Základní hygiena rukou je odborníky citována jako dobrý způsob, jak zpomalit šíření virů – včetně koronaviru COVID-19 nebo sezónní chřipky. Viry se totiž šíří kapénkovou infekcí. Pokud vám někdo přímo nekýchne do obličeje, jsou právě vaše ruce možnou cestou, jak se kapénky s virem nakonec dostanou na vaše sliznice.
Proto prakticky všichni odborníci – Státní zdravotní ústav, Ministerstvo zdravotnictví, WHO nebo ECDC – doporučují, aby lidé věnovali zvýšenou pozornost hygieně rukou. To znamená mýt si ruce mýdlem nebo dezinfikovat je roztokem na bázi alkoholu. Většina lidí ovšem mytí rukou odbyde rychleji, než je doporučovaných 40 až 60 sekund. Podívejte se tedy, jak má podle Světové zdravotnické organizace vypadat správné mytí rukou:
(Tento návod si můžete stáhnout ve verzi PDF a dále jej šířit pod licencí CC.)
Metoda mytí rukou je navržená tak, abyste postupně vyčistili celý povrch rukou. Doporučuje ji i český Státní zdravotní ústav, který nabízí i verzi pro děti ve formě básničky (PDF, video).
Vytiskněte návod, zabráníte přenosu infekceNávod můžete stáhnout, vytisknout a vylepit doma či v práci Pro zastavení či zpomalení šíření patogenu nestačí, abyste si myli ruce jenom vy. Proto jsme vytvořili letáky, které můžete stáhnout a vytisknout. Ke stažení nabízíme dva dokumenty v českém jazyce: Letáky jsme vytvořili podle předlohy Světové zdravotnické organizace (mytí, dezinfekce) a v souladu s pravidly licence Creative Commons. Můžete je tedy libovolně šířit, tisknout a využít pro své potřeby. Přispějete tak k lepšímu dodržování hygieny. Což se hodí nejen v chřipkové sezóně nebo během virové epidemie globálního charakteru. |
Tato metoda je dokonce ještě účinnější než dlouho doporučovaná metoda americká. Trvá sice v průměru o 15 procent déle, ale podle studie z roku 2016 vedla k významnějšímu snížení počtu nalezených bakterií.
Pozor na palce, hřbet ruky a špínu za nehty
Především mezery mezi prsty, hřbety rukou, špičky prstů a palce bývají obvykle zanedbány. Metoda proto zároveň obsahuje orientační dobu mytí, aby lidé věděli, že nemají proces uspěchat:
Postup |
- Nejprve ruce navlhčete vodou
- Vytlačte dostatek mýdla na pokrytí celého povrchu rukou.
- Třete ruce dlaněmi k sobě a mýdlo tím napěníte.
- Poté začneme mýt mezery mezi prsty. Pravá ruka otírá hřbet levé ruky s propletenými prsty (a naopak).
- Poté očistíme mezery z druhé strany. Dlaně třeme o sebe, s propletenými prsty.
- Dále do sebe prsty zaklesneme tak, abychom hřbet prstů otírali o dlaň druhé ruky.
- Často se zapomíná na palec. Levý palec třete celou sevřenou dlaní pravé ruky, poté pravý palec stejně otřete levou dlaní.
- Nakonec špičky prstů. Všech pět prstů pravé ruky dejte k sobě a rotačními pohyby na obě strany je třete o levou dlaň, to samé naopak.
- Opláchněte ruce vodou.
- Ruce důkladně usušte, nejlépe jednorázovým ručníkem.
- Zastavte vodu, aniž byste se kohoutku dotýkali rukou.
- Nyní jsou vaše ruce důkladně umyté.
Oproti „ledabylému“ umytí rukou je doporučená důkladná metoda nařízena především zdravotnímu personálu. Lepší hygiena rukou výrazně snižuje šanci, že se v nemocnici budou šířit patogeny (viz zpráva WHO z roku 2009). Stejný postup je však doporučen pro každého, kdo chce mít ruce čisté a zabránit přenosu infekce.
Kdy si mýt ruce a kdy je dezinfikovat?
Není až tak důležité, kolikrát denně si myjete ruce. Jde především o to, abyste si je myli/dezinfikovali přinejmenším v těch momentech, kdy je to podstatné pro zabránění šíření infekce:
- po návštěvě toalety
- před jídlem a přípravou jídla
- před a po kontaktu s nemocným
- po smrkání, kýchání, kašlání
- po výměně plenek
- před tím, než se rukou dotýkáte svého obličeje
Světová zdravotnická organizace uvádí, že ruce si můžete buď mýt mýdlem a vodou, nebo si je dezinfikovat. Co se týče eliminace virů, je nejjistější využít dezinfekci na bázi alkoholu (tekutou či ve formě gelu). Návod na správné dezinfikování rukou je podobný tomu na mytí rukou. Chybí utírání – dezinfekce by měla během několika desítek sekund uschnout.
Zatímco dezinfekce viry a bakterie zabíjí, mytí rukou je smývá. Proto je mytí rukou dostatečné, po důkladném mytí rukou již není potřeba aplikovat dezinfekci. Dezinfekce je vhodná tam, kde je potřeba ušetřit čas nebo kde není důkladné umytí rukou možné.