Obří pravěké bitvy se účastnili asi i bojovníci z území dnešního Česka

aktualizováno 
Byly jich tisíce. A nebyl to lokální konflikt – epické bitvy u severoněmecké řeky Tollense se účastnili válečníci z velké dálky. Byli mezi nimi možná i bojovníci z území dnešního Česka. Vědci luští záhadu zřejmě nejstarší evropské bitvy, která se odehrála před víc než třemi tisíci let. Výzkum mění pohled na dějiny násilí.

Meč byl první zbraní, kterou lidé vyvinuli výlučně pro boj mezi sebou. Jeho předchůdcem byla dýka. Objevil se tři až čtyři tisíce let před naším letopočtem. | foto: Profimedia.cz

Měli tyče, palice, ale i šípy a meče. Rozráželi si lebky, sekali do těl, vrhali po sobě z bezprostřední vzdálenosti kopí. Masakrovali se, dokud se země na březích Tollense nepokryla krví. Bitvy, k níž došlo podle serveru Ars Technica mezi lety 1 380 a 1 250 před naším letopočtem, se podle vědeckých odhadů účastnilo přes dva tisíce bojovníků. Zatím se nalezly ostatky sto čtyřiceti z nich a také řada artefaktů.

Fotogalerie

Jejich zkoumání začalo převracet předchozí mínění o době bronzové i o dějinách násilí. Naznačuje, že domněnka, že v prehistorii mělo násilí nahodilou nebo pouze vysoce ritualizovanou podobu, nemusí platit. Pokud není případ bitvy u Tollense výjimkou, nejenže nebyla doba bronzová dobou míru, jak se myslelo až do devadesátých let minulého století. Byla by dokonce érou, v níž bylo násilí předpokládatelnou, očekávatelnou a plánovanou aktivitou, jak uvedl pro magazín Smithsonian archeolog Barry Molloy z Dublinské univerzity.

Rozsáhlá bitva, kterou od doby bronzové nikdo nečekal

Co skrývá půda na březích řeky Tollense, prozkoumávali vědci od roku 1996, kdy tam nalezl amatérský archeolog pažní kost. S dalšími a dalšími nálezy pochopili, že mají co dělat s výjimečným objevem. Zatímco většina archeologických dokladů z doby bronzové totiž pochází z pohřebišť nebo tehdejších sídel, bylo stále očividnější, že tollenské naleziště má násilnou historii.

A ne ledajakou. Násilí, které se na severovýchodě Německa odehrálo, bylo masivního rozsahu a mohlo trvat řadu hodin. Byla to rozsáhlá, masová bitva, která vyžadovala plánování a organizaci. „Je-li naše hypotéza, že se všechny nálezy vztahují k jediné události, správná, máme co do činění s konfliktem, jehož rozsah byl dosud na sever od Alp nevídaný,“ uvedl již v roce 2016 pro magazín Science Thomas Terberger, který výzkum vedl. A dodal: „Není nic, s čím by se ona bitva dala srovnat.“

Ve srovnání s mnohem vyspělejšími civilizacemi na Blízkém východě a v Řecku totiž byla společnost žijící v době bronzové v severní Evropě považována za zaostalou. A tudíž neschopnou rozsáhlejší organizace ani koordinovaného násilí ve větším měřítku. „Uvažovali jsme v intencích nájezdů malých skupinek mužů, které zabíjely a kradly jídlo. Představit si však takovou bitvu o tisícovkách mužů, je velmi překvapivé,“ doplnil před třemi lety berlínský archeolog Svend Hansen.

Prehistorické společnosti z oblasti Evropy byly dlouho považovány za povýtce nenásilné. Proto archeologové považovali nálezy u Tollense nejprve za pohřebiště, které se vlivem eroze sesulo na jedno místo. Další práce a výzkumy však potvrdily, že pozůstatky patří mužům, kteří padli v bitvě.

Vracíme do šermu středověkou brutalitu, říká novodobý rytíř

Tomáš Gajdošík je bojovníkem, ale také jedním ze dvou certifikovaných...

Řežou do sebe meči, palcáty, sekerami, do hlavy i do zad, kopou se, strhávají na zem. Vší silou. Nic není domluvené ani předstírané. Středověký plnokontaktní boj je novou extrémní sportovní disciplínou plnou adrenalinu a brutality. „Nejvíc úderů jde na hlavu,“ říká český bojovník Tomáš Gajdošík.

A ozřejmovalo se i to, že to nebyli ledajací bojovníci. Nejenže v nalezených kostech našli vědci například bronzové a pazourkové šípy, mnohé též nesly známky starých, již léčených zranění. Boj u Tollense se tak stal pro některé válečníky poslední bitvou, rozhodně však nebyl jejich první. Měli bojové zkušenosti. Do bitvy vstoupili jako znalí válčení. Navíc překvapivě dobře vyzbrojení, s brněním a štíty. „Nebyli to žádní farmářští vojáci, kteří by se pouštěli do potyček jednou za pár let. Tohle byli profesionální bojovníci,“ uvedl Terberger.

Otázka, které výzkumníky trápila, však zněla: byl masakr jen velkým rodinným, klanovým lokálním sporem, nebo byl vojenskou událostí rozsáhlejšího geografického významu? Byli bojovníci místní, nebo přijela jejich část z dálky? A odkud? A pokud původně vědce překvapilo, že naleziště odhalilo bitevní pole, dokonce rozsáhlé bitevní pole, přinesla překvapení i následující zkoumání, byť zatím nedávají stoprocentně jasné odpovědi.

Válečný výboj mohl začít z dnešních západních Čech

Již před lety výzkumníci přišli s hypotézou, podle níž bylo místní jen jedno vojsko, zatímco druhé přišlo z jiných částí Evropy. A opravdu, chemická analýza to podle studie z magazínu Archaeological and Anthropological Sciences v roce 2017 potvrdila. „Přinejmenším část z oněch mužů přišla z velké dálky,“ shrnula archeoložka Helle Vandkilde.

Analýza izotopů stroncia, uhlíku a dusíku v zubech jednapadesáti ze sto čtyřiceti nalezených obětí boje rozdělila válečníky do dvou armád. Jedna byla místní, druhá, rozmanitější, pocházela z jihu, odněkud z oblasti střední Evropy, přičemž nejsilnějším tipem vědců byla oblast dnešních západních Čech.

Poté se vědci původ cizáckých nájezdníků snažili naznačit i s pomocí nalezených předmětů a artefaktů, které představovaly osobní vlastnictví bojovníků. Byly mezi nimi například kousky bronzu, nůž, dláto, dekorativní pouzdro, špendlíky, hroty šípů, menší bronzové fragmenty. Mnohé předměty podle serveru Gizmodo odpovídají nálezům z doby bronzové v oblastech dnešního jižního Německa a nynější České republiky. Právě odtud tak mohli do kolosální pravěké bitvy u řeky Tollense nájezdníci přijít.

I poslední výzkumy tak „podporují verzi, podle níž svědčí nálezy v údolí řeky Tollense o rozsáhlém násilném konfliktu nadregionálního měřítka“, shrnují poznatky autoři ve studii v magazínu Antiquity.

Bronz jako platidlo, bitva jako bod změny

Tím však možná poučení z nálezů nekončí. Kousky bronzu a dláto se stopami, které mohou svědčit o tom, že ho vlastník používal k odsekávání podobných kousků, podle vědců svědčí o tom, že se kov používal jako platidlo. „Kousky bronzu a mědi se začínaly užívat jako raná forma měny. I když trvalo staletí, než se to lidé rozhodli standardizovat,“ líčí server Ars Technica. „Považujeme to za součást příběhu o raném platidle lidí doby bronzové,“ říká Terberger v magazínu Smitshonian. Pro magazín Science zdůraznil: „Skutečnost, že měli možnost obchodovat takto mezi sebou navzájem, je něco nového.“

Proč se však muži vydali z oblastí vzdálených stovky kilometrů na nebezpečný pochod plný násilí a rizika smrti? O co ve vojenském konfliktu v údolí řeky Tollense šlo? Archeolog Kristian Kristiansen z Göteborgské univerzity vysvětluje, že ona doba byla epochou velkých turbulencí. Nedlouho po bitvě u Tollense uvolnily roztroušené, izolované osady v oblasti dnešního severního Německa cestu koncentrovanějším, dobře opevněným sídlům. Naše bitva tak podle něj dobře odpovídá době plné častějších násilných konfliktů.

„Je to možná první doklad obratu, bodu zlomu v historii společenské organizace a válčení v Evropě,“ souhlasí Vandkilde v magazínu Science.

Autoři:
  • Nejčtenější
Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

Jsem přítulná, nevyzpytatelná a křehká, říká MOgirl Nikol

Nemusíte nutně dělat velké věci, stačí maličkosti. Nestůjte však na místě a nečekejte, že se něco stane samo od sebe....

Dušené maso podle Babylóňanů. Vědci oživili čtyři tisíce let starý recept

Nejsou příliš konkrétní a detailní, ale svědčí o tom, že už babylónskému starověku záleželo na pestrých,...

Inspirovala mě anglická divoká mládež, říká stavitel custom motorek

Vystudoval scénografii a animaci, propadl však světu custom motorek. Upravuje staré stroje, vdechuje jim nový život....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tajemství božího bojovníka. Mniši měli Žižku za ďábla, říká historik

Jaký byl člověk, před nímž se třáslo půl Evropy a který dodnes vzbuzuje obrovské emoce? Je jednou z nejvýznamnějších...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Čarodějnické lahve měly chránit před zlými silami i nemocemi

Měly chránit před zlými silami a kouzly, ovšem též před nemocemi. Napěchováno do nich bylo leccos, nehty, vlasy,...

Krajinu drtíme tanky i offroady. Pomáhá to přírodě, říká ochranář

Ochranu přírody si představujeme jinak. Jenže stepním krajinám v Česku pomáhá i jejich pustošení tanky, offroady,...

OBRAZEM: Vtipné, nejapné, adrenalinové. Prohlédněte si bizarní toalety

Slouží pro vykonání té nejběžnější potřeby, to však neznamená, že by nemohly být neobyčejné. Ano, i toalety, které...

Premium

DiCaprio nedostal roli v Pobřežní hlídce. 45 neznámých faktů o lamači srdcí

Leonardo DiCaprio je herec, jehož tvář i jméno znají po celém světě. Své soukromí má však zahalené rouškou tajemství. U...

Najdete na iDNES.cz