Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Červená vede. V USA jako by koronavirus dával přednost jedné straně

Přístupnou formou podané statistické údaje z USA naznačují, že politika je jeden z nejdůležitějších faktorů pro rychlost šíření nákazy virem SARS-CoV-2.

Virus SARS-CoV-2 vstoupil na půdu Spojených států nejsilněji ve třech státech, které jsou tradičně nakloněny demokratům – ve Washingtonu, v Kalifornii a především v New Yorku.

Od té doby se ovšem epidemiologická situace změnila a nákaza přestala být problémem ryze „modrých“, tj. demokratických států. Nejvyšší počty prokázaných případů nákazy (a také nových úmrtí, o tom později) vykazují státy republikánské. Jasně to je vidět z grafu, který připravil developer Dan Goodspeed na základě dat New York Times (na Githubu).

Červená na špičce

Změna je to velmi nápadná. Prezident Donald Trump ještě v září prohlásil, že „kdyby se nepočítaly modré státy, měli bychom [úmrtí s covidem-19] tak málo, jako, myslím, nikdo na světě“. Což samozřejmě není pravda – s Novým Zélandem, Jižní Koreou či Tchaj-wanem se USA ani zdaleka měřit nemohou.

Na druhou stranu je pravda, že výrazně nejvyšší počty úmrtí má New York. Ten těžce zasáhla první vlna, na kterou nebyl tento demokratický stát – ostatně jako celé USA – připraven. Na počtu obětí se tehdy výrazně podepsalo i to, že úspěšnost léčby byla nižší než nyní na podzim. V počtu úmrtí na obyvatele pak je na prvním místě také demokratické New Jersey, kde došlo k řadě úmrtí během americké „druhé vlny“, především na začátku léta.

V metrice počtu prokázaných případů nákazy hlásí prim jednoznačně státy, které lze označit ze republikánské. V horní polovině států USA s nejvyšším počtem případů na obyvatele, tedy mezi „horními“ 25 státy, jsou k 25. říjnu pouze čtyři státy, které jsou alespoň „spíše demokratické“. (Graf k rozdělení používá tzv. Cook Partisan Voting Index.) Ve spodní polovině stejného žebříčku je ke stejnému datu šest států, které alespoň tíhnou ke straně republikánské.

Podobný je v tuto chvíli i trend v počtu úmrtí. Nejvyšší počty úmrtí v souvislosti s covidem-19 mají podle databáze NY Times v tuto chvíli Severní a Jižní Dakota, oba státy veskrze republikánské. Za nimi pak je Wisconsin, ve kterém jsou politické síly vyrovnané, a pak znovu následuje několik dalších států, kde voliči dávají pravidelně přednost americké pravici: Montana, Wyoming, Idaho, Utah, Aljaška, Nebraska a Iowa.

Samozřejmě, americká „třetí vlna“ („druhá vlna“ proběhla v létě) je teprve na začátku. Počty odhalených případů nákazy začaly rychleji stoupat až v druhé polovině října. Úmrtí tak bude přibývat až v dalších dnech a týdnech, a to samozřejmě nerovnoměrně napříč jednotlivými státy. Ale jak již mnohokrát zaznělo, dá se očekávat, že poměr úmrtí k případům bude nižší než ve vlně první.

Důvod těžko hledat

Proč se nákaza z velké části přesunula? Zvýšenou odolností to asi nebude. Byť některé oblasti New Yorku mají zřejmě poměrně vysokou míru kolektivní imunitní ochrany, ve většině demokratických států není „promoření“ podle dostupných údajů o nic vyšší než ve státech republikánských. Republikánské státy jsou v různých klimatických pásmech, neměly by tedy být v nevýhodě kvůli tomu, že do nich dříve přišla zima. Obecně řečeno jsou (ne vždy) méně lidnaté a méně jejich obyvatel žije ve městech, kde se nákaza obecně šíří lépe.

Jiný pohled na stejnou statistiku o souvislosti mezi politickou orientací a chováním během pandemie na základě šetření Carnegie Mellon University. Na ose x je procento lidí, kteří nosí ochranu dýchacích cest (roušku), na ose y pak procento lidí, kteří znají někoho se symptomy nákazy virem SARS-CoV-2. Červeně a modře je pak vyznačeno, jak daný stát volil v roce 2016. V „červených“, tedy spíše republikánských, státech je nákaza podle tohoto šetření spíše běžnější a lidé se chrání méně.

Nemáme jednoznačnou odpověď ani na hypotézu zdaleka nejsvůdnější: může za to v první řadě politika? Nevíme jistě. Je jasné, že postoje republikánských a demokratických voličů se v mnoha ohledech poměrně jasně liší.

Jak si vedou státy USA proti covidu

Průběh epidemie viru SARS-CoV-2 v USA nabral na začátku léta 2020 dosti nepříznivý průběh. Postiženy ovšem nejsou všechny státy stejně. V našem nástroji se můžete podívat, jak na tom jednotlivé oblasti jsou.

Řada průzkumů ukazuje, že republikáni opakovaně covid považují za menší problém než demokraté, jsou mnohem častěji proti zavádění roušek a dalších opatření. Republikáni také (v průměru samozřejmě) roušky méně často nosí a méně často dodržují i další opatření. Hodnoty se samozřejmě podle místa v čase liší, stranické rozdíly jsou téměř vždy značné.

To, že za rozdíly ve statistikách mezi státy USA může právě politika a do jaké míry, nepůjde určit nikdy zcela stoprocentně. Ale stejně tak to nejde ani vyloučit. To však rozhodně neznamená, že pravda musí být „někde uprostřed“.

Autoři:
  • Nejčtenější

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Jméno tohoto elegantního sauropoda si asi nezapamatujete

Jmenuje se Opisthocoelicaudia skarzynskii a k tomuto těžko vyslovitelnému a ještě hůře zapamatovatelnému názvu se tento...

Jeho fosilie měl nálezce schované doma, dnes má dinosaurus svoji sochu

První objevenou kosterní fosilií dinosaura ze Severní Ameriky a zároveň i první relativně kompletní kostrou většího...

Odhad výsledků voleb funguje jako doporučování filmů na Netflixu, naznačuje AI expert

Rozstřel Systém společnosti Blindspot Solutions dokázal odhadnout výsledek prvního kola prezidentských voleb už po sečtení 15 %...

Býložravec s přilbou pomohl odhalit proměny koster kachnozobých dinosaurů

Corythosaurus casuarius je poměrně dobře známý druh kachnozobého dinosaura, jehož hlavu zdobil výrazný „přilbový“...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...