Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Převrat v teplickém bytovém družstvu. Delegáti SBD Mír zvolili nové vedení

  13:47
Stavební bytové družstvo Mír, které v Teplicích a Krupce spravuje více než 8 tisíc bytů, má od pondělí nové vedení. Na volebním shromáždění delegátů, které svolala skupina členů družstva dlouhodobě nespokojených s vedením a hospodařením, bylo nově zvoleno všech devět členů představenstva.

Bytové družstvo pronajímá reklamní plochy a billboardy. | foto: Miroslav Němeček

Předsedou představenstva se stal Miroslav Němeček, místopředsedy Lukáš Valenta s Tomášem Pytelkou.

„Volby proběhly zcela řádně, máme na to i notářský zápis. Tím pádem automaticky skončil mandát dosavadního představenstva v čele s Markem Andráškem,“ sdělil Miroslav Němeček.

Němeček doplnil, že Andráška zároveň nové představenstvo na svém prvním jednání odvolalo z funkce předsedy družstva. Kdo ho v pozici nahradí, zatím není jasné.

„Předběžným opatřením soudu mám zakázáno jakkoliv komunikovat ohledně volebního shromáždění, takže se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl Andrášek krátce po zveřejnění výsledků hlasování. Odpovídat nechtěl ani na další dotazy.

„Dodám k tomu jen to, že bojujeme za transparentnost, ale hlasujeme tajně a předseda se nesmí vyjadřovat k volbám,“ zakroutil hlavou a opustil sál.

SBD Mír Teplice

  • Vlastní celkem 7 857 bytů v přibližně 200 domech v Teplicích a v Krupce a také 427 garáží. 
  • Kromě pronájmu bytů patří k jeho podnikatelským aktivitám i pronájem obchodů, restaurace, kasina, výrobní haly či parkovacích míst. 
  • Pronajímá i reklamní plochy, billboardy či střechy budov operátorům a pro fotovoltaické elektrárny. 
  • K výnosům družstva patří i příjem za převody družstevních podílů, poplatky za správu družstva a úrok z volných finančních prostředků. 
  • V roce 2016 družstvo hospodařilo se ziskem 7,8 milionu korun, v dalších dvou letech ale skončilo ve statisícové ztrátě (291 a 330 tisíc).

V táboře dlouhodobě nespokojených delegátů, kteří již delší dobu upozorňovali na netransparentní hospodaření družstva, pak logicky zavládlo po volbách nadšení.

„Jsem strašně ráda, že nám lidé dali důvěru. Ukázalo se, že práce, kterou se v družstvu snažíme dělat, byla volbou delegátů opětována. Pracujeme na tom x let, snažíme se hospodaření nějak prověřit a dát ho do pořádku. Teď se ukázalo, že to lidé chtějí také, a my se budeme snažit naplnit jejich očekávání,“ slíbila Dagmar Košová, která ve volbách získala nejvíce hlasů. Volilo ji 82 z 85 přítomných delegátů.

Dalšími členy představenstva SBD Mír pak byli zvoleni Miroslav Adámek, Zdeněk Kettner, Milan Pokorný, Jiří Rubinstein a David Kočiš, který jako jediný obhájil svou pozici v představenstvu.

V nejbližších dnech chce nové vedení družstva převzít agendu. Otázkou však je, zda jim v tom členové bývalého představenstva nebudou chtít bránit. „Vzhledem k tomu, že naše volby neuznávají, očekáváme, že nás do budovy nebudou chtít pustit,“ připustila Košová.

Nové členy představenstva do budovy nepustili

A přesně to se v úterý dopoledne i stalo. Noví členové představenstva se pokoušeli dostat do správní budovy družstva v Gagarinově ulici, avšak marně.

„Bohužel jsme nebyli vpuštěni ochrankou pana Andráška. Nedostal se tam ani pan Kočiš, který byl i v bývalém představenstvu,“ potvrdil Němeček s tím, že o dalším postupu se vedení družstva bude radit s právníky.

O změnu vedení se skupina zhruba 80 nespokojených delegátů družstva pokoušela už od loňského roku. Dlouho však narážela na odpor dnes již bývalého představenstva a naposledy, když už mohla svolat shromáždění delegátů sama, nebyla o tři hlasy usnášeníschopná. Tentokrát už však uspěla.

„Chceme transparentní hospodaření, aby se prozkoumaly stávající podnikatelské aktivity družstva, správně nastavily finanční toky a aby všichni delegáti věděli, kam a odkud tečou peníze,“ představil Němeček hlavní cíle nového vedení.

Pro družstevníky se podle něj nic nemění. „Všechny administrativní úkony na družstvu budou probíhat dál, jak byli lidé zvyklí,“ slíbil.

Byty do osobního vlastnictví nepřevedeme

Zároveň uklidnil družstevníky, že nové představenstvo nemá zájem převést družstevní byty do osobního vlastnictví, jak naznačovali někteří členové původního vedení.

„Nic takového rozhodně neplánujeme,“ podotkl Němeček.

Současně vyloučil i možnost, že by jeho firma První izolační mohla mít zájem o družstevní zakázky.

„To můžu stoprocentně vyloučit. Moje firma totiž dělá hlavně průmyslové izolace, navíc jsem už předem avizoval, že se nebude účastnit žádných výběrových řízení družstva. O zakázky družstva nestojím a nikdy mu ani nebudu dávat žádné nabídky. Ani teď, ani za rok, ani za 10 let,“ dodal.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Ústí n. L. a Most.

Výsledky voleb: Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec, Kadaň, Roudnice nad Labem, Litvínov, Bílina, ostatní

  • Nejčtenější

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Z rozryté půdy čouhal kus náramku, les pak vydal předměty staré tisíce let

Lesník si při kontrole revíru u Štětí na Litoměřicku všiml nápadného předmětu. Do lesa proto přivolal odborníky, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

V nemocnici zemřel muž, jenž ohrožoval rodinu nožem a postřelil jej policista

Muž, kterého ve středu večer v Ústí nad Labem při zásahu postřelil policista, v nemocnici zemřel. Zásah nyní prověřuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ministryně odvolala šéfa parku České Švýcarsko, nezvládl krizovou komunikaci

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Ústecký kraj je OK. Nové mrkající logo lidé chválí i čile kritizují

Ústecký kraj má po dvaceti letech nové logo. Písmeno Ú ve slově Ústecký vypadá jako symbol úsměvu s mrkajícím okem jako...

V nemocnici zemřel muž, jenž ohrožoval rodinu nožem a postřelil jej policista

Muž, kterého ve středu večer v Ústí nad Labem při zásahu postřelil policista, v nemocnici zemřel. Zásah nyní prověřuje...

Chátrajícím kasárnám pomůžeme, slíbil premiér. Terezín chce i zapojení EU

S opravou terezínských kasáren Jana Žižky, na kterých se nedávno propadla další část střechy, vláda pomůže. Slíbil to...

V Bílině usedne do zastupitelstva i Vandas, na Moldavě dají volby k soudu

V Bílině na Teplicku zvítězilo v komunálních volbách ANO se současnou starostkou Zuzanou Schwarz Bařtipánovou. Do...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...