Boj o pomlčku i o Havla. Před 20 lety se definitivně stvrdil rozpad ČSFR

  12:02aktualizováno  12:23
Psal se 26. srpen 1992. V brněnské vile Tugendhat se už poněkolikáté sešli tehdejší premiéři české a slovenské vlády. Václav Klaus a Vladimír Mečiar svým podpisem definitivně stvrdili smlouvu, která z České a Slovenské federativní republiky, jež se mimo jiné hádala třeba i o pomlčku, udělala dva samostatné státy.

Tenkrát byli mladší, rozdělení ČSFR však rozhodli právě tito muži: Václav Klaus a Vladimír Mečiar | foto: Koláž - iDNES.cz

Konec historie Československa se začal psát před 20 lety, kdy se premiéři Česka a Slovenska Václav Klaus a Vladimír Mečiar v brněnské vile Tugendhat dohodli na jeho rozdělení.

Pomlčková válka

Pomlčkovou válkou je nazýván spor o název Československa, probíhající po listopadu 1989. Doprovázel základní spor o osud federace ČSSR, který trval od dob před vznikem Česko-Slovenska, později Československa, v roce 1918. Nakonec tehdy dostalo Československo název "Česká a Slovenská Federativní Republika" místo sporných názvů "Československá federativní republika" (česky) a "Česko-slovenská federatívna republika" (slovensky).

Podstata sporu nebyla ani touto formalitou vyřešena a polistopadové Československo/Česko-Slovensko nakonec zaniklo k 31. prosinci 1992, kdy se dosavadní republiky – Česká a Slovenská – k 1. lednu 1993 osamostatnily.

Zdroj: Wikipedia.org

Završily se tak vleklé diskuse politických reprezentací o další budoucnosti ČSFR, které začaly již po pádu komunismu v roce 1989.

Představy politiků obou republik o budoucnosti země se časem ukázaly jako neslučitelné, což potvrdily i parlamentní volby v červnu 1992.

K rozpadu Československa přispěl také fakt, že ODS nominovala Klause na funkci českého premiéra, přestože ho po volbách prezident Václav Havel pověřil sestavením federální vlády. Státoprávní jednání se od té chvíle vedla na úrovni republikových vlád.

Odstředivé tendence umocnila i volba prezidenta, při níž slovenští poslanci v červenci 1992 zablokovali potvrzení Havla ve funkci. Slovenská národní rada navíc 17. července přijala Deklaraci o svrchovanosti Slovenska a ve stejný den Havel oznámil abdikaci. Jeho odstoupení mělo spíše jen symbolický význam, prezident v té době neměl žádný vliv na rozhovory o dalším osudu společného státu.

Vše nicméně vedlo k tomu, že se po 74 letech Češi a Slováci probudili dne 1. ledna 1993 už do svých samostatných republik.

Byl to správný krok, shodují se Klaus s Mečiarem

Po dvaceti letech od rozdělení se pak oba klíčoví muži této změny shodují, že tento krok byl tehdy zcela správný. Stávající prezident České republiky Václav Klaus v dopise Vladimírovi Mečiarovi dokonce napsal, že "onen nesmírně obtížný řez, který jsme před dvaceti lety společně provedli, se ukázal jako nezbytný a potřebný. Pomohl nám všem".

Vila, kde se psal osud Čechů a Slováků. Podívejte se na Tugendhat v novém

Klaus také mimo jiné v bilančním rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že kritizované nevypsání referenda před rozdělením zemí nevnímá jako chybu. "Čechů nebylo na co se ptát," řekl Klaus v České televizi. Vypsání referenda by podle něj tak ani tak nezměnilo slovenskou touhu po samostatnosti.

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar pak k dvacetiletému výročí vzkázal z oslavy svých sedmdesátých narozenin, že kdyby se republika před 20 lety nerozdělila, bylo by nyní Slovensko jen bezvýznamným evropským regionem. "Proč ještě stále pochybujete, zda to bylo dobře, když to dobře je? Proč o sobě Slováci stále pochybují, to tak spěchají, aby ztratili samostatnost?" ptal se Mečiar.

"Samotné rozdělení republiky hrozilo tim, že se Slovensko za Mečiarovy vlády ocitne na periferii evropských dějin. Naštěstí Mečiarova vláda padla a obě země se staly členy Evropské Unie. Takže jsme vlastně ve společném soustátí, byť nikoliv ve společném státě," řekl k 20. výročí podpisu smlouvy o rozdělení republik bývalý ministerský předseda a současný kandidát na Hrad Miloš Zeman.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz