Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 25. června 2022 Ivan

Plzeň letos čekají skvělé koncerty, začnou důležité stavby i oprava nádraží

  18:54
Nový letopočet je v Plzeňském kraji ve znamení velkých staveb i skvělých koncertů. Autobusy ČSAD vystřídají na většině meziměstských linek nové vozy společnosti Arriva a začne stavba poslední části západního silničního okruhu Plzně. Od ledna začalo platit mýtné na některých silnicích I. třídy.

Od ledna začalo platit mýtné na dalších silnicích I. třídy. V Plzeňském kraji se jedná například o silnici I/20 z Plzně na České Budějovice. (2. 1. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

Zeleno-bílé autobusyČSAD Autobusy Plzeň v polovině roku nahradí na většině meziměstských linek modré vozy společnosti Arriva, která se na deset let stane hlavním autobusovým dopravcem v kraji.

„Cestující se mohou těšit na více než 300 zcela nových nízkopodlažních autobusů. Budou klimatizované a nabídnou vysoký komfort cestování,“ řekl loni při podpisu smlouvy generální ředitel Arrivy Daniel Adamka.

Fotogalerie

Novinka se ve druhém pololetí objeví i na plzeňských tramvajových kolejích. Cestující začnou vozit první dvě kompletně klimatizované velkoprostorové tříčlánkové soupravy z plzeňské Škodovky.

„Nízkopodlažní vozy budou vedle pohodlnějšího interiéru také výrazně tišší,“ řekl náměstek primátora a předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků Roman Zarzycký.

Tramvaje ForCity Smart, dlouhé 29 metrů, budou obousměrné. PMDP bude prvním podnikem v Česku s vozidlem této koncepce a v případě dodání všech vozů se Plzeň stane prvním městem se zcela nízkopodlažním vozovým parkem.

Náklady na pořízení jedné tramvaje Škoda 40 T jsou 55 milionů. Celková hodnota kontraktu v případě využití opce může přesáhnout miliardu korun.

Rok 2020 začal v Plzeňském kraji zavedením mýta na silnicích z Plzně do Českých Budějovic a do Německa přes Folmavu.

Na podzim budou krajské volby. Současný hejtman Josef Bernard už loni avizoval, že jeho spojenectví se sociálními demokraty končí, za ČSSD nebude kandidovat.

„Mé rozhodnutí je definitivní a neměnné,“ prohlásil loni v říjnu Bernard. Svůj krok zdůvodnil i tím, že k jeho názorům má část sociálních demokratů značné výhrady a nerad by stranu rozděloval. Zda bude kandidovat za jinou stranu či uskupení, nebo do voleb nepůjde vůbec, zatím jednoznačně neřekl.

Letos skončí šestiletý mandát i senátorovi za obvod Plzeň-město Lumíru Aschenbrennerovi. K senátním volbám půjdou lidé z celé Plzně kromě Slovan.

Po letech budování skončí letos dostavba barokního ambitu v Mariánské Týnici, kde je muzeum a galerie severního Plzeňska.

Dokončena bude i oprava jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce na náměstí v Klatovech. „Termín otevření se posouvá až na 1. listopad 2020. Zpoždění je kvůli pracím uvnitř objektu, kde se ještě rekonstruuje hlavní oltář a oltář svatého Františka Xaverského,“ řekl mluvčí Biskupství plzeňského Pavel Říha.

Oprava kostela začala na jaře 2018. Na první pohled je viditelná nová fasáda, opravené historické sochy, okenní vitráže i obnovená cenná fresková nástěnná a nástropní výmalba z počátku 18. století.

Hudební akce v roce 2020

 • Operní hvězda Eva Urbanová se v polovině ledna představí v Plzni s rockovými a popovými hity největších světových hvězd. 
 • Do Plzně se 30. ledna vrátí legendární britská rocková legenda – kapela Uriah Heep. Koncert se odehraje v Šeříkovce.
 • O den později, tedy 31. ledna, poprvé do Plzně zavítá australský DJ a producent Exis. Svůj set odehraje ve Watt Music Clubu.
 • Znovuzrozená kapela Vanessa, která je považována za průkopníka drsné odnože elektronické hudby zvané EBM v Česku, se v Divadle pod lampou představí 8. února.
 • Padesáté výročí od svého vzniku přijede do Měšťanské besedy v Plzni oslavit 12. února country kapela Poutníci. 
 • Kulaté jubileum si připomíná i festival Smetanovské dny. Poprvé se uskutečnil před 40 lety. Program od 27. února do 26. března se ponese například i v duchu dalších výročí.
 • Předávání cen Žebřík se odehraje 13. března v areálu DEPO2015. Vystoupí Monkey Business, Michal Prokop s kapelou Framus Five, Marpo a Trouble Gang a mnozí další.
 • Na skladatele Petra Hapku zavzpomínají muzikanti 17. března v Měšťanské besedě v rámci pořadu Petr Hapka a jeho potměšilí hosté.
 • Čechomor na stejném místě zahraje 23. dubna pro Pomocné tlapky.
 • Pestrý program bude v Besedě také v dubnu. Hana a Petr Ulrychovi zde vystoupí 11., Ondřej Havelka 12. a Pokáč 26.
 • Červen bude v Plzni patřit Metalfestu. Ten se uskuteční od 5. do 7. 6. v lochotínském amfiteátru. Novinkou letošního ročníku bude Meetalfest Opening Party, která se koná 4. června v DEPO2015. Největší hvězdou zde bude skupina Soulfly.
 • Po dvouleté pauze se v plné kondici vrací spálenopoříčský Basinfirefest. Na něm se od 26. do 28. června představí například kapely Steel Panther, Airbourne nebo P. O. D.
 • Další oblíbený holýšovský festival Pekelný ostrov se uskuteční 3. a 4. července. Mezi potvrzené kapely patří třeba Olympic, Chinaski nebo Poletíme. Hlavní hvězdou bude německý metalový matador UDO.
 • V rámci nového turné do Plzně zavítá i kapela Kabát. Zahraje 13. října v Logspeed Areně.
 • Slovenský rapper Kali a Peter Pann vystoupí v plzeňské Areně 27. a 28. listopadu.

Jisté je, že do konce letošního roku neskončí revitalizace katedrály svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky. Při rekonstrukci, která je první po sto letech, vznikne v podkroví expozice o katedrále a jejích zvonech. Dosud byl prostor pro veřejnost nepřístupný.

Původní plány počítaly se skončením prací s posledním dnem roku 2020. „Závěr rekonstrukce je posunutý do dubna 2021. V současném kůru byl objeven ještě jeden starší i s freskami. Musel se odhalit, zdokumentovat a zase odborně zahalit,“ vysvětlil prodloužení prací Pavel Říha.

Z necírkevních staveb pod lešením postupně zmizí monumentální výpravní budova plzeňského hlavního nádraží, která je památkově chráněná. „Práce by měly být zahájeny v závěru roku 2020. Cílem rekonstrukce bude navrátit nádražní budově architektonicky cennou původní podobu. Během oprav se ale bude myslet také na cestující, kteří se mohou těšit na příjemnější interiéry a širokou nabídku služeb v hale,“ informovalo tiskové oddělení Správy železniční dopravní cesty o miliardové investici.

Podle průzkumů většina lidí v České republice stále přijímá televizní programy prostřednictvím terestrického vysílání, jednoduše řečeno pomocí klasické antény. V únoru začne v Plzeňském kraji vypínání dosavadního vysílání ve formátu DVB-T a nahradí jej na jiných kanálech modernější DVB-T2.

Pokud stávající televizory DVB-T2 nezvládají, lidé si budou muset koupit v případě levnějšího řešení settop-box, který s televizí propojí, případně koupí nový přístroj.

Z databáze vypínání původních vysílačů vyplývá, že 4. února se odmlčí veřejnoprávní multiplex z Krašova v DVB-T na kanále 34, vzápětí jej nahradí vysílání v DVB-T2 na novém kanále 26. Koncem února bude následovat regionální multiplex 4, který signál šíří z menších vysílačů. V březnu skončí provoz multiplex 2 a v dubnu multiplex 3, oba vysílají hlavně z Krašova.

Rok 2020 bude ve znamení velkých silničních staveb. Na jaře začne prodlužování dálničního přivaděče směrem na jih od Plzně až k Přešticím, zcela se změní plzeňská křižovatka Jateční a ulice Na Roudné.

Pod prodlouženými železničními mosty letos vznikne velký kruhový objezd, do kterého bude ústit nová silnice, jež odvede dopravu z břehu Velkého boleveckého rybníka.

Podívejte se, kudy povede východní okruh v Plzni (27. 2. 2017)

1. března 2017

Začne také stavba poslední části plzeňského západního okruhu z Křimic na Košutku ke Globusu. Završí se přestavba silnice u Bezděkova na hlavním tahu od dálnice D5 z Nové Hospody na Tachovsku do Plané.

Auta poprvé vjedou na budovanou silnici na okraji Stříbra, která napřímí cestu k dálnici D5, dokončeno bude rozšíření silnice mezi Plzní a Třemošnou.

V Železné Rudě začne na jaře rekonstrukce průtahu centrem šumavského městečka, v Plzni se firmy pustí do rekonstrukce průtahu mezi Novým divadlem a mosty přes Radbuzu U Jána. Po dobu stavby bude pro každý směr průjezdný jeden pruh.

Vysílač Krašov je součástí největších slunečních  hodin v Česku (20. 3. 2018)

20. března 2018

Autor:
 • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Částí Česka se přehnaly bouřky. Místy polámaly stromy a zatopily sklepy

Českem se přehnaly silné bouřky. S výjimkou severozápadní části země natropily na řadě míst škody. Hasiči už vyjížděli...

Okřídlený šíp bude používat již jen Škoda Auto. Strojírny značku prodaly

Strojírenské firmy Škoda Group, jejímž většinovým vlastníkem je PPF, prodaly automobilce Škoda Auto ze skupiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

Řidič ignoroval červenou na přejezdu, po střetu s vlakem vycouval a ujel

Zvukové a světelné výstražné zařízení nerespektoval řidič, který ráno vjel na železniční přejezd v Tlučné na Plzeňsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po třech letech se uskuteční Bahna, vojáci předvedou i obrněný Zetor Gerlach

Po třech letech se v sobotu uskuteční 32. ročník akce zvané Bahna. V roce 2020 tradiční Den pozemního vojska s...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

Vzrostlý javor spadl na jedoucí auto, řidička vyvázla se zraněním

Na projíždějící auto u Břas na Rokycansku spadl ráno vzrostlý strom. Javor rozbil čelní sklo a kapotu. Zraněnou řidičku...

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

Domažlický odbojář bojoval u Tobruku, komunisté ho pak z armády vyhodili

Premium Protinacistický odbojář Karel Mathes, který žil v Domažlicích, za druhé světové války bojoval u československých...

Filharmonie přinese v nové sezoně i koncert věnovaný plzeňským rodákům

Koncerty z děl těch nejslavnějších skladatelů vážné hudby, ukázka soudobé tvorby i speciální program zaměřený na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...