PŘEHLEDNĚ: Zeman chce pro prezidenta více pravomocí, Drahošovi stačí

  16:00
Jsou témata, na kterých se bez větších rozdílů shodnou. Existují však i oblasti a problémy, o jejichž řešení mají odlišné představy. Porovnejte sami, čí názory vám jsou bližší. Zda stávajícího prezidenta Miloše Zemana, nebo jeho protivníka v boji o Hrad Jiřího Drahoše.
Fotogalerie1

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Jiří Drahoš a Miloš Zeman. | foto: koláž iDNES.cz

Výběr názorů postupujících prezidentských kandidátů Miloše Zemana (73) a Jiřího Drahoše (68) na vybraná témata, jak je prezentovali v médiích (řazeno abecedně):

1 Adopce dětí homosexuály

Drahoš: Zájem dítěte je podle něj nejlépe zajištěn v tradiční rodině. Zároveň ale poznamenává, že v některých situacích může být pro dítě adopce homosexuálním párem lepší než jiné řešení. „V případě předložení zákona o adopci homosexuálními páry bych považoval za klíčový jeho konkrétní obsah a parametry,“ řekl. O daném zákoně by se proto radil a dlouho by ho zvažoval.

Zeman: Proti adopcím nic nemá, homosexuální páry by podle něj měly mít stejná práva jako heterosexuální. Stejný názor zastával i před minulými prezidentskými volbami. Za optimální považuje život dětí v heterosexuálních rodinách, na druhé straně ale uznává argument, že při rozhodování mezi dětským domovem a slušnou homosexuální rodinou je třeba dát přednost tomu druhému.

2 Amnestie a udělování milostí

Drahoš: Individuální milosti by využíval pouze pro velmi výjimečné případy humanitární povahy, jako poslední naději pro těžké případy zdravotní či sociální. Plošnou amnestii by neudělil, je rovněž proti trestu smrti, který podle něj do současné společnosti nepatří.

Zeman: Během uplynulých let udělil osm milostí, většinou z humanitárních důvodů. Výjimkou bylo omilostnění nájemného vraha Jiřího Kajínka po 23 letech ve vězení. Nedávno Zeman řekl, že další takovou milost by neudělil. Před minulou prezidentskou volbou odmítl, že by vyhlásil amnestii. Uvedl také, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.

3 Jmenování profesorů

Drahoš: Soudí, že je na akademické obci, kdo je titulu profesora hoden. „Snad v nějakém extrémním, výjimečném případu bych zaváhal - například pokud by v mezidobí od návrhu po jmenování vyšly najevo nějaké závažné okolnosti tomu bránící,“ řekl.

Zeman: Jako prezident dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu, vadilo mu jeho veřejné vystupování. V roce 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří jiných kandidátů, odmítnutí zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Podle zástupců vysokých škol tak ale Zeman porušil závazný pokyn vědeckých rad vysokých škol a usnesení vlády.

4 Nominace členů bankovní rady ČNB

Drahoš: Personální obsazení by rád konzultoval s ekonomy a odborníky na bankovnictví. „Patří mezi ně i někteří členové bankovní rady ČNB z minulosti,“ řekl.

Zeman: Během funkčního období jmenoval pět ze sedmi členů bankovní rady; do čela ČNB prosadil někdejšího premiéra „své“ vlády Jiřího Rusnoka. V roce 2016 Zeman k personálnímu obsazení rady například řekl, že hlavním důvodem jmenování členů byla odbornost, která se nemusí vázat na názory prezidenta. Důležitá byla i snaha vytvořit radu tak, aby v ní byli teoretici i praktičtí odborníci.

5 Pravomoci hlavy státu

Drahoš: Považuje je za zcela dostatečné. Český ústavní systém je podle něj vyvážený, stačí jej jenom respektovat. „Přímá volba poněkud uvolňuje prezidenta od konkrétních politických stran a přibližuje jej všem občanům. To ale není důvod ke změně pravomocí,“ řekl.

Zeman: Pravomoci přímo voleného prezidenta by chtěl rozšířit. Loni v říjnu se vyjádřil, že hlava státu by měla mít zákonodárnou iniciativu (možnost předkládat návrhy zákonů a jejich novel) a na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by už podle něj neměl být nutný spolupodpis premiéra. Zeman by také ztížil možnost Poslanecké sněmovny přehlasovat prezidentské veto.

6 Právo veta

Drahoš: Chápe jej jako opravdu výjimečný nástroj. Přednostně by o vetu uvažoval pouze v případě pevného přesvědčení, že zákon je špatný z podstatných důvodů. Vzal by také do úvahy postoje obou komor a výsledek celého legislativního procesu, pouze nesouhlas Senátu by pro něj důvodem pro vetování zákona nebyl.

Zeman: Před minulými volbami řekl, že vládní návrhy významných zákonů, se kterými by nesouhlasil, by se snažil odvrátit pomocí vystoupení na vládě či v Poslanecké sněmovně. Během funkčního období prezident vetoval sedm zákonů, uspěl jen jednou.

7 Přijetí eura

Drahoš: V této věci se chce zasadit o zahájení seriózní diskuse. Osobně si myslí, že více argumentů je pro zavedení měny, na přijetí eura by ale proti vůli většiny odborníků i občanů netlačil.

Zeman: V minulosti opakovaně uvedl, že ČR by měla do eurozóny vstoupit až tehdy, co z ní vystoupí Řecko, aby Češi nemuseli platit řecké dluhy. Zároveň poukazuje na příklad Slovenska, kde lidé před přijetím eura vyslovovali obavy a nyní jsou většinově spokojeni. Loni Zeman řekl, že Češi se iracionálně bojí přijetí eura, zavedení evropské měny by podle něj české suverenitě neuškodilo.

8 Přijímání migrantů

Drahoš: Je odpůrcem povinných kvót na přerozdělování migrantů. Pokud se jedná o osoby ucházející se o azyl, platí podle něj standardní pravidla. Žádost o azyl se má řešit v první bezpečné zemi, do níž uprchlík dorazí. Je proti přijímání ekonomických migrantů, zvláště ze „zemí kulturně vzdálených“. Výjimkou - ale vzácnou - mohou být podle Drahoše lidé z profesí, které ČR naléhavě potřebuje.

„Přijmout tady nějakých 2 600 z bezpečnostního hlediska prověřených uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém. Samozřejmě po zkušenosti z minula si kladu otázku, kolik by jich tady vlastně zůstalo,“ řekl Drahoš při setkání Kolegia Paměti národa.

Zeman: Opakovaně se vyslovuje pro to, aby se uprchlíkům pomáhalo v oblasti, odkud pocházejí. Je proti kvótám, které jdou podle něj proti českým národním zájmům a měly by skončit v propadlišti dějin. Míní, že Česko se nesmí hrbit před EU, a kdyby bylo nejhůř, je lepší se vzdát evropských dotací, než se podrobit kvótám. Prezident odmítá, že by ČR byla v migrační krizi nesolidární s ostatními evropskými státy.

9 Udělování státních vyznamenání

Drahoš: Oceňovat chce podstatně méně lidí, než jak se dělo v posledních letech. Chtěl by také zúžit důvody pro udělení vyznamenání na zásadní přínosy pro Českou republiku. „Osobní vztah k prezidentovi mezi ně určitě nepatří,“ tvrdí.

Zeman: Ročně uděloval mezi 29 a 39 řády a medailemi. Jeho odpůrci jej kritizují, že některá vyznamenání udělil lidem, kteří se netají tím, že k prezidentovi chovají sympatie. Zemanův předchůdce Václav Klaus uděloval lehce přes 20 vyznamenání, počtem oceněných pak nešetřil Václav Havel, který v roce 1998 vyznamenal téměř 90 osobností.

10 Vztah k Evropské unii

Drahoš: Varianta „opustit EU“ je pro něj nepředstavitelná. Znamenalo by to vyměnit vlastní bezpečí a prosperitu za izolaci. Míní, že ČR by naopak měla patřit k hlavnímu proudu integrace, aby vlastními návrhy a aktivní kritikou přispěla k odstranění nedostatků EU.

Zeman: Vystupoval vždy jako zastánce EU, po svém nástupu do funkce nechal na Hradě vyvěsit unijní vlajku. Nyní unii často kritizuje, například za byrokratická nařízení. Je zastáncem referenda o setrvání v EU, on sám by hlasoval pro další unijní členství.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po převratu, ve které se ohlíží za boomem sexbyznysu po pádu komunismu. „Je to pravdivá historie. Nikomu se...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané místo, kde budou přebývat. Měly přitom potřebné dokumenty ke krátkodobému pobytu. Američané tvrdí, že...

Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 40

Počet mrtvých po sobotní explozi v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás vzrostl na 65, dalších 1 200 tisíc lidí utrpělo zranění, uvedla v pondělí íránská státní média. Celní...

27. dubna 2025  9:36,  aktualizováno  28.4 18:35

Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka

Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny. Jak se na takový „blackout“ připravit? Ministerstvo vnitra chce v průběhu roku distribuovat plán,...

28. dubna 2025  18:17

Dostat náhradní plíce je čím dál snazší. Letos by příjemců mohla být až stovka

Lékaři v Česku zatím letos transplantovali plíce už 25 pacientům. Počet operací by se tak letos mohl přiblížit stovce. Řekl to Robert Lischke, přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty...

28. dubna 2025  18:01

Chci doživotí, žádal fantom z Klánovického lesa. Připomněly ho Případy 1. oddělení

Premium

Činy bytového zloděje Konráda, který se nakonec uchýlil i k vraždě, připomněl další díl třetí řady seriálu Případy 1. oddělení. MF DNES mapuje skutečnou kauzu, která proslula nejen složitým hledáním...

28. dubna 2025

V Kanadě začaly parlamentní volby, výrazně je ovlivňují Trumpovy výpady

Kanaďané od jedné hodiny odpoledne SELČ hlasují v předčasných parlamentních volbách. Více než kdy jindy v nich sehraje důležitou roli zahraniční politika, konkrétně vztahy se sousedními Spojenými...

28. dubna 2025  14:32,  aktualizováno  17:43

Visegrádskou čtyřku záměrně zlikvidovali, tvrdí Fico. Viní velké hráče EU

Spolupráce středoevropských zemí z uskupení V4 byla záměrně likvidována, protože velcí hráči v EU nechtěli regionální kooperaci, tvrdí slovenský premiér Robert Fico. Slovensko a Maďarsko odmítají...

28. dubna 2025  16:34,  aktualizováno  17:34

Číňan se po záchraně z hory Fudži vrátil hledat telefon. Museli pro něho znovu

Dvakrát během čtyř dnů se museli japonští záchranáři vypravit na horu Fudži na pomoc sedmadvacetiletému čínskému studentovi. Poprvé ho vrtulník evakuoval z výšky asi 3 tisíc metrů nad mořem, odkud se...

28. dubna 2025  17:33

Nadšenec čekající na otevření Popeyes v Brně trhne rekord, další má u sebe i petardy

Padesát hodin je ochoten čekat na chodníku devětadvacetiletý Filip z Bratislavy, aby byl první ve dveřích nové pobočky jídelny Popeyes v centru Brna. Restaurace zahajuje provoz v úterý v 10 hodin a...

28. dubna 2025  17:22

Jednání začala už v 80. letech, smlouva váží 15 kilo. Česko odtajnilo archiv o EU

Ve čtvrtek 1. května Česká republika oslaví 21. výročí vstupu do Evropské unie. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) při této příležitosti odkrylo dokumenty a smlouvy, které historickému kroku...

28. dubna 2025  17:10

Požár lakovny na Tachovsku nepřežil jeden člověk, dva jsou v kritickém stavu

V Chodové Plané na Tachovsku hořelo v areálu výrobní firmy. Podle prvotních informací šlo o požár lakovny. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu a povolali i jednotky z Karlovarského...

28. dubna 2025,  aktualizováno  16:50

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Lékař

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha

Za zřícení budovy v centru Prahy dostal inženýr podmínku a má zaplatit miliony

Soud uložil inženýru Jiřímu Hourovi dvouletý podmíněný trest za zřícení rekonstruované budovy v centru Prahy, při němž se zranili tři dělníci. Zároveň muži na pět let zakázal činnost autorizovaného...

28. dubna 2025  15:19,  aktualizováno  16:50

Hrozí vojenský vpád z Indie, tvrdí Pákistán a chrastí jadernými zbraněmi

Pákistánu hrozí bezprostřední vojenský vpád z Indie, řekl v pondělí pákistánský ministr obrany Chavádža Ásif. Vztahy obou zemí se po útoku z minulého týdne, při němž v převážně muslimské indické...

28. dubna 2025  16:45
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.