Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pavlův portrét bude ve školách viset výjimečně, většina tradici zrušila

  14:50
Nově zvolený prezident Pavel bude ve školních třídách viset jen výjimečně. Tradici většina škol zrušila kvůli finanční nákladnosti, někde i kvůli výhradám vůči chování hlavy státu. V některých školách naposledy bývaly fotografie Václava Havla, jinde ještě žáci mohli na stěně vidět jeho nástupce Václava Klause.

V Česku se otevřely volební místnosti. Na snímku Petr Pavel v obci Černouček. (27. ledna 2023) | foto: Topič PetrMAFRA

Většina škol současný stav nehodlá změnit ani začátkem března, kdy stane v čele státu generál ve výslužbě Petr Pavel. Někteří ředitelé však zvažují, že se k tradici sahající do dob monarchie možná vrátí, byť třeba jen ve své kanceláři. Sám Pavel dal totiž najevo, že chce prezidentský úřad vykonávat civilně a bez zbytečné okázalosti.

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová pro iDNES.cz uvedla, že umístění obrazu prezidenta republiky ve školní třídě žádná legislativa neupravuje a je tedy věcí zřizovatelů či ředitelů škol, zda tak učiní. „Zpravidla se jedná o oficiální portrét prezidenta republiky, který není určen jen pro školy, ale pro všechny ostatní instituce či veřejnost,“ doplnila pro iDNES.cz Lednová.

„Nepočítáme s tím ani do budoucna“

Například ředitel pražského gymnázia Nad Alejí Jiří Benda pro iDNES.cz řekl, že škola portréty prezidentů škola nevyvěšuje už 30 let. „Nepočítáme s tím ani do budoucna,“ komentoval dále Benda.

Rovněž základní školy na jihu Moravy portrét hlavy státu ve třídách nemají už dávno a o změně neuvažují. „Portréty prezidenta ve třídách nevisí a neplánujeme to měnit,“ řekl Vladimír Ochmanský, ředitel Základní školy Boskovice, která je největší základní školou v kraji.

Srbský prezident Aleksandar Vučić se setkal s českým prezidentem Milošem Zemanem. (30. ledna 2023)

Portrét hlavy státu nyní nevisí ani ve třídách v Základní škole Mendelova v Praze 4, informovala o tom ředitelka školy Martina Thumsová. Tradice vystavování podobizen prezidentů ve škole skončila před deseti lety. Naposledy tak na zdech tříd pražské školy visely Klausovy podobizny, Zemanovy portréty už ne. Nynější zvyklost se podle Thumsové nebude měnit ani po nástupu nového prezidenta.

Nový prezident nechce známky se svou podobiznou, pošta nabízí alternativu

V Základní a Mateřské škole Věry Čáslavské v Praze 6 je vyvěšená podobizna prezidenta jen v některých třídách. V jiných je na zdech státní znak České republiky. Vedení školy chce letos s novým prezidentem státu výzdobu ve třídách sjednotit. To, zda nakonec dostane nad státním znakem přednost Pavlův portrét, se bude ve škole ještě řešit.

Na osmé základní škole v Sokolově sundali portrét tehdejšího prezidenta Klause asi před 15 lety. Od té doby visí ve třídách pouze státní znak. O vyvěšení portrétu nového prezidenta zatím vedení školy neuvažovalo. „Zatím to asi necháme být tak, jak jsme to měli dosud, asi tak na 90 procent,“ řekl ředitel školy Vladimír Vlček.

Portrét a vlajka v maturitních třídách

Na pražské Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové a Střední uměleckoprůmyslové škole jsou podle zástupkyně ředitele Jitky Mrázkové toho názoru, že portrét prezidenta spolu s českou vlajkou vyvěsí ve třídách, kde se bude maturovat. „V dalších třídách bychom rozhodnutí nechali na učitelích, kteří spravují kmenové učebny,“ doplnila pro iDNES.cz Mrázková.

Například na olomouckém gymnáziu nyní otázku případného vyvěšení portrétu nového prezidenta republiky kvůli změnám ve vedení neřeší. „Jak jsme však sdělili v souvislosti se sundáním obrazů prezidenta Zemana, dlouhodobě uvažujeme o vyvěšení státního znaku nebo znaku kraje ve třídách,“ řekl pro iDNES.cz ředitel gymnázia Karel Goš.

Sundejte portréty Zemana, je to zločinec, vyzval školy krajský radní

V Základní škole Dukelská v Benešově portréty prezidenta ve třídách visí a bude potřeba je vyměnit. „Jak se změní prezident, tak se změní i portréty,“ řekla ředitelka Hana Procházková. V kolínské Základní škole Prokopa Velikého jsou portréty jen v učebnách, kde se učí výchova k občanství, a zůstane to tak i dál.

Portréty nového prezidenta se chystají vyvěsit ve třídách gymnázia v Teplicích, portréty Miloše Zemana ve třídách tam ale nevisí. Ředitel Zdeněk Bergman je sundal ze stěn ve třídách v roce 2014 poté, co Zeman v televizi použil sprostá slova.

Petr Pavel (28. ledna 2023)

„Až Petr Pavel začne mluvit vulgárně, tak ho taky sundám. Samozřejmě věřím, že se to nenastane,“ uvedl Bergman. Ani jedna ze základních škol v příhraničním Tachově nemá ve třídách portréty prezidenta republiky. Vedoucí městského odboru školství Josef Kožnar neočekává, že by se situace s novým prezidentem změnila. Nákupy portrétů a zarámování také nejsou levné věci, poznamenal.

Tradice nevyvěšování portrétů prezidentů

Zemanův portrét nevisí ani na stěnách tříd havlíčkobrodského gymnázia. Umístit na stěnu portrét nově zvolené hlavy státu škola zvažuje. „Uvažujeme o tom, ale zároveň jsem vnímal přání nového prezidenta, že si úplně nepřeje portréty ve školách mít, takže se spíš přikláníme k tomu, že zůstaneme u současného stavu,“ řekl Bouchal. Není podle něj rozhodující osobnost prezidenta, jako pojímání nejvyšší ústavní funkce.

„Je to spíš o tom, o čem mluvil zvolený prezident, že jsme prostě občanská republika a nepotřebujeme zbožňovat její jednotlivé představitele,“ míní. Ve třídách na Základní škole Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí portrét prezidenta nevisí už 20 let. Zástupce ředitele Petr Knob si pamatuje, že naposledy tam bývaly fotografie Václava Havla. Škola podle něj zřejmě nic měnit nebude.

Budoucí první dáma už řeší charitu, sejde se se zmocněnkyní pro lidská práva

Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové bude dál pokračovat v tradici nevyvěšování portrétů prezidentů. „Nemáme ve třídách portrét prezidenta a neplánujeme na tom nic měnit,“ řekl zastupující ředitel Gymnázium J. K. Tyla Tomáš Měkota.

I v Libereckém kraji jsou prezidentské fotografie ve školách spíše výjimkou, třeba v Základní škole v Husově ulici v Liberci fotografie prezidentů nemají. „Přemýšlela jsem o umístění fotografie nového prezidenta Petra Pavla, ale určitě ne ve třídách, našli bychom jiné místo,“ sdělila ředitelka Blanka Reindlová.

Vyvěšování portrétů hlavy státu ve školách či v úředních budovách je historická zvyklost, nepřikazuje ho žádná vyhláška. Oficiální portréty prezidentů už od dob dob prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka pořizovala Česká tisková kancelář (ČTK). Letitou tradici přerušil před deseti lety až Zeman, kterého fotografoval Herbert Slavík. Tehdy nastupujícího prezidenta zachytil netradičně s rukama sepjatýma pod bradou.

Měl by ve školních třídách viset portrét prezidenta Pavla?

celkem hlasů: 908
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 6. února 2023. Anketa je uzavřena.
Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Trosky poničily domy i pumpu

23. června 2024  8:44

Sledujeme online Ukrajinská armáda hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí....

Z domu až ve 30. Nejbližší vztah s rodiči mají Španělé, ukázala studie

23. června 2024  8:27

Mladí Španělé mají bližší vztah se svými rodiči než jejich vrstevníci z jiných zemí EU, uvádí nová...

Dejvické divadlo se při rekonstrukci přestěhuje do bývalého multiplexu Galaxie

23. června 2024  8:15

Dejvické divadlo se po dobu rekonstrukce a přístavby své budovy v Praze 6 přestěhuje na sezonu 2025...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...