Naschvály si neděláme. Magistrát a Praha 1 se neshodnou na řadě projektů

  6:01aktualizováno  10:01
Když se loni v lednu měnila vládnoucí koalice na radnici Prahy 1, ujišťovalo tehdy nové vedení městské části, že spolupráci s hlavním městem zachová na vysoké úrovni. Na sporech magistrátu a Prahy 1 z poslední doby je ale patrné, že vztah celopražské a místní radnice poněkud skřípe.

Protestní shromáždění u Smetanova nábřeží proti kácení javoru stříbrného. Na místě má vzniknout vydlážděné náměstí. (12.3.2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

Poslední větší rozepři způsobilo vyjednávání kolem budoucnosti javoru u Smetanova nábřeží, neshody jsou ale i kolem dopravy v centru, hazardu nebo budoucnosti nízkoprahového centra Naděje U Bulhara. 

Nynější koalice Prahy 1 vznikla poté, co loni v lednu po odvolání tehdejšího starosty Pavla Čižinského (Praha 1 sobě) vyměnilo uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) původní partnery v podobě Pirátů a Prahy 1 sobě za ODS, TOP 09 a ANO. To způsobilo obavy u vedení magistrátu, kdy primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že nová podoba koalice může ohrozit některé magistrátní projekty. 

Magistrát vyjednává o javoru, nezapůjčením čapadla blokuje plán Prahy 1

Současný starosta Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN) tehdy označil obavu primátora za poplašnou zprávu. „Garantuji s touto novou koalicí kontinuitu ve spolupráci s hlavním městem Prahou,“ uvedl po jmenování do funkce.

Vedení Prahy 1 ale na změnu postoje městské části nečekalo dlouho. Hned po převratu například městská část otočila v postupu kolem Nemocnice Na Františku, kdy z původně domluveného převodu na magistrát oznámila záměr nechat si nemocnici ve své správě. 

Podobné příklady je možné najít i v nedávné době. Třeba když na začátku letošního března Praha 1 nesouhlasila s prodloužením pronájmu pro nízkoprahové centrum Naděje, které sídlí pod magistrálou v ulici U Bulhara. Magistrátní radní Milena Johnová (Praha sobě) to označila za smutnou kampaň Prahy 1 s tím, že město změnu umístění centra nechystá. První městská část však argumentovala tím, že místní doplácejí na negativní jevy, které služba pro lidi bez domova přináší. 

Loni v létě zase několik měsíců Praha 1 kritizovala magistrátní vyhlášku o regulaci hazardu, kdy jí vadil úplný zákaz výherních automatů i ve velkých kasinech.

Podobně třaskavá byla i diskuse ohledně javoru na Smetanově nábřeží, ačkoliv se nakonec Praha 1 s hlavním městem dohodla na tom, že javor, na jehož záchranu vznikla i petice, se kácet nebude. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) však ve vztahu hlavního města a městské části problém nevidí a v dalších tématech, jako je například rekonstrukce Václavského náměstí nebo problematika Airbnb, jsou podle něj obě strany naopak ve shodě.

„Vzájemné dělání si politických naschválů by bylo kontraproduktivní. Je jasné, že zájmy každé městské části se mohou lišit od zájmů magistrátu. Demokratická diskuse ale nikdy není na škodu, je naopak chtěná,“ říká Hřib s tím, že nemá pocit, že by spolupráce vázla.

Doprava v centru

Kritická je ke vztahu obou radnic naopak opozice v Praze 1. „Ve chvílích, kdy se magistrát snaží ve veřejném zájmu něco protlačit, tak to vedení radnice obvykle blokuje,“ myslí si bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský a dodává, že vnímá u současné radnice snahu o to, aby vedení magistrátu nemělo úspěchy. Je ovšem třeba dodat, že Čižinského bratr Jan je předsedou Prahy sobě, která má z magistrátních stran s Prahou 1 neshody nejčastěji.

Odlišné názory existují také na dopravu v centru města. Snahy magistrátní koalice omezovat v centru automobilovou dopravu, často narážejí právě na postoj Prahy 1. „V případě Smetanova nábřeží všichni víme, že do budoucna bude muset i na základě dat, která máme k dispozici, k omezení dopravy dojít. Ostatně chtěli to i primátoři, kteří tu byli přede mnou – Pavel Bém, Bohuslav Svoboda, Tomáš Hudeček i Adriana Krnáčová. Je tedy shoda s Prahou 1 na vytvoření pracovní skupiny k otázce nastavení konkrétních parametrů této regulace tranzitu,“ říká k tomu primátor.

Primátor už se hlásí do boje o znovuzvolení, konkurenti jsou v horší pozici

Jinak to vidí radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS). „Jediné, co skutečně blokujeme, je uzavření Smetanova nábřeží pro automobily, a to se nelíbí ani dalším městským částem a ani obyvatelům okolních ulic, kterým by to opatření poslalo dopravu pod okna,“ říká Bureš. 

Podle něj magistrát s Prahou 1 dostatečně nekomunikuje. To radnice magistrátu vytkla třeba při nedávném představení úprav studie k rekonstrukci Revoluční ulice, kdy podle Bureše Prahu 1 o postupu nikdo neinformoval. „Vše se zastavilo, o všem se neustále diskutuje, ale nic se nestaví,“ dodává radní.

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

V Malešickém parku mají stavět rozhlednu. Místní spíš chtějí víc míst ve školách

18. června 2024  16:32

Restauraci s vyhlídkovou věží v Malešickém parku navrhne pro Prahu 10 švýcarský ateliér Amont....

Unikát, který je však k ničemu. Přes zdvihací železniční most nejezdí vlaky

18. června 2024

Premium Bizarní precedens komického nakládání s veřejnými penězi, při kterém první ruka neví, co dělá ta...

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Páťo, střílej zdálky častěji! Paní Schick o životě po boku fotbalisty

18. června 2024

Premium Bylo jim osmnáct. Jezdili spolu autobusem do školy. Občas se pozdravili, pokukovali po sobě, až se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...