Električtí úhoři útočí v hejnu. Své výboje tak násobí

Měří až dva metry a jsou ve zvířecí říši vládci nejsilnějších elektrických výbojů. Útočí silou 860 voltů. Nyní vědci zjistili, že električtí úhoři své oběti napadají synchronizovaně, v hromadných útvarech. Účinnost svých „taserů“ tak násobí.

Vědci rybu Electrophorus voltai dosud považovali za samotářskou. Zjistili však, že dokáže lovit v přímo armádních formacích. | foto: Profimedia.cz

Electrophorus voltai je přitom docela novým objektem vědeckého zkoumání. Výzkumník přezdívaný „rybí detektiv“ David de Santana ho spolu s úhořem nazvaným Electrophorus varii objevil teprve v roce 2019, kdy svůj objev popsal v magazínu Nature. A byla to převratná věc, do té doby měli lidé po nějakých 250 let za to, že existuje pouze jeden jediný druh elektrického úhoře, Electrophorus electricus.

Teď jim druh Electrophorus voltai, živočich produkující nejsilnější elektrický výboj ze všech zvířat na planetě, připravil ještě další překvapení. „Mysleli jsme, že jsou to samotářská zvířata,“ popisuje de Santana v magazínu The Smithsonian. Jenže to byl velký omyl.

Tito úhoři loví ryby v hejnu. Jako vlci nebo kosatky. Je to pro jejich oběti ničivější.

Bezprecedentní lovecká spolupráce

„Byl jsem šokovaný,“ líčí na serveru Science Mag Douglas Bastos své první amazonské setkání s koordinovaným útokem smečky spolupracujících úhořů. Údiv byl na místě, ve světě sladkovodních ryb je takový lov velmi vzácný a doteď se mělo za to, že električtí úhoři útočí výhradně izolovaně. V noci, kdy vyhlížejí osamocené odpočívající ryby.

Když viděli skupinový útok Bastos s de Santanou poprvé, měli za to, že byli svědky rarity, ojedinělé, náhodné výjimky. Poté však zdokumentovali další kolektivní lovy, nově odhalenému fenoménu proto věnovali studii v magazínu Ecology and Evolution.

Popisují v ní útok stočlenné skupiny elektrických zabijáků. Za soumraku se jejich armáda vydala do vod, kde žily menší ryby tetry. Nejprve je kroužením kolem nahnali jako pastevečtí psi do menšího, vířícího klubka. A poté se úhoři koordinovaně, v desetičlenných komandech, opakovaně vydávali do davu teter, aby na ně synchronizovaně útočili elektrickými výboji.

„Pokud jich zaútočí deset najednou, teoreticky mohou vyprodukovat až
8 600 voltů,“ poznamenává de Santana. Pro ilustraci, to je porce, která by rozsvítila stovku žárovek. Aktuální modely paralyzérů taser vydávají napětí 400 voltů.

Příval elektřiny rybky vyhodí nad hladinu, do vody padají omráčené, nehybné, aby je úhoři v mžiku sežrali. Útok pak pokračuje výpadem dalšího úhořího výsadku. Celá operace trvá dvě hodiny, během nich podniknou útočné jednotky pět až sedm výpadů. Poté se nakrmená úhoří armáda vydá k odpočinku.

Jsou útoky založené na komunikaci?

Kolektivní lov vědci podle svých svědectví zaznamenali pouze v obdobích nižších srážek, od června do listopadu. V onu dobu se toky řek zmenšují, což úhořům ulehčuje oběti vypátrat. A vědecký tým nabízí i hypotézu, jak se sociální organizace úhořů formuje. Je prostá. „Společenský lov se mohl vyvinout podle základního pravidla: Když je lov úspěšný, držte se těch samých jedinců. A tak se zformuje stabilní skupina,“ líčí de Santana. A s tím, jak se tato strategie zavádí, vytvářejí se větší a větší sociální uskupení.

Jasno však vědci nemají v metodě koordinace celého loveckého orchestru. Že je sehraný, to je jisté. Jak je však koordinovaný? „Zahrnuje-li toto chování kognitivní prvek, nevíme,“ přiznává de Santana pro server UPI. Dodává však: „Ale pokud ano, využívali by úhoři k vzájemné komunikace elektrické výboje o nižším napětí.“

Právě na potvrzení nebo vyvrácení této domněnky se chce podle serveru Gizmodo zaměřit. Podle Bastose se vědci též pokusí prozkoumat genom těchto úhořů a zjistit, zda v něm najdou geny, které by odkazovaly na geny jiných zvířat, která praktikují kolektivní lov.

Na serveru BBC de Santana shrnuje, že z 65 tisíc druhů obratlovců loví skupinově méně než sto. Server CNN připojuje jeho citaci, podle níž se takové praktice věnuje pouze devět jiných druhů ryb. Právě s ohledem na tento fakt je zjištění o úhořích tak fascinující.

Americký biolog William Crampton, který elektrické ryby studuje po pětadvacet let, však doufá, že Electrophorus voltai nemusí být jediným úhořem, která loví v kolektivu. Poukazuje na svědectví domorodců, které slyšel při svých výzkumech v Guyaně. Místní popisovali, jak velké skupiny elektrických úhořů druhu Electrophorus electricus vyhazují z řeky celá hejna jiných ryb.

Nepřátelé: změna klimatu, odlesňování, požáry

Vědu však električtí úhoři zajímají z mnoha důvodů, jejich „biologická elektrická baterie“ inspirovala například vývoj zdroje pro implantovaná zdravotní zařízení, jako jsou stimulátory, jak popisuje magazín Nature

Po těle mají úhoři speciální elektrické orgány tvořené z tisícovek buněk zvaných elektrolyty. Jsou uspořádány jako baterie a dokážou generovat krátký elektrický výboj.

Všichni vědci však dodávají, že i amazonští úhoři čelí ekologickým hrozbám, především ničení deštných pralesů požáry a těžbou a klimatické změně. „Je možné, že za pět nebo deset let již tato místa nebudou uchráněná,“ přiznává de Santana. Ničení Amazonie přirovnal k vypálení knihovny plné cenných informací, inspirace a moudrosti.

Autoři:
Témata: ryba, BBC, CNN, Guyana, Amazonie
  • Nejčtenější

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

1. března 2024

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce...

VIDEO: Lamborghini mezi jachtami. Skvost je pokrytý zlatým prachem

27. února 2024

Měla být moderní, zábavná, sportovní. A především: měla se ve slunečních paprscích třpytit jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex, krása, moc. A hodně úvah. Spektrum dívek v subkultuře femcel je pestré

26. února 2024

Premium Rozhodně nejsou tak probádanou komunitou jako incelové. Ani tak nebezpečnou. Jejich náhledy a úvahy...

Smrt hladem a zimou ve srubu plném jídla. Tragédie v Yuba County zůstává záhadou

28. února 2024

Premium Proč pětice mladých mužů vyjela autem do hor Sierra Nevady, se neví. Proč tam vyrazili do závějí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trojici výletníků čekal morbidní nález. Odhalil se tím léta starý zločin

1. března 2024

Premium Staré zlaté časy! Ať už se jimi myslí doba komunismu, 1. republika nebo staré Rakousko, byla to prý...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Klíčem je zjistit, jaká je vnitřní motivace daného člověka, říká vyjednavač

3. března 2024

Premium Nedrží prst na spoušti odstřelovací pušky. Nelikviduje odjištěnou bombu. Neplíží se po střechách...

Když otylá břicha matou. Tuk dokáže boxerům pomáhat. Některým

3. března 2024

Netrénované oko se nejspíš podiví. Ti boxeři vypadají beznadějně mimo formu, jejich pohyby jsou...

Léčí deprese. Záleží však na typu cvičení, říká studie

2. března 2024

Je načase zavést ho jako standardní léčbu, vedle psychoterapie a antidepresiv. Cvičení by mělo být...

Trojici výletníků čekal morbidní nález. Odhalil se tím léta starý zločin

1. března 2024

Premium Staré zlaté časy! Ať už se jimi myslí doba komunismu, 1. republika nebo staré Rakousko, byla to prý...

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...