Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

  15:44
Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které jsou v odlišných fázích epidemie. O některých jste už slyšeli hodně, o dalších se bude mluvit v následujících dnech.

Shrnout celosvětovou situaci kolem koronaviru je poměrně jednoduché: počet případů roste exponenciálně a v nejbližších dnech se dá očekávat další zhoršení situace v mnoha částech světa.

Údaje pochází z evropského střediska pro nakažlivé nemoci ECDC, které je sbírá od národních agentur z celého světa. ECDC (ani WHO) bohužel nemají k dispozici celkové statistiky o počtu provedených testů, což je klíčový údaj pro posouzení situace. Pokusíme se v textu situaci v konkrétních zemích přiblížit na základě dostupných informací, přesná data ovšem nahradit zcela nedokážeme. Výsledky jsou zobrazeny s pomocí našeho interaktivního nástroje (článek je v sekci Premium).

Celkový počet lidí, u nichž byla potvrzena nákaza virem SARS-CoV-2 k 24. březnu.

Celkový počet nových případů s potvrzenou infekcí SARS-CoV-2 za den na celém světě k 24. březnu.

Celkový počet úmrtí na nemoc COVID-2 za den na celém světě k 24. březnu. Ten den zemřelo na nemoc podle dostupných údajů 1764 lidí.

Krátce se pojďme podívat na situaci v zemích, které v minulosti byly ohnisky nákazy, jsou jimi nyní a v jednom případě se jím nejspíše v příštích dnech stanou.

1.Itálie

Začněme v Itálii, která se v posledních dvou týdnech stala nejpostiženější zemí světa, alespoň co se počtu mrtvých týče. Také celkový počet případů v zemi stoupá stále velmi rychle, v posledních dnech zhruba o 6 000 denně. Trend se však zřejmě začíná lámat, nových případů nepřibývá v posledních dvou dnech tak rychle jako v předchozích.

Kumulativní počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v Itálii od 19. února

Počet nových prokázaných případů infekce virem SARS-CoV-2 za den v Itálli od konce února 2020 do 24. března 2020

Malou, ale snad trvalou změnu trendu lépe než běžný lineární graf prozradí graf logaritmický. Na něm se exponenciální růst počtu případů s COVID-19 jeví nikoliv jako do nebe spěchající křivka, ale jako rovná čára. V Itálii se křivka začíná otáčet směrem dolů.

Kumulativní počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v Itálii od 19. února na logaritmické škále. Trend se viditelně ohýbá, byť metodika testování se podle dostupných informací v Itálii v posledních dnech nezměnila, stále se testují především ohrožení lidé při hospitalizaci.

Itálii sice nedostihla Čínu v počtu celkových případů, již na sklonku minulého týdne se ovšem stala zemí s nejvyšším počtem úmrtí souvisejícím s COVID-19. Stále se nedaří snižovat smrtnost, tedy poměr počtu nakažených a počtu pacientů, kteří na nemoc zemřeli, počítaný pouze z počtu uzavřených případů. Podle italských úřadů činila ke 24. březnu u potvrzených případů 8,8 procenta (viz toto PDF).

Denní počet zemřelých na nemoc Covid-19 v Itálii (modře) a v Číně (zeleně) od 19. února

Vysoká hodnota bude mít nepochybně více příčin, zcela zásadní ovšem je průběh testování v Itálii. Země sice provedla podle dostupných a ne zcela aktuálních údajů ke 20. březnu více 200 tisíc testů, testování ovšem stále probíhá téměř výhradně u lidí, kteří vyhledali lékařskou pomoc a měli příznaky nemoci.

Testování se tedy zúžilo pouze na nejrizikovější skupiny a počet odhalených případů nepochybně není ukazatelem skutečného počtu nakažených. Mladší lidé s lehčími či žádnými příznaky testováni nejsou, prioritu mají ohroženější. Více než 36 procent potvrzených případů (viz toto PDF) tvoří lidé nad 70 let, a to je patrně i jeden z důvodů, proč je smrtnost v Itálii tak vysoká.

Ve vzácném případě, kdy se testování provádělo plošně, například ve městečku Vo (zde bylo testováno všech 3 341 obyvatel), byla smrtnost jedno procento. Stopy přítomnosti viru v sobě měli tři procenta obyvatel, z nichž více než polovina neměla vůbec žádné příznaky. Výsledek je podobný jako v případě analýz cestujících lodi Diamond Princess, kde většina pasažérů s virem v těle byla na pohled zdravá. Vysoké údaje o smrtnosti v Itálii tedy s největší pravděpodobností nejsou odrazem skutečného nebezpečí viru.

2.Španělsko

Španělsko je poněkud zjednodušeně řečeno ve stejném bodě jako Itálie zhruba před týdnem. Podle aktuálních údajů španělských úřadů země předstihla v počtu úmrtí Čínu (graf aktualizujeme, až budou údaje dostupné v otevřeném formátu). 

Srovnání celkového počtu případů v Itálii (modře) a Španělsku (zeleně)

Země přijala podobná opatření jako Itálie. Od 14. března platí stav nouze, lidé oficiálně mohou ven pouze na nákupy, ze zdravotních důvodů a při venčení psů. Počty mrtvých se ovšem budou zvyšovat s jistým zpožděním. To je obecný jev, v případě COVID-19 se většině pacientů přitíží v druhém týdnu nemoci.

Srovnání počtu úmrtí na COVID-19 za den v Itálii (modře) a Španělsku (zeleně)

Srovnání počtu úmrtí na COVID-19 za den v Itálii (modře) a Španělsku (zeleně) na logaritmické škále. V Itálii se křivka ohýbá, Španělský trend je stále vzestupný, země je za Itálií nejméně o týden „zpožděná“.

3.USA

Další zemí, kde se křivka rozhodně neohýbá, jsou v tuto chvíli Spojené státy americké. 

Počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v USA k 24. březnu

Celkový počet potvrzených případů v USA na logaritmické škále. Trend je v podstatě linerání, což znamená, že v absolutních číslech je růst exponenciální.

Důležitou příčinou současné „exploze“ případů je velmi pomalý rozjezd testování přítomnost viru v USA. Situace se ovšem velmi rychle mění. Testování se začalo rozhýbávat až v druhé polovině března, ale nabírá velmi rychlý spád. Podle údajů na serveru COVID Tracking Project, který sbírá dostupné údaje o provedených testech i na státní úrovni, se 12. března v celém USA udělalo zhruba 2 300 testů. V posledních dnech je to přes 60 tisíc testů, celkem už téměř 370 tisíc. (V ČR bylo do 24. března provedeno celkem 22 600 testů.)

Rychlý nárůst potvrzených případů v zemi není překvapivý a v nejbližších dnech bude nepochybně pokračovat. Podle odhadů na základě drobných změn v genetické informaci viru se SARS-CoV-2 na americké půdě šíří zhruba od poloviny ledna. Kolik lidí se virem nakazilo těžko odhadovat, podle odhadů to nejspíše budou v tuto chvíli stovky tisíc.

Počty potvrzených případů za den v USA (zeleně) a Itálii (modře). Rozběh testování potvrdil, že v USA je virus široce rozšířený a vývoj příštích dní a týdnů se bude podle toho odvíjet.

Lékaři si díky rozjezdu testování pouze potvrzují, co tušili. Počty testů však nestačí na testování velké části populace, stále se vybírají především k testování především ti nejohroženější. I většina „drive-through“ testovacích stanic funguje údajně pouze na objednání.

Aktuální situace v USA:Interaktivní graf nákazy COVID-19 v USA

Následující interaktivní graf je pouze ilustrační.

  • Vychází z dat Covid Tracking Project
  • Není to epidemiologický model
  • Nemá za cíl predikovat budoucí vývoj
  • Počet potvrzených nakažených nemusí odpovídat počtu skutečně nakažených

Cílem grafu je ukázat data o počtu přpadů v čase. Můžete porovnat vývoj v různých státech a vybrat, které státy chcete zobrazit.

Data jsou aktuální k datu 30. června 2020. Protože Covid Tracking Project zveřejňuje data za předchozí den, uvádíme datum s jednodenním posunem (data, která The Covid Tracking Project označuje jako 2. duben prezentujeme jako údaje z 1. dubna atd.).Šíření COVID-19 ve Spojených státech amerických

Státy:
více nastavení
 
Zdroj dat: The Covid Tracking Project, 30. června 2020. Stáhnout data v CSV: .

Velmi rychle budou patrně stoupat počty mrtvých. Vzhledem k rozloze země bude křivka poněkud „širší“ než u jiných zemí. Epidemie bude trvat déle, ale vrchol nebude „ostrý“ jako v menších zemích. V tuto chvíli je 60 procent případů ve státě New York, kde se úmrtí za den během dalších dní téměř určitě dostane poprvé přes dvě.

Celkový počet zemřelých na nemoc COVID-19 v USA k 24. březnu

Celkový počet zemřelých na nemoc COVID-19 v USA ke 24. březnu na logaritmické škále. Růst je znovu exponenciální.

V každém případě se zdá velmi pravděpodobné, ba prakticky nevyhnutelné, že situace v některých oblastech USA bude stejně vážná jako v Itálii či Španělsku.

Srovnání počtu úmrtí za den mezi Čínou (fialově) , Itálii (modře) a USA (zeleně) k 24.3.

4.Čína

V zemi prvních případů SARS-CoV-2 v tuto chvíli prakticky nepřibývají nové případy domácího původu. Epidemie může samozřejmě znovu propuknout, nejspíše na jiném místě než původním. V provincii Chu-pej je v tuto chvíli pravděpodobně nejvyšší podíl lidí, kteří nemoc prodělali. Tamní obyvatele chrání stádní imunita nejspíše výrazně lépe než zbytek světa.

Srovnání celkového počtu případů v Číně (fialově) , Itálii (modře) a Španělsku (zeleně) k 24.3. Upozorňujeme, že údaje nějsou zcela srovnatelné, protože testování probíhalo v Číně jinak, v některých případech ve Wu-chanu dům od domu, což se v Evropě prakticky neděje. Na druhou stranu, Čína do svých statistik nezahrnula lidi bez příznaků, i když měli pozitivní první test na přítomnost viru v těle.

Ve statistikách chybí zřejmě řada lidí, kteří nákazu prodělali. Čínská kritéria pro definici potvrzeného případu jsou omezená jen na lidi, u kterých se projeví symptomy. Pokud tedy test odhalí u jedince přítomnost viru, ale nemá symptomy, není zařazen do statistik.

Podle listu South China Morning Post by v opačném případě, tedy pokud by asymptomatičtí lidé byli ve statistikách, byl počet případů v Číně možná až o polovinu vyšší. Ke konci února by v takovém případě bylo cca 120 tisíc případů místo více než 80 tisíc, tvrdí list s odvoláním na neveřejné dokumenty čínské vlády. Jak jsme viděli na příkladu z italského městečka Vo, bezpříznakových případů je obecně řečeno poměrně hodně.

5.Korea

Jižní Korea se velmi často pokládá za příklad toho, jak epidemii zvládnout bez plošných opatření s velkým dopadem. Zemi se povedlo křivku otočit podobně jako v Číně, ba dokonce díky včasnému varování rychleji. Virus ovšem v Koreji stále je, denně jsou zachyceny desítky případů.

Denní počet potvrzených případů v Jižní Koreji od 1. února. Maximum se přiblížilo tisícovce, v posledních dnech se objevuje necelá stovka případů denně.

Jádrem korejské odpovědi je masové testování a rychlá reakce. Jak připomínáme, Korea je v množství testů na světové špičce. Na počet obyvatel ji předbíhají pouze některé malé státy jako Bahrajn.

Srovnání počtu provedených testů na COVID-19 v přepočtu na milion obyvatel v Jižní Koreji a České republikce k 20. březnu 2020.

Náš interaktivní nástroj, ze kterého většina grafů pochází, najdete v tomto článku (nově je rozšířen i o přepočty na počet obyvatel). Údaje si také můžete v poněkud jiné formě projít přímo na stránkách ECDC, odkud je čerpáme.

Podívat se můžete i na jiné stránky, které se pokouší údaje o postupující pandemii vizualizovat či alespoň zpřehlednit. Samozřejmě jsou téměř výhradně anglicky. Doporučit můžeme sekci o koronaviru na webu Our World in Data, nebo známou stránku Johns Hopkins University.

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

Rusko začíná vyrábět vlastní notebook. Přirovnání k macbookům pokulhává

Po letech vývoje se má letos rozběhnout výroba zcela nového notebooku vyvinutého přímo v Rusku. Stroj s názvem Bitblaze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

Armáda by mohla dostat německé obrněnce Marder a svá BVP-2 poslat Ukrajině

Válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě velké pohyby zbraní a vojenské techniky. Některé země své starší kusy posílají na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tatry na Technetu: letiště Poprad je vysoko. První linku mělo v roce 1943

Seriál U Popradu vzniklo nejvýše položené československé dopravní letiště, jeho nadmořská výška je 718 metrů. Když se v roce...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Geotermální energii lze využít na vytápění i chlazení budov, říká expert

Rozstřel Geotermální energie neznamená jen tepelná čerpadla. Ještě mnohem zajímavější je využití energie uskladněné ve větších...

Češi pomáhají s vylepšením kvantových počítačů

I když se může zdát, že všeobecné nasazení kvantových počítačů již může být za dveřmi, není to tak jednoduché. Vytvořit...

Vědci se ptají, zda byl tyranosaurus chytřejší než šimpanz

Po většinu doby trvání dvou století, během kterých jsou dinosauři známí vědě, platil předpoklad, že se jednalo o...

Jak přežít katastrofu, která vyhubila dinosaury

Před 66 miliony let dopadla do oblasti dnešního Mexického zálivu planetka o průměru asi 10 až 15 kilometrů. Jak...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...