba na další generaci, si neuvědomujeme," vysvětluje dokumentaristka.

"Angažovala" člena rozhodčí komise Dělnické strany Jiřího Petřivalského, bývalého lídra neonacistického hnutí Národní korporativismus. Vedle něj postavila místopředsedkyni Dělnické mládeže Lucii Šlégrovou, jejíž verbální napadení bylo záminkou k podzimnímu napětí v Litvínově, a její matku Janu.

Dokumentaristka je a Petřivalského konfrontovala s obrázky, které pořídila, než ji kopl policejní kůň a sama zraněná skončila v nemocnici. Jak reagovali? "Líbilo se jim to, mají ořezaný pohled. Reagovali jako v kině," říká Tereza Reichová.

Do kruhu před plátno, na které Reichová promítala záběry z listopadové demonstrace a natáčela si reakce zúčastněných, přišli během natáčení spontánně i další příznivci Dělnické strany, kteří na sídlišti bydlí.

"Sestřičky laškovaly s náckama"

Že se ultrapravičáci pokoušeli o romský pogrom, připustila jen jedna žena pod podmínkou anonymity.

Ostatní doteď tvrdí, že šli pomoct starousedlíkům. "Byla to demonstrace na podporu starousedlíků v Janově a proti policejní brutalitě, což se pak ukázalo jako špatný vtip," řekl Petřivalský. Ten ve filmu za viníky situace v Litvínově označil židy.

Sama Reichová byla ze zážitku z Janova otřesená. Nečekala, že jí sestřičky v nemocnici budou děkovat v domnění, že je také účastnicí demonstrace. Překvapilo ji, jak pozitivně na neonacisty reagovali místní.

2. ukázka: "Nikdo mi nebude říkat kam mám jít."

"Byla jsem z toho šoku, z toho množství lidí, jejich nenávisti. V té době jsem to viděla hrozně černobíle. Až v nemocnici mi došlo, co jsem zažila. Sestřičky laškovaly s náckama, pochopila jsem, že ten problém bude hlubší," popisuje Reichová.

Před plátno na kruhovém objezdu se postavil také litvínovský místostarosta Martin Klika a šéf severočeské policie Vladimír Danyluk. Podle filmařky se jim před kameru moc nechtělo a podle toho také vypadá jejich zpověď.

Rok poté: radnice přidala na represi

Reichová přitom říká, že získat do filmu Klikův pohled považovala za důležité. "Chtěla jsem vědět, co dělá město, aby litvínovští spolu dokázali žít vedle sebe. On bydlí kousek od Janova. Odpověděl, že řešením je represe, represe, represe."

Bezpečný Janov?

Čtvrť se dočkala speciální ochrany. Nově je v provozu šest moderních kamer, jimiž strážníci monitorují prakticky celé sídliště a navíc s nimi dokáží sledovat pachatele nebo vytipovat možná místa rvaček nebo vykrádání aut.

V Janově také nyní pracují navíc čtyři městští strážníci, kteří tu mají i novou mobilní služebnu - speciálně vybavenou dodávku s technickým zázemím pro přijímání podnětů a další činnosti. Od začátku října tu posílila svůj sbor o deset nových lidí i státní policie. V sídlišti působí pět terénních pracovníků a policejní asistentka, která pochází z místní romské komunity.

Klika se vyjadřoval vyhýbavě, stroze. "Nejdůležitější bylo udržení veřejného pořádku, aby nebyly ohroženy životy, zdraví a nevznikly škody na majetku," uvedl. A policista Danyluk ho doplnil: "Nedovolit překročení zákona."

3. ukázka: "Náš čas přijde! Nic než národ!"

Litvínovští podle Reichové už trochu procitli. "Od té doby se stalo hodně věcí, například žhářství ve Vítkově, hodně lidem to snad otevřelo oči," míní filmařka.

Místní si ale na problémové obyvatele sídliště stále stěžují.

"Nepřizpůsobiví a neplatiči nájemného nám stále ztrpčují život, zejména hlukem v nočních hodinách. Ničí majetek, nezletilí Romové užívají i návykové látky. Je to peklo, nevyspím se do práce," prohlásil jeden z obyvatel šestitisícového sídliště Karel Pauš.

Neklidný podzim 2008 v Litvínově

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Najdete na iDNES.cz