Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Červená vede. V USA jako by koronavirus dával přednost jedné straně

Přístupnou formou podané statistické údaje z USA naznačují, že politika je jeden z nejdůležitějších faktorů pro rychlost šíření nákazy virem SARS-CoV-2.

Virus SARS-CoV-2 vstoupil na půdu Spojených států nejsilněji ve třech státech, které jsou tradičně nakloněny demokratům – ve Washingtonu, v Kalifornii a především v New Yorku.

Od té doby se ovšem epidemiologická situace změnila a nákaza přestala být problémem ryze „modrých“, tj. demokratických států. Nejvyšší počty prokázaných případů nákazy (a také nových úmrtí, o tom později) vykazují státy republikánské. Jasně to je vidět z grafu, který připravil developer Dan Goodspeed na základě dat New York Times (na Githubu).

Červená na špičce

Změna je to velmi nápadná. Prezident Donald Trump ještě v září prohlásil, že „kdyby se nepočítaly modré státy, měli bychom [úmrtí s covidem-19] tak málo, jako, myslím, nikdo na světě“. Což samozřejmě není pravda – s Novým Zélandem, Jižní Koreou či Tchaj-wanem se USA ani zdaleka měřit nemohou.

Na druhou stranu je pravda, že výrazně nejvyšší počty úmrtí má New York. Ten těžce zasáhla první vlna, na kterou nebyl tento demokratický stát – ostatně jako celé USA – připraven. Na počtu obětí se tehdy výrazně podepsalo i to, že úspěšnost léčby byla nižší než nyní na podzim. V počtu úmrtí na obyvatele pak je na prvním místě také demokratické New Jersey, kde došlo k řadě úmrtí během americké „druhé vlny“, především na začátku léta.

V metrice počtu prokázaných případů nákazy hlásí prim jednoznačně státy, které lze označit ze republikánské. V horní polovině států USA s nejvyšším počtem případů na obyvatele, tedy mezi „horními“ 25 státy, jsou k 25. říjnu pouze čtyři státy, které jsou alespoň „spíše demokratické“. (Graf k rozdělení používá tzv. Cook Partisan Voting Index.) Ve spodní polovině stejného žebříčku je ke stejnému datu šest států, které alespoň tíhnou ke straně republikánské.

Podobný je v tuto chvíli i trend v počtu úmrtí. Nejvyšší počty úmrtí v souvislosti s covidem-19 mají podle databáze NY Times v tuto chvíli Severní a Jižní Dakota, oba státy veskrze republikánské. Za nimi pak je Wisconsin, ve kterém jsou politické síly vyrovnané, a pak znovu následuje několik dalších států, kde voliči dávají pravidelně přednost americké pravici: Montana, Wyoming, Idaho, Utah, Aljaška, Nebraska a Iowa.

Samozřejmě, americká „třetí vlna“ („druhá vlna“ proběhla v létě) je teprve na začátku. Počty odhalených případů nákazy začaly rychleji stoupat až v druhé polovině října. Úmrtí tak bude přibývat až v dalších dnech a týdnech, a to samozřejmě nerovnoměrně napříč jednotlivými státy. Ale jak již mnohokrát zaznělo, dá se očekávat, že poměr úmrtí k případům bude nižší než ve vlně první.

Důvod těžko hledat

Proč se nákaza z velké části přesunula? Zvýšenou odolností to asi nebude. Byť některé oblasti New Yorku mají zřejmě poměrně vysokou míru kolektivní imunitní ochrany, ve většině demokratických států není „promoření“ podle dostupných údajů o nic vyšší než ve státech republikánských. Republikánské státy jsou v různých klimatických pásmech, neměly by tedy být v nevýhodě kvůli tomu, že do nich dříve přišla zima. Obecně řečeno jsou (ne vždy) méně lidnaté a méně jejich obyvatel žije ve městech, kde se nákaza obecně šíří lépe.

Jiný pohled na stejnou statistiku o souvislosti mezi politickou orientací a chováním během pandemie na základě šetření Carnegie Mellon University. Na ose x je procento lidí, kteří nosí ochranu dýchacích cest (roušku), na ose y pak procento lidí, kteří znají někoho se symptomy nákazy virem SARS-CoV-2. Červeně a modře je pak vyznačeno, jak daný stát volil v roce 2016. V „červených“, tedy spíše republikánských, státech je nákaza podle tohoto šetření spíše běžnější a lidé se chrání méně.

Nemáme jednoznačnou odpověď ani na hypotézu zdaleka nejsvůdnější: může za to v první řadě politika? Nevíme jistě. Je jasné, že postoje republikánských a demokratických voličů se v mnoha ohledech poměrně jasně liší.

Jak si vedou státy USA proti covidu

Průběh epidemie viru SARS-CoV-2 v USA nabral na začátku léta 2020 dosti nepříznivý průběh. Postiženy ovšem nejsou všechny státy stejně. V našem nástroji se můžete podívat, jak na tom jednotlivé oblasti jsou.

Řada průzkumů ukazuje, že republikáni opakovaně covid považují za menší problém než demokraté, jsou mnohem častěji proti zavádění roušek a dalších opatření. Republikáni také (v průměru samozřejmě) roušky méně často nosí a méně často dodržují i další opatření. Hodnoty se samozřejmě podle místa v čase liší, stranické rozdíly jsou téměř vždy značné.

To, že za rozdíly ve statistikách mezi státy USA může právě politika a do jaké míry, nepůjde určit nikdy zcela stoprocentně. Ale stejně tak to nejde ani vyloučit. To však rozhodně neznamená, že pravda musí být „někde uprostřed“.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....