Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Máte pozitivní výsledek z testu na protilátky? Bude to nejspíše omyl

Exkluzivně   17:42aktualizováno  20:44
Masivní testování české populace je v plném proudu. Zdaleka ne všichni, u kterých test vyjde pozitivně, se však s koronavirem skutečně setkali. Virus je u nás patrně stále „vzácný“, ve většině případů půjde tedy nejspíše o falešný poplach. Náš nástroj vám názorně ukáže, proč to tak je.

I velmi přesné testy dávají často falešně pozitivní výsledky (ilustrační foto) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Plošné testování české populace má epidemiologům pomoci zodpovědět důležitou otázku: kolik Čechů už přišlo do kontaktu s novým koronavirem. Tedy jaká je ona „promořenost“ české populace. Kromě dobrovolných účastníků osloví Český statistický úřad náhodně vybraný vzorek populace, aby byly výsledky reprezentativní.

Koronavirus v Česku

Lidé čekají ve frontě v Zítkových sadech v Praze před odběrovým stanem pro...
Jedna ze zdravotnic odběrového stanu pro testování kolektivní imunity vůči...
Odběrový stan pro testování kolektivní imunity vůči koronaviru v Kateřinské...

Během dvoutýdenní akce studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval má být 27 tisíc lidí otestováno rychlotestem, který hledá specifické protilátky v krvi testovaných. Tento rapidní test dá do 20 minut odpověď. Pokud vyjde pozitivně, dostane pacient doporučeno, aby se sám izoloval pro případ, že by náhodou byl ještě infekční. A to až do chvíle, než jej laboratoř vyšetří testem PCR, který by u něj odhalil případnou probíhající infekci, což trvá asi dva dny.

Případů, že někdo bude mít oba výsledky pozitivní (tedy na protilátky i PCR test), by mělo být velmi málo, ale vyskytnout se mohou. Všeobecně se ovšem na základě výsledků předpokládá - a předpokládají to i autoři - že velké většina lidí vyjde první test negativně.

Ale co ti, u kterých vyjde pozitivně? Jaká je šance, že skutečně mají či měli v krvi virus SARS-CoV-2? A jaká je šance, že jde o falešný poplach (tzv. false positive)? Vytvořili jsme interaktivní graf, ve kterém si můžete vyzkoušet, jak spolu souvisí rozšíření infekce v populaci, spolehlivost testů a počet falešných poplachů.



Interaktivní graf spolehlivosti testování

Následující interaktivní graf je pouze ilustrační.

  • Není to simulace či predikce
  • Není to epidemiologický model
  • Neobsahuje reálná data
  • Nepředpovídá, kolik lidí se nakazí koronavirem

Cílem grafu je ukázat princip spolehlivosti testování a především závislost počtu "falešných nálezů" na spolehlivosti použitého testu.


Rozumím

Spolehlivost testů - ilustrace
Počet testovaných: 1 tisíc lidí
Prevalence v populaci: 1
Specificita testu: 95
Senzitivita testu:95
více nastavení
Nakažení Zdraví Celkem
Skutečný stav
Pozitivní výsledek
Negativní výsledek
Upozornění: toto není simulace ani predikce nákazy. Slouží výhradně pro ilustraci.


Každý laboratorní test má určitou „spolehlivost“. Kvalita testu se většinou posuzuje podle dvou hodnot:

  • Senzitivita udává pravděpodobnost, že nakažený bude tímto testem správně diagnostikován jako nakažený, tedy jak velký podíl z celkového počtu nakažených test odhalí.
  • Specificita je naopak pravděpodobnost, že test u lidí bez nákazy opravdu ukáže, že jsou zdraví. Jinak řečeno, kolik skutečně (pravdivě) negativních výsledků nám vyšlo u všech reálně zdravých lidí.

Procenta sem, procenta tam: jak to je s rychlotesty, nejen čínskými

Test používaný v české studii má mít obě hodnoty, tedy specificitu i senzitivitu, 95 procent. Jinýmy slovy, u 95 procent lidí, kteří mají proti SARS-CoV-2 protilátky, by měl správně odhalit jejich přítomnost. A správný výsledek by měl určit i u 95 procent těch, kteří protilátky nemají.

V interaktivním nástroji si můžete měnit tyto veličiny a vyzkoušet si tak v praxi, jak se jejich hodnoty odrazí na podílu falešných testů. A u realistických hodnot vám vyjde, že u většiny lidí, kteří mají „pozitivní“ nález, jde o falešný poplach (tzv. false positive).

Důvodem je nízká očekávaná prevalence nákazy. I test, který je velmi přesný, bude u malého podílu nenakažených lidí hlásit nákazu. A pokud je podíl nakažených v populaci malý, výsledkem je velké množství falešných poplachů. Paradoxně se tedy i velmi spolehlivý test „mýlí“ ve většině pozitivních nálezů. Takže daný jev se netýká jen rychlotestů ve studii - v situaci, kdy je nákaza vzácná, jde o obecný jev. To samozřejmě neznamená, že by se lidé s pozitivním výsledkem neměli řídit doporučeními hygieniků nebo se vyhýbat karanténě!

Příklad možného výsledku

Následující hodnoty jsou pouze ilustrativní

Počet testovaných: 27 tisíc
Prevalence v populaci: 1 %
Specificita testu: 95 %
Senzitivita testu: 95 %

Takovýto test by vyšel pozitivně 1 593 lidem. U naprosté většiny z nich (u 84 %) přitom půjde o falešný poplach.

Je to dané tím, že v populaci 27 tisíc lidí je jen 270 nakažených. Test správně najde většinu z nich (257, vynechá jen 13). Kromě toho ale test vyjde pozitivně i u malého zlomku zdravých lidí. Protože ale nenakažených lidí je 99krát víc než nakažených, i ten malý zlomek je 1 336 lidí. A proto většina těch, kterým vyjde pozitivní výsledek, ve skutečnosti protilátky v krvi nemá.

Dodejme, že pro vyhodnocení celkové „promořenosti“ není tato nejistota takovým problémem. Lze ji totiž při závěrečném hodnocení započítat. Jinými slovy, nejistota ohledně pozitivního nálezu je při vyhodnocení jednotlivého testu, ale při vyhodnocení celkového součtu tolik nevadí.

Pokud je pro vás takový výsledek překvapivý, nejste sami. Dokonce i profesionálové (lékaři) v těchto pravděpodobnostních paradoxech plavou. V roce 1995 výzkumníci ukázali, že jen 8 % zkušených lékařů dokáže z hlavy správně odhadnout frekvenci falešných poplachů (PDF). Počítání se složenými pravděpodobnostmi je složité a matoucí. Doufáme, že naše interaktivní kalkulačka pomůže tuto souvislost lépe pochopit.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....