Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Micka na Hradě snad zůstane, vídám více flanelu, říká šéfka Pavlovy kampaně

  10:24
Nejhorší okamžik? Výpověď bývalého spolužáka z vojenského kurzu. Nejlepší? Davy příznivců na náměstí v Ústí nad Labem po vyhraném prvním kole. Pavla Nýdrle, šéfka volební kampaně Petra Pavla, promluvila v rozhovoru pro iDNES.cz o emotivních okamžicích kampaně, chybách Andreje Babiše i dalších plánech nově zvoleného prezidenta a první dámy.
Pavla Nýdrle a Petr Pavel

Pavla Nýdrle a Petr Pavel | foto:  Petr Topič, MAFRA

Je dobojováno. Zvítězili jste. Jaké zavládly v týmu emoce?
Nadšení, euforie, pocit osobního vítězství, protože jsme do toho dávali všichni nejen čas, ale i srdce. Teprve teď se začínáme všichni dívat do budoucnosti. Je tam samozřejmě i velká únava. Kampaň sice skončila, ale očekávání médií jsou obrovská, náš mediální tým je stále pod obrovskou palbou.

Uronila jste slzu?
Když jsme s celým týmem a prezidentským párem stáli před lidmi na pódiu a zpívali českou hymnu, tak jsem brečela. Celý kruh se uzavřel. Byla jsem hrdá na tým i našeho kandidáta.

Řekli jste si něco s budoucím prezidentem mezi čtyřma očima, když už bylo jasno?
Poděkovali jsme si, objali se. Jako tým jsme mu dali i nějaké dárky. Zároveň, protože bylo ve štábu rušno, tak jsme i na nějaké zapomněli a předáme si je ještě tento týden.

Takže s novým prezidentem budete ještě dodatečně slavit?
Ano, máme to v plánu. Dohodli jsme se, že uspořádáme týmovou večeři. V klidu, až to trochu opadne a nebude takový tlak médií ani podporovatelů. Ještě si to užijeme.

Termín schůzky se Zemanem zatím nepadl

Už dopředu jste říkala, že po kampani spolupráce vaše i vašeho muže s Petrem Pavlem skončí. Co tedy budete dělat dál?
Pro nadcházející měsíc jsem se s panem generálem domluvila, že tým přechodně zaštítím, protože budoucí vedoucí prezidentské kanceláře Jana Vohralíková má ještě nějaké závazky v Senátu. Tým potřebuje dál pracovat, komunikovat na sociálních sítích, v médiích, potřebujeme se připravit na to, co přijde. Ale od března bych už aktivní roli v týmu mít neměla. Chci se věnovat rodině a podnikání.

Táta by neměl slov, na oslovení prezident si budu zvykat, přiznal Pavel

Už se váš tým spojil s nynější kanceláří prezidenta republiky?
Vím, že zatím proběhly nějaké SMS zprávy. Předpokládám, že postupem dní dojde k navázání hlubšího kontaktu.

Hovořil už Petr Pavel s Milošem Zemanem? Jak to vypadá s případnou schůzkou?
Plánuje se s ním spojit. O konkrétním termínu nevím.

Jak nastavit komunikaci

I se svým soupeřem o Hrad Andrejem Babišem byl zatím Petr Pavel v kontaktu pouze skrze SMS zprávy, když reagoval na blahopřání. Doufá však, že v budoucnu spolu nastaví nekonfrontační komunikaci.

„Měli bychom dát jasně najevo, že jsme schopni normálně komunikovat, i když budeme mít rozdílné názory, a budeme se snažit hledat kompromis, který bude dobrý pro tuto zemi,“ míní Pavel.

Slovenská prezidentka přijela poblahopřát novému českému prezidentovi přímo do vašeho štábu. Máte i další reakce ze zahraničí?
Pan generál si už volal a přijal gratulace od polského prezidenta Andrzeje Dudy, ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského, předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen či tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen.

Do své inaugurace, tedy během února, chce budoucí prezident navštívit ty regiony, kde nezvítězil. Už ví, kam pojede jako první?
Na dnešní (pondělní, pozn. red.) poradě padly nějaké návrhy. Ale ještě nemáme přesnou představu, potřebujeme to dát dohromady v kalendáři i s jeho dalšími povinnostmi. Nerada bych teď něco slíbila, aby to pak nedopadlo a ty lidi to nemrzelo.

Vyrazí do regionů i první dáma?
Věřím, že pokud to bude možné, tak ráda svého muže podpoří a pojede také. Bude ale záležet i na jejím zdraví. Kampaň byla náročná a paní Pavlová je teď trochu nachlazená, snad se dá brzy dohromady.

Budu civilní, slíbil Pavel. Výjezdy chce bez pompy a s menší ochrankou

S budoucím prezidentem nevyšel v pondělí rozhovor ani v jedněch tištěných novinách. Nepovažujete to za chybu?
Během celé kampaně jsme měli otevřený přístup ke všem médiím. Rozhovory určitě budou, jen jsme to museli nějak prioritizovat. Je třeba si také uvědomit, že kampaň skončila a nově zvolený prezident musí dostat i čas na práci, která bude enormní. Myslím si, že výhledově by mělo být těch mediálních výstupů méně, aby byl čas na pracovní schůzky.

Ikonický flanel, knír a Micka na Hradě

Jaké momenty kampaně zpětně hodnotíte jako klíčové?
Kdybych měla vyzdvihnout jeden z těch, kdy jsme byli pod palbou, tak to bylo, když jsme ustáli první větší mediální útok ohledně výpovědi bývalého spolužáka pana generála z vojenského kurzu. To byl těžký moment, protože byl první a bylo to velké. Vyzkoušeli jsme si naši krizovou komunikaci, jak to bude fungovat, a nakonec nám tahle zkušenost pomohla i v dalších situacích.

Silný pozitivní okamžik, kdy jsme si řekli, že se něco mění, byla návštěva Ústí nad Labem, kam jsme vyrazili po prvním kole. Byli jsme tam už před volbami, je to bašta protikandidáta, ale nebáli jsme se toho. Přišly tisíce lidí. Do té doby jsme takto silnou účast na žádném z mítinků neměli. Najednou jsme měli pocit, že tu podporu, co čteme v průzkumech, cítíme. Pomohlo nám to v tom druhém kole dotáhnout.

Druhé kolo prezidentských voleb 2023

Myslíte si, že kampaň vašeho soupeře byla přestřelená?
Na mě osobně to bylo moc. On samozřejmě měl asi důvody, proč zvolil tuto notu, ale dopustil se několika chyb a vypadá to, že emočně to bylo tak vypjaté, že část lidí se pak od něj odklonila.

Využili jste těch chyb?
V tom nám pomohla i občanská společnost. Děti to vysvětlovaly svým rodičům a prarodičům, vznikala různá informační videa, lidé roznášeli letáky, které si sami vytvořili. Ano, určité kroky Andreje Babiše dokázal náš tým využít, aby se staly chybou. Bylo důležité nenaskočit na tu jeho negativní kampaň.

S manželem jste se do kampaně položili naplno. Co jste výhře obětovali?
Ke konci jsme tomu museli věnovat už veškerý náš čas, a to i chvíle s rodinou. V horké fázi kampaně jsme už neměli v hlavách prostor na nic jiného. V tom období tím děti trpěly. Samozřejmě se jim věnovaly babičky, měli jsme chůvu, ale není to ono.

Jako my to mělo více kolegů v týmu. Ve volebním štábu jsme si pak zřídili i improvizovaný dětský koutek, aby děti, které nás neviděly pomalu čtrnáct dní, aspoň mohly být součástí toho, co děláme a viděly, proč nejsme doma. Teď se budeme všichni snažit ten čas našim rodinám vrátit.

Pavel dráždí Čínu. Mluvil s Tchaj-wanem, chce osobně potkat prezidentku

Vaše děti byly i ve volebním štábu. Co na to říkaly?
Byl to pro ně obrovský zážitek. Moje devítiletá dcera byla naprosto nadšená. Podala si ruku s panem Svěrákem, pak se mnou chtěla jít na schůzku s panem premiérem. To jsem jí ale musela říct, že by se asi nehodilo. Myslím, že pochopily, že to bylo něco speciálního.

Co zůstane pro nového prezidenta podle vás ikonické? Flanelky či kníry?
To by bylo hezké, oboje by se mi líbilo. No mám pocit, že vídám čím dál víc lidí ve flanelu, takže možná. Třeba se bude objevovat i kočka Micka. Budu ráda, když budoucí hradní tým tyto prvky humoru v komunikaci udrží. Samozřejmě to ale musí mít důstojnost.

Co si z celé té několikaměsíční kampaně odnášíte?
Že i s pozitivní kampaní se dá vyhrát, ale taky, že politický marketing je strašná fuška. Teď už klidný spánek, že na Pražském hradě bude skvělý prezident. No a bohužel i nějaká ta kila navíc.

Pavla Nýdrle

  • V marketingu pracuje od studií a v oboru poznala i svého muže Michala Nýdrleho, jehož digitální agenturu několik let vedla.
  • Dva roky poté, co manželé firmu prodali, se i s dvěma malými dětmi vydali na podzim 2020 na cestu kolem světa na plachetnici. Loni na jaře se však předčasně vrátili, jelikož se jim při plavbě na moři na lodi zlomil stěžeň.
  • V létě se pak s manželem zapojili do volebního týmu Petra Pavla a Nýdrle se stala šéfkou jeho volební kampaně.
  • Kampaň brala podle svých slov jako své osobní poslání. Na politický marketing se předtím nespecializovala a v oboru neplánuje zůstat ani po vítězství. „Skóre jedna kampaň, jedno vítězství, si zatím hodlám podržet,“ řekla iDNES.cz.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...