Největší bytové družstvo v kraji nemá vedení, soud zrušil představenstvo

  7:07aktualizováno  7:07
Bez nejvyššího vedení se ocitlo největší bytové družstvo v Ústeckém kraji. Všech sedm členů představenstva mosteckého Stavebního a bytového družstva Krušnohor bylo soudem vymazáno z obchodního rejstříku.

Sídliště „Stovky“ v Mostě. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Pražský Vrchní soud totiž potvrdil lednový rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem ohledně neplatnosti volby představenstva Stavebního a bytového družstva (SBD) Krušnohor, která se konala na shromáždění delegátů v červnu 2016.

Na nestandardní postup při svolání shromáždění delegátů, které je nejvyšším orgánem družstva, upozornili vlastníci bytů Lubomír Gomboš a Jiří Švejda. V žalobě na průběh voleb poukazovali, že shromáždění delegátů z června 2016 proběhlo podle nich v rozporu se zákonem i se stanovami družstva.

„Žalobu jsem podal, protože jsem nechtěl, aby došlo k manažerskému ovládnutí družstva, zatímco řadoví členové by byli vyloučeni z rozhodování. Proti tomu jsem se chtěl postavit,“ řekl Gomboš.

Oběma mužům dal za pravdu už ústecký krajský soud s tím, že usnesení včetně schváleného volebního řádu ze zmíněného zasedání je neplatné.

Letos v červnu jeho verdikt potvrdil i Vrchní soud v Praze, ke kterému se vedení SBD Krušnohor odvolalo. A po nabytí právní moci teď došlo ve druhé polovině srpna k vymazání představenstva z obchodního rejstříku.

Bytové družstvo uvažuje o dovolání k Nejvyššímu soudu

„S rozhodnutím i odůvodněním Vrchního soudu v Praze i Krajského soudu v Ústí nad Labem jsme seznámeni. Připravujeme další kroky včetně případného dovolání k Nejvyššímu soudu, protože do určité míry vidíme prostor pro opravný prostředek,“ okomentoval situaci právní zástupce bytového družstva Eduard Belšán.

„Kroky směrem k představenstvu jsou v současnosti posuzovány a budou zváženy případné soudní kroky i v tomto ohledu,“ dodal Belšán s tím, že nyní je těžké předjímat nějaké konkrétnější postupy.

Kauza začala už v roce 2015, kdy Krušnohor zrušil členství zhruba 16 tisícům členů z původních 23 tisíc a současně s tím také mandát 40 delegátům, kteří zastupovali družstevníky při pravidelných shromážděních a kteří byli platně zvoleni na pětileté funkční období už v roce 2012.

Na červnové shromáždění před třemi lety tak dorazilo pouze 34 delegátů z původních 80 a podle stanov nebylo usnášeníschopné.

Pokud by nyní došlo k volbě představenstva, byla by neplatná

Stejná situace panuje dosud. Pokud by tedy nyní došlo k volbě nového představenstva, byla by opět neplatná, a to navíc ještě z dalšího důvodu vyplývajícího z rozhodnutí soudů.

„V tuto chvíli nemá kdo shromáždění svolat. Podle zákona to může udělat jen platně zvolené představenstvo,“ potvrzuje Gomboš.

„Řešením je uspořádat nové volby delegátů ve všech samosprávách, aby každý dům zvolil svého, a teprve poté bude možné zvolit nové představenstvo. V posledních volbách vedení družstva nadiktovalo jména delegátů, je ale třeba umožnit kandidovat všem členům. Když bude proces demokratický a nikdo z voleb nebude vyloučen, získáme jistotu, že zase někdo nepodá žalobu,“ míní Gomboš.

„Po volbách delegátů nové shromáždění zvolí kromě představenstva i kontrolní komisi a upraví se stanovy, které obnoví demokratické řízení družstva, vyjasní pravomoce samospráv a zavedou pojistky proti korupci,“ přibližuje Gomboš další postup, který by měl být z hlediska zákonů v pořádku.

Na členy družstva ani družstvo by současné rozhodnutí soudu nemělo mít žádný dopad, stejně tak na platnost smluv, které družstvo od roku 2016 uzavřelo, protože protistrany „je uzavíraly v dobré víře“.

Nejčtenější

V Ústí padla celá stoletá ulice, po vybydlených domech zůstala jen pláň

5. září 2019. Josef Gebhart, který bydlí poblíž, si nyní připadá bezpečněji....

Více než stoletá historie ulice Na Nivách v ústecké části Předlice se uzavřela. Na místě osmnácti čtyřpodlažních...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

Další z rubriky

Pořád cítím touhu bojovat, říká zakladatel lounského sportovního klubu

Před deseti lety se Radek Sachr poprvé postavil soupeři v osmihranné kleci. Od...

Před deseti lety se poprvé postavil soupeři v osmihranné kleci. Od té doby ušel Radek Sachr obrovský kus cesty od...

Napětí v litoměřickém špitálu trvá, petiční výbor odmítá termín referenda

Nemocnice Litoměřice

Koalice v Litoměřicích prosadila referendum o prodeji nemocnice. Konat se má v pátek 8. listopadu, jestli k němu ovšem...

Řidička narazila autem do autobusu plného lidí, možná kvůli nevolnosti

Při nehodě u Otrokovic se zranili čtyři lidé včetně cestujících z autobusu...

Silnici I/55 v Otrokovicích kolem půl osmé zablokovala nehoda osobního vozu a autobusu. Podle předběžných výsledků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz