Obce se obávají mýtného na hlavních tazích, kamiony mohou jezdit přes ně

  1:08aktualizováno  1:08
Hlavní silnice z Plzně na České Budějovice a na Domažlice mají být od roku 2020 pro kamiony zpoplatněné. Vyplývá to z plánu zavést mýto i na vybraných úsecích silnic prvních tříd. Pak ale hrozí, že se řidiči s těžkými soupravami ve snaze ušetřit přesunou na silnice druhých a třetích tříd.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Podle oslovených odborníků je pravděpodobné, že řada dopravců by ve snaze ušetřit hledala náhradní trasy. Tak by výrazně mohlo přibýt kamionů mezi Plzní a Klatovy.

Právě v Klatovech by se pak proudy kamionů dělily na další nezpoplatněné silnice na Domažlice nebo Železnou Rudu a dál do Německa. Soupravy mířící na České Budějovice by z Klatov jely na Horažďovic a dál na jih Čech.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Pavla Čížka hrozí, že by se kamiony při vyhýbání zpoplatněným úseků státních silnic první třídy mohly začít přesouvat na krajské komunikace druhých a třetích tříd, které na takovou zátěž nejsou stavěné.

„Pokud budeme mít satelitní systém výběru mýta, viděl bych to tak, aby tranzitní kamionová doprava směla jezdit jen po dálnicích, silnicích první třídy a vybraných silnicích druhé třídy. Jinde tranzitní kamion nemá co dělat. Výjimka by byla pouze v případě, že jede někam pro zboží nebo ho tam vykládá. Tak je to například na Slovensku. Ale to by se u nás musel změnit zákon,“ nastínil náměstek Čížek.

Pokud by takhle stanovená pravidla nebyla, kde by se kamiony mohly nově objevit? Na trase mezi Plzní a Českými Budějovicemi třeba mezi Kotousovem a Kasejovicemi na hranici Plzeňského a Jihočeského kraje.

Řidiči by ušetřili mýto za 27 kilometrů trasy, objížďka přes Štítov, Spálené Poříčí, Nové Mitrovice až do Lnář je dlouhá 35 kilometrů vesměs po rekonstruované silnici druhé třídy.

„To je jedna z těch tras, kudy by asi jeli,“ soudí Čížek, který je letitým starostou Spáleného Poříčí.

Oslovené starostky Nových Mitrovic i Mladého Smolivce si nedokáží představit, jak by to pak u nich vypadalo.

„Kdyby jezdily kamiony přes nás, byla by to katastrofa. Už teď lidi nadávají, že tu jezdí pořád víc kamionů. Navíc u nás je asi poslední úsek téhle silnice, který ještě čeká na opravu. Teď máme naději, že by průtah obcí mohli opravit snad už v příštím roce, na projektu se pracuje roky,“ popsala starostka Nových Mitrovic Anna Sivčáková.

Představa, že by se po silnici druhé třídy přes Mladý Smolivec a Radošice, které pod obec také patří, mohly začít valit kamiony šetřící na mýtném, vyděsila tamní starostku Evu Kubovou.

„Určitě bychom tu kamiony nechtěli, i když už tu jezdí, což je na tom to nejsmutnější. Problém je to hlavně v Radošicích, kde je silnice mezi domy zúžená, není tam ani chodník. Autobusová zastávka je až na konci obce a když tam po té silnici musejí chodit i děti, je to složité. Navíc auta tam jezdí rychle. Už jsme tam kvůli tomu osadili i radar, aby zpomalila,“ řekla starostka Kubová.

Bez objízdné trasy kamiony z obcí nevyženete

V posledních měsících si obyvatelé obou obcí užili své. Když silničáři opravovali na hlavním tahu z Plzně do Českých Budějovic silnici ve Chválenicích a dopravu tam pouštěly semafory střídavě, hodně řidičů převážně osobních aut cestu přes Spálené Pořící, Nové Mitrovice, Radošice a Mladý Smolivec používalo jako objížďku.

„Doprava tu strašně stoupla a zrychlila se. U křižovatky v Mladém Smolivci jsme museli osadit radary z obou stran, protože v tom provozu například důchodci vůbec nedokázali přejít přes silnici,“ podotkla starostka.

Zákaz průjezdu tranzitních kamionů si vymohly obce od Rokycan přes Holoubkov až na hranici se Středočeským krajem.

„Abyste mohl něco takového udělat, musíte mít objízdnou trasu. Na staré pražské silnici to je jednoduché, protože kamiony mají jezdit po sousední dálnici. Ale u silnic daleko od dálnic je složité najít objížďku. Nemůžete do jedné obce zakázat vjezd a vše poslat přes druhou,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Značky fungují, kamionů na staré pražské ubylo (16. října 2018)Autor:
  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Nevím, kdo to psal, říká žena souzená za nenávistný komentář o běžencích

Plzeňský okresní soud se začal zabývat nenávistným komentářem, který podle žalobce napsala na Facebook loni v únoru...

S Gottem jsem se plavila na lodi Costa Concordia, vzpomíná věrná fanynka

Drahomíra Šteinerová z Plzeňska se zamilovala do písní Karla Gotta už jako malá. V roce 1995 se stala členkou...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Voda z Úhlavy opět zásobuje Plzeň, znečištěná voda je teď v Berounce

Plzeň začala opět zásobovat obyvatele měst a vodou z Úhlavy. Hodnoty chemikálií, které se do řeky dostaly z firmy v...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Za tragický výbuch skladu plynových lahví půjde podnikatel do vězení

Tachovský soud potrestal tříletým nepodmíněným trestem obchodníka s plynem Pavla Kovaříka. Před dvěma roky vybuchla...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz