Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Do znaku Plzně v katedrále ukryl autor z pomsty žida, zjistili restaurátoři

  9:19
Téměř 140 let skrývala freska v plzeňské katedrále svatého Bartoloměje na náměstí Republiky kuriozitu. Malíř do středu městského znaku, který se nachází nad hlavním vchodem, namísto rytíře vyobrazil žida. Zřejmě se tak chtěl pomstít svému chlebodárci, od něhož nedostal včas zaplaceno.

Restaurátoři a další odborníci diskutují nad městským znakem, který je umístěn v katedrále sv. Bartoloměje. Malíř do něj nenamaloval rytíře, ale žida. | foto: Jan Soukup

Zvláštnosti si všiml architekt Jan Soukup, když se šel podívat, jak pokračují restaurátorské práce. Chrám se totiž dočkal kompletní rekonstrukce.

Poslední obnova duchovních prostor se odehrávala mezi léty 1879 až 1883. Na starosti ji měl Josef Mocker. Nástěnnými malbami kostel vyzdobil František Mikš.

Nejvíce svých děl soustředil do presbytáře, kde jsou figurální obrazy dvanácti apoštolů, starozákonních proroků či Ježíšova posledního soudu.

Pravděpodobně až úplně naposledy se dostal na znak města Plzně. Každé ze čtyř polí není ploché, jak se zespodu jeví, nýbrž plastické. Největší zajímavostí je ovšem srdeční štítek.

Fotogalerie

„Uprostřed je vlastně pečeť města. V bráně by měl stát král Václav II., v ruce držet meč a na hlavě mít přilbu s takzvaným orlím křídlem. To byl výsostný znak českého krále, vstupovali do boje. Když jsem se podíval zblízka, objevil jsem ale postavu žida. Jde o zrzavého fousatého chlapa s chasidským kloboukem,“ uvedl architekt Soukup.

Záležitost konzultoval s restaurátory. Ptal se jich, zda nemohl být původní nátěr zakrytý jinou vrstvou, při jejíž úpravě udělali řemeslníci omylem chybu.

„Žádná přilba tam opravdu není. Domnívám se, že město autorovi v době, kdy dílo dokončoval, dlužilo nemalé peníze, a tak se mu svým způsobem pomstil. Svoji nespokojenost ovšem vyjádřil nekorektním symbolem. Ostatně v archivu jsem našel dopisy, ve kterých různí jiní umělci úpěnlivě prosí radu o zpětné zaplacení,“ doplnil.

Historie znaku města Plzně

  • Nejstarší část tvořila stříbrná chrtice v červeném poli a vyjadřovala věrnost českému králi.
  • Znak po roce 1433 rozšířil římský císař Zikmund Lucemburský, přidal k němu zlatého velblouda na modrém podkladu, později změněn na zelenou barvu.
  • Za věrnost Římu doplnil papež Pavel II. znak, přibylo stříbrné pole se dvěma vzhůru postavenými papežskými klíči a zlaté pole zbrojnoše s připásaným mečem, který v ruce drží pravou polovinu černého orla.
  • Sami Plzeňané pak přidali středový srdeční štítek s otevřenou městskou branou a rytířem, který představoval zakladatele města Václava II.
  • Papež Řehoř XIII. v roce 1578 doplnil ještě vysoký zlatý kříž na zeleném trojvrší, na němž je latinský nápis In hoc signo vinces, což znamená V tomto znamení zvítězíš. Doplnil ještě dvě helmy, halapartnu a olivovou ratolest.

Restaurátoři, kteří v katedrále působí od loňského září, už obnovili malby na stropech obou kaplí u vstupu. Ručně pomocí speciální směsi soli odstraňovali nánosy špíny, které se na zdech vytvořily.

Hotovo už mají rovněž ve Šternberské kapli s neobvyklým visutým svorníkem typickým pro pozdně gotické stavby. Prvek je protažený do prostoru hluboko pod vrcholem klenby.

„Ten se trochu hýbe. Odborníci nám doporučili do spár prozatím nastrkat papír. Za půl roku se k tomu musíme vrátit. Díry se pak budou zpevňovat, zřejmě se zalijí olovem,“ nastínil další postup architekt, který se zásadně podílel na přípravě rekonstrukce významné plzeňské památky.

Soukup doplnil, že visutý svorník je v Čechách spíše vzácností. Vyskytuje se například v katedrále svatého Víta, kapli Korunování Panny Marie na hradu Křivoklát či v mosteckém kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Velké lešení je teď postaveno v jižní lodi plzeňského chrámu, kde opět dojde na fresky a očištění stěn a sloupů. Stejný proces čeká severní a hlavní část svatostánku. Odstrojené jsou v současnosti i veškeré boční oltáře, které stejně jako obrazy a sochy brzy zkrásní. Odborníci zrestaurují rovněž hlavní oltář.

Podle faráře při katedrále svatého Bartoloměje Emila Soukupa se zásadní změna nedotkne pouze Plzeňské madony, která se jen očistí. Věřící se dočkají nových varhan nebo vyhřívaných podsedáků v lavicích.

Náklady rozsáhlé opravy se vyšplhají na 103 milionů korun. Většinu pokryjí evropské dotace. Hotovo bude nejpozději koncem příštího roku.

Katedrála sv. Bartoloměje prochází po sto letech opravou (23. 8. 2018)

23. srpna 2018

  • Nejčtenější

Exploze při pyrotechnickém průzkumu v Brdech těžce zranila dva vojáky

Záchranáři včetně vrtulníku zasahovali v úterý dopoledne u Padrťských rybníků v Brdech, kde došlo k výbuchu při...

Strážce národního parku skončil po napadení turistou v Černém jezeře

Agresivní cizinec ve čtvrtek dopoledne dvakrát napadl strážce Národního parku Šumava. Trojice turistů se pohybovala v...

Pryč od moderny, pryč od staré party. Jak se mění fotbalová Plzeň

Z první zlaté party už nezůstal vůbec nikdo, druhý titul pamatují pouze Lukáš Hejda s Radimem Řezníkem. Vždyť i David...

Plzeň - Boleslav 2:1, body za první půli a dvě střely, za hosty snižoval Škoda

Plzeňští fotbalisté bez několika zraněných hráčů základní sestavy v úvodním dějství nového ligového ročníku porazili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oklamal fotbalisty Limberského a Daridu, u soudu dostal sedm let

Krajský soud v Plzni poslal podnikatele Čeňka Pazderku za podvod a zpronevěru na sedm let do vězení. Plzeňským...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Oklamal fotbalisty Limberského a Daridu, u soudu dostal sedm let

Krajský soud v Plzni poslal podnikatele Čeňka Pazderku za podvod a zpronevěru na sedm let do vězení. Plzeňským...

Kvůli vodě z požáru v Uhříněvsi uhynuly ryby, na třech místech je zákaz koupání

Kvůli kontaminaci vodou použitou při hašení nedělního požáru skladovací haly v pražské Uhříněvsi platí zákaz koupání a...

Krejčová z Rokycanska šije nejraději dvorskou renesanci

Šaty, které se nosily od středověku po 19. století, šije už patnáct let Kateřina Bejčková z Rokycanska. Některé z...

Kruhový objezd u Makra připravují na nápor aut ze západního okruhu Plzně

Značně problematickým místem na západním okruhu Plzně se pravděpodobně stane kruhová křižovatka na Domažlické ulici u...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...