Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evoluce přála pěstím. Mužské tělo se vyvinulo, aby dávalo rány

Boj, praní se, agrese k lidstvu patří. A svědčí o tom i to, jak se násilí promítlo do evoluce mužského těla. Zatímco berani mají rohy a jeleni parohy, u lidských samců se jako zbraň vyvinula pěst. Tvrdí to aktuální americký výzkum.

Neposlouchá se to příjemně, studie ovšem naznačují, že holé násilí lidskou společnost formovalo až tak, že se podepsalo na naší anatomii. | foto: Getty Images

Hned zkraje přitom připomeňme zjevný fakt. Ne každý muž má díky evoluci paže uzpůsobené délkou k úderům jako MMA zápasníci Sergej Pavlovič nebo Jon Jones. Jen málo mužů by přepralo bojovnice, jako je Sandra „Medojed“ Mašková. A je spousta kluků a pánů, kteří netuší, jak dát ránu pěstí.

A rovnou připomeňme i slova samotných autorů studie vydané v magazínu Journal of Experimental Biology. „Lidská povaha je charakterizována též vyhýbáním se násilí. Hledáním cest, jak spolupracovat, jak být kooperativní, jak mít empatii, jak o sebe navzájem pečovat,“ zdůrazňuje David Carrier z Utažské univerzity. Velí mu to vědecká přesnost i potřeba vyváženosti. Jinak je totiž jeho studie nesena motivem „docenit roli násilí v lidském vývoji“.

Násilí, které se vepsalo do našich těl

Carrierův zájem o téma vztahu mezi lidským tělem a násilím je letitý. A stejně tak jeho hypotéza, podle níž formovala agrese muž versus muž mužské tělo tak, aby násilí usnadňovalo. A nejen to, onen předpoklad již svými předchozími studiemi úspěšně prošetřil.

Například jeho práce z magazínu Journal of Experimental Biology z roku 2013 tvrdí, že lidská ruka má dané proporce nejen pro to, aby mohla manipulovat s předměty, používat nástroje, pracovat. Doplňuje, že kromě onoho ušlechtilého cíle má své parametry i proto, aby poskytla dostatečnou oporu při úderu pěstí. Abychom ji dokázali používat účinně, a přitom bezpečně.

Ve své studii z roku 2015 poté Carrier argumentuje, že se souboje s použitím pěstí podepsaly naopak i na vývoji konstrukce hlavy hominidů. To díky nim měly obličeje raných hominidů robustnější a masivnější ty části, které bylo třeba chránit před zraněními kvůli pěstním soubojům. To proto jim evoluce dala zesílené svaly dolní čelisti, žvýkací systém, silnou lícní kost. Lidé pak naopak onu robustnost postrádají, a to proto, že měli horní části těla slabší, nevynikali tedy tak silnými údery – a jejich tváře proto nebylo třeba zabezpečovat před údery tak masivní konstrukcí.

Jeho nedávný výzkum se tématu násilí týká též. Vychází přitom z již známého faktu, že muži mají horní polovinu těla v průměru o 90 procent silnější než ženy a mají na ní o 75 procent svalové hmoty víc. „Obecnou cestou, jak onen pohlavní dimorfismus – dvojtvárnost, pochopit, je změřit skutečné rozdíly koster samců a samic daného druhu. A poté se podívat na chování, které by k nim mohlo vést,“ líčí Carrierův kolega Jeremy Morris z Wofford College.

Nejprve proto vědecká dvojice testovala sílu úderů dvacítky mužů a devatenáctky žen, všechno přitom byli fyzicky aktivní lidé, ne gaučoví povaleči. Podobně následně měřili jejich sílu pro vrhání – vycházeli z toho, že lidé nejen rozdávali údery pěstí, ale též vrhali oštěpy, jak poznamenává magazín Big Think.

Při porovnání výsledků zjistili, že u první disciplíny vykázaly výsledky mužů a žen obří propast. „I když měli muži a ženy zhruba stejnou kondičku, průměrná mužská síla úderu byla o 162 procent větší než ženská. Nejméně silný muž byl pořád silnější než nejsilnější žena,“ shrnuje tiskové zpráva Utažské univerzity.

Carrier to označuje za dramatickou ukázku pohlavního dimorfismu a vysvětlení se podle jeho slov nabízí. „Muži se stále víc specializovali na boj. A to na boj specifickým způsobem, a sice skrze pěstní údery,“ soudí. Pokud jde o sílu pro vrhání, u té tak velké rozdíly vědci neshledali. Jejich závěr tedy zní, že horní část mužského těla je specializovaná na údery, nikoli na házení zbraní.

Pochopit násilí, nepraktikovat ho

Spolu se svým kolegou a někdejším žákem Carrier vychází z toho, že pokud násilí, holé násilí v podobě pěstních bitek, bylo podstatnou částí naší historie, musí existovat důkaz v podobě naší anatomie. Pokud by rozdíly, které odlišují lidi od lidoopů, nesloužily boji, potom by hypotéza, podle níž byla agrese důležitým rysem našich dějin, nebyla pravdivá. Mají za to, že jejich dosavadní výzkum prokazuje, že fyzická, násilná konkurence lidskou anatomii ovlivňovala. Ostatně, při fyzickém utkávání se v konkurenci o páření měly větší šanci na reprodukci geny fyzicky vybavenějších a silnějších jedinců.

Právě proto však vědci zdůrazňují i lidskou potřebu a schopnost spolupráce, citu, sounáležitosti. „To, kým jsme jako druh, má dvě strany. Je-li přitom naším cílem minimalizovat v budoucnu všechny formy násilí, pak nám naše pochopení tendencí našeho vývoje a naší povahy může pomoci,“ cituje Carriera server Science Daily.

Dali jste za svůj život úder pěstí, v reálné situaci, abyste opravu ublížili?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 31. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 752
Ne
Ne 687
Autoři:
  • Nejčtenější

Jak žít alespoň do sedmdesáti, a ve zdraví. Studie přinesla recept

19. června 2024

Cíle vymezil výzkum pregnantně a přísně. Projít přinejmenším do sedmdesáti let věku, a navíc bez...

Skočit pro tonoucího? Největší chyba. Často jsou utopenci dva, říká záchranář

22. června 2024

Premium Chystáte-li se v létě na vodu, je důležité dávat pozor na nejrůznější záludnosti. Vodní záchranář...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Od děcáku a drog k úspěchu. Každého klienta zšikanuju, i Jágra, říká holič slavných

20. června 2024

Premium Jak se z romského kluka z opavského děcáku stal lazebník celebrit? Cesta to byla hodně kostrbatá...

Hra na smrt odradila střelce. Život muži zachránila obdivuhodná duchapřítomnost

23. června 2024

Premium Případ se jevil na první pohled jednoznačně. Pachatel střelby byl zadržen na místě činu, byla u něj...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

OBRAZEM: Pornoherečky, křiklouni. Připomeňte si tváře Clash of the Stars

18. června 2024

Má za sebou sedm turnajů, nabídly barvité postavy. Jejich zázemí sahalo od porna po ryzí...

Hra na smrt odradila střelce. Život muži zachránila obdivuhodná duchapřítomnost

23. června 2024

Premium Případ se jevil na první pohled jednoznačně. Pachatel střelby byl zadržen na místě činu, byla u něj...

OBRAZEM: Hříšní lidé jinak. Vlčí muž prokousával hrdla mladým mužům

23. června 2024

Z oněch fotek dýchá atmosféra jako z příběhů filmového rady Vacátka. Pánové v buřinkách, s hůlkami,...

Skočit pro tonoucího? Největší chyba. Často jsou utopenci dva, říká záchranář

22. června 2024

Premium Chystáte-li se v létě na vodu, je důležité dávat pozor na nejrůznější záludnosti. Vodní záchranář...

Erekce v novém ohrožení. Funkce penisu ničí mikroplasty, dokazují vědci

22. června 2024

Premium Nedávné výzkumy našly jejich stopy ve spermatu, rovněž ve varlatech, věda si je dala dohromady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...