Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Horáček už má 50 tisíc podpisů, rychle přibývají i Zemanovi a Drahošovi

  15:30
Nejen v průzkumech mínění, ale i v efektivitě ve sběru podpisů pro kandidaturu krystalizují pro prezidentskou volbu tři favorité: obhájce mandátu Miloš Zeman, dále Jiří Drahoš a Michal Horáček. Zeman se pohybuje pod hranicí 18 tisíc podpisů, Drahoš má zhruba 20 tisíc. Horáček už dle svého odhadu 50 tisíc podpisů překročil.

Miloš Zeman, Michal Horáček a Jiří Drahoš jsou zatím ve sběru podpisů nejúspěšnější. | foto: koláž iDNES.cz

Pět měsíců před termínem, do nějž musí uchazeči o funkci prezidenta podat kandidátní listinu, vypadá peloton zájemců - těch, kteří pro kandidaturu zároveň něco reálného dělají - výrazně jinak než před pěti lety.

Favorité výzkumů

Median, 7.-10. dubna (pro ČRo):

  • Miloš Zeman 37 %
  • Michal Horáček 20 %
  • Jiří Drahoš 17 %

Median, 25.-26. května (pro ČRo):

  • Miloš Zeman 35 %
  • Jiří Drahoš 24 %
  • Michal Horáček 20 %

Žádný jiný zájemce o Hrad nepřekročil 3 %. Modely výsledku druhého kola jsou ve všech kombinacích výše uvedených uchazečů těsné.

Není v něm žádná žena. Dokonce ani stálice řady voleb různých typů Jana Bobošíková.

Není v něm také žádný stranický kandidát. Nejsilnější hráč v poli volebních výzkumů, hnutí ANO, formálně váhá (viz tento článek), Andrej Babiš chce boj o Hrad řešit až po volbách do Sněmovny - ale to už bude na podání kandidátních listin zbývat jen minimum času, přičemž prioritou ANO bude pravděpodobněji povolební vyjednávání.

ČSSD před pěti lety vybrala Jiřího Dienstbiera jako kandidáta 19. května, nyní žádného nemá a neví, zda jej postaví. ODS měla minule ve stejném období v plném proudu stranické primárky, které vyhrál Přemysl Sobotka. TOP 09 měla svého kandidáta Karla Schwarzenberga dokonce od října 2011.

A tak se zatím pozornost soustředí na muže, kteří sbírají podpisy od občanů. Potřebují k tomu - na rozdíl od předešlé volby - i čísla jejich občanských průkazů. Zdá se ale, že pro systematicky vedené kampaně, opírající se o rozsáhlou síť spolupracovníků, to problém nebude.

Cílem je co nejvíc podpisů, říká Horáček

„Hrubým odhadem jsme padesáti tisíc podpisů dosáhli během května,“ uvedl pro iDNES.cz Horáček. Rozhodně ale kampaň nezastavuje. „Cíl je mít podpisů co možná nejvíc. Díky tomu, že jsem celý rok budoval ve všech regionech síť odhodlaných a akceschopných lidí, věříme v dobrý výsledek,“ říká sociální antropolog a textař Horáček.

Michal Horáček v únoru představil svůj tým pro prezidentské volby:

9. února 2017

Jeho strategie - a nejen jeho - je jasná: minule se ukázalo, že chybovost ve vzorcích dosahuje až dvacet procent - jinými slovy, každý pátý podpis vnitro neuznalo. Právě po odečtu neplatných hlasů spadli pod 50 tisíc hlasů před pěti lety Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura.

S nutností udávat i číslo občanského průkazu přibyl další údaj, kde se člověk může splést. Lze proto čekat, že se uchazeči budou snažit mít k začátku listopadu, na který připadne termín podání listin, podpisů co nejvíce.

Jak jde sběr podpisů
Start sběru Počet podpisůPodpisů za den (průměr)Podpisových míst ke 31. 5.
Miloš Zeman24. 4.+/- 18 000téměř 500223 + 4 stánky
Michal Horáček16. 4.nad 50 000nad 1 000448 + 3 stánky
Jiří Drahoš24. 4.+/- 20 000mírně nad 500230 + 1 stánek
Marek Hilšerkonec dubna+/- 5000zhruba 16014 + 1 stánek

Redakce iDNES.cz oslovila i Otto Chaloupku, Igora Sládka a Miroslava Sládka. Na dotaz ze středečního dopoledne do vydání článku nereagovali. Čísla jsou vztažena k 31. květnu.

Horáček upozornil, že počet podpisů je jen orientační, protože podpisová místa nejsou digitálně propojená a udržovat kontakt se všemi prakticky nejde. „Obálky s archy chodí do kanceláře denně ze všech míst republiky,“ říká Horáček s tím, že u pražských stánků se podepisují lidé všech věkových kategorií ze všech koutů země. Právě stánky mu generují tisíc až 1 500 podpisů denně. Dále má přes 400 „kamenných“ petičních míst po republice a podle svých slov i dalších 2 500 dobrovolníků, kteří se mu přihlásili přes web.

Perličkou je, že jeden z podpisů pro Horáčka nese jméno Marek Hilšer. A ten má naopak zase Horáčkův podpis. Tu a tam totiž sbírají podpisy na stejném místě, 10. května se proto vzájemně podpořili.

Sběračům podpisů pro Zemana jde zavolat

Důkladně se do sběru podpisů pustili příznivci stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Na webu Strany práv občanů je uveden nejen seznam četných podpisových míst, ale také telefonní čísla sběračů podpisů, aby se s nimi mohli zájemci o podpis domluvit. Zemanovci mají po republice 223 podpisových míst, ve čtyřech krajích pak provozují mobilní stánek.

Podepište. Jak Zeman, Drahoš a Horáček sbírají příznivce k cestě na Hrad

„Nechceme z petice dělat soutěž ani dostihy, kdo dřív nasbírá potřebný počet podpisů. V současnosti máme v naší kanceláři uloženo více než 1 800 petičních archů, dalších 1 100 archů je v terénu,“ řekla iDNES.cz mluvčí kampaně Barbora Filípková.

Na petičních arších na webu SPO je deset řádků pro deset jmen. Podle Filípkové přicházejí i archy, na kterých není plný počet jmen. Fyzicky tak mají v centrále o něco méně než 18 tisíc podpisů, ovšem sběr zatím trvá jen něco přes jeden měsíc. Času je tedy pořád hodně.

I Drahoš sbírá podpisy rychle, opírá se o knihkupectví

Důležitější ukazatel než celkový počet získaných podpisů možná je tempo, jakým podpisy přibývají. Lze jej určit jen orientačně - začátek sběru je obecně pomalejší, s rozšiřováním sítě podpisových míst - než se vyčerpá okruh lidí ochotných uchazeče podpořit - bude zřejmě přírůstek akcelerovat.

Kromě zmíněného Zemana a Horáčka si v rychlosti sběru vede dobře ještě bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. „Na začátku jsme měli asi pět set dobrovolníků, reálně sbíráme podpisy zhruba měsíc. Podle hrubých počtů, založených hlavně na komunikaci s dobrovolníky v terénu, jsme zatím nasbírali přibližně dvacet tisíc podpisů,“ řekla iDNES.cz Drahošova mluvčí Lenka Pastorčáková.

Drahošovi lidé tedy pracují s odhady z terénu, proto nelze jejich čísla srovnávat s čísly stoupenců Miloše Zemana. Pro Drahoše je ale jeho dosavadní výsledek dobrá zpráva, donedávna ho řada lidí vůbec neznala. Za prvních 38 dnů sběru podpisů má ale průměrný přírůstek přes 500 jmen denně a má ještě pět měsíců času. Kromě rozvětvené sítě dobrovolníků těží z podpory knihkupectví Kanzelsberger - čtvrtinu podpisových míst má v nich.

Hilšer má pět tisíc podpisů, věří v prázdninovou kampaň

Za trojicí favoritů zeje poměrně velká mezera. Lékař Marek Hilšer má nyní podle svých slov pět tisíc podpisů, rozhodně se ale nevzdává. „Mnoho petičních archů je v terénu, v současné době mám něco přes pět tisíc podpisů. Velkou část sběrové kampaně soustředím na prázdniny,“ věří Hilšer, že se mu potřebných 50 tisíc podpisů podaří sehnat.

Hilšerovi se často stává, že za ním dorazí zájemci o podpis, ale nejsou si jistí, jestli mohou podpořit více uchazečů. Zákon to nicméně dovoluje.

Hilšer ovládl první kolo Otázky pro prezidenta

„Když jim vysvětlíme, že jeden občan může podepsat petici více než jednomu kandidátovi, tak jsou rádi, že je to možné. Často říkají, ať je jich tam víc, alespoň budeme mít na výběr,“ popisuje pro iDNES.cz Hilšer.

Ostatní uchazeči o Hrad - Igor Sládek, Miroslav Sládek a Otto Chaloupka - na dotaz iDNES.cz nereagovali. Druzí dva jmenovaní mají nicméně na webu ke stažení podpisové archy, Chaloupka vypsal i pět podpisových míst. Dvě jsou v Hodoníně, dvě v Berouně a jedno v Brně.

Autor:

Výsledky pro vaši obec

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Druhé kolo voleb bylo v šíření nepravd rekordní, uvádí analýza Demagogu

Druhé kolo lednových prezidentských voleb bylo v šíření dezinformací a nepravd nadprůměrné. Ukazuje to analýza projektu...

Opakované volby v Moldavě, kde vyškrtli některé voliče, podle soudu platí

Výsledky voleb v Moldavě na Teplicku jsou platné. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl všech 23 návrhů, které se týkaly...

Moldavu dál povede starostka, která před hlasováním dala vyškrtnout voliče

Moldavu na Teplicku dál povede Lenka Nováková (Otevřeně ke všem), která před volbami vyškrtla ze seznamu některé voliče...

KOMENTÁŘ: Poučení z volebního šílenství – planoucích emocí už bylo příliš

Premium Volby asi nikdy nebudou pouze klidnou výměnou názorů. Své emoce bychom ale přece jen měli trochu krotit. Celkové...

Dům 4+kk v Bohumíně
Dům 4+kk v Bohumíně

Čs. armády, Bohumín - Nový Bohumín, okres Karviná
2 850 000 Kč

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...