Evžen Snítilý: z pana Nikdo pan Někdo. Na jak dlouho?

  9:40
Už 12 let si poslanec ČSSD Snítilý bez zájmu proplouvá parlamentními vodami. Upozornil na sebe až letos, když zvolil Václava Klause prezidentem. Profesionálního socialistu a spojence vlivného Michala Krause teď čeká vyloučení ze strany. Nevadí mu to. Za dva roky se chystá do důchodu. ČSSD viní ODS, že Snítilého vydírala kvůli zapletení se s kontrarozvědkou. Mezi sociálními demokraty se však o Snítilého minulosti vědělo a dosud nikomu nevadila. Kdo je tento muž?

Poslanec ČSSD Evžen Snítilý hlasuje pro Václava Klause. | foto: David NeffMF DNES

Červené tričko, černé kšandy, v ruce cigareta. Poslanec ČSSD Evžen Snítilý sedí ve své kuchyni v obci Babí u Náchoda a v jeho hlase je patrné rozrušení. Vypráví, jak ho donedávna skoro nikdo neznal a jaké to bývaly zlaté časy.

„A pink! Za posledních 14 dní jsem se stal agentem, korupčníkem a neschopným idiotem. Pitvá se moje rodina, majetkové poměry. Copak by vás před měsícem napadlo, že tu budete sedět?“ ptá se Snítilý. Po pravdě řečeno, nenapadlo.

Co dělám, je moje věc
Jméno tohoto třiapadesátiletého muže začala přes noc skloňovat všechna tuzemská média. U jeho domu se usadilo několik bodyguardů, kteří bděli nad bezpečím poslance ve speciální dodávce vybavené sledovací technikou. Chtěl-li novinář zjistit podrobnosti ze života současné mediální hvězdy, narazil nejen na přísně se tvářící členy policejní ochranky.

Snítilý sice sedí v Poslanecké sněmovně už dvanáctý rok, ale nemá vlastní webové stránky, jeho životopis není v poslaneckém klubu ČSSD ani v Lidovém domě. „Proč by měl volič znát můj životopis? Já ho po něm taky nechci!“ reaguje trochu podrážděně Snítilý. Argument, že je přece veřejná osoba, ho rozčilí ještě víc. „Jsem veřejným činitelem do okamžiku, než vstoupím na tento pozemek. Co tady dělám a jak nakládám se svým majetkem, do toho nikomu nic není!“

MF DNES se proto pokusila zrekonstruovat životní příběh poslance, kterému mnoho členů ČSSD nemůže přijít na jméno. Stal se pro ně zrádcem, neboť ve veřejné volbě prezidenta, kterou sami tak propagovali, zvedl hlas pro Václava Klause.

Na vojně a v cihelně
Evžen Snítilý se narodil roku 1954 ve Svitavách. Zakládá si na tom, že pochází z učitelské rodiny. „Mí rodiče nebyli učitelé, ale kantoři - a to je rozdíl,“ zdůrazňuje Snítilý. Podle svých slov chodil na gymnázium v Blansku a dva semestry studoval na pedagogické fakultě v Hradci Králové. Brzy se oženil, založil rodinu a ze školy odešel. Začal pracovat jako pomocný dělník v továrně Transporta Chrudim. Po čase se vypracoval na úředníka v plánovací kanceláři pro truhlárnu a modelárnu.

V letech 1976 až 1978 byl na vojně v Litoměřicích a právě o tomto úseku jeho života se nyní hodně spekuluje. Faktem je, že v seznamech vojenské kontrarozvědky (VKR) byl jeho svazek založen v prosinci 1976 a už v létě 1978 putoval do archivu. Později byl skartován. On sám k tomu říká: „Mí rodiče vystoupili v roce 1968 ze strany, část rodiny byla v zahraničí. Na vojně jsem dostával rozkazy, abych se dostavil na výslech, a asi se ptali na tohle. Každou výpověď jsem musel podepsat,“ popisuje Snítilý a odmítá, že byl agentem VKR.

Po vojně se vrátil do Transporty Chrudim. „Byl trochu kverulant, co rozšťourával kolektiv a pořád něco kritizoval. Neměl výrazné průšvihy, ale ani nebyl žádný lumen,“ říká o něm bývalý kolega Jan Šlajs. Z Chrudimi se Snítilý odstěhoval do Pulic u Dobrušky a stal se mistrem v místní cihelně. „Rozváděl jsem se a hledal bydlení. Dostal jsem tam byt se zahradou a práci jsem se musel naučit,“ říká Snítilý, který si zařídil hospodářství. Choval slepice, králíky a prasata. V cihelně si namluvil svou v pořadí už třetí ženu. Vyženil dvě děti, z předchozích dvou manželství měl čtyři. Pátý potomek se narodil v roce 1994.

Podle jednoho z bývalých šéfů cihelny, který si nepřál být jmenován, měl tehdy Snítilý zájem o vstup do KSČ, ale „na okrese to neschválili“. Snítilý k tomu říká: „Vím, že byly snahy mě získat, ale já nechtěl.“

Tak nadějný, a teď tohle!
Když přišla změna poměrů, Snítilý se začal velmi rychle realizovat ve veřejném životě. Už 29. listopadu 1989 založil sociálnědemokratickou „buňku“ v Dobrušce a stal se jejím předsedou. Kolem roku 1991 cihelna zkrachovala a zůstal bez práce. Čím se živil? „O to víc jsem pracoval na zahradě. Byl jsem taky kooptován do městského výboru jako radní pro sociální věci a bytovou politiku,“ popisuje Snítilý.

Bez práce však dlouho nezůstal. Jakmile vznikl okresní sekretariát ČSSD, stal se jeho placeným, nejprve okresním, později krajským tajemníkem. „Vždy byl pracovitý a pro stranu dělal hodně,“ říká člen náchodské ČSSD Jindřich Oždian. Podobně mluví i další sociální demokraté z regionu. „Makal a dnes na ten jeho obrat koukám jako blázen,“ říká bývalý předseda hradecké kontrolní komise Luboš Mádle. „Jevil se nadějně, maximálně se angažoval. Z toho, co teď udělal, se nemůžu vzpamatovat,“ doplňuje Viktorie Ždárová, jež byla Snítilého asistentkou. Když se sestavovala kandidátka do parlamentních voleb 1996, Snítilý se dostal na třetí místo. Už v té době se podle řady sociálních demokratů řešila nejen jeho minulost u vojenské kontrarozvědky, ale i způsob, jakým se dostal na kandidátní listinu. O místa na ní se vedl boj a v tehdejším Východočeském kraji proti sobě stálo několik skupin.

Jednu vedl Michal Kraus, bývalý komunista, jenž seděl v parlamentu od 80. let a po roce se 1989 stal členem ČSSD. V roce 1996 se Kraus stal lídrem východočeské kandidátky a Snítilý stál na jeho straně.

Opoziční skupinu reprezentovala bývalá ministryně Vlasta Štěpová: ta byla na kandidátce až čtvrtá, předběhla ji Hana Orgoníková - a také Snítilý. „Říkalo se, že se do Sněmovny dostal podvodem, protože se nechal nominovat ve dvou okresech, v náchodském a rychnovském,“ uvádí Miloslav Mrština, předseda okresního výboru ČSSD v Náchodě. „Jeho postup nebyl správný, ale nebylo to zakázané, a tak se nic nestalo,“ míní bývalá asistentka Žďárová.

Snítilý dnes odmítá, že by jeho první vstup do Sněmovny před dvanácti lety nebyl „košer“. „A co je na tom špatného? Sehnal jsem si podporu ne dvou, ale dokonce tří okresů!“ Bývalý člen ČSSD, který si nepřeje být jmenován, k tehdejší předvolební atmosféře říká: „Ve straně se řešilo, že Evžen na vojně něco podepsal. Věděli jsme, že bude vydíratelný, ale na kandidátku se vždy dostal. Mirek Šlouf a Miloš Zeman to věděli. A Zeman mu říkal, ať se nedere do vedoucích funkcí, jinak bude manipulovatelný.“

Průměrný a nevýrazný
Kromě škraloupu s VKR se v roce 1996 začalo přetřásat ještě něco. Snítilý měl údajně v 80. letech donášet na někoho z Československé strany lidové.

„Řešila se VKR a také to, že měl být napojený na lidovce,“ říká již citovaný bývalý člen ČSSD. I dnes se o této spekulaci mezi východočeskými lidovci hovoří. „Před volbami v roce 2006 přišel bývalý pracovník předlistopadového lidoveckého aparátu Jiří Štolba a říkal, že pan Snítilý byl jedním z těch, kdo se pohyboval kolem lidovců a měl by mít problém s lustračním osvědčením. Ale je to spekulace, není, jak to dokázat,“ říká bývalý krajský tajemník KDU-ČSL Zdeněk Vejdělek.

Lidovec Jiří Štolba je už po smrti a Evžen Snítilý spekulace o napojení na lidovce odmítá: „To je absurdní. Nikdy jsem na nikoho nasazen nebyl, a už vůbec ne na lidovce.“ Koncem 90. let se Snítilý přestěhoval z Dobrušky do Náchoda, vzal si hypotéku a postavil dům.

Léta ve Sněmovně tráví už dvanáctý rok v jednom výboru - pro veřejnou správu - a podvýboru pro bytovou politiku, o jehož založení se zasadil. Dlouholetou členkou bytového podvýboru je Zdena Horníková, poslankyně ODS za stejný region jako Snítilý. Členové ČSSD mu dnes vyčítají, že neuměl za stranu „kopat“ tak jako Horníková.

„Sehnal třeba peníze pro stadion v Náchodě a Hronově, pomohl s koupalištěm, ale prodat to neuměl a smetanu slízla Horníková,“ říká okresní předseda Mrština. Snítilý výtky odmítá: „To mám jak kašpárek běhat s vlajkou socdem po Náchodě?“ Přestože je Snítilý v regionu téměř neznámým poslancem a ve volbách získával minimum preferenčních hlasů, volitelné místo na kandidátce si vždy „uměl zařídit“. Ve Sněmovně často chyběl při hlasování a vynikal spíše tím, že měl pět asistentů. „Měl problémy s docházkou. Pak dostal spucunk a polepšil se,“ říká bývalý asistent Josef Ješina.

Kolegové Snítilého hodnotí jako nevýrazného poslance. „Šlo o průměrného poslance s průměrnou účastí,“ říká bývalý šéf výboru pro veřejnou správu za ČSSD Václav Grulich. A jaký byl Snítilého přínos ve výboru? „No, nic zvláštního,“ míní Grulich.

Hurá do důchodu
Nic zvláštního to zřejmě nebylo ani ve funkci člena představenstva Stavebního podniku Kroměříž, kde Snítilý seděl v letech 1998 až 2002. Vedení podniku ho jmenovalo se záměrem získat vlivného poslance. „Sháněli jsme někoho, kdo nám bude dělat image a zprostředkovávat informace, co se chystá za zákony. Ale ukázal se jako téměř nepoužitelný,“ vzpomíná bývalý šéf představenstva Jan Vejrosta.

Poté, co Miloš Zeman pohořel v prezidentské volbě v roce 2003, se Snítilý ocitl na takzvaném seznamu zrádců, kteří hlasovali pro Václava Klause. Snítilý tvrdí: „Kdybych tehdy volil Klause, přiznal bych to, ale já volil Zemana a on to ví.“

Rozruch mezi spolustraníky Snítilý vzbudil už letos v lednu, když odstoupil z funkce krajského předsedy. „Nikomu dopředu neřekl, že chce odejít,“ říká poslankyně Orgoníková, která stranickou schůzi vedla. Faktem je, že na ní byl vyzýván k odstoupení, protože nepracoval. „Udržoval si distanc od řešení praktických věcí,“ říká regionální funkcionářka ČSSD Iva Šedivá.

Podle poslance ČSSD Radko Martínka býval Snítilý v poslední době často vypárován, neboť do Sněmovny nechodil. Snítilý to vysvětluje zdravotními důvody. „Loni mi nečekaně zemřela matka. Jsem z toho dodnes otřesen. Musel jsem přerušit léčení, ale teď zase začnu,“ plánuje si. O jakou nemoc jde, nespecifikoval. Odmítá však, že by šlo o protialkoholní léčbu, jak uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek na svém blogu. „Ať se přihlásí ten, kdo mě za posledních 10 let viděl opilého,“ vyzývá Snítilý, jenž si chce v budoucnu požádat o nové lustrační osvědčení. A kdy přesně? „Až vyřeším své zdravotní problémy, zatím mám stále negativní osvědčení,“ říká rázně.

Poslaneckého mandátu se rebelující poslanec vzdát nechce a je připraven, že ho ČSSD vyloučí. Náchodští členové o tom budou jednat 3. března. Jak si vlastně Snítilého „obrat“ vysvětlují? „Nechápeme to, ale myslíme si, že je za tím něco jiného než vydírání kvůli kontrarozvědce. Ale nevíme co,“ míní Orgoníková.

Snítilý podle svých slov chápe, že řadu lidí zklamal, ale je přesvědčen, že se rozhodl správně. „Nikdo na mě netlačil a nebyly v tom žádné peníze,“ dušuje se Snítilý: prý se už před dvěma lety se ženou dohodl, že v roce 2010 odejde do předčasného důchodu a bude pracovat jen minimálně. Konkrétní představy zatím nemá. Co třeba poradenství?

„Kdo by stál o poradenskou činnost agenta,“ směje se nejznámější poslanec v zemi.

Epidemioložka SZÚ varuje, že legionella může být ve vířivkách i osvěžovačích

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05,  aktualizováno  20:58

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

Ukrajinci u Charkova čelí Specnazu i žoldákům z Afriky. Rusy šlo přitom zničit

22. května 2024  20:31

Ukrajinské síly u Charkova čelí rozmanitým silám. Dopadají na ně klouzavé bomby, jejich pozice...

Novotný se musí omluvit Zemanovi. Za svými výroky si však nadále stojí

22. května 2024

Premium Na starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného se to v posledních dnech valí. Výkonná rada ODS bude...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....