Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

  8:42
Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu. Světová zdravotnická organizace však ohledně roušek vydává zdánlivě rozporuplná vyjádření. Na jednu stranu je doporučuje, na druhou nechce, aby si lidé mysleli, že chrání nositele.
Roušky zastaví koronavirus ve vydechovaném vzduchu, potvrdila vědecká studie...

Roušky zastaví koronavirus ve vydechovaném vzduchu, potvrdila vědecká studie (ilustrační foto) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Česká republika patří mezi země, které nařídily povinné nošení roušky už 19. března. Při tomto rozhodnutí bylo základem již existující měření účinnosti roušek, a to jak chirurgických, tak doma ušitých bavlněných.

Chirurgická rouška

Doma ušitá rouška

Dosud se vycházelo z informací o tom, jak skrze roušku projdou „mikroskopické částice“. Nová studie, publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature (PDF), se podívala přímo na to, jak rouška snižuje množství viru  – a konkrétně koronaviru – ve vydechovaném vzduchu.

K měření použili vědci reálné pacienty nakažené danými viry, aby byl výsledek realistický. Poté speciálním přístrojem měřili přítomnost tohoto viru ve vydechovaném vzduchu (bez roušky a s rouškou).

Přístroj Gesundheit-II pro sběr vydechovaného vzduchu (ilustrační foto z jiné studie)

Dodejme, že měření proběhla už v letech 2013 až 2016, nebyl tedy měřen přímo nový koronavirus SARS-CoV-2, ale jiné typy koronaviru (NL63, OC43 a HKU1). Podle vědců však není důvod se domnívat, že by se stejně velké částečky s novým koronavirem chovaly jinak.

Maska odfiltrovala koronavirus ve výdechu

Ne každý virus je zastaven stejně. „Naše měření ukazují, že chirurgické roušky dokážou efektivně snížit množství viru chřipky vydechovaného do okolí ve formě kapének, ale nikoli ve formě aerosoli (částečky menší než pět mikrometrů),“ uvedli vědci v práci. „Ukázali jsme ale, že je chirurgická rouška efektivní v zastavení koronaviru ve formě kapének i aerosoli.“

S chirurgickou maskou došlo k měřitelnému poklesu částeček obsahujících koronavirus

Výsledky jsou u koronavirů obzvláště přesvědčivé. Rouška zabránila jakémukoli měřitelnému přenosu, zatímco bez masky byl virus zaznamenán v kapénkách i aerosolu (u 30 %, respektive 40 % pacientů). U jiných virů bylo snížení měřitelné, ale nikoli takto jednoznačné.

U koronavirů byla chirurgická maska velmi účinná, u jiných virů o něco méně.

„Jelikož je přístroj Gesundheit-II účinný při sběru vydechovaných částeček a jelikož jsme měřili celých 30 minut výdechů, zdá se, že k přenosu viru přes vzduch je potřeba dlouhodobý kontakt,“ potvrzují vědci, že nákaza přes sdílený vzduch není u koronaviru jednoduchá.

Masky nabízejí spíše malou ochranu, míní odborníci

To, že roušky odfiltrují koronavirus z vydechovaného vzduchu, ovšem neznamená, že samotné roušky zastaví šíření nemoci. Vědecká studie mezinárodního týmu (zatím neprošla recenzním řízením) shrnuje dostupné vědecké poznatky týkající se vlivu roušek na šíření nakažlivých chorob a uzavírá: „Většina publikovaných studií na toto téma je špatně navržena. Není dostatek důkazů o tom, že by masky samy o sobě zabránily šíření viru.“ Vědci doporučují, aby se roušky používaly jako doplněk dalších opatření, nikoli jako hlavní opatření.

Dvě největší zdravotnické organizace se rozcházejí ve svých doporučeních. Americký úřad pro prevenci šíření nemocí (CDC) doporučuje nošení roušky – i podomácku vyrobené – za účelem zpomalení šíření nákazy. Naopak Světová zdravotnická organizace (WHO) v novém dokumentu doporučuje, aby masku nosili pouze lidé se symptomy nákazy, lidé pečující o nakažené a profesionálové, kteří jsou vystaveni většímu riziku. 

„Existují důkazy o tom, že rouška pomáhá zpomalit šíření chřipky a chřipce podobných virů prostřednictvím kapének,“ stojí v dokumentu. „Ale není zatím žádný důkaz o tom, že by obecné nošení roušky pomáhalo zpomalit šíření nákazy covid-19.“

Světová zdravotnická organizace tímto dokumentem zdůrazňuje především to, co už snad v rouškami promořeném Česku vědí všichni: vaše rouška chrání ostatní, rouška ostatních chrání vás. Jinými slovy, rouška slouží k tomu, aby zamezila „rozprskávání“ kapének do okolí, nikoli k tomu, aby virus odflitrovala z vdechovaného vzduchu. Slovy WHO: „Nošení roušky je jedno z preventivních opatření, které může omezit šíření některých respiračních nakažlivých virů včetně covid-19. Ale samotná rouška není dostatečná a adekvátní ochrana, a je potřeba aplikovat i další opatření.“

Doufáme, že země, které zavedly povinnost nošení roušek, budou studovat efektivitu takového nařízení, a my se tak budeme moci poučit z jejich zkušenosti.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Dokument také opakuje předchozí varování WHO, totiž že nesprávně nošená rouška může riziko zvýšit. Bezvýhradně proto WHO roušku doporučuje nosit jen některým skupinám, a nechává na jednotlivých státech, jaká pravidla nastavit pro nošení roušek v době pandemie: „Doufáme, že země (které zavedly povinnost nošení roušek) budou studovat efektivitu takového nařízení, a my se tak budeme moci poučit z jejich zkušenosti,“ dodává WHO na Twitteru.

Účinek roušek může být i psychologický

Na to, zda roušky reálně a ve velké míře zabraňují přenosu nového koronaviru, není jednoduchá odpověď. Viry se totiž šíří různými způsoby: kapénkami ve vzduchu (asi na vzdálenost dvou metrů), přes kapénky na povrchu, případně dotekem. A zatím není úplně jasné, jaký je podíl jednotlivých typů nákazy.

Je zřejmé, že nejčastěji se virus šíří přes prodloužený kontakt: „Když jste s někým více než dvě minuty na vzdálenost menší než dva metry, měli byste mít roušku,“ myslí si vědci Paul Glasziou a Chris Del Mar, kteří se podíleli na již zmíněné studii. Zdůrazňují ale, že to je jen jedna z možností. Jako další možnost – která nevyžaduje „počítání“ – je Čechům známé nařízení nosit roušky na veřejných místech. Aby bylo opatření funkční, musí se totiž týkat i lidí bez příznaků, protože i ti mohou virus roznášet.

Zdroje informací o koronaviru COVID-19

Kde hledat aktuální údaje a oficiální doporučení

Nová celostátní informační linka MZ ČR v souvislosti s koronavirem: 1212

Původní linky Státního zdravotního ústavu v souvislosti s koronavirem 724 810 106, 725 191 367 a 725 191 370.

V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života: 112 nebo 155

Zobrazit více
Sbalit

Nošení roušky má ale i nezanedbatelnou roli psychologickou, která se v laboratoři bude měřit jen velmi obtížně. Tím, že na veřejnosti nosím roušku, vysílám určitý vizuální signál: „Vím, že jsem potenciální přenašeč nebezpečného viru. A přestože si nemyslím, že zrovna já jsem nebezpečný, je jasné, že si to o sobě nemyslí nikdo. Proto nosím roušku a jsem rád, že vy ji také nosíte, protože tím chráníte mne.“

Všudypřítomné nošení roušky má nepochybně větší dosah než jen omezení šíření pevných částic z vydechovaného vzduchu do okolí. Je to zároveň nepřehlédnutelná připomínka toho, že se nacházíme v neobvyklé situaci. To bezděky ovlivňuje naše chování i chování ostatních.

Rouška coby vizuálně cizí prvek nám automaticky připomíná aktuální společenskou normu. Vyhneme se lidem obloukem, nesdílíme s nimi uzavřený prostor a dáme si pozor, na co saháme. Stovky takovýchto připomínek denně mohou mít nakonec větší dopad než samotná fyzická bariéra.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 39 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 39 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...