Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

  15:44aktualizováno  15:44
Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které jsou v odlišných fázích epidemie. O některých jste už slyšeli hodně, o dalších se bude mluvit v následujících dnech.

Pacient s chorobou COVID-19 na jednotce intenzivní péče v italské nemocnici (19. března 2020) | foto: Reuters

Shrnout celosvětovou situaci kolem koronaviru je poměrně jednoduché: počet případů roste exponenciálně a v nejbližších dnech se dá očekávat další zhoršení situace v mnoha částech světa.

Údaje pochází z evropského střediska pro nakažlivé nemoci ECDC, které je sbírá od národních agentur z celého světa. ECDC (ani WHO) bohužel nemají k dispozici celkové statistiky o počtu provedených testů, což je klíčový údaj pro posouzení situace. Pokusíme se v textu situaci v konkrétních zemích přiblížit na základě dostupných informací, přesná data ovšem nahradit zcela nedokážeme. Výsledky jsou zobrazeny s pomocí našeho interaktivního nástroje (článek je v sekci Premium).

Celkový počet osob na světě, u nichž byla potvrzena nákaza virem SARS-CoV-2 ke...

Celkový počet lidí, u nichž byla potvrzena nákaza virem SARS-CoV-2 k 24. březnu.

Celkový počet nových případů osob s potvrzenou infekcí SARS-CoV-2 za den na...

Celkový počet nových případů s potvrzenou infekcí SARS-CoV-2 za den na celém světě k 24. březnu.

Celkový počet úmrtí na nemoc COVID-2 za den na celém světě ke 24. březnu. Ten...

Celkový počet úmrtí na nemoc COVID-2 za den na celém světě k 24. březnu. Ten den zemřelo na nemoc podle dostupných údajů 1764 lidí.

Krátce se pojďme podívat na situaci v zemích, které v minulosti byly ohnisky nákazy, jsou jimi nyní a v jednom případě se jím nejspíše v příštích dnech stanou.

1.Itálie

Začněme v Itálii, která se v posledních dvou týdnech stala nejpostiženější zemí světa, alespoň co se počtu mrtvých týče. Také celkový počet případů v zemi stoupá stále velmi rychle, v posledních dnech zhruba o 6 000 denně. Trend se však zřejmě začíná lámat, nových případů nepřibývá v posledních dvou dnech tak rychle jako v předchozích.

Kumulativní počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v Itálii od 19....

Kumulativní počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v Itálii od 19. února

Počet nových prokázaných případů infekce virem SARS-CoV-2 za den v Itálii od...

Počet nových prokázaných případů infekce virem SARS-CoV-2 za den v Itálli od konce února 2020 do 24. března 2020

Malou, ale snad trvalou změnu trendu lépe než běžný lineární graf prozradí graf logaritmický. Na něm se exponenciální růst počtu případů s COVID-19 jeví nikoliv jako do nebe spěchající křivka, ale jako rovná čára. V Itálii se křivka začíná otáčet směrem dolů.

Kumulativní počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v Itálii od 19....

Kumulativní počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v Itálii od 19. února na logaritmické škále. Trend se viditelně ohýbá, byť metodika testování se podle dostupných informací v Itálii v posledních dnech nezměnila, stále se testují především ohrožení lidé při hospitalizaci.

Itálii sice nedostihla Čínu v počtu celkových případů, již na sklonku minulého týdne se ovšem stala zemí s nejvyšším počtem úmrtí souvisejícím s COVID-19. Stále se nedaří snižovat smrtnost, tedy poměr počtu nakažených a počtu pacientů, kteří na nemoc zemřeli, počítaný pouze z počtu uzavřených případů. Podle italských úřadů činila ke 24. březnu u potvrzených případů 8,8 procenta (viz toto PDF).

Celkový počet úmrtí na COVID-19 v Itálii (modře) a v Číně (zeleně) od 19. února

Denní počet zemřelých na nemoc Covid-19 v Itálii (modře) a v Číně (zeleně) od 19. února

Vysoká hodnota bude mít nepochybně více příčin, zcela zásadní ovšem je průběh testování v Itálii. Země sice provedla podle dostupných a ne zcela aktuálních údajů ke 20. březnu více 200 tisíc testů, testování ovšem stále probíhá téměř výhradně u lidí, kteří vyhledali lékařskou pomoc a měli příznaky nemoci.

Testování se tedy zúžilo pouze na nejrizikovější skupiny a počet odhalených případů nepochybně není ukazatelem skutečného počtu nakažených. Mladší lidé s lehčími či žádnými příznaky testováni nejsou, prioritu mají ohroženější. Více než 36 procent potvrzených případů (viz toto PDF) tvoří lidé nad 70 let, a to je patrně i jeden z důvodů, proč je smrtnost v Itálii tak vysoká.

Ve vzácném případě, kdy se testování provádělo plošně, například ve městečku Vo (zde bylo testováno všech 3 341 obyvatel), byla smrtnost jedno procento. Stopy přítomnosti viru v sobě měli tři procenta obyvatel, z nichž více než polovina neměla vůbec žádné příznaky. Výsledek je podobný jako v případě analýz cestujících lodi Diamond Princess, kde většina pasažérů s virem v těle byla na pohled zdravá. Vysoké údaje o smrtnosti v Itálii tedy s největší pravděpodobností nejsou odrazem skutečného nebezpečí viru.

2.Španělsko

Španělsko je poněkud zjednodušeně řečeno ve stejném bodě jako Itálie zhruba před týdnem. Podle aktuálních údajů španělských úřadů země předstihla v počtu úmrtí Čínu (graf aktualizujeme, až budou údaje dostupné v otevřeném formátu). 

Srovnání celkového počtu prokázaných případů nákazy v Itálii (modře) a...

Srovnání celkového počtu případů v Itálii (modře) a Španělsku (zeleně)

Země přijala podobná opatření jako Itálie. Od 14. března platí stav nouze, lidé oficiálně mohou ven pouze na nákupy, ze zdravotních důvodů a při venčení psů. Počty mrtvých se ovšem budou zvyšovat s jistým zpožděním. To je obecný jev, v případě COVID-19 se většině pacientů přitíží v druhém týdnu nemoci.

Srovnání počtu úmrtí na COVID-19 za den v Itálii (modře) a Španělsku (zeleně)

Srovnání počtu úmrtí na COVID-19 za den v Itálii (modře) a Španělsku (zeleně)

Srovnání počtu úmrtí na COVID-19 za den v Itálii (modře) a Španělsku (zeleně)...

Srovnání počtu úmrtí na COVID-19 za den v Itálii (modře) a Španělsku (zeleně) na logaritmické škále. V Itálii se křivka ohýbá, Španělský trend je stále vzestupný, země je za Itálií nejméně o týden „zpožděná“.

3.USA

Další zemí, kde se křivka rozhodně neohýbá, jsou v tuto chvíli Spojené státy americké. 

Počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v USA ke 24. březnu

Počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 v USA k 24. březnu

Celkový počet potvrzených případů v USA na logaritmické škále. Trend je v...

Celkový počet potvrzených případů v USA na logaritmické škále. Trend je v podstatě linerání, což znamená, že v absolutních číslech je růst exponenciální.

Důležitou příčinou současné „exploze“ případů je velmi pomalý rozjezd testování přítomnost viru v USA. Situace se ovšem velmi rychle mění. Testování se začalo rozhýbávat až v druhé polovině března, ale nabírá velmi rychlý spád. Podle údajů na serveru COVID Tracking Project, který sbírá dostupné údaje o provedených testech i na státní úrovni, se 12. března v celém USA udělalo zhruba 2 300 testů. V posledních dnech je to přes 60 tisíc testů, celkem už téměř 370 tisíc. (V ČR bylo do 24. března provedeno celkem 22 600 testů.)

Rychlý nárůst potvrzených případů v zemi není překvapivý a v nejbližších dnech bude nepochybně pokračovat. Podle odhadů na základě drobných změn v genetické informaci viru se SARS-CoV-2 na americké půdě šíří zhruba od poloviny ledna. Kolik lidí se virem nakazilo těžko odhadovat, podle odhadů to nejspíše budou v tuto chvíli stovky tisíc.

Počty potvrzených případů za den v USA (zeleně) a Itálii (modře). Rozběh...

Počty potvrzených případů za den v USA (zeleně) a Itálii (modře). Rozběh testování potvrdil, že v USA je virus široce rozšířený a vývoj příštích dní a týdnů se bude podle toho odvíjet.

Lékaři si díky rozjezdu testování pouze potvrzují, co tušili. Počty testů však nestačí na testování velké části populace, stále se vybírají především k testování především ti nejohroženější. I většina „drive-through“ testovacích stanic funguje údajně pouze na objednání.

Velmi rychle budou patrně stoupat počty mrtvých. Vzhledem k rozloze země bude křivka poněkud „širší“ než u jiných zemí. Epidemie bude trvat déle, ale vrchol nebude „ostrý“ jako v menších zemích. V tuto chvíli je 60 procent případů ve státě New York, kde se úmrtí za den během dalších dní téměř určitě dostane poprvé přes dvě.

Celkový počet zemřelých na nemoc COVID-19 v USA ke 24. březnu

Celkový počet zemřelých na nemoc COVID-19 v USA k 24. březnu

Celkový počet zemřelých na nemoc COVID-19 v USA k 24. březnu na logaritmické...

Celkový počet zemřelých na nemoc COVID-19 v USA ke 24. březnu na logaritmické škále. Růst je znovu exponenciální.

V každém případě se zdá velmi pravděpodobné, ba prakticky nevyhnutelné, že situace v některých oblastech USA bude stejně vážná jako v Itálii či Španělsku.

Srovnání počtu úmrtí za den mezi Čínou (fialově) , Itálii (modře) a USA...

Srovnání počtu úmrtí za den mezi Čínou (fialově) , Itálii (modře) a USA (zeleně) k 24.3.

4.Čína

V zemi prvních případů SARS-CoV-2 v tuto chvíli prakticky nepřibývají nové případy domácího původu. Epidemie může samozřejmě znovu propuknout, nejspíše na jiném místě než původním. V provincii Chu-pej je v tuto chvíli pravděpodobně nejvyšší podíl lidí, kteří nemoc prodělali. Tamní obyvatele chrání stádní imunita nejspíše výrazně lépe než zbytek světa.

Srovnání celkového počtu případů v Číně (fialově) , Itálii (modře) a Španělsku...

Srovnání celkového počtu případů v Číně (fialově) , Itálii (modře) a Španělsku (zeleně) k 24.3. Upozorňujeme, že údaje nějsou zcela srovnatelné, protože testování probíhalo v Číně jinak, v některých případech ve Wu-chanu dům od domu, což se v Evropě prakticky neděje. Na druhou stranu, Čína do svých statistik nezahrnula lidi bez příznaků, i když měli pozitivní první test na přítomnost viru v těle.

Ve statistikách chybí zřejmě řada lidí, kteří nákazu prodělali. Čínská kritéria pro definici potvrzeného případu jsou omezená jen na lidi, u kterých se projeví symptomy. Pokud tedy test odhalí u jedince přítomnost viru, ale nemá symptomy, není zařazen do statistik.

Podle listu South China Morning Post by v opačném případě, tedy pokud by asymptomatičtí lidé byli ve statistikách, byl počet případů v Číně možná až o polovinu vyšší. Ke konci února by v takovém případě bylo cca 120 tisíc případů místo více než 80 tisíc, tvrdí list s odvoláním na neveřejné dokumenty čínské vlády. Jak jsme viděli na příkladu z italského městečka Vo, bezpříznakových případů je obecně řečeno poměrně hodně.

5.Korea

Jižní Korea se velmi často pokládá za příklad toho, jak epidemii zvládnout bez plošných opatření s velkým dopadem. Zemi se povedlo křivku otočit podobně jako v Číně, ba dokonce díky včasnému varování rychleji. Virus ovšem v Koreji stále je, denně jsou zachyceny desítky případů.

Denní počet potvrzených případů v Jižní Koreji od 1. února. Maximum se...

Denní počet potvrzených případů v Jižní Koreji od 1. února. Maximum se přiblížilo tisícovce, v posledních dnech se objevuje necelá stovka případů denně.

Jádrem korejské odpovědi je masové testování a rychlá reakce. Jak připomínáme, Korea je v množství testů na světové špičce. Na počet obyvatel ji předbíhají pouze některé malé státy jako Bahrajn.

Srovnání počtu provedených testů na COVID-19 v přepočtu na milion obyvatel v...

Srovnání počtu provedených testů na COVID-19 v přepočtu na milion obyvatel v Jižní Koreji a České republikce k 20. březnu 2020.

Náš interaktivní nástroj, ze kterého většina grafů pochází, najdete v tomto článku (nově je rozšířen i o přepočty na počet obyvatel). Údaje si také můžete v poněkud jiné formě projít přímo na stránkách ECDC, odkud je čerpáme.

Podívat se můžete i na jiné stránky, které se pokouší údaje o postupující pandemii vizualizovat či alespoň zpřehlednit. Samozřejmě jsou téměř výhradně anglicky. Doporučit můžeme sekci o koronaviru na webu Our World in Data, nebo známou stránku Johns Hopkins University.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

USA na čele, Čína přizná další nemocné. Vývoj pandemie v grafech

Těžiště současné pandemie koronaviru zůstává ve vyspělém světě, rychlý růst případů zažívají především USA, a není to...

Potíže ve vzduchu i na zemi. Letectví zažívá pád a neví, kde leží dno

Letecký provoz nad Evropou se v posledních týdnech prakticky zastavil. Do hlubokých potíží se přitom neřítí jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Webkamery jsou vyprodány. Vyrobit si ji ale můžete i z chytrého telefonu

Jedna z věcí, po které se v uplynulých dnech v e-shopech doslova zaprášilo, jsou webové kamery – ve většině obchodů...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Ptakoještěr s největším rozpětím křídel překonává i český tryskáč

Ptakoještěr Quetzalcoatlus northropi měl rozpětí křídel přes deset metrů. Pokud by létal v této době, překonal by i...

STO OBJEVŮ: Noviny slavného Pulitzera byly překvapivě bulvární

Čteme je už přes 400 let, někteří si bez nich nedokážou představit ani den. Přestože se tištěné noviny prodávají daleko...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na iDNES.cz