Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Virus je z Marsu, Korona z Venuše. Co podle vědců plošné testy (ne)ukázaly

  4:55
Co vlastně ukázaly výsledky plošného testování na koronavirus? Jsou důvěryhodné? Ve svém textu je rozebralo sedm vědců z Centra pro bayesovskou inferenci 4BIN, podle nichž je vše možná jinak, než říkají autoři testování a ukazují to na hypotetických příkladech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MAFRA

Virová epidemie na Marsu se začala šířit asi před půl rokem. Skoro všech sto tisíc obyvatel Marsu se s virem potkalo. Většina Marťanů je však odolná, neonemocněli a ani si nevytvořili žádné protilátky. Až se s virem potkají znova, dopadne to pravděpodobně stejně a zase neonemocní.

O centru 4BIN

Bayesovská inference (BIN) je metoda, jak na základě neúplných informací co nejlépe posoudit určitou situaci, najít nejpravděpodobnější vysvětlení nějakého jevu nebo třeba udělat co nejperspektivnější rozhodnutí.

Cílem Centra pro bayesovskou inferenci 4BIN je upozorňovat na situace, kdy zdánlivě vědecké postupy obsahují logické chyby a vedou k mylným závěrům, a ty pak k nesprávným rozhodnutím, která mohou zásadně ovlivnit život lidí. Mimo jiné se věnuje i úskalím zkoumání koronaviru.

Asi deset procent Marťanů se ale virem nakazilo. Přes dvě třetiny z nich neměly žádné příznaky, ale virovou infekci ve větší či menší míře dále šířili populací. Zbylá část nakažených, tedy asi tři tisíce, však onemocněla, někteří závažně a deset Marťanů dokonce zemřelo.

Všichni virem nakažení, tedy těch deset tisíc, si vytvořili protilátky a jsou imunní. Epidemie tím končí, protože už se nemá kdo nakazit. Umírá tedy jen asi jedno promile nakažených, čili chřipečka.

Na Venuši to bylo jinak. Epidemie se také začala šířit asi před půl rokem. Ze sta tisíc obyvatel Venuše se s virem zatím potkalo jen procento, tedy tisíc Venušanů. Ti všichni se nakazili a třetina z nich onemocněla tak, že vykazovala klinické příznaky. Deset Venušanů zemřelo, nemoc je tedy docela vážná, zemře jedno procento nakažených.

Všech tisíc nakažených pacientů si vytvořilo protilátky. Drtivá většina obyvatel Venuše tedy stále může onemocnět. A pokud se tak stane, mrtvých bude asi tisíc, tedy celé jedno procento populace.

Na výsledky má zásadní vliv kvalita použitých testů

Na obou planetách teď provedeme průzkumný vrt, neboť vlády obou planet chtějí vědět, mají-li karanténu spíše uvolňovat, či nikoliv.

Senzitivita a specificita testů

  • Senzitivita testu nám říká s jakou pravděpodobností bude test pozitivní u osoby, která opravdu nemocná je. Například senzitivita 97 % znamená, že otestujeme-li s ním 100 lidí nakažených koronavirem, u 97 vyjde test správně, tj. pozitivně, a u 3 vyjde nesprávně, tj. negativně (tomu se říká falešná negativita testu).
  • Specificita testu udává s jakou pravděpodobností bude test negativní u osoby, která koronavirem nakažená není. Kupříkladu specificita 95 % znamená, že otestujeme-li s ním 100 lidí, kteří nakažení nejsou, u 95 vyjde test správně, tj. negativně, a u 5 vyjde nesprávně, tj. pozitivně (označuje se jako falešná pozitivita testu).

Průzkumný vrt na Marsu probíhá tak, že kdo chce, může se přijít otestovat rychlotestem z planety Čínius. Levný rychlotest ze suspektní galaxie má nízkou senzitivitu – až u 80 procent Marťanů s nižší hladinou protilátek selže a nenajde je.

Specificita testu je vysoká, ale pozor: zcela nefunkční test má specificitu dokonalou – všem ukáže negativní výsledek. Otestovat se přišlo sto Marťanů. Deset z nich sice protilátky ve skutečnosti mělo, ale u osmi z nich rychlotest z planety Čínius selhal a protilátky neodhalil. Falešně pozitivní nebyl nikdo.

Na Venuši testovali protilátky kvalitním testem, který měl 99 procent senzitivitu i specificitu. Ze sta náhodně vybraných Venušanů měl protilátky jeden a ten byl správně identifikován. K němu přibyl jeden falešně pozitivní výsledek.

Data z obou průzkumných vrtů jsou tedy identická. Na obou planetách bylo otestováno asi jedno promile populace a záchyt pozitivních vzorků byl kolem dvou procent (dva pozitivní na sto testů).

Když se nikdo nenakazil, ale promořenost je vysoká

Představme ještě planetárního vyvrhele Pluta. Bývalé kolegy Mars a Venuši si dokonce odstranil z přátel na Facebooku, žádný virus se na něj tedy nedostal.

Obývá jej sto tisíc Plutoniků, z nichž není nakažen nikdo, a tudíž nikdo nemá protilátky. Pluto má štěstí, dostal dodávku kvalitních rychlotestů z galaxie Helvetica, které mají senzitivitu a specificitu okolo 95 procent.

Otestovat se dorazila stovka Plutoniků, pozitivních výsledků bylo pět – to je oněch pět procent falešně pozitivních, které jsou nutným důsledkem 95 procent specificity. Promořenost Pluta je tedy, laicky hodnoceno, vyšší než na Marsu, a to bez jediného skutečně nakaženého!

Grafické znázornění příkladů plošných epidemických testů. Na Marsu (vlevo) při epidemii onemocněly asi tři tisíce Marťanů, deset jich zemřelo. Jde ovšem pouze o jedno promile všech nakažených. Na Venuši (uprostřed) se nakazilo tisíc Venušanů a deset jich zemřelo. Nemoc je ale pro tuto planetu vážnou hrozbou, podlehlo jí procento nakažených. Na Plutu (vpravo) není nikdo nakažený a tak ani nemá protilátky, což potvrdily i kvalitní rychlotesty. Pro zvětšení klikněte.

Nejdůležitější otázka pro obyvatele planety Bohemie je, jestli jsme na tom spíše jako obyvatelé Marsu, nebo Venuše. Otestováno máme sice o trochu více - 27 tisíc z 10 milionů jsou asi tři promile, ale záchyt máme ještě nižší - asi sto pozitivních testů z 27 tisíc.

Parametry dané výrobcem rychlotestů neplatí

Jde tedy pouze o to, jaké přesné parametry mají naše rychlotesty. Výrobce na planetě Čínius udává senzitivitu i specificitu kolem 95 procent. Pokud je to pravda, pojďme spočítat, jak je pravděpodobné, že na tisíci otestovaných, kteří protilátky nemají, test ani jednou neselže. Tedy jak je pravděpodobné, že otestujeme tisíc lidí a ani jednou nedostaneme falešně pozitivní výsledek.

Máte pozitivní výsledek z testu na protilátky? Bude to nejspíše omyl

Odpověď je velmi jednoduchá – je to 0.951000 neboli asi 5 x 10-23 neboli jedna ku počtu hvězd v pozorovaném vesmíru. Ovšem kdyby byla senzitivita blízká nule a specificita blízká jedničce, což je typická charakteristika nefunkčních testů,, byl by tento výsledek testování více než pravděpodobný.

Jediné, co tedy prozatím víme s jistotou, je, že použité rychlotesty z planety Čínius nemají charakteristiky uváděné výrobcem. Zda jsou významně lepší, jak doufají autoři studie promořenosti, nebo naopak významně horší – zejména co do citlivosti u osob se slabší protilátkovou odpovědí, nevíme.

Také ostatní otázky, včetně té nejdůležitější – jestli obíhá planeta Bohemie blíže Marsu či Venuši – zůstávají otevřené.

Text byl redakčně upraven, doplněn o mezititulky a box s informacemi o bayesovské inferenci, centru 4BIN a senzitivitě a specificitě testů. Je publikován se souhlasem autorů a platformy Džurnál.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejstarší fotku Olomouce objevil badatel v americkém archivu, je jí 170 let

Badatel a popularizátor historie olomoucké bastionové pevnosti Petr Hofman objevil nejstarší známou fotografii...

Zimovo italské poznání: Tréninky jsou v kvalitě a intenzitě nesrovnatelné

Z voleje odpovídal David Zima, jednadvacetiletý stoper vyprávěl o raketovém vzestupu fotbalové kariéry, první sezoně v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Mohelnice se srazilo auto s autobusem plným dětí, policie hlásí tři zraněné

Nehoda autobusu a osobního auta u Mohelnice na Šumpersku odpoledne zablokovala na téměř tři hodiny frekventovanou...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

V šesti se dívala na tréninky, od sedmi už šermuje

V rodině Jurkových se šermu věnovali babička, dědeček i tatínek, její bratr Jakub se oháněl kordem na loňské letní...

Dárců krve v Olomouckém kraji ubývá. Počet úrazů ale hlavně v létě stoupá

Kvůli dovoleným jsou dárci krve v létě nedostatkovým zbožím. Navíc jich v kraji kvůli pandemii covidu ubylo. Akutní...

Nejstarší fotku Olomouce objevil badatel v americkém archivu, je jí 170 let

Badatel a popularizátor historie olomoucké bastionové pevnosti Petr Hofman objevil nejstarší známou fotografii...

Na Olympiádě dětí a mládeže poprvé rozdávali i bílé karty za fair play

Na Olympiádě dětí a mládeže, která se letos konala v Olomouckém kraji, rozdali 636 sad medailí. Od 26. do 30. června...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...