VIDEO: Zákaz funguje, na silnici z Plzně do Prahy jezdí méně kamionů

  9:51aktualizováno  9:51
Výsledek letitého boje o zákaz průjezdu kamionů skrz obce na staré pražské silnici na Rokycansku si místní pochvalují. Od léta, kdy zákaz platí, jim pod okny ubyly stovky vozidel denně. Ministerstvo dopravy chce zpoplatnit pro kamiony i některé silnice první třídy.

Trojice obecních policistů stojí na výjezdu z Mýta směrem na Rokycany. Zpozorní, jakmile se k nim blíží dva menší skříňové náklaďáky. „Ty se do dvanácti tun vejdou. Těch se zákaz průjezdu netýká,“ vysvětlují strážci zákona. Když se o chvíli později blíží tahač s návěsem, přikazují mu zastavit.

Po krátké kontrole vracejí doklady a přejí řidiči šťastnou cestu. „Je místní, toho se zákaz také netýká,“ říkají.

Podobné kontroly obecních nebo státních policistů nejsou na někdejší silnici spojující Plzeň a Rokycany s Prahou v posledních třech měsících ničím výjimečným. Od Rokycan až po hranici kraje mají na silnici druhé třídy zákaz průjezdu nákladní auta nad 12 tun, která tu nemají začátek nebo konec cesty.

„Když to srovnáme se stavem před začátkem omezení, tak po hlavní silnici v Mýtě projíždí asi o polovinu méně kamionů a velkých nákladních aut. Nejvíc je to vidět přes den, i když někteří lidé nám říkají, že v noci velkých aut jezdí víc. Lidé, co tu bydlí, jsou spokojenější. Stěžují si ale někteří podnikatelé, že jim klesly kšefty,“ shrnul starosta Mýta František Končel.

Protože původní silnice Plzeň - Praha téměř kopíruje dálnici, hodně kamioňáků místo po D5 jezdilo po staré komunikaci. Důvod byl prostý. Auta najela jen o pár kilometrů víc a dopravci nemuseli platit mýtné.

„Zastavili jsme už mnoho kamionů, jejichž řidiči tu chtěli jen projet, za porušení zákazu padají pokuty. Výrazně nám pomáhá nový městský kamerový systém, který sleduje nejen celou hlavní silnici,“ řekl velitel obecní policie v Mýtě Josef Aubrecht.

Fotogalerie

Podle starosty Končela je ale zapotřebí, aby se na dopravním značení na dálnici objevilo, že po staré pražské silnici mají kamiony zakázaný průjezd, aby auta ani nesjížděla z D5.

I starosta nedalekého Holoubkova Lukáš Fišer potvrdil, že omezení průjezdu je pro obec pozitivem. „Co vím od lidí, kamionů jezdí přes obec méně. Zatím to funguje. Se strážníky se snažíme kamiony kontrolovat,“ dodal Fišer.

Před měsícem začal platit zákaz průjezdu kamionů a nákladních aut i přes Dobřany na Plzeňsku.

„Zákaz je od klatovského přivaděče až po Chotěšov. V prvních dnech byl pokles průjezdu nákladních aut až o 80 procent. Někteří podnikatelé si ale stěžují,“ uvedl starosta Dobřan Martin Sobotka.

Ministerstvo dopravy chce od roku 2020 zpoplatnit pro kamiony i některé silnice první třídy. V Plzeňském kraji je v návrhu silnice z Plzně do Českých Budějovic a z Plzně přes Folmavu do Německa.

Z memoranda Asociace krajů a Svazu měst a obcí vyplývá, že se někteří starostové bojí, aby se pak kamiony zpoplatněným silnicím nevyhýbaly a nevalily se přes další obce. Proto navrhují, aby na vybraných silnicích kamiony mýtné neplatily.

Náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek řekl, že kraj se zpoplatněním silnice na jižní Čechy příliš nesouhlasí.

„Máme obavy, aby se pak auta nepřesunula například na silnice přes Klatovy. Moje dlouhodobá představa je, aby to bylo jako na Slovensku. Tranzitní doprava kamionů může být zpoplatněná a vozidla musejí využívat jen dálnice, silnice první třídy a vybrané silnice druhé třídy. Jinde nemají co dělat. Ale to by se musel změnit zákon,“ řekl Čížek.

Kamiony neplatí mýtné, jezdí po staré silnici (18. března 2018)

Pokud budou kamiony platit mýtné na domažlické výpadovce, starosta šumavské Železné Rudy Michal Šnebergr se bojí, že kamioňáci začnou ve velkém jezdit do Německa přes Šumavu.

„Mám z toho obavy, pro Železnou Rudu by to bylo svízelné. I když širší hlavní silnice je přes Čachrov, kamionů už teď jezdí víc druhou stranou přes Nýrsko. A to není náhoda. Je tam užší silnice s množstvím zatáček, ale vyjíždějí jeden velký kopec. Přes Čachrov kopec táhnete nadvakrát,“ vysvětlil Šnebergr.

Autor:
  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Voda z Úhlavy opět zásobuje Plzeň, znečištěná voda je teď v Berounce

Plzeň začala opět zásobovat obyvatele měst a vodou z Úhlavy. Hodnoty chemikálií, které se do řeky dostaly z firmy v...

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Najdete na iDNES.cz