Litvínovská policie dala v Janově tichý souhlas k pouličnímu násilí

  18:26aktualizováno  18:26
Policie přiznala, že už včera dopoledne věděla, že pochod rasistů Litvínovem nebude poklidný. Podle odborníků na extremismus měli úředníci rozpustit také shromáždění Dělnické strany, které násilí v ulicích předcházelo. "Zazněly na něm xenofobní projevy," řekla iDNES.cz právnička Klára Kalibová.

Střet pravicových radikálů s policií v Litvínově - (17. listopadu 2008) | foto: Reuters

K druhému kolu "bitvy o Janov" včera v Litvínově nemuselo dojít. Stačilo, aby policie zadržela lidi, kteří na shromáždění Dělnické strany a následný pochod Autonomních nacionalistů mířili ozbrojeni. - podívejte se na videoreportáž z bitky

"Již od ranních hodin policie monitorovala situaci. Při kontrolách vozidel v dopoledních hodinách zajistila desítky různých zbraní - od násad, vidlí, topůrek až po mačety, boxery, plynové pistole či sekery. Tyto nálezy tedy nenasvědčovaly v žádném případě tomu, že by se mělo jednat o pokojné akce, jak slibovali jejich pořadatelé," uvedla mluvčí policie Ludmila Světláková.

Policie obvinila po bitvě o Janov dvanáct extremistů

Toto sdělení, ukryté na webu mostecké policie ve zhodnocení zásahu policie, překvapilo právničku Kláru Kalibovou z občanského sdružení Tolerance a občanská svoboda. Ta se už několik let systematicky věnuje monitorování aktivit pravicových extremistů a jejich analýze.

Předvedení ozbrojenců by zabránilo násilí
"Pokud měli tyto poznatky, měli je (ozbrojence) předvést k podání vysvětlení," řekla Kalibová iDNES.cz. Policie by tím předčasně vyřadila z boje alespoň část agresorů. To, že se do Litvínova jedou poprat s policií a místními Romy, bylo zřejmé z výzev uveřejněných na internetových stránkách neonacistů.


Reakce ministra vnitra Ivana Langera

"Můj návrh na rozpuštění Dělnické strany z minulého týdne přišel v pravou chvíli. Chtěl jsem jím dát najevo, že žádná forma extremismu nebude v naší demokratické společnosti tolerována. A doufám, že všichni, komu byl tento vzkaz určen, mu dobře porozuměli."

Redakci iDNES.cz se nepodařilo spojit s velitelem včerejšího zásahu Jaroslavem Zemanem, zástupcem ředitele severočeské policie. Jeho mluvčí Jarmila Hrubešová uvedla, že má celý den jednání. Zajímalo nás, proč nechal extremisty shromáždit, když jeho lidé měli poznatky, že pochod nebude poklidný.

Podle Kláry Kalibové měla policie, potažmo městští úředníci, zasáhnout už při projevech na popolední demonstraci Dělnické strany. Někteří řečníci vyzývali ke xenofobii.


Bude hůř, předvídá odborník na extremismus Ondřej Cakl

"Například Marián Kotleba z rozpuštěného hnutí Slovenská pospolitosť," uvedla Kalibová. Tento bývalý gymnaziální učitel informatiky není žádný "no name", na Slovensku je za podobné výstupy a propagaci neonacismu stíhán. - čtěte Na Slovensku rozpustili neonacistickou Pospolitosť

Starosta: Zákaz pochodu by nic nevyřešil
Litvínovská radnice ovšem pochybení odmítá a ústy svého starosty Milana Šťovíčka řekla MF DNES:

"Kompetence v zakazování nebo rozpouštění pochodu jsme nechali na policii. Ta opatření řídila. Vyhodnotili, že problém nastal ve chvíli, kdy pochod odbočil ze stanovené trasy. Domnívám se, že zákaz demonstrace ani pochodu by nic nevyřešil. Akce by se konala stejně, stejně bychom se na ni museli připravit."

Připomněl také, že se v květnu o podobný zákaz pokusili, ale zrušil ho soud, přestože úředníci argumentovali, že loni akci provázelo pouliční násilí.

Soudní znalec v nedohlednu
Litvínovským situaci komplikoval fakt, že v Česku od června není žádný soudní znalec v oboru extremismus. Ministerstvo spravedlnosti už sice vytipovalo a oslovilo několik kandidátů, podle informací iDNES.cz mimo jiné z Univerzity obrany v Brně, ale kolonka v seznamu znalců stále zůstává prázdná. Kdy do ní bude zaneseno jméno Marešova nástupce, není zřejmé.

Blogerka iDNES.cz zpovídala janovské starousedlíky

"Není pro to žádná zákonná lhůta. Samozřejmě ministerstvo spravedlnosti dělá vše pro to, aby byl znalec zapsán co nejdříve. Zároveň ale nejde o jednoduchou oblast, trvá to proto déle," řekla iDNES.cz jeho mluvčí Zuzana Steinerová.

Bývalý znalec Miroslav Mareš v souvislosti s "bitvou o Janov" upozorňuje, že policie a zpravodajské služby by se měly na násilné tendence a odhalování plánů extremistického hnutí více zaměřit.

"Pokud ti, kteří násilí na demonstracích připravují a uskutečňují, získají pocit beztrestnosti, jedná se o hrozbu ve smyslu opakování násilných akcí a jejich větší propracovanosti," upozorňuje Mareš. - čtěte blog autora článku

Proč Janov tak extremisty přitahuje?

Čtvrť Janov v Litvínově není "běžné ghetto" jako například Chanov u Mostu. Sídliště Janov vyrůstalo na přelomu 70. a 80. let. Bylo to normální panelákové sídliště jako každé jiné v Česku.

Už od počátku byla část obyvatel z romské minority, takže tu vznikaly konflikty. Nikdy tu ale nebyla atmosféra podobná té dnešní. V roce 2001 tu takzvaní nepřizpůsobiví zcela vybydleli jeden z paneláků zvaný Blok F3. Problémy se začaly stupňovat.

Život v Janově navíc ztrpčila změna zákonů a hygienických norem před několika lety. Ty umožnily nájemníkům, aby bez souhlasu majitele mohli do bytu přihlásit jakékoliv množství dalších lidí.

Navíc sem začali umísťovat své problémové nájemníky, jichž se potřebovali zbavit, majitelé lukrativních nemovitostí v Praze a okolí. Právě mezi těmito nepřizpůsobivými "nováčky" a zbytkem původních Janovanů vznikají největší problémy. Jde o nepořádek v ulicích, hluk, rušení nočního klidu.

A právě tyto těžko řešitelné věci lákají do Janova radikály, jejichž programem je rasová nesnášenlivost. Nenabízejí sice žádné řešení, zato rádi křičí, perou se a vyvolávají strach, neklid a konflikty.
Ondřej Černý, MF DNES

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Najdete na iDNES.cz