Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Že je družstvo ve ztrátě, je typický příklad polopravdy, říká šéf SBD Mír

  12:27
Šéf teplického bytového družstva Mír Marek Andrášek v rozhovoru vysvětluje, proč prý je na tom družstvo dobře a proč má schválenou odměnu téměř 300 tisíc.
Vystudovaný právník Marek Andrášek je v čele teplického družstva SBD Mír od...

Vystudovaný právník Marek Andrášek je v čele teplického družstva SBD Mír od roku 2013. Tehdy ve funkci nahradil Vladimíra Procházku, jenž spáchal sebevraždu. Oponenti mu vyčítají, že družstvo vede nehospodárně. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Dva znesvářené tábory proti sobě stály na čtvrtečním shromáždění delegátů bytového družstva Mír Teplice. Zatímco jedni podporovali současné vedení v čele s předsedou Markem Andráškem, druzí se snažili upozornit na špatné hospodaření družstva a prosadit volby nového představenstva.

Na ně ovšem ve čtvrtek nedošlo, což někteří účastníci považovali za úmyslnou obstrukci. Představenstvo slibuje červnový termín.

„Nevím, k čemu by měla obstrukce vést. V červnu rád do voleb půjdu, vůbec se jich nebojím. Jestli se do nich někdo z opozice zapojí, rád se s ním popasuji,“ vyzval Marek Andrášek a trpělivě odpovídal na otázky ohledně hospodaření družstva.

V roce 2016 mělo družstvo zisk 8 milionů korun. Můžete vysvětlit, proč v posledních dvou letech skončilo vždy ve ztrátě?
Opakování toho, že je družstvo ve ztrátě, je typický příklad polopravdy. V roce 2017 jsme na shromáždění delegátů rozhodli, že už nebudeme vytvářet hospodářský zisk a v případě, že se nějaký vytvoří, použije se ve prospěch družstevníků ve formě slevy z poplatku na správu. To znamená, že kdybychom na konci roku měli zisk 5 milionů, poskytneme lidem slevu z poplatku na správu ve stejné výši a tím hospodářský výsledek přiblížíme k nule.

Sleva z poplatku v roce 2017 činila 3,5 milionu korun. Kam se podělo dalších 4,5 milionu korun oproti předchozímu roku?
Hospodaření družstva je podobné tomu v domácnosti. Když vám jednou na konci roku bilance mezi příjmy a výdaji vyjde 10 tisíc a v dalším roce 20 tisíc, rozdíl vám nebude připadat nijak dramatický. Ale v procentech je to 100 procent. Jde jen o to si uvědomit, že družstvo je větší korporace, a proto se pohybuje v řádově vyšších číslech.

Vaši oponenti vám vyčítají, že nepředkládáte smlouvy a podklady panu Davidu Kočišovi, který je v představenstvu. Proč?
Z vyjádření pana Kočiše, která zaznívala na shromáždění delegátů, je zcela jasné, že není v představenstvu za sebe, protože mluví v plurálu. Upřímně mám u něj obavu, že informace, které jako člen představenstva získá, nepoužívá pro osobní výkon své funkce, ale pro jiné účely. A tomu já rozhodně fandit, nahrávat ani pomáhat nebudu.

Jste ochotný ty podklady ukázat novinářům? Je přece ve vašem zájmu, aby se situace zklidnila...
Nemyslím, že novináři jsou ti, které bych měl uklidňovat a předkládat jim smlouvy. Družstvo má jasně danou strukturu. Při vší úctě k vám, nepotřebuji vám ty věci vysvětlovat a ukazovat. Potřebuji je vysvětlovat hlavně družstevníkům, potažmo delegátům a pak představenstvu. Případně kontrolní komisi.

Nevýhodná má být smlouva na pronájem nebytových prostor u divadla. Dle ní družstvo pronajímá tři obchody, restauraci a kasino za 50 tisíc měsíčně. Není to na centrum města málo?
Odpověď na tuto otázku je mnohem širší. Tento nebytový prostor byl v žalostném technickém stavu a představenstvo družstva rozhodlo, že nebude vynakládat družstevní prostředky na to, aby byl adaptován. Proto poskytlo nájemci prostor za nižší nájemné. Rozhodně nejsem přesvědčený, že ta smlouva byla pro družstvo uzavřena nevýhodně. Naopak, je to minimálně neutrální podnikatelský záměr.

Je správné, aby vám představenstvo schválilo roční odměnu téměř 300 tisíc korun ve chvíli, kdy je družstvo ve ztrátě?
Znovu musím zopakovat, že družstvo nebylo ve ztrátě proto, že by hospodařilo špatně, ale proto, že se poskytovala sleva z poplatku na správu. Nepřijde mi tedy jako něco špatného, že předseda představenstva obchodní korporace, jež spravuje majetek v miliardové výši a stará se o 8 tisíc bytů, má příjem vyšší než někdo, kdo má menší zodpovědnost a je vystaven menším tlakům. Pro zajímavost, jsem účastníkem několika civilních řízení, ve kterých proti mně delegáti uplatňují nárok na náhradu škody, kterou jsem měl způsobit jako člen představenstva. A já se velmi těším, jak soudy jednou dopadnou, protože mi dají za pravdu. Smutné na tom je, že tyto žaloby jsou podávány jménem družstva, takže až soudní spory vyhraji, palmáre mého advokáta zaplatí družstvo.

Návrh na nové volby neprošel

Déle než 2,5 hodiny trvalo čtvrteční shromáždění delegátů bytového družstva Mír Teplice, na kterém chtěla skupina členů dosáhnout voleb nového představenstva. Atmosféra v sále, do kterého nebyli vpuštěni novináři, byla velmi napjatá. A na volby nakonec ani nedošlo, stávající představenstvo totiž shodilo návrh ze stolu.

„Představenstvo volby zmařilo. My se nyní poradíme s právníky, ale judikát Nejvyššího soudu říká, že pokud byl na programu nejvyššího orgánu bod a z nějakého důvodu byl zmařen, mohou si delegáti svolat svoje shromáždění a bod na něm může proběhnout,“ řekl jeden z delegátů Miroslav Němeček. Podle něj se nyní delegáti pokusí právě takové shromáždění svolat.

„Kdybychom na něm zvolili nové představenstvo, zápisem do obchodního rejstříku automaticky zanikne to současné,“ doplnil ho člen představenstva David Kočiš, který stojí na straně delegátů.

Podle předsedy představenstva Marka Andráška však volby kvůli rozdílným lhůtám ve stanovách a volebním a jednacím řádu ani proběhnout nemohly. „Kdybychom je vyhlásili, někdo by vystoupil a řekl, jak tady můžeme hlasovat o kandidátech, když ještě 15 dní běží lhůta na jejich přihlašování. Opět bychom byli v paradoxní situaci,“ podotkl Andrášek.

Delegátům prý nabídl volby na červnovém shromáždění. „Deklarovali jsme, že volby vyhlásíme na červen, aby se mohli přihlásit kandidáti a mohli se s nimi seznámit i ostatní družstevníci. Proč je na to tak strašný spěch a proč za každou cenu potřebujeme porušit vnitřní předpisy družstva, to nevím,“ dodal. (pap)

Autor:

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie je na stopě viníka, který způsobil požár v Českém Švýcarsku

Policie má vytipovaný okruh lidí, kteří se pohybovali v oblasti Malinového dolu v národním parku České Švýcarsko, kde...

Staví karavany, fotbal hrají na vesnici: Vyděláme víc jak čtvrtka ligy

Fotbal na vesnici plus práce někdy vynáší i víc než ligové angažmá. Fotbalista Marek Krátký, před devíti lety host ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozjetá Sparta vyhrála posedmé v řadě. Proti Litvínovu rozhodl Řepík

Hokejisté Sparty porazili v dohrávce 41. kola extraligy Litvínov 3:2, vyhráli posedmé za sebou a upevnili si třetí...

Přes 30 let s Rusy. Nechtějí válku, ale víc nechtějí prohru, říká byznysman

Premium S Ruskem se Jiří Anderle poprvé seznámil v roce 1986, kdy jako turista navštívil Kavkaz. O deset let později začal do...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Prstem ovládané autíčko i vláček z Děčína dobývají svět

Jaroslav Voldřich podniká v nenápadném děčínském vnitrobloku, ale jeho unikátní dřevěné hračky se značkou Trihorse...

Projektanti vybrali nejlepší trasu rychlodráhy, blízko leží armádní objekty

Ze tří navržených variant koridorů rychlodráhy přes Ústecký kraj má podle posouzení nejmenší vliv na přírodu a okolí...

Silnice u nemocnice v Ústí bude bezpečnější, úpravy vyjdou na 120 milionů

Razantní proměnou, díky níž by se měla zvýšit bezpečnost chodců i provozu, má projít frekventovaná čtyřproudá silnice v...

Tady stál kostel. Přesunutou mosteckou památku připomenou stromy u jezera

U jezera Most vzniká stromořadí na půdorysu přesunutého děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Památník ze stromů...

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...