Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Hrdinové i padouši na Xman.cz: čí osudy vás v roce 2016 zaujaly nejvíc?

Někteří představují to nejlepší v lidech, odvahu, kritické myšlení, odolnost vůči předsudkům. Jiní mají životopis jako sebeobžalovací řeč, jsou očividnými padouchy, zbabělci, vrahy. Každý však zosobňuje jednu z tváří našeho světa. Následující postavy jsme vám letos představili v našich profilech. Vyberte, čí osudy vás zaujaly nejvíc.

Zvolte osobnost Xman.cz za rok 2016 | foto: koláž iDNES.cz

1. David Balme: voják, který ukořistil Enigmu

Důstojník britského námořnictva David Balme nalezl v potopené německé ponorce...

Čekal schované nepřátele či nálože, v německé ponorce U-110 však narazil jen na děsivé ticho. A na spoustu vojenských dokumentů a podivný šifrovací stroj. Byla to Enigma a David Balme a jeho muži jejím nálezem přispěli k porážce Německa ve druhé světové válce. Balme zemřel ve věku 95 let 3. ledna 2016.

2. Bill Cammilio: autobusák, který ujel z práce

Newyorský řidič autobusu William Cimillo (uprostřed) odpovídá na dotazy...

Překročil zákon, porušil předpisy, dal si volno. Hodil za hlavu práci, zákazníky, šéfy, dokonce i rodinu. Vypnul. Dopřál si pauzu. A stal se tak z bezejmenného autobusáka někým. Hrdinou, který udělal to, o čem ostatní jen snili. William Cimillo přinesl dobrodružství do všedního dne. Ujel a udělal si výlet po Spojených státech.

3. Vzbouření otroci: aktéři vzpoury v Lousianě

Povstání otroků v Saint-Domingue z roku 1891 našlo svůj otisk v revoltě v...

Měli politický rozhled, vojenské znalosti a povstání pečlivě plánovali. Jejich cílem nebylo nic menšího než černošská republika a jejich inspirací nic skromnějšího než Deklarace práv člověka a občana. Louisianské povstání otroků roku 1811 bylo výjimečným aktem pokusu o svobodu.

4. Ignácz Trebitsch: lidský chameleon, přítel nacistů i dalajláma

Mistr podvodů, diplomatických skandálů, konspirací, lží a mystifikací. Ignácz...

Střídal jména, politické spojence, měnil církve, cestoval mezi kontinenty, neustále falšoval vlastní život, putoval mezi politikou, byznysem a válčením. Byl schopen obalamutit čelní nacisty, britského premiéra, duchovní, politiky i průmyslníky. Ignácz Trebitsch je asi nejbarvitější padouch v dějinách.

5. Vadim Kozin: tenor, který kvůli homosexualitě padl za oběť stalinismu

Sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin a tenorista Vadim Kozin

Byl hvězdou, zářivým tenorem, kvůli davům musela při jeho koncertech asistovat policie. Užíval si slávy, dokonce prý zpíval na jaltské konferenci, na přání Winstona Churchilla. Stalinistický stát však Vadima Kuzina poslal na Sibiř, kvůli homosexualitě. Nikdy se z ní nevrátil, nikdy ho nerehabilitovali. Zemřel plný hořkosti.

6. Del Berg: Američan, který bojoval proti Francovi

„Měl jsem pocit, že jsem stejně tak zodpovědný, jako kdokoli jiný. A že bych...

Jako mladík odjel bojovat proti fašistům do Španělska, byl jedním z téměř tří tisícovek Američanů, kteří působili v Mezinárodních brigádách. A které americký stát považoval za oběti „nezralého antifašismu“ a perzekvoval je. Del Berg zemřel 28. února ve věku 100 let jako poslední člen Brigády přátel Abrahama Lincolna.

7. Sestra Roseta: první rocková hvězda

V sobotu večer zpívala v nočním podniku, v neděli ráno na mši v kostele....

Nerozlišovala, kde končí víra a začíná muzika. Milovala boha, ale též muže a ženy, obvykle tragicky. Byla extravagantní, histriónská, kouřila, pila a klela. Našla si vlastní cestu a držela se jí, byť to měla jako žena a černoška víc než obtížné. A především položila základy rokenrolu. Rosetta Tharpe by se 18. března dožila 101 let.

8. Hassan Aboud: džihádista z IS

Hassan Aboud

Život kameníka a působení v džihádistickém podzemí, kariéra povstaleckého velitele i válečného komentátora. A též střídání spojenectví, prospěchářství, vendeta, zabíjení bývalých spolubojovníků. Teror. Příběh Hassana Abouda, který jako jeden z velitelů Islámského státu zemřel počátkem března, nese mnoho z prvků syrské tragédie.

9. Dell Glover: pirát z Rabit Neurosis

Glover za svou pirátskou dráhu vynesl z továrny na CD přes dva tisíce alb.

Jejich pirátské podzemí bylo přísně konspirační a plné adrenalinu i rivality mezi jednotlivými crews. Rabid Neurosis byli ti nejlepší, ikoničtí. Cítili se jako elita. Za 11 let vydali pirátsky přes 25 tisíc alb, hudební byznys připravili o desítky milionů dolarů. Dell Glover byl jejich stěžejním členem.

10. Dudle Clark: agent, který ničil nacisty vymyšlenými armádami

Agent Dudley Clarke byl mistrem konspirace, matení a klamu.

Strašil nacistická velení fiktivními divizemi a maketami tanků, mátl je dvojníkem generála Montgomeryho. Stál též u zrodu legendárních jednotek jako Commandos, Rangers či SAS. A nechal se jako agent chytit v ženském přestrojení. Dudley Clarke byl barvitou, charismatickou a vojensky významnou osobností.

11. Gladiátor z koncentráku: židovský boxer Salamo Arouch

Salamo Arouch byl v Osvětimi nucený boxovat pro pobavení nacistů. Výhry jej...

Výhra mu nabídla dny přežívání v pekle navíc a další zápas, prohra vedla do plynu. Židovský boxer Salamo Arouch to věděl. V osvětimském koncentračním táboře zápasil pro pobavení nacistických dozorců o holou existenci. Vyhrál přes dvě stě soubojů za sebou a dočkal se osvobození. Jeho soupeře čekala smrt.

12. Fanoušci z Hillsborough a jejich dlouhý boj za spravedlnost

Při tragédii zkolabovala pomoc, zraněné a mrtvé odnášeli fanoušci na...

Mlátili prý zdravotníky, močili na policisty, okrádali zemřelé. Policie líčila fanoušky Liverpoolu ze zápasu 15. dubna 1989 v Hillsborough jako zvířata. Nejen to, obviňovala je ze smrti 96 jejich druhů, kteří se umačkali na tribuně. K promyšleným lžím, jichž se držela 27 let, měla dobrý důvod. Za hromadnou smrt totiž mohla ona sama.

13. Jonathan Cainer: nejbohatší astrolog světa

Litoval, že astrologové nedokážou předpovědět velká neštěstí, jako bylo 11....

Udělal z astrologie průmyslové odvětví. Vydělával miliony liber a ovlivňoval životy milionů lidí. Bulvární deníky se o něj přetahovaly finančními částkami, jako se kluby perou o fotbalová esa. A on psal horoskopy a mluvil s duchy. „Klidně mi říkejte šarlatán,“ usmíval se Jonathan Cainer. Zemřel 2. května 2016.

14. Gladiátor z koncentráku: romský boxer Rukeli

Johann „Rukeli“ Trollmann kazil nacistům iluze o nadřazenosti bílé rasy....

Položil základy moderního boxu, měl totiž nejen tvrdou ránu, ale i skvělou práci nohou, nebylo snadné jej trefit. Měl zástupy fanoušků, ženy jej milovaly. Měl jedinou chybu, narodil se jako příslušník německé romské populace Sinti. Johanna Trollmanna jeho původ dovedl až do koncentráku. Vyhrál tam svůj poslední zápas. A stálo ho to život.

15. Emma Gatewoodová: rozvedla se a zdolala Apalačskou stezku

Emma Rowena Gatewoodová vyrazila jen nalehko. Nakonec trval výšlap 146 dnů.

Na cestě přežila útok chřestýše, dva hurikány a hádku s gangstery v Harlemu. Jako první žena ušla 3 500 kilometrů dlouhou Apalačskou stezku. A pak podruhé a potřetí. Přesto to nebyl nejstatečnější kousek Emmy Gatewoodové. Mnohem víc síly potřebovala, aby se rozvedla s hrubiánským mužem. V roce 1941 to bylo krajně neobvyklé.

16. Henrich Heimlich: kontroverzní autor Heimlichova manévru proti dušení se

V roce 1994 dostal Henry Heimlich Lasker Award, jedno z nejprestižnějších...

Zachránil prý život Nicole Kidmanové i Ronalda Reagana, při explozi AIDS v něm viděl spásu vyděšený Hollywood. Za život mu vděčí desetitisíce lidí. Má na svědomí šílené pokusy, jak léčit malárií AIDS. Henry Heimlich je nejednoznačnou postavou světové medicíny. Jisté je, že touží po slávě.

17. Roger Enrico: manažer Pepsi Coly, který válčil s Coca Colou

„Byl to frontový voják. Měl spoustu kuráže. Byl flexibilní a jeho tady měly...

Ctižádostivý, agresivní, nesmlouvavý. Svérázný, výbušný, namyšlený, razantní. A taky úspěšný. Vrcholný manažer Pepsi Coly Roger Enrico získal pro svou značku Michaela Jacksona i Madonnu a stál v jejím čele ve slavných amerických válkách o colu v 80. letech. Zemřel 1. června 2016, bylo mu jednasedmdesát.

18. Kimbo Slice: rváč z ulice i MMA

Věrozvěst násilí. Videa jeho pouličních rvaček šokovaly internet.

Začal pouličními rvačkami, z nichž udělal reality show. Získal si reputaci nejzlejšího násilníka, měl miliony fanoušků a dotáhl to až do MMA klece. Kimbo Slice ztělesňoval násilí a primitivitu, ale taky pokoru a pracovitost. Považoval se však za chlápka, který prostě jen vydělává peníze pro rodinu.

19. Götz George: herec, který se stal komisařem Schimanskim

Věčně otrhaný, zbitý, prostořeký, opilý a nezdolný. Schimanski byl anti-hrdina.

Rolí měl samozřejmě víc, s jednou však doslova srostl. Co víc, jako vrchní komisař Schimanski se stal kulturním fenoménem a zasáhl do dějin města Duisburg. Průmyslová bašta kroutící se v 80. letech ve víru zavírání továren se díky hrubiánskému detektivovi s velkým srdcem stala kultem. Götz George, který policistu ztvárnil, zemřel 19. června ve věku 77 let.

20. Bud Spencer: něžný buldozer

Bud Spencer byl mužem mnoha vášní.

Byl olympijským plavcem, doktorem práv, spisovatelem, pilotem, skladatelem, zpěvákem. Jen za herce se nikdy nepovažoval. Přesto zná svět Buda Spencera právě z filmů. „Vždy jsem byl jen začátečník,“ říkal o svém hraní. Zemřel 27. června 2016.

21. Tayyip Erdogan: vládce, který se cítí být králem

Recep Tayyip Erdogan je nemilosrdný vládce, který už teď změnil Turecko.

Byl outsiderem z přístavní čtvrti, fotbalistou, starostou Istanbulu, vězněm, premiérem. Islamistickým radikálem i pragmatickým reformátorem, který oslovil řadové Turky i podnikatele, samozřejmě islamisty, ale i západní demokraty. Tayyip Erdogan se dostal z ulice až ke křeslu autoritářského prezidenta.

22. Hillary Clintonová: kandidátka na prezidentský úřad

Dříve klestila cestu svému muži, dnes chce Hillary Clintonová křeslo v Bílém...

Za studentských let vytvořil onen pár jakousi jednotku s cílem změnit Ameriku, nakonec se však Hillary Clintonová raději obejde bez Billa. Životní cesta kandidátky na prezidentský úřad je klikatá a lemovaná ambicemi.

23. Darja Klišinová: ruská olympionička

Jsem osamělý vlk, říká o sobě.

Vybrali jste ji za nejkrásnější z naší galerie olympioniček z Ria. Těžko říct, zda by to necítila jako hořkou poctu. Darja Klišinová totiž ví, že když se sportovkyni nedaří, je pro ni krása břemenem. Do historie by se rozhodně nechtěla zapsat jen jako atletická Barbie. Touží po medailích, toužila po nich odmala.

24. Chris Sizemorová: žena, v níž žilo přes dvacet osob

Její život vydal za řadu osob. Doslova. Chris Costner Sizemoreová na archivním...

Jedna prostopášně hýřila, jiná byla k uzoufání nudná. Další jedla jen jahody, jiná byla slepá, další němá. Tamta uměla řídit auto, jiná šít, támhleta krásně malovala. Všechny obývaly jedno tělo, tělo Chris Sizemoreové. Mohla za to disasociační porucha osobnosti. Statečná žena zemřela 24. července, bylo jí 89 let.

25. Mao Ce-tung: velký kormidelník

Velký kormidelník. Mao Ce-tung neváhal kormidlovat i proti Sovětskému svazu.

Kormidloval Čínu spletitou historií, vlastně ji sám psal. Vytvářel aliance, nezdráhal se roztržek, dokonce ani s Velkým bratrem Sovětským svazem. Plánoval čistky, plenil zemi. Příběh Mao Ce-tunga, který zemřel před 40 lety, 9. září 1976, je epopejí o spletitých moderních čínských dějinách.

26. Kapitán Sully: zachránce z řeky Hudson

„Zpoždění je lepší než neštěstí,“ stálo na štěstíčku, které dostal koncem...

Když Airbusu se 155 lidmi na palubě odešly nad New Yorkem oba motory, v pilotní kabině nemohl sedět nikdo povolanější. Důkazem je, že kapitán Chesley Sullenberger letadlo bezpečně posadil na hladinu řeky Hudson a všichni přežili. Zázrak, jak psal tisk, to ale nebyl. Byl to profesionální čin. Rozhodný, metodický.

27. Anděl smrti Abú Azrael: propagandistický postrach džihádistů

„Nemám s nimi slitování,“ říká na adresu džihádistů Abú Azrael. Věhlas mu však...

Na ramenou nosí sekeru, kapsy má nacpané granáty a v ruce třímá obří automatickou pušku. Vypadá jako vyslanec zkázy, anděl pomsty. A opravdu jím je. Abú Azrael loví bojovníky Islámského státu. Současně je zbraní šíitské propagandistické války.

28. Brad Pitt: herec a sexy symbol

Rváč v něm jistě byl, smysl života pak prý ale našel v rodině. „Svým způsobem...

Dítě, které dostalo první zbraň v šesti letech a bylo sužováno baptistickou výchovou. Dezertér ze žurnalistiky, herecký otloukánek. A pak sexy symbol, nihilista z Klubu rváčů, celebrita s jointem na gauči. A poté vyzrálý muž, otec široké rodiny, o kterou však právě přichází. Život Brada Pitta je změna za změnou.

29. Hrdinové z Cable Street: lidé, kteří se postavili britským fašistům

Zaťaté pěsti a solidarita. Dál nepojedu, oznámilo policii několik tramvajáků....

V říjnu 1936 hnali fašisty z londýnského East Endu Židé, Irové, věřící i komunisté, socialisté, anarchisté. Dělníci z přístavu i železnic. Chlapi z tělocvičen i matky a děti. Všichni. Davy lidí. Museli se ale vzepřít nejen fašistům, policii a zákonům, ale i centrálám vlastních organizací.

30. Peter Freuchen: polárník, spisovatel, antifašista

Drsnost polárních krajů a elegance velkoměsta. Peter Freuchen s manželkou...

Byl polárníkem, který přežil například třicetihodinové zajetí v ledovém vězení, a přítelem Inuitů. Také spisovatelem a hercem oscarového filmu. A rovněž antifašistou, který ponížil Hitlerovu dvorní filmařku. Peter Freuchen, dvoumetrový dánský obr s dřevěnou nohou, za sebou nechal neuvěřitelný životní příběh.

31. Dona Ana a dona Eustaquia: milenky s kordy

Životní motivy bolívijských šermířek a výtržnic se otiskl do filmu Bandidas se Salmou Hayekovou a Penélope Cruizovou.

Dáma z modré krve a holka z ulice. Byl to nesourodý pár, přesto nerozlučný. Dona Ana a dona Eustaquia byly postrachem nočního života v bolívijském Potosí, uměly to s kordem i mušketou, bojovaly v ulicích, barech i v koridě. Jejich příběh je oslavou emancipovaných žen a práva na svobodný život, bez ohledu na předsudky.

32. Santa Anna: mexický intrikán a caudillo

Antonio de Santa Anna přímo ztělesňoval mexickou turbulentní historii.

Tak vypadá latinskoamerická jízda. Její protagonista byl samozvaným osvoboditelem Mexika od španělské nadvlády, neumětelským vojevůdcem, neúnavným strůjcem piklů a pučů a jedenáctinásobným mexickým prezidentem. A kromě toho dal světu žvýkačku. Seznamte se s příběhem Antonia de Santa Anny.

33. Josef Piłsudski: polský novinář, revolucionář i autoritář

Josef Piłsudski byl mužem dobrodružného života, jehož moc se změnila v...

Je nejznámější jako hlava meziválečného Polska či jako ten, kdo v roce 1920 zastavil bolševiky. Byl však také levicovým novinářem, revolucionářem a vůdcem guerilly, který přežil věznění na Sibiři.

34. Hardagovi a Kabiliovi: stateční lidé uprostřed války

Zejneba Hardaga v roce 1994 (vlevo) a vpravo na slavné fotce s Rivkou Kabilio a...

Odlišovala je náboženství, spojovala je válka, ale především lidskost, solidarita a odvaha. Za druhé světové války riskovala v Sarajevu muslimská rodina Hardagových vlastní životy, aby před fašisty zachránila židovskou rodinu Kabiliových. O padesát let později se při válce v Jugoslávii role obrátily, ze zachráněných se stali zachránci.

Kdo vás v profilech na Xman.cz zaujal v roce 2016 nejvíc?

hlasujte do 31. ledna 2017
celkem hlasů: 1121

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 31. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

20. Bud Spencer: něžný buldozer
20. Bud Spencer: něžný buldozer 321
26. Kapitán Sully: zachránce z řeky Hudson
26. Kapitán Sully: zachránce z řeky Hudson 64
34. Hardagovi a Kabiliovi: stateční lidé uprostřed války
34. Hardagovi a Kabiliovi: stateční lidé uprostřed války 53
1. David Balme: voják, který ukořistil Enigmu
1. David Balme: voják, který ukořistil Enigmu 45
30. Peter Freuchen: polárník, spisovatel, antifašista
30. Peter Freuchen: polárník, spisovatel, antifašista 44
29. Hrdinové z Cable Street: lidé, kteří se postavili britským fašistům
29. Hrdinové z Cable Street: lidé, kteří se postavili britským fašistům 39
2. Bill Cammilio: autobusák, který ujel z práce
2. Bill Cammilio: autobusák, který ujel z práce 33
11. Gladiátor z koncentráku: židovský boxer Salamo Arouch
11. Gladiátor z koncentráku: židovský boxer Salamo Arouch 30
19. Götz George: herec, který se stal komisařem Schimanskim
19. Götz George: herec, který se stal komisařem Schimanskim 30
24. Chris Sizemorová: žena, v níž žilo přes dvacet osob
24. Chris Sizemorová: žena, v níž žilo přes dvacet osob 28
27. Anděl smrti Abú Azrael: propagandistický postrach džihádistů
27. Anděl smrti Abú Azrael: propagandistický postrach džihádistů 28
18. Kimbo Slice: rváč z ulice i MMA
18. Kimbo Slice: rváč z ulice i MMA 26
8. Hassan Aboud: džihádista z IS
8. Hassan Aboud: džihádista z IS 22
10. Dudle Clark: agent, který ničil nacisty vymyšlenými armádami
10. Dudle Clark: agent, který ničil nacisty vymyšlenými armádami 22
23. Darja Klišinová: ruská olympionička
23. Darja Klišinová: ruská olympionička 22
31. Dona Ana a dona Eustaquia: milenky s kordy
31. Dona Ana a dona Eustaquia: milenky s kordy 22
3. Vzbouření otroci: aktéři vzpoury v Lousianě
3. Vzbouření otroci: aktéři vzpoury v Lousianě 21
12. Fanoušci z Hillsborough a jejich dlouhý boj za spravedlnost
12. Fanoušci z Hillsborough a jejich dlouhý boj za spravedlnost 21
15. Emma Gatewoodová: rozvedla se a zdolala Apalačskou stezku
15. Emma Gatewoodová: rozvedla se a zdolala Apalačskou stezku 21
9. Dell Glover: pirát z Rabit Neurosis
9. Dell Glover: pirát z Rabit Neurosis 20
14. Gladiátor z koncentráku: romský boxer Rukeli
14. Gladiátor z koncentráku: romský boxer Rukeli 20
33. Josef Piłsudski: polský novinář, revolucionář i autoritář
33. Josef Piłsudski: polský novinář, revolucionář i autoritář 20
4. Ignácz Trebitsch: lidský chameleon, přítel nacistů i dalajláma
4. Ignácz Trebitsch: lidský chameleon, přítel nacistů i dalajláma 18
5. Vadim Kozin: tenor, který kvůli homosexualitě padl za oběť stalinismu
5. Vadim Kozin: tenor, který kvůli homosexualitě padl za oběť stalinismu 16
16. Henrich Heimlich: kontroverzní autor Heimlichova manévru proti dušení se
16. Henrich Heimlich: kontroverzní autor Heimlichova manévru proti dušení se 16
28. Brad Pitt: herec a sexy symbol
28. Brad Pitt: herec a sexy symbol 16
22. Hillary Clintonová: kandidátka na prezidentský úřad
22. Hillary Clintonová: kandidátka na prezidentský úřad 15
7. Sestra Roseta: první rocková hvězda
7. Sestra Roseta: první rocková hvězda 14
32. Santa Anna: mexický intrikán a caudillo
32. Santa Anna: mexický intrikán a caudillo 14
13. Jonathan Cainer: nejbohatší astrolog světa
13. Jonathan Cainer: nejbohatší astrolog světa 13
17. Roger Enrico: manažer Pepsi Coly, který válčil s Coca Colou
17. Roger Enrico: manažer Pepsi Coly, který válčil s Coca Colou 13
21. Tayyip Erdogan: vládce, který se cítí být králem
21. Tayyip Erdogan: vládce, který se cítí být králem 12
25. Mao Ce-tung: velký kormidelník
25. Mao Ce-tung: velký kormidelník 12
6. Del Berg: Američan, který bojoval proti Francovi
6. Del Berg: Američan, který bojoval proti Francovi 10
Autor:
  • Nejčtenější

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

KVÍZ: Ironické, poučné, překvapivé. Znáte výroky známých osobností?

Poučí, pobaví, možná představí svého autora nebo autorku z neznámé strany. Některé jsou docela známé, jejich autora si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoký spánek chobotnice Costella. Měl noční můry z bitky, naznačuje studie

Tak normální chování chobotnic nevypadá, nezastírali vědci. Jejich exemplář jménem Costello se ve spánku začal kroutit,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

OBRAZEM: Feminismus dělá z žen čarodějnice, hlásal Pat Robertson

Věřil v boha a věřil v televizi. A především v politickou moc. Jeho náboženství hledalo nepřátele, jeho politika...

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

Hroši zachrání Ameriku. Tlustokožci měli kdysi vyřešit dvě krize najednou

Premium Vraždící hyacint, dva dobrodruzi a špioni, vizionářský politik a kreativní výzkumník. A hroši. Aktéři epického příběhu,...

Diktátoři si chystali půdu a začaly se mrazit potraviny. Přesně před sto lety

Premium V roce 1923 začali vystrkovat rohy budoucí diktátoři a masoví vrazi. K politice přičichl Hitler, Mussolini už...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...