Osobnost roku 2015 na Xman.cz: která vás zaujala nejvíce?

aktualizováno 
Nepřizpůsobiví rebelové s hodnotami i prospěchářští padouši bez morálky. Silné ženy, stateční muži i svérázné osoby. V roce 2015 přinesl Xman.cz profily romských protinacistických bojovníků i propagátorek erotiky pro ženy, medailónky šíleného matematika, okouzlující bordelmamá i zločinného milionáře. Vyberte osobnost, která vás zaujala nejvíc.

Vyberte osobnost Xman.cz roku 2015. | foto: koláž IDNES.cz

Petr Underwood: král lovců duchů

Parapsycholog Peter Underwood

Sherlock Holmes okultního výzkumu, autorita paranormální oblasti, světový lovec duchů. Peter Underwood se duchy, fantomy a poltergeisty zabýval přes sedmdesát let. S posedlostí fanatika a svéráznou precizností vědce. „Duchové nejsou věcí víry, ale objektivního zkoumání,“ říkal.

Karikaturisté z Charlie Hebdo: satira na život a na smrt

První čtyři potvrzené oběti teroristického útoku v Paříži. Nahoře jsou zleva...

Humor je mocný, karikatura dokáže svými ostny i popíchat. I když redakce satirického levicového týdeníku Charlie Hebdo popírala, že by provokovala, dlouho chodila po tenkém ledě. Nakonec karikaturisté, kteří navazovali na bohatou tradici satiry ve Francii, padli za oběť fundamentalismu.

Český veterán Jiří Schams: bojovník s nezdolnou vůlí

Jiří Schams v afghánské misi

Právem se stal symbolem českých legionářů. Byl profesionál, zodpovědný, vždy připravený, skromný, tvrdý sám na sebe. Po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu měl zemřít, ale navzdory lékařským předpovědím přežil, byť těžce postižený. Válku s rakovinou však Jiří Schams prohrál. Zemřel 7. ledna 2015.

Demis Roussos: byl hvězdou i východního bloku a šířil lásku v kaftanu

Hlasatel lásky, nejprve k ženě, poté k celému lidstvu. Jen na ďábla je třeba...

Sexuální symbol, ale i vysmívaná oběť kritiků. Zpěvák s neuvěřitelně vysokým tenorem, který kontrastoval s jeho obřím břichem v kaftanech. Demis Roussos šířil kondenzovanou romantiku a ženy po něm šílely po celá 70. léta. Na tomto světě nechám nesmazatelný otisk, říkal. Zemřel 25. ledna ve věku 68 let.

Lars Vilks: umělec a rouhač, kvůli němuž se střílelo

Na život v ohrožení života si zvyknete, jsou to jenom výhružky, aspoň doufám,...

Založil vlastní mikrostát, byl postmoderním umělcem, ale život mu změnila jediná kresba, na níž implantoval Mohamedovu hlavu na psí tělo. Vůbec do jeho díla nepasovala. Kvůli ní hrozí Larsu Vilksovi neustále smrt, kvůli ní si zadal s islamofoby a kvůli ní v sobotu 14. února 2015 stříleli islámští fundamentalisté v dánské Kodani. ̈

Che Guevarův vnuk: punker a proticastrovský anarchista

Canek Sanchez Guevara (vlevo) se živil jako novinář, autor cestovatelských...

Hlásil se k socialismu a revoluci, a právě proto odmítal kubánský režim. Rebelové jako mladý Che Guevara či Fidel Castro by dnes skončili na Kubě ve vězení, říkal Che Guevarův vnuk Canek Sanchez Guevara, Kubě vládne buržoazie a byrokracie. Zemřel 20. ledna 2015 ve věku čtyřiceti let.

Padělatelka dopisů slavných: byla brilantní, řekla o ní FBI

Lee Israel své zločinné kariéry nikdy nelitovala. Lepší než dělat v kanceláři,...

Zfalšovala stovky dopisů slavných osobností a byla precizní. Spojila akademickou pečlivost a vynalézavost zlodějky. A nikdy své kriminální dráhy nelitovala. „Bylo to nezbedné, zábavné a úplně senzační,“ stála si padělatelka Lee Israel za svým. Zemřela 24. prosince roku 2014.

Nejstarší finančník Irving Kahn: finanční gambleři jsou zlo, říkal

Americký byznysmen a investor Irving Kahn

Zažil Velkou depresi, dvě světové války, bubliny, krachy, krize, oživení. Kupoval opomíjené akcie, o nichž díky studiu výročních zpráv a novin věděl, že jednou budou vynášet, a trpělivě na to čekal. Irving Kahn zemřel 24. února 2015 ve 109 letech. Stovku překonal stejně jako jeho tři sourozenci, proto je všechny studovali vědci.

Natalia Revuelta: nadchla se pro revoluci a Castra, jejich dítě prchlo

Kubánskému režimu zůstala Natalia Revuelta věrná do konce života.

Byla jednou z nejkrásnějších žen na Kubě, inteligentní, bystrá, s dobrým vychováním. A také byla dámou, která měla apetit na sociální spravedlnost a revoluci. Proto pomáhala Fidelu Castrovi, svému milenci, s převrácením poměrů na ostrově. Natalia Revuelta Clewsová zemřela ve věku 89 let 27. února 2015.

Robert Durst: milionářův bizarní život je plný vražd, převleků a drog

Prořeknutí se při natáčení přivedlo milionáře Roberta Dursta zpět do...

Je to bizarní, přízračný, neuvěřitelný příběh. Miliony na kontě, sourozenecká nenávist až za hrob, muž na útěku v převleku za ženy, psi pojídající tělo zavražděné manželky. Realitní magnát Robert Durst rozhodně nemá obyčejný život a není to jen kvůli jeho jmění.

Matka sexshopů pro ženy: každé ženě patří sexuální uspokojení, říkala

Dell Williamsová, zakladatelka ženského sexshopu Eve's Garden

Vibrátor je nejlepším přítelem ženy, tvrdila. A rozhodla se, že pomůže tomu, aby jim byl co nejdostupnější, proto založila nejspíše první americký erotický obchod výhradně pro slečny a paní. Dell Willamsová, zakladatelka legendárního sexshopu Evina zahrada, zemřela ve věku dvaadevadesáti let 11. března 2015.

Robert Hite: muž, který Japonsku oplatil Pearl Harbor

Japonští věznitelé vedou Roberta Hitea k výslechu po převozu ze Šanghaje do...

Vážil pětačtyřicet kilo, když ho po čtyřiceti měsících pouštěli z vězení. Letecká mise, při níž byl americký voják Robert Hite zajat, přitom způsobila Japonsku jen nevýrazné škody. Japonsko však strašlivě vyděsila a v Americe pozdvihla morálku jako odplata za Pearl Harbor. Robert Hite zemřel 29. března 2015 v 95 letech.

Dick Butson: udatný lékař, který se pro kolegu vrhl dovnitř ledovce

Dobrodruh Richard Butson (vlevo) se svým kolegou Kevinem Waltonem při expedici...

Musel zdolat 32 metrů uzounkým tunelem uprostřed antarktického ledovce, jehož stěny se na něj mohly každou chvilku sesunout. Jenže dole na něj čekal uvězněný výzkumník a Richard Butson jej jako lékař musel zachránit. Podařilo se mu to. Muž, jehož čin se stal legendou, zemřel 24. března 2015 ve věku 92 let.

Gary Dahl: prodával šutry jako domácí mazlíčky a vydělal miliony

Spontánní nápad, levná realizace. A výtečné načasování. Horečka po kamenech...

Vypadalo to jako ulítlý opilecký nápad z baru a ulítlý opilecký nápad z baru to také byl. Jenže tak originální a vtipný, že se chytil. Gary Dahl začal v 70. letech prodávat Američanům kameny jako domácí mazlíčky místo zvířat. Kus za necelé čtyři dolary. Prodal jich spoustu a stal se milionářem. Zemřel 23. března 2015.

Fredric Brandt: král botoxu, architekt tváří Madonny a jiných celebrit

Fred Brandt vypadal jako bizarní Peter Pan. Na tomto snímku mu bylo...

Staral se o nejslavnější a nejbohatší, jako poskytovatel kosmetických výplní rozdával „věčné mládí“ bez vrásek a povislých koutků. Fredric Brandt ale zřejmě nebyl tak povrchní, jak by se zdálo z pochvalných recenzí od jeho celebrit. Sebevražda, kterou spáchal 5. dubna 2015, svědčí o tom, že od života potřeboval více, než čeho dosáhl.

Zpěvák písně Louie, Louie: jeho verzi dva roky zkoumala FBI

Jack Ely nahrál s The Kingsmen Louie, Louie jako dvacetiletý, v době, kdy se...

Je to pornografie a obscénnost, křičeli kritici. FBI proto píseň Louie, Louie zkoumala více než dva roky. V závěrečné zprávě, která má přes 450 stran, poté konstatovala, že je vlastně zhola nesrozumitelná. Nakonec se stala hitem a legendou. Zpěvák vyšetřované verze Jack Ely zemřel 28. dubna 2015. ̈

Romové, zapomenutí hrdinové protinacistického odboje

O kouscích zpravodajce Antona Facuna se povídaly legendy.

Historie se k nim zachovala stejně nespravedlivě, jako se k nim mnohdy staví současnost. Ze statečných Romů, kteří bojovali jako partyzáni či vojáci proti nacistům, se stali neviditelní hrdinové. O jejich příběhy odvahy zůstaneme ochuzeni. Desetiletí totiž nikoho nezajímaly a dnes už téměř není nikdo, kdo by je vyprávěl.

Geniální matematik John Nash: věřil, že bude císařem Antarktidy

Po zkrocení nemoci byl matematik John Nash opatrný při styku s cizími lidmi....

John Nash byl výjimečnou osobností s ojedinělým životem. Excentrik, génius, paranoidní schizofrenik, arogantní hezoun. Jeho myšlenky ovlivnily jednání o jaderných zbraních, boj s korupcí, biologii i demografii. Dvacet let se potýkal s psychickou nemocí, z níž se zázračně vymanil. Zemřel 23. května 2015 v 86 letech.

Peter Cropper udělal z klasické hudby adrenalinový, extrémní sport

Peter Cropper (úplně vlevo) vracel klasické hudbě živočišnost.

Peter Cropper (úplně vlevo) vracel klasické hudbě živočišnost.

Klasika smíchaná s punkem, cit s drzostí, důstojnost s živočišností. Houslista Peter Cropper dokázal, že vysoké umění nemusí být odcizené, že vážná hudba se dá hrát i v triku a že smyslnost se může dotknout nebes. Zakladatel věhlasného britského souboru Lindsay Quartet zemřel 29. května 2015 ve věku devětašedesáti let.

Tři olympijští hrdinové: tiché gesto proti rasismu v USA jim zničilo život

Věděl jsem, že to je moje morální povinnost, říkal John Carlos.

Je to zřejmě nejznámější gesto z olympijských her. Symbolizuje hrdost, moc, ale též útlak Afroameričanů a chudobu černých i bílých pracujících lidí. Jeho aktérům, americkým sprinterům Tommie Smithovi a Johnu Carlosovi, který oslavil 5. června 2015 sedmdesát let, i jejich australskému kolegovi Peteru Normanovi změnilo život.

Vincent Bugliosi: právník, který chtěl nechat popravit prezidenta Bushe kvůli válce v Iráku

Vincent Bugliosi usiloval o spravedlnost a zdravý rozum. I když cesta vedla k...

Dostal za mříže Charlese Mansona, za vraždu, i když vůdce sekty nezabíjel vlastní rukou. Režiséra Olivera Stonea označil kvůli jeho konspiračnímu filmu o vraždě JFK za pitomečka a připravil pečlivé podklady pro obžalobu prezidenta George Bushe za vraždu. Ne, žalobce, který za svou kariéru prohrál jedinou kauzu, a spisovatel Vincent Bugliosi se velkých výzev nebál. Zemřel 6. června 2015 ve věku 80 let.

Martin Cole léčil muže sexem. Hrozili mu za to kastrací

Sexuolog Martin Cole (1931 - 2015)

Prznitel nevinnosti britské mládeže, zvrhlý bastard, provozovatel bordelu. Takové nadávky létaly na hlavu sexuologa Martina Colea. Přitom se jen snažil pomoci mladým přijmout vlastní sexualitu a pomoci mužům vyřešit sexuální problémy. A ano, též vedl osobní rebelii proti vlastní puritánské výchově. Zemřel 2. června 2015.

Serge Gainsbourg: autor hitu Je t ́aime a rebel s příčinou

Ostýchavý provokatér. Texty písní Serge Gainsbourga byly plné subverzivních...

Byl to geniální skladatel, skandalista, milovník dvojsmyslů s erotickým podtextem, zajatec ostýchavosti a depresí, ale také alkoholu. Serge Gainsbourg se stal legendou, a to rozhodně nejen díky své provokativní a nejednoznačné skladbě „Je t ́aime... moi non plus“.

The Runaways: divoké punkerky změnily muziku. S manažerem za zády

Provokovaly, ale ne kvůli komerčnímu kalkulu. Zpívaly o touze, volnosti,...

Náctileté dívky, kytary v rukou, neskrývaný sex-appeal, písničky o nezávislosti a rebelii. Dnes nic mimořádného, v polovině sedmdesátých let ale malá revoluce. The Runaways byly rockerky, které zábavnímu průmyslu nechtěně ukázaly cestu do peněženek teenagerů.

Glenn Ford: ač nevinný, třicet let čekal v cele smrti

Glenn Ford zemřel v  pětašedesáti letech, po nespravedlivém třicetiletém čekání...

Žádný jiný vězeň v Americe nečekal déle, než jej propustí z cely smrti. Glenn Ford v ní strávil 30 let. Pak justice uznala, že bezdůvodně, a propustili ho. Stát jej však odmítl odškodnit a Ford zemřel 29. června 2015 po patnácti měsících na svobodě na chorobu, jejíž projevy ve vězení ignorovali.

Giovanni Riggi: mafián, který sponzoroval policejní atlety

Giovanni Riggi, gangster a člen zločinecké rodiny DeCavalcante. A mafián ze...

Choval se vybraně a byl nemilosrdný a krutý. Vydíral, korumpoval, vraždil. Dělal charitu, sponzoroval policejní atletickou ligu, lidé v jeho čtvrti jej milovali. Giovanni Riggi byl poslední ze staré gardy, říkali policisté o mafiánovi, který zemřel v devadesáti letech 5. srpna 2015.

Candide Royalle učila ženy milovat pornografii

¨“Výjimečná žena, která vydláždila cestu pornu z ženské perspektivy a otevřela...

Poprvé překvapila, když se z pornoherečky stala porno-podnikatelkou, to bylo v osmdesátých letech nemyslitelné. Podruhé, když začala filmům pro dospělé vyčítat nudu, stereotyp a mužský šovinismus a začala to svou produkcí napravovat. Život Candidy Royalle, která zemřela 7. září 2015 ve čtyřiašedesáti letech, byl však plný i jiných překvapení.

Bullingdon Club: britští bohatí namyšlení chuligáni

Britský premiér David Cameron (nahoře) a londýnský starosta Boris Johnson na...

Nebyla to spolková činnost, na kterou by byl britský univerzitní život hrdý. Bullingdon Club, jehož byl členem i britský premiér David Cameron, byl arogantním a násilným vyjádřením nadřazenosti bohatých.

Barbar z jeskyně i Modrý panter: mexičtí superhrdinové z ringu plného násilí

Barbar z jeskyně je typickým protagonistou těch „zlých“.

Ač se perou jen na oko, jejich show pořádně bolí. A Mexičané mají své „létající“ zápasníky z ringu pro lucha libre za národní superhrdiny.

Magnát Aristoteles Onassis: hrdina jako z řecké tragédie

Nemám ani přátele, ani nepřátele, jen konkurenty, říkával Aristotel Onassis.

Jeho jméno se stalo synonymem pohádkového bohatství, řadu let minulého století totiž platil za nejbohatšího muže světa. Ke stovkám lodí brázdících světová moře však Aristoteles Onassis došel po klikaté cestě. Jeho příběh zůstává názorným dokladem nezlomného odhodlání nikdy nevzdávat žádný boj.

Doris Payneová: elegantní, okouzlující sebevědomá zlodějka šperků

Svůj život pojala Doris Payneová jako velké dramatické dílo. A s gustem sehrála...

Elegantní, okouzlující, sebevědomá, nezdolná. Žena, která mohla změnit svět. Místo toho se stala královnou zlodějů šperků. I tak však Doris Payneové za její 60 let trvající kriminální dráhu skládají svérázné komplimenty policisté, umělci i klenotníci. Takové má 85letá nenapravitelná zlodějka charisma.

Thomas Blatt: prchnul z koncentráku a pak se tam celý život vracel

Do posledních dnů svého života bojoval Thomas Blatt za památku sobiborských...

Viděl, jak jeho rodiče i bratr odešli do plynové komory ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Jako šestnáctiletý byl členem výboru, který tam plánoval povstání. Vzpouru jako jeden z mála přežil a v 80. letech udělal rozhovor s jedním z velitelů lágru. „Někdy se bojím, zda to není jen sen a zda se neprobudím zase v Sobiboru,“ přiznával však Thomas Blatt i dávno po válce. Zemřel 31. října 2015.

Bordelmamá Madam Cyn: na sex za stravenky k ní chodili soudci i kněží

Výprasky udělovala Madam Cyn i poté, co přestala nevěstinec provozovat.

Navštěvovala ji smetánka, poslanci, policisté, soudci i faráři. Nechávali se bičovat, sprchovali se v pláštěnkách, převlékali se za ženy. Byl to nejznámější britský nevěstinec, atmosférou ale připomínal běžný rodinný dům. Madam Cyn si na tom zakládala, slečnám po směně připravovala toasty a čaj. Zemřela 15. listopadu, bylo jí 82 let.

Boxer Tyson Fury: cikánský bojovník s vnitřními démony a předsudky

Rodina i prostředí romsko-travellerské komunity daly Tysonu Furymu divoké srdce...

Vyrostl v prostředí pěstních bitek v romsko-kočovnických kempech a jako „cikán z karavanu“ se cítí pořád. Dnes už ale vydělává jako profesionální boxer velké peníze a poráží jedno eso za druhým. Naposledy to byl Vladimir Kličko. Kromě toho tento sedmadvacetiletý Brit bojuje s vlastními démony a budí pozornost svými postoji a výhrůžkami.

Ptáčník z Alcatrazu: psychopat a vrah, co oslnil ornitology a chovatele

Byl brilantním odborníkem na ptactvo a možná nejznámějším příkladem sebenápravy...

Dvakrát zabíjel, mnohokrát použil násilí. Nevypočitatelný psychopat. Ale též muž s IQ 134, který se stal výtečným ornitologem a podle mnohých se díky vědě a péči o ptactvo ve vězení napravil. Jeho spisu o vězeňství v USA se trestnice bály tak, že rukopis odmítaly vydat z rukou. Život Roberta Strouda se stal předlohou pro film Ptáčník z Alcatrazu.

Zakladatel The North Face: vizionář, hlubinný ekolog a zachránce přírody

„Skončíme na písečné duně s potkany a šváby,“ líčil svou apokalyptickou vizi,...

Milionář, horal, ekolog, vizionář. Velikášský, neústupný, arogantní. Douglas Tompkins, zakladatel značky The North Face a Esprit, skoupil kvůli ochraně přírody tolik pozemků jako nikdo na světě, přes odpor států, firem i místních. Zemřel na adrenalinové kajakářské výpravě v Chile 8. prosince 2015.

Donald Trump: šampion lží, předsudků, urážek a velkého ega

„Nikdy nemůžete být dost chamtiví,“ nezastírá Donald Trump. V jeho případě mu...

Lhář, co nerespektuje fakta. Nekompetentní mluvka, který se blýská nerealizovatelnými nápady, jako je zákaz internetu. Demagogický rasista a sexista, co opovrhuje ženami. Uchazeči o americký prezidentský úřad Donaldu Trumpovi to však zatím stačí. O to víc je o něm slyšet.

Která osobnost z profilů na Xman.cz vás v roce 2015 zaujala nejvíce?

celkem hlasů: 1019

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

Český veterán Jiří Schams 258
Podnikatel a politik Donald Trump 130
Geniální matematik John Nash 71
Olympionici, kteří vzdali hold boji proti rasismu v USA 69
Bordelmamá Madam Cyn 42
Zakladatel The North Face 39
Karikaturisté z Charlie Hebdo 29
Punkerky The Runaways 26
Udatný lékař Dick Butson 24
Pornografka Candide Royalle 24
Americký voják Robert Hite 23
Ptáčník z Alcatrazu 22
Serge Gainsbourg, autor hitu Je t´aime 20
Petr Underwood: král lovců duchů 19
Boxer Tyson Fury 19
Romové, zapomenutí hrdinové protinacistického odboje 16
Bývalý vězeň koncentráku Thomas Blatt 16
Nejstarší finančník Irving Kahn 15
Zlodějka Doris Payneová 14
Gary Dahl, který zbohatl prodejem kamenů 13
Právník Vincent Bugliosi 12
Glenn Ford, oběť americké justice 12
Magnát Aristoteles Onassis 12
Matka sexshopů pro ženy Dell Williamsová 10
Milionář Robert Durst 9
Umělec Lars Vilks 8
Castrova milenka Natalia Revuelta 8
Jack Ely, zpěvák písně Louie, Louie 8
Mafián Giovanni Riggi 8
Chuligáni z Bullingdon Club 8
Padělatelka dopisů slavných Lee Israel 7
Zpěvák Demis Roussos 6
Che Guevarův anarchistický vnuk 6
Mexičtí superhrdinové z luch alibre 5
Houslista Peter Cropper 4
Sexuolog Martin Cole 4
Král botoxu Fredric Brandt 3
Autor:

Nejčtenější

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

VIDEO: Má smysl třídit i plechovky? Toto se s nimi děje

Reportér Matěj Smlsal si zkusil práci třídiče. Úkolem je vyhazovat vše, co není...

Ke klasickým kontejnerům na tříděný odpad se postupně přidávají i šedé. Do nich mají lidé házet kovové obaly, mimo jiné...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak dobře znáte pokrmy extrémní gastronomie?

Pavouka a podobnou havěť byste nikdy nevzali do úst? Gastronomie však zná i...

Některé vynikají velmi nestandardními ingrediencemi, jiné jsou výzvou pro specifickou přípravu. Další překračují etické...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

OBRAZEM: Zločiny, sex, sláva. Bonnie a Clyde zemřeli před 85 lety

Stali se nejikoničtějšími gangstery období americké Velké deprese. Jejich...

Stali se nejikoničtějšími gangstery období americké Velké deprese. Jejich psanecký příběh byl totiž dochucen příchutí...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz