Chcete-li spokojený vztah, nespěchejte na sex, radí vědci

aktualizováno  12:30
Trpělivé načasování sexuálního života se zamilovaným vyplatí. Páry, které se sexem po seznámení nespěchají a odloží ho až na manželství, se těší harmoničtějšímu manželství i spokojenějšímu sexu, tvrdí studie. Vznikla však na škole vlastněné mormonskou církví, která předmanželský sex odsuzuje.

Embargo na postelové hrátky prý nemusí jen vést k frustraci, může být i cestou ke spokojenějšímu manželství | foto: Profimedia.cz

Proč by měl brzký sex stát v cestě manželskému štěstí? Spoluautor výzkumu Dean M. Busby z utažské Brigham Young University vysvětluje pro server businessweek.com, že se kvůli němu dají nastálo dohromady i lidé, kteří se k sobě vlastně nehodí. Vstupem do společného intimního života se "zapletou" těsněji a je pro ně těžké vztah odhalit jako neurovnaný a ukončit ho.

"Sex je mocnou zkušeností," říká, "opravdu nás k sobě připoutává. Proto je důležité zjistit, než takovou společnou cestu nastoupíme, zda spolu vycházíme, zda si jako osobnosti sedneme a zda máme společné životní směřování. Zjistit, zda náš vztah může vydržet."

Aby studie odhalila, jestli má načasování sexu dopady na případné manželství, rozdělila 2 035 respondentů do tří skupin: na ty, kdo měli sex už během prvního měsíce po seznámení (bylo jich 776), ty, kdo svůj vztah otevřeli intimním hrátkám po dvou měsících, ale do dvou let (923), a na ty nejtrpělivější, kteří se sexem čekali až na manželství (336).

A závěr? Čím déle pár sex odkládal, tím spokojenější s ním prý posléze byl. A nejen s ním. Partneři, kteří svůj milostný život odstartovali až po svatbě, vnímali kladněji než ostatní i vzájemnou komunikaci, stabilitu vztahu i celkovou spokojenost s životem ve dvou.

Účastníci studie, kteří se sexem čekali až na manželství, hodnotili svůj sexuální život jako o 15 procent kvalitnější než lidé, kteří byli se sexem méně trpěliví. Se stabilitou svého svazku byli spokojenější o 22 procent a s manželstvím obecně o 20 procent.

Studie, kterou publikoval magazín Journal of Family Psychology, naznačuje, že brzký sex může vést k manželství na "křehčích základech". "Skvělý sex můžete mít i s někým, jehož osobnost se k vaší vůbec nehodí. Takže ano, sex je důležitý, pro manželství ale není jedinou významnou věcí," říká Busby.

Zdůrazňuje však, že závěr, podle něhož předmanželský sex rovná se nekvalitní manželství, si ze studie nelze odnést. "Fakt, že někdo začal se sexem brzy po seznámení, nemusí znamenat, že je jeho manželství odsouzeno ke zkáze," tvrdí.

True

Odborník na mezilidské vztahy Mark Regnerus studii i její závěry oceňuje. Nutkání vyzkoušet, zda v začínajícím vztahu "funguje chemie", je podle něj rozšířené, takový test ale téměř o ničem nevypovídá. "Dobrý sex se buduje, nedostáváme ho darem jako polotovar. Učíme se jej, stejně jako se učíme manželství," říká.

Server yourtango.com však upozorňuje na vadu na kráse zmiňované studie. Ač se její autoři údajně snažili eliminovat vliv faktorů, jako je náboženství, vzdělání či počet předchozích sexuálních partnerů, které mohly načasování sexu ovlivnit, server poukazuje na to, že Brigham Young University, na jejíž půdě studie vznikla, je mormonskou školou, která hájí konzervativní hodnoty a proti předmanželskému sexu vehementně brojí.

Sám Regnerus dodává, že manželé s velmi pestrou sexuální minulostí mohou mít laťku očekávání při postelových hrátkách hodně vysoko, zatímco lidé, kteří vystřídali jen několik málo sexuálních partnerů, se zkrátka spokojí s málem. A svůj intimní život si pochvalují, protože neví, o co přicházejí, řekl by sarkasta.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Nejen tělesné ukojení. Náhodný sex může uspokojit i city, říká věda

Ani povyražením na jednu noc nemusí scházet city, tvrdí provokativní studie.

Má punc citově vyprázdněného, ryze tělesného nočního dobrodružství. Jenže takové vylíčení příležitostného sexu je...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Sexuální fantazie: sny o skupinovém sexu přicházejí až s věkem

Mezi mužskými a ženskými fantaziemi není tak velký rozdíl, jak tvrdí...

Nejde jen o pohlaví. Roli hraje i věk, vztah k víře, politická orientace. To vše souvisí s našimi sexuálními...

Najdete na iDNES.cz