Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jihočeské testy mohou být plné falešných poplachů. Procenta nic neříkají

aktualizováno  9:38
Čísla jsou jiná, ale výsledek může být stejný. Údajně pětiprocentní promoření obyvatelstva jižních Čech se neliší od velké průřezové studie. V obou případech je nepřesnost testů značná a příležitost k nepochopení představených čísel ještě větší. Důležitější bude následná statistická analýza.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Pět procent. Čtyři desetiny procenta. Velmi rozdílná čísla, která ovšem mohou popisovat stejnou skutečnost, tedy že protilátky proti koronaviru SARS-CoV-2 má nepatrný zlomek Čechů.

Přestože výsledky se na první pohled řádově liší, zdání klame. Ve skutečnosti dost možná oba výsledky říkají prakticky totéž. Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché: používané testy nejsou tak přesné, jak bychom si přáli.

Počet falešných poplachů (falešně pozitivních testů) je u jednoho z použitých testů až deset procent. Tedy kdybychom jím otestovali tisíc vzorků odebraných v roce 2015, přibližně stovka z nich by měla pozitivní výsledek. Na protilátky viru, který v té době ještě neexistoval.

Pět procent, plus minus pět procent

Začneme v jižních Čechách, kde podle zprávy z konce minulého týdne bylo mezi testovanými údajně pět procent pozitivních na protilátky proti novému koronaviru. Celkové číslo se pohybuje mezi pěti až deseti procenty podle jednotlivých profesí, napsaly Seznam Zprávy, které s informací přišly jako první.

To zní jako „tvrdé číslo“, ale k tomu to má daleko. Nikdo v tuto chvíli není ochoten či schopen uvést, kolik nakažených bylo přesně ve vzorku. „Jsou tam jednotky procent pozitivních výsledků, ale já to teď nemohu uvést přesněji,“ uvedl pro Technet.cz lékař a politik Martin Kuba. Kdy přesně budou výsledky podrobnější, neuvedl přesně s tím, že se o tom bude jednat a debatovat v příštích dnech.

Na základě tohoto údaje nelze říci téměř nic. Podíl jednotek procent pozitivních výsledků testů bez dalších detailů může znamenat, že v testovaném vzorku nebyl ve skutečnosti žádný vzorek, který protilátky skutečně obsahoval.

Jak to? Martin Kuba potvrdil, že ve zkoušce byl použit test Anti-SARS-CoV-2 ELISA společnosti Euroimmun. S jeho pomocí se měřila přítomnost dvou typů protilátek proti novému koronaviru, konkrétně typů IgA a IgG.

Jeho parametry lze najít na stránkách výrobce, nás bude zajímat hlavně jeden: pravděpodobnost, se kterou test ukáže správný - tedy negativní - výsledek někomu, kdo protilátky v těle nemá. Označuje se jako specificita.

Tento konkrétní test má podle výrobce na protilátky IgA specificitu zhruba 88 až 92 procent. Jinak řečeno, až ve 12 procentech případů může test nepřesně ukázat pozitivní výsledek, i když ve skutečnosti v daném vzorku protilátky nejsou. Ještě jinak, každý zhruba devátý výsledek měření IgA protilátek u nenakaženého člověka vyjde tak, jako by nákazu prodělal.Interaktivní graf spolehlivosti testování

Následující interaktivní graf je pouze ilustrační.

  • Není to simulace či predikce
  • Není to epidemiologický model
  • Neobsahuje reálná data
  • Nepředpovídá, kolik lidí se nakazí koronavirem

Cílem grafu je ukázat princip spolehlivosti testování a především závislost počtu "falešných nálezů" na spolehlivosti použitého testu.


Rozumím

Spolehlivost testů - ilustrace
Počet testovaných: 1 tisíc lidí
Prevalence v populaci: 1
Specificita testu: 95
Senzitivita testu:95
méně nastavení
Nakažení Zdraví Celkem
Skutečný stav
Pozitivní výsledek
Negativní výsledek
Upozornění: toto není simulace ani predikce nákazy. Slouží výhradně pro ilustraci.


Patrně již chápete, v čem je problém. „Pár jednotek procent“ je výsledek pod hranicí „rozlišení“ testu. Takový podíl by se podle údajů výrobce mohl objevit, i kdybyste měřili pouze vzorky od lidí, kteří nákazu virem SARS-CoV-2 opravdu nikdy neprodělali.

Vysvětlení pojmů popisujících přesnost testů

Každý laboratorní test má určitou „spolehlivost“. Kvalita testu se většinou posuzuje podle dvou hodnot

  • Senzitivita udává pravděpodobnost, že nakažený bude tímto testem správně diagnostikován jako nakažený, tedy jak velký podíl z celkového počtu nakažených test odhalí.
  • Specificita je naopak pravděpodobnost, že test u lidí bez nákazy opravdu ukáže, že jsou zdraví. Jinak řečeno, kolik skutečně (pravdivě) negativních výsledků nám vyšlo u všech reálně zdravých lidí.

Příklad: Testujeme 1 000 lidí a náš test má senzitivitu 95 % a specificitu 90 %. Předpokládejme, že v testované tisícovce lidí má 10 z nich skutečně v krvi protilátky, které test hledá. Jak takové testování dopadne?

Pozitivní výsledek se najde u 109 lidí, tedy u asi 11 procent. Z těchto 109 lidí je u deseti z nich nález správný, skutečně měli protilátky v krvi. U 99 je pak nález falešný poplach (false positive), tedy test u nich vyšel pozitivně, přestože protilátky v krvi nemají.

Pokud bychom tedy chtěli zjistit reálné procento lidí, kteří tyto protilátky v krvi mají, musíme výsledky „očistit“ od falešných poplachů. Například tím, že tuto krev otestujeme jinou metodou, nebo tím, že ze známých dat o chybovosti dopočítáme reálné číslo (s určitou pravděpodobností).

Situace by byla jiná, kdybychom věděli, že oněch „několik procent pozitivních výsledků“ bylo dosaženo pouze při měření IgG protilátek. „Přesnost“ (specificita) testu je v tomto případě větší, podle výrobce zhruba 99,6 procenta. V případě kombinace měření obou protilátek by byla ještě vyšší. Taková informace ovšem k dispozici není, takže o výsledku nemůže říci téměř nic. 

Správně by se snad mohlo hovořit o tom, že průběžný výsledek se pohybuje „někde mezi 0 a 10 procenty“. Stále je možné, že vzhledem k chybovosti testů mohly všechny pozitivní výsledky být falešné, přesněji řečeno falešně pozitivní.

Nedůvěryhodná „bomba“

Samostatnou kapitolou je zjevná inspirace hypotézou Jana Berana o souvislosti mezi přítomností IgA protilátek a buněčnou imunitou. Podle ní by přítomnost IgA protilátek měla být signálem toho, že dotyčný se s nákazou virem SARS-CoV-2 vypořádal pouze s pomocí buněčné imunity. Při té se obvykle protilátky netvoří, proč by se v tomto případě protilátky IgA tvořit měly, není příliš jasné. Kdyby to tak bylo, byla by to vědecká „bomba“, řekl v rozhovoru pro Technet.cz přední český imunolog Václav Hořejší, ale zatím se pro toto tvrzení neobjevily žádné vědecké důkazy ani ve světové literatuře, ani jinde.

Když 0,4 může být 0, ale i 3

Výsledek z jižních Čech se tak i přes zdánlivý velký rozdíl velmi podobá těm z celorepublikové průřezové studie. Její také průběžné výsledky byly v médiích představeny tak, že výsledky jsou „promile“. Když se na ně zadíváte jen o něco podrobněji, zjistíte, že to není pravda. V prezentaci představené na tiskové konferenci se uváděl údaj v rozmezí, které vždy začínalo nulou a končilo maximálně nízkými jednotkami procent. Podívejte se sami.

Předběžné výsledky podílu lidí, kteří měli pozitivní výsledek v rychlotestu na výskyt protilátek proti SARS-CoV-2 při průřezovém testování v ČR na konci dubna.

Jinak řečeno, testy sice odhalily mezi 27 tisíci testovaných 107 lidí s pozitivním výsledkem, ale to není „výsledek studie“. Je zcela nepochybné, že minimálně to byla chyba daná vlastnostmi testu, kterou nelze nijak napravit. Po započtení chybovosti testů tak můžeme říci jen tolik, že výsledek se pohybuje někde mezi 0 až 3 procenty podle lokality. Přesněji to zodpovědně říci v tuto chvíli nelze, protože na testy nejde úplně spoléhat.

Vyšel vám pozitivní test na protilátky? Bude to nejspíše omyl

Zdaleka ne všichni, u kterých test vyjde pozitivně, se s koronavirem skutečně setkali. Virus je u nás patrně stále „vzácný“, ve většině případů půjde nejspíše o falešný poplach. Náš nástroj vám názorně ukáže, proč to tak je.

Je nutné upozornit, že existují metody, jak výsledek „očistit“, a v obou případech se něco takového chystá. Například v jižních Čechách podle Martina Kuby hned několika způsoby. Kromě důkladnějšího statistického zpracovaní průběžných údajů přes porovnání výsledků pro různé protilátky až po opětovné kontroly pozitivních vzorků jinými testy. „Kompletní výsledky pak zveřejníme a všechna data budou otevřená a všem dostupná,“ uvedl Martin Kuba.

To by mohl být skutečný přínos studie. Porovnávání a kontrola kvality testů je klíčová, pokud chceme získat přesný přehled o tom, jak moc se nákaza šíří, kdo ji prodělal a kdo ne.

V celorepublikové průřezové studii to bude podobné. V jejím rámci autoři odebrali i řadu vzorků žilní krve, které se teprve začínají zkoumat (více v našem podrobnějším pohledu na výsledky). Na nich se mohou uskutečnit další výzkum například toho, jak náš imunitní systém na SARS-CoV-2 reaguje, jak vysoké jsou hladiny konkrétních protilátek, zda lze poznat bezpříznakové případy – a především, jak přesné jsou vlastně testy, které máme k dispozici. 

Zatím víme jen to, že nejsou stoprocentní. Nevěřte tedy na pohled přesným výsledkům; nepřesné testy takové výsledky dát nemohou. Paradoxně nám testování nepřesnými testy může říce více o těchto testech než o testovaných lidech a o tom, zda se setkali s novým koronavirem.

Aktualizace: Na základě dotazů v diskuzi jsme do článku doplnili vysvětlení pojmů senzitivita a specificita a také doplnili příklad vysvětlující zacházení s těmito parametry testu při výpočtech.

  • Nejčtenější

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 14 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

V extrémních podmínkách týrají nabíječky a auta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 7 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 6 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Seznamte se s budoucím kolegou. V síle i flexibilitě vás snadno překoná

v diskusi je 1 příspěvek

22. dubna 2024  15:15

Humanoidní robot Atlas od Boston Dynamics se odebral na zasloužený odpočinek a nahradila ho úplně...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...