Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Virus bude všude, má cenu se chránit? Vyzkoušejte si, proč to má smysl

  18:15aktualizováno  13. března 13:48
Když se virus tak jako tak rozšíří, proč vůbec dělat nějaká opatření? Na tuto otázku odpovídá jediný graf. Pro jednotlivce může být jedno, zda onemocnět zítra nebo za měsíc. Ale z pohledu zdravotního systému je rychlý nárůst nakažených extrémní hrozba. Zpomalit šíření nákazy je důležité pro zdraví všech.
Má cenu dělat opatření proti šíření viru? Podívejte se na naši interaktivní...

Má cenu dělat opatření proti šíření viru? Podívejte se na naši interaktivní vizualizaci. | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Na konci ledna nebylo jasné, zda se nový koronavirus SARS-CoV-2 začne šířit i mimo Čínu. Veškeré snahy tehdy oficiálně směřovaly k zastavení viru, jako se to v roce 2003 povedlo s virem SARS. Jenže o šest týdnů později je už evidentní, že nákaza zastavit nepůjde. Nový koronavirus už dávno není jen čínskou záležitostí. Původní naděje, že se virus podaří zcela izolovat a vymýtit, už nevypadá realisticky.

„Proč tedy dělat nějaké velké manévry?“ ozývají se hlasy nejen na sociálních sítích. „Vždyť je jedno, jestli se nakazím zítra nebo za měsíc.“ Zvláště mladší a zdraví lidé, u kterých bývá průběh onemocnění COVID-19 mírný, mohou mít pocit, že se jich opatření, karantény a mytí rukou netýká.

Pokusili jsme se tento omyl názorně demonstrovat v následujícím interaktivním grafu. Sami si v naší vizualizaci můžete vyzkoušet, že záleží na tom, na jakou dobu se stejný počet nakažených lidí rozloží. Připomínáme, že nejde o predikci ani o simulaci, ale o názornou vizuální ilustraci.



Interaktivní graf rozložení infekce v čase

Následující interaktivní graf je pouze ilustrační.

  • Není to simulace či predikce
  • Není to epidemiologický model
  • Neobsahuje reálná data
  • Nepředpovídá, kolik lidí se nakazí koronavirem

Cílem grafu je ukázat princip rozložení infekce v čase. Můžete zde nastavit dva různé scénáře nakažlivosti a porovnat je. V pokročilém nastavení také můžete nastavit velikost populace, která virem onemocní, a hypotetickou kapacitu nemocnic.


Rozumím

Šíření viru v populaci – ilustrace
Nakažlivost A: 2 lidí nakazí jeden nemocný
Nakažlivost B: 2 lidí nakazí jeden nemocný
Celkem se nakazí: 100000
Lůžková kapacita nemocnic: 500
více nastavení
Upozornění: toto není simulace ani predikce nákazy. Slouží výhradně pro ilustraci.


V interaktivním grafu můžete nastavit dva scénáře nakažlivosti, velikost populace zasažené virem a také maximální kapacitu lůžek v nemocnicích. Cílem vizualizace není věrná simulace nového koronaviru, ale znázornění toho, jak záleží na průběhu šíření nemoci vzhledem ke kapacitám systému. Počítáme s tím, že přibližně pětina nakažených má těžký průběh (zdroj, zdroj) a potřebuje alespoň na několik dní do nemocnice. Na základě připomínek v diskuzi jsme upravili formulaci vysvětlení, škály a výchozí parametry interaktivního grafu. Připomínáme znovu, že nejde o simulaci nebo prognózu, ale o ilustraci principu rozložení nákazy v čase.

Jak neochromit zdravotní systém? Pomáhá izolace a testování

Představte si dva scénáře šíření viru:

  • ve scénáři A necháme virus šířit „běžným způsobem“, tedy každý nemocný člověk dále nakazí přibližně dva lidi
  • ve scénáři B se pomocí různých opatření podaří zpomalit šíření viru, a tím rozložit průběh v čase

Při rychlém šíření nákazy není pro všechny nemocné dost lůžek. Pokud se šíření podaří zpomalit, nakazí se stejné množství lidí, ale počet hospitalizovaných nepřesáhne počet lůžek. (ILUSTRAČNÍ NÁKRES, NEJDE O REÁLNOU SITUACI ANI O SIMULACI ČI PREDIKCI)

Je možné, že virus postupně nakazí velké množství lidí v české a obecně ve světové populaci. I tak ale záleží na tom, jak rychle se bude šířit. A proto má smysl podnikat kroky ke zpomalení nákazy.

Index nakažlivosti viru není dán čistě biologickými faktory, výrazně ho mohou ovlivnit různá opatření na úrovni celospolečenské i individuální. U virus SARS-CoV-2 se obecně uvádí index nakažlivosti mezi 1,5 a 2,5. Během první fáze epidemie na výletní lodi Diamond Princess epidemiologické studie odhadují index nakažlivosti na zhruba 2,06 až 2,52 (střední hodnota 2,28).

Ale ve studii 391 pacientů s prokázanou nákazou v čínském městě Šen-čen, o které jsme psali na začátku týdne, lékaři zaznamenali pouze 98 případů přenosu na další lidi. Index nakažlivosti v rámci této skupiny činil pouze 0,4. Jeden pacient nakazil tedy pouze 0,4 dalšího člověka.

Epidemie koronaviru

V praktických podmínkách to znamená, že šíření epidemie se v podstatě zastavilo - přesně to se také stalo, počet případů v oblasti v posledních týdnech klesá. My jen dodejme, že skutečná hodnota indexu nakažlivosti byla asi vyšší, protože jak sami autoři uznávají, určitě se nepodařilo zachyt všechny případy přenosu a celkový počet nakažených byl tedy téměř uričtě vyšší. Například proto, že je nemožné se stoprocentní jistotou vystopovat všechny, se kterými se nemocný dostal do kontaktu, či proto, že testy na přítomnost viru v těle pacienta nejsou naprosto spolehlivé.

Lůžka infekčních oddělení nemocnic

Zpomalení šíření – jakkoli obtížné může být – je nyní prioritou nejenom českého ministerstva zdravotnictví. Při exponenciálním růstu počtu nakažených by totiž mohla již v řádu týdnů v nemocnicích chybět lůžka pro vážně nemocné pacienty. V českých zdravotnických zařízeních je k dispozici odhadem méně než 78 tisíc lůžek. Z toho pouze 1 139 lůžek je podle Ministerstva zdravotnictví v infekčních odděleních. Počet plicních ventilátorů (které podle zkušeností z Číny potřebuje asi 5 % nakažených) je pak ještě menší: padesát ventilátorů na infekčních odděleních a dalších 200 jinde.

Opatření mají rozložit nárůst případů, vysvětluje MUDr. Václav Šmatlák:

Nový koronavirus ostatně není jediná věc, která zdravotnictví zatěžuje. Sekundární obětí by se tak mohli stát lidé, kteří kvůli zahlcenému zdravotnictví zemřeli na něco, co by jinak rychlá pomoc lékařů dokázala vyřešit. Takže i když vás – coby například mladého člověka – nákaza koronavirem neděsí, pořád vás může ohrozit.

Je to neintuitivní, pokud se na to díváme z pohledu jednotlivce. Ale starost o zdraví nikdy nebyla individuální disciplína. Nová nákaza to dokládá hned dvakrát: globálnímu šíření se prakticky nedá zabránit, a individuální kroky nemohou fungovat bez spolupráce ostatních.

Co můžete reálně dělat proti šíření COVID-19

Doporučení Světové zdravotnické organizace a českého ministerstva zdravotnictví

  • Mytí rukou a dezinfekce (viz návod)
  • Při kašlání si zakryjte ústa loktem nebo jednorázovým kapesníkem
  • Nedotýkejte se rukama obličeje (očí, nosu, úst)
  • Vyhýbejte se kontaktu s viditelně nemocnými lidmi (alespoň 1 metr)
  • S mírnými obtížemi zůstaňte v domácí karanténě
  • S většími obtížemi kontaktujte lékaře (nejezděte do čekárny)

Dlouhodobé sledování toho, jak se virus šíří ve vašem okolí, může vést ke stresu. WHO proto doporučuje:

  • Buďte v kontaktu s rodinou a přáteli
  • Nepoužívejte alkohol a kouření jako únik ze stresu
  • Vyhledávejte ověřené informace
  • Omezte čas, který věnujete sledování zpráv, které vás zneklidňují
  • Využijte toho, co vám pomohlo vypořádat se se stresem v minulosti
  • Věnujte se svým dětem, aby měly dostatek příležitostí ke hře i odpočinku
  • Dodržujte s dětmi rutiny
  • Vysvětlujte dětem, co se děje (přiměřeně jejich věku)

Víc v článku Koronavirus ve 12 bodech

Aktualizace: Doplnili jsme počty infekčních lůžek a ventilátorů v ČR.

Autoři:

Nejčtenější

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

Neuvěříte, z čeho všeho je vyrobený tento funkční model náklaďáku Pragy V3S

Bedýnky od ovoce nebo pingpongové míčky, i z takových „surovin“ vznikl model, kterému je věnován dnešní díl modelářských příběhů. Praga V3S uzavírá naši minisérii příběhů modelů, které zvítězily ve...

Rekordní švédská „trojka“ si užila těžkou službu na nehostinném severu

Švédská třídílná elektrická lokomotiva Dm3 byla určena pro těžkou nákladní dopravu, konkrétně pro vozbu vlaků s nákladem železné rudy. Vyzdvihnout ji musíme především za primát nejvýkonnější...

23. března 2025

Neuvěříte, z čeho všeho je vyrobený tento funkční model náklaďáku Pragy V3S

Bedýnky od ovoce nebo pingpongové míčky, i z takových „surovin“ vznikl model, kterému je věnován dnešní díl modelářských příběhů. Praga V3S uzavírá naši minisérii příběhů modelů, které zvítězily ve...

22. března 2025

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

21. března 2025

Tak vypadá západ Slunce a jeho zatmění z Měsíce. A třeba i převrácená sonda

Hned tři sondy se vydaly postupně během začátku tohoto roku na svou cestu, která měla být završena přistáním na této přirozené oběžnici Země. Dvě z nich se již na povrch šedého souputníka naší...

21. března 2025

Nastane v 10:01 a přinese astronomické jaro. Jarní rovnodennost je tu

Tento den má být Slunce na obloze přibližně polovinu z 24hodinového cyklu. Jarní rovnodennost nyní nastává většinou již 20. března a zahajuje část roku, kdy převažuje den nad nocí a zároveň se jeho...

20. března 2025

KVÍZ: Pamatujete na tyto značky? Kdysi slavná jména mnozí ani neznají

Společnosti Apple nebo Nvidia zná dnes každý. Nebo skoro každý, ať jsem korektní. Nicméně před dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti lety měly podobný věhlas značky, o kterých jste možná ani neslyšeli....

vydáno 20. března 2025

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

AI ukazuje své schopnosti. Zvládne odmazat vodoznaky chránící autory

Lidé se snaží rozlišit výtvory generativní umělé inteligence mnoha způsoby. Patří mezi ně i speciální označování textů, obrázků a videí pomocí různých více či méně patrných vodoznaků a značek....

19. března 2025  16:35

Trumpova parta se pustila do meteorologů. Zakázala jim používat slovo uhlík

Živit se předpovídáním počasí působí jako poměrně málo rizikové zaměstnání. Jistě, může si na vás za rohem počkat někdo, kdo si na základě vaší prognózy nevzal deštník a zmokl. Takových případů je...

19. března 2025  10:32,  aktualizováno  10:32

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

18. března 2025,  aktualizováno  19.3

Ohnivá předehra před Hirošimou. Zápalné pumy proměnily Tokio v peklo na zemi

I když lze americké bombardování Tokia v březnu 1945 považovat – alespoň co do bezprostředního počtu obětí během jediného náletu – za nejničivější bombardování v dějinách, následné jaderné výbuchy v...

19. března 2025

Konečně domů! Astronauti po nečekaně dlouhém pobytu na ISS míří zpátky k Zemi

Američtí astronauté Barry Wilmore a Sunita Williamsová se po devíti měsících vracejí na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli nuceni setrvat na místo několika dní nečekaně dlouho kvůli...

18. března 2025  6:56,  aktualizováno  8:09

Nejsmrtelnější tornádo historie se před 100 lety prohnalo třemi americkými státy

Před 100 lety, 18. března 1925, se třemi státy USA, konkrétně Missouri, Illinois a Indianou, prohnalo výjimečně silné tornádo, které vstoupilo do historie. Zemřelo celkem 695 lidí. Žádné jiné tornádo...

18. března 2025