Doporučujeme

Pozvěte do kuchyně obilniny našich babiček. Jak využít ječmen, špaldu i oves

  • 2
Obiloviny by měly v našem jídelníčku zaujímat významnou roli, obsahují totiž spousty užitečných látek, které naše tělo s radostí uvítá. Navíc, jak věděli i naši předkové, jsou doslova multifunkční. Připravíte z nich nejen pečivo a dezerty, ale také různé snídaňové kaše nebo vymazlená hlavní jídla.
Ilustrační snímek

Nejčastěji se v kuchyni setkáváme s obilninami v podobě mouky. Nejznámější dělení je asi to podle hrubosti umletých zrnek: na mouku hladkou, polohrubou, hrubou a krupici. Jejich využití je všestranné. Hladká mouka se hodí na koláče, do lívanců, kynutých těst, na cukroví, jako první vrstva trojobalu na obalení řízků, květáku, brokolice a podobně. Ale také na chleba, jíšku nebo třeba bešamel.

Zkouška mouky

Udělejte do mouky důlek. V hladké mouce vydrží, v polohrubé se po chvíli hranice rozmělní a v hrubé se brzy zbortí.

Polohrubá se zase používá na třená a šlehaná těsta, ta hrubá na knedlíky, halušky či těstoviny. Mouka krupice se hodí na přípravu bramborových knedlíků, šišek, noků nebo pro zahuštění polévek.

Na trhu se nabízejí i jiné mouky, speciálně označené pro svůj účel: jako jsou pšeničná mouka chlebová, mouka na pizzu, dortová mouka atd. Čert aby se v tom vyznal. Nebo mouky podle suroviny, ze které jsou: žitná (na chléb, perník), pšeničná, špaldová (do těst sladkých i slaných) nebo ječmenná...

A ještě bezlepkové mouky: kukuřičná, pohanková, rýžová, sójová a tak dále. A pak je tu mouka semolina – italská specialita, vlastně pšeničná krupice, která se využívá pro přípravu čerstvých těstovin, těsta na chléb, focacciu, pizzu a pečivo, tyčinky grissini i třeba na kuskus

Jak poznat dobrou mouku?

Platí tu jedno pravidlo: čím je mouka tmavší, tím je biologicky hodnotnější. Můžete také ochutnat, postačí špetka na špičku jazyka, zdravá pšeničná mouka chutná po škrobu, žitná je nasládlá.

Špatná mouka chutná nakysle a žlukle. No, a pokud v mouce najdete pavučinky, je zle, byla nejspíš napadena moly. Taková je na vyhození, do kuchyně prostě nepatří, ani kdybyste ji stokrát prosívali.

Pojďme si teď projít jednotlivé pozapomenuté obilniny a jejich využití.

Čtenářka Jana posílá podrobnější návod na kvasový chléb. „Večer smícháme 150 g...

Žito

Trochu opomíjená obilnina zažívá svoje vzkříšení a dá se použít všude tam, kde rýže, ochutnejte třeba „žitoto“ (suroviny stejně jako na rizoto, jen místo rýže dáte zrníčka žita). Žito se dá přidat i do chleba (musí být předem namočené a bude připomínat oříšky) nebo do polévky jako zavářka (třeba místo rýže).

Konzumujte v obchodech běžně dostupné pečivo ze žitné mouky, obsahuje minerály, jako je zinek, hořčík, vápník a železo. Žitná mouka se dnes dá běžně koupit v obchodech, pokud jste ji tedy doma ještě nevyzkoušeli, je načase.

Proč zkusit žitnou mouku?

✓ má mnohem méně lepku než pšeničná

✓ těsto moc nedrží tvar, proto se z ní peče ve formách

✓ žitný kvásek zajistí chlebu či pečivu delší trvanlivost

✓ hodí se na těsto na perníčky či palačinky, ale i knedlíky, noky, tortilly nebo sladké dezerty

✓ je vhodná pro vegany

✓ je vynikající pro lidi s diabetem

✓ její obsah funguje dobře na vrásky a jemné linky

Zdravotní benefity žita

  • je zdrojem nezbytných vitaminů a rozpustné vlákniny
  • snižuje vysokou hladinu cholesterolu
  • udržuje pružné stěny cév a zabraňuje kornatění tepen
  • obsahuje lignany, které pomáhají předcházet nepříjemným symptomům u žen v menopauze
  • s žitem se snáze hubne
  • je zdrojem vitaminu E, který pomáhá s regulací nervového systému těla
    snižuje zánět u lidí s metabolickým syndromem, zlepšuje metabolismus
    má málo kalorií a je zdrojem manganu a uhlohydrátů, které nám dodávají energii
  • zlepšuje zdraví pokožky a vlasů
  • pomáhá předcházet rakovině
  • minerály v žitu, jako je zinek, hořčík, vápník a železo, pomáhají překonat příznaky předčasného stárnutí
Hrníčkové jahodovo-banánové muffiny se špaldovou moukou

Špalda

Jedná se vlastně o zdravější alternativu pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin. Znali ji i v Egyptě, stejně tak Keltové a v Evropě třeba Germáni už před 8000 lety.

Hodí se jako příloha, do polévek či rizota (musí se na 12 hodin namočit a pak vařit až 60 minut), ze špaldy se praží špaldová káva, která je bez kofeinu. V naklíčené formě je nabitá energií a pomůže vám překonat únavu.

V restauracích už běžně nabízejí specialitu, takzvané špaldoto, obdobu rýžového rizota. Ve Švýcarsku se používá jako sladová přísada dokonce do piva. Slupky z jejího zrna se využívají jako plnidlo do polštářů a slamníků, protože se krásně přizpůsobují tvaru těla.

Kde najdete špaldu?

✓ běžně se prodává špaldová mouka, často celozrnná, hladká i hrubá

✓ prodává se i jako bulgur, lámanka, kroupy (kernetto), vločky nebo pukance do jogurtu

✓ vhodná je do houskových či bramborových knedlíků a noků

✓ v obchodech jsou i špaldové těstoviny, instantní kaše

✓ díky oříškové chuti je vynikající na pečení

✓ hodí se na buchty, koláče, sušenky

Zdravotní benefity špaldy

  • je zdrojem nezbytných minerálních látek a bílkovin
  • oproti pšenici je nutričně bohatší a lépe stravitelná
  • podporuje trávení a peristaltiku střev
  • dodává energii do svalů a vazů
  • obsahuje vitaminy a vlákninu
  • stimuluje imunitní systém
Ovesné vločky

Oves

Oves lidé pěstovali už za dávných dob spolu s žitem a pšenicí. Ovesnou mouku, která se vyrábí z ovesných vloček, můžete použít prakticky do všech receptů, ve kterých využíváte normální pšeničnou mouku. Chuť bude trochu jiná, ale zajímavá, zato těsto křehčí a vláčnější, navíc bezlepkové.

Benefity ovesné mouky

✓ je jednou z nejlepších bezlepkových mouk

✓ je nabitá živinami

✓ snižuje riziko onemocnění koronární arterie

✓ snižuje hladiny cholesterolu

✓ snižuje riziko onemocnění srdce

✓ pomáhá a ulevuje diabetikům

✓ reguluje krevní tlak

✓ krásně vás zasytí

Ovesnou mouku můžete použít rovněž na přípravu slaných i sladkých těst, kaší, k zahuštění polévek a omáček. Lze ji přidat také do chlebového těsta a do kynutých těst, ve kterých je vhodné část ovesné mouky nahradit normální moukou, jen přidat o něco víc droždí.

Jak si doma udělat ovesnou mouku?

Ovesné vločky mixujte v kuchyňském robotu či v mlýnku na kávu tak dlouho, dokud oves nebude mít konzistenci prášku. Pak ji přesypte přes jemné sítko a hned spotřebujte, pokud ji uložíte do dózy, dejte pozor. Má malý obsah přírodního tuku, a tak může žluknout. Dózu proto skladujte v mrazáku, před použitím ji nechte ohřát na pokojovou teplotu. (Doba spotřeby se pohybuje cca do 3 měsíců od její výroby).

ilustrační snímek

Ječmen

Ječmen patří mezi nejstarší zemědělské plodiny a do Evropy se dostal už asi před pěti tisíci lety. V antických dobách byla ječná kaše běžným pokrmem. Dneska se část produkce používá k výrobě sladu, ječné kroupy a krupky se přidávají do polévek nebo dušených jídel.

Z ječmene se vyrábí melta jako náhražka kávy. Usušený a na prášek rozdrcený mladý zelený ječmen se rozmíchá s vodou a pije se jako výživný a ozdravný nápoj. Obsahuje vitaminy B, C, E, H, K, na sedmdesát různých minerálů a stopových prvků. Podporuje trávení, pozitivně ovlivňuje krevní obraz, regeneraci a stimuluje imunitu.

Ječnou mouku používaly už naše babičky, hlavně na lívance a palačinky, moc dobře věděly, že pak jsou nádherně nadýchané, kypré a vláčné. Při vaření či pečení se využívá pouze jako příměs do běžné mouky. Zvyšuje vláčnost, trvanlivost a zlehčuje těsto, proto se hodí do knedlíků, zavářek, omáček, krémů nebo pudinků, sušenek a krekrů.


  • Vybrali jsme pro Vás