Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komunisté poprvé mimo Sněmovnu. Semelová: Musíme být ještě radikálnější

  14:43aktualizováno  20:46
Komunisté poprvé v novodobé historii vypadli ze Sněmovny. Strana nezískala ani čtyři procenta. Lídryně pražské kandidátky Marta Semelová za tím vidí špatnou kampaň strany a převzetí témat hnutím ANO. „Musíme do vedení dostat více mladých lidí,“ řekla Semelová. Šéf KSČM Vojtěch Filip spolu s předsednictvem rezignoval. „Analýzy nám to předpovídaly,“ řekla horká kandidátka na předsedkyni a europoslankyně Kateřina Konečná.
Vojtěch Filip ve volebním štábu KSČM. (9. října 2021)

Vojtěch Filip ve volebním štábu KSČM. (9. října 2021) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Je to obrovská prohra a je zásadní. Analýzy nám to předpovídaly, ale bohužel byla nechuť cokoliv zásadně změnit,“ řekla Konečná novinářům. 

„KSČM, ale rozhodně nekončí v propadlišti dějin,“ dodala. Podle Konečné se ukázalo, že návrat do Sněmovny je možný a strana se tam za čtyři roky zase vrátí. Na dotaz, zda setrvá ve své funkci europoslankyně i po případném zvolení předsedkyní KSČM odpověděla, že tato funkce jde vykonávat z Bruselu stejně jako z Malostranského paláce.

„Nevypadá to dobře. Narůstají data z větších měst a spíš klesáme. Radost z toho nemám,“ smutně připustila Marta Semelová, lídryně pražské kandidátky KSČM, krátce před sečtením 90 procent všech hlasů. KSČM zde měla podporu 3,7 procent.

Důvody nízké podpory KSČM Semelová vidí ve špatné volební kampani a také v tom, že řadu levicových témat jim sebral Andrej Babiš. „Neuměli jsme přesvědčit voliče, že my jsme alternativa. Pan Babiš umí slíznout smetanu i za to, co by neprosazoval a co se podařilo díky nám. Přisoudil si to pak jako svůj úspěch,“ zmínila Semelová.

Že strana ve Sněmovně končí, neznamená podle ní konec nadobro. „Musíme bát ještě víc radikální, do vedení se musí dostat více mladých lidí. Budeme dále pracovat a soustředit se na příští komunální volby, ty jsou za rok,“ dodala.

Před hranicí pěti procent je aktuálně i ČSSD. Pokud by se do sněmovny nedostala ani ta, znamenalo by to podle Marty Semelové konec levice v Česku. „Valorizace důchodů, zrušení karenční doby, posílení minimální mzdy, to vše co se díky nám prosadilo, nyní může skončit. Naopak přijde zdražování, na které doplatí ti chudí a nízkopříjmoví,“ varovala.

„Překvapila mě obrovská účast lidí u voleb. Takže pokud ty volby dnes někdo vnímá jako referendum o Babišovi, tak se to na našem výsledku může negativně podepsat,“ obává se Petr Šimůnek.

Doufali v lepší výsledek

Komunisté před čtyřmi lety skončili s výsledkem 7,76 procenta. Jako úspěch si původně předseda Filip vytyčil jakýkoliv lepší výsledek. Takové šance jí ale předvolební průzkumy moc nedávaly. Podle těch posledních zveřejněných – z pondělí – oscilovala strana kolem pětiprocentní podpory. Ta je nezbytná, aby subjekt usedl ve Sněmovně. 

Agentura Median připsala KSČM podporu 4,4 procent, STEM 6,5 procenta, KANTAR rovných 5 procent preferencí. Vojtěch Filip vidí příčinu poklesu voličské podpory v podpoře menšinového kabinetu Andreje Babiše. „Chyby, kterých se vláda ANO a ČSSD dopustila, měly vliv i na naše preference,“ připustil nedávno.

Komunisté se v posledním roce potýkají s personálním zemětřesením, z vedení strany mizí staré známé tváře, což podporu voličů mohlo rovněž ovlivnit. Letos nekandiduje předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik, poslanecký mandát neobhajuje ani někdejší „tvář“ KSČM, bývalý předseda Miroslav Grebeníček.

Podle Filipa udělala strana i chyby při volební kampani. „Já jsem trvale nespokojený. Chtěl bych, aby to bylo ještě lepší. KSČM se naučila využívat sociální sítě, jsme tam aktivnější, než jsme byli, ale pořád máme rezervy. Myslím si, že řada kandidátů by ještě mohla v závěru kampaně oslovit jak na ulicích, tak na sociálních sítích další občany. Prostě ten úkol, že jeden člen strany má získat 18 voličů – to je volební číslo naší strany – je pořád před námi jako úkol, který máme splnit,“ přiznal Vojtěch Filip ve stranických Haló novinách.

Co si o vstupu KSČM do Sněmovny myslí sázkaři? „Co se týká překročení pětiprocentní hranice, věří sázkaři KSČM kurzem 1,94:1,“ připomněla mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Otazník nad Filipem

Otazník visí i nad samotnou budoucností Vojtěch Filipa v politice. Nedávno oznámil, že na dalším sjezdu strany už do jejího čela kandidovat nebude, v té souvislosti se největší šance připisují europoslankyni za KSČM Kateřině Konečné. O tom ale rozhodne listopadový sjezd strany. Jestli se na něj Vojtěch Filip dostaví stále jako poslanec, je nejisté. Na kandidátce v Jihočeském kraji je až jako dvojka. Pokud by se do Sněmovny nedostal, chce se dál život svou advokátní praxí.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

19. června 2024  19:47,  aktualizováno  20:10

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už...

Loupeže zakryté válkou. V Gaze kvete vykrádání trezorů, jde o stamiliony

19. června 2024

Premium Pásmo Gazy je od října válečnou zónou a nepřehledné situace se snaží využít zločinecké gangy...

Kadyrov předhodil bodyguarda lvům. Otázky halí i smrt jeho otce a bratra

19. června 2024  19:16

Čte se to jako drama od Shakespeara. Úkladné vraždy, gangsteři napojení na FSB, zničující občanská...

GLOSA: Slunce, seno, Euro. Zoufalí evropští lídři vzývají fotbalový úspěch

19. června 2024

Začátek července? To mělo být fotbalové Euro, Wimbledon, povalování se na gauči při sledování krás...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...