Litvínovská policie dala v Janově tichý souhlas k pouličnímu násilí

  18:26aktualizováno  18:26
Policie přiznala, že už včera dopoledne věděla, že pochod rasistů Litvínovem nebude poklidný. Podle odborníků na extremismus měli úředníci rozpustit také shromáždění Dělnické strany, které násilí v ulicích předcházelo. "Zazněly na něm xenofobní projevy," řekla iDNES.cz právnička Klára Kalibová.

Střet pravicových radikálů s policií v Litvínově - (17. listopadu 2008) | foto: Reuters

K druhému kolu "bitvy o Janov" včera v Litvínově nemuselo dojít. Stačilo, aby policie zadržela lidi, kteří na shromáždění Dělnické strany a následný pochod Autonomních nacionalistů mířili ozbrojeni. - podívejte se na videoreportáž z bitky

"Již od ranních hodin policie monitorovala situaci. Při kontrolách vozidel v dopoledních hodinách zajistila desítky různých zbraní - od násad, vidlí, topůrek až po mačety, boxery, plynové pistole či sekery. Tyto nálezy tedy nenasvědčovaly v žádném případě tomu, že by se mělo jednat o pokojné akce, jak slibovali jejich pořadatelé," uvedla mluvčí policie Ludmila Světláková.

Policie obvinila po bitvě o Janov dvanáct extremistů

Toto sdělení, ukryté na webu mostecké policie ve zhodnocení zásahu policie, překvapilo právničku Kláru Kalibovou z občanského sdružení Tolerance a občanská svoboda. Ta se už několik let systematicky věnuje monitorování aktivit pravicových extremistů a jejich analýze.

Předvedení ozbrojenců by zabránilo násilí
"Pokud měli tyto poznatky, měli je (ozbrojence) předvést k podání vysvětlení," řekla Kalibová iDNES.cz. Policie by tím předčasně vyřadila z boje alespoň část agresorů. To, že se do Litvínova jedou poprat s policií a místními Romy, bylo zřejmé z výzev uveřejněných na internetových stránkách neonacistů.


Reakce ministra vnitra Ivana Langera

"Můj návrh na rozpuštění Dělnické strany z minulého týdne přišel v pravou chvíli. Chtěl jsem jím dát najevo, že žádná forma extremismu nebude v naší demokratické společnosti tolerována. A doufám, že všichni, komu byl tento vzkaz určen, mu dobře porozuměli."

Redakci iDNES.cz se nepodařilo spojit s velitelem včerejšího zásahu Jaroslavem Zemanem, zástupcem ředitele severočeské policie. Jeho mluvčí Jarmila Hrubešová uvedla, že má celý den jednání. Zajímalo nás, proč nechal extremisty shromáždit, když jeho lidé měli poznatky, že pochod nebude poklidný.

Podle Kláry Kalibové měla policie, potažmo městští úředníci, zasáhnout už při projevech na popolední demonstraci Dělnické strany. Někteří řečníci vyzývali ke xenofobii.


Bude hůř, předvídá odborník na extremismus Ondřej Cakl

"Například Marián Kotleba z rozpuštěného hnutí Slovenská pospolitosť," uvedla Kalibová. Tento bývalý gymnaziální učitel informatiky není žádný "no name", na Slovensku je za podobné výstupy a propagaci neonacismu stíhán. - čtěte Na Slovensku rozpustili neonacistickou Pospolitosť

Starosta: Zákaz pochodu by nic nevyřešil
Litvínovská radnice ovšem pochybení odmítá a ústy svého starosty Milana Šťovíčka řekla MF DNES:

"Kompetence v zakazování nebo rozpouštění pochodu jsme nechali na policii. Ta opatření řídila. Vyhodnotili, že problém nastal ve chvíli, kdy pochod odbočil ze stanovené trasy. Domnívám se, že zákaz demonstrace ani pochodu by nic nevyřešil. Akce by se konala stejně, stejně bychom se na ni museli připravit."

Připomněl také, že se v květnu o podobný zákaz pokusili, ale zrušil ho soud, přestože úředníci argumentovali, že loni akci provázelo pouliční násilí.

Soudní znalec v nedohlednu
Litvínovským situaci komplikoval fakt, že v Česku od června není žádný soudní znalec v oboru extremismus. Ministerstvo spravedlnosti už sice vytipovalo a oslovilo několik kandidátů, podle informací iDNES.cz mimo jiné z Univerzity obrany v Brně, ale kolonka v seznamu znalců stále zůstává prázdná. Kdy do ní bude zaneseno jméno Marešova nástupce, není zřejmé.

Blogerka iDNES.cz zpovídala janovské starousedlíky

"Není pro to žádná zákonná lhůta. Samozřejmě ministerstvo spravedlnosti dělá vše pro to, aby byl znalec zapsán co nejdříve. Zároveň ale nejde o jednoduchou oblast, trvá to proto déle," řekla iDNES.cz jeho mluvčí Zuzana Steinerová.

Bývalý znalec Miroslav Mareš v souvislosti s "bitvou o Janov" upozorňuje, že policie a zpravodajské služby by se měly na násilné tendence a odhalování plánů extremistického hnutí více zaměřit.

"Pokud ti, kteří násilí na demonstracích připravují a uskutečňují, získají pocit beztrestnosti, jedná se o hrozbu ve smyslu opakování násilných akcí a jejich větší propracovanosti," upozorňuje Mareš. - čtěte blog autora článku

Proč Janov tak extremisty přitahuje?

Čtvrť Janov v Litvínově není "běžné ghetto" jako například Chanov u Mostu. Sídliště Janov vyrůstalo na přelomu 70. a 80. let. Bylo to normální panelákové sídliště jako každé jiné v Česku.

Už od počátku byla část obyvatel z romské minority, takže tu vznikaly konflikty. Nikdy tu ale nebyla atmosféra podobná té dnešní. V roce 2001 tu takzvaní nepřizpůsobiví zcela vybydleli jeden z paneláků zvaný Blok F3. Problémy se začaly stupňovat.

Život v Janově navíc ztrpčila změna zákonů a hygienických norem před několika lety. Ty umožnily nájemníkům, aby bez souhlasu majitele mohli do bytu přihlásit jakékoliv množství dalších lidí.

Navíc sem začali umísťovat své problémové nájemníky, jichž se potřebovali zbavit, majitelé lukrativních nemovitostí v Praze a okolí. Právě mezi těmito nepřizpůsobivými "nováčky" a zbytkem původních Janovanů vznikají největší problémy. Jde o nepořádek v ulicích, hluk, rušení nočního klidu.

A právě tyto těžko řešitelné věci lákají do Janova radikály, jejichž programem je rasová nesnášenlivost. Nenabízejí sice žádné řešení, zato rádi křičí, perou se a vyvolávají strach, neklid a konflikty.
Ondřej Černý, MF DNES

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Hrad mi doporučoval, jak „správně“ rozhodnout, prozradil soudce Baxa

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa

Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa cítí velké zklamání z toho, jak se prezident...

Soukup může moderovat dál. Zákon zatím neporušuje, tvrdí šéf vysílací Rady

Jaromír Soukup v pořadu Moje zprávy na TV Barrandov

Když Jaromír Soukup ve zpravodajském pořadu Moje zprávy na TV Barrandov propagoval své nové hnutí List Jaromíra...

Zeman vysvětlil, proč nejmenoval profesory. Ošťádal podle něj trpí morální degradací

Prezident Miloš Zeman na slavnostní vojenské přísaze vojáků Armády České...

Pražský hrad ve čtvrtek na svém webu zveřejnil dopis, který prezident Miloš Zeman zaslal ministrovi školství Robertu...

Najdete na iDNES.cz