Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Mnozí lidé se chovají jako přerostlé děti, vytěsnili smrt, říká psychiatr

  7:32
Současná situace kolem šíření nákazy koronavirem je podle psychiatra Jiřího Podlipného významem a odrazem ve společnosti částečně srovnatelná s tím, co se dělo kolem havárie jaderné elektrárny v Černobylu. „Přál bych lidem, aby zkušenost z toho výjimečného stavu vedla k tomu, aby se alespoň mezi blízkými k sobě začali chovat líp,“ říká lékař v rozhovoru pro MF DNES.

Psychiatr Jiří Podlipný by přál lidem, aby zkušenost ze současného výjimečného stavu vedla k tomu, aby se alespoň mezi blízkými k sobě začali chovat líp. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Psychiatr Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Podlipný srovnává současnou situaci nejen s tím, co se dělo kolem havárie jaderné elektrárny v Černobylu, ale také s nástupem terorismu 11. září 2001 a s pozdějšími útoky teroristů ve Francii. 

„Ale i s tím, co se dělo kolem migrační krize v roce 2015. Události kolem šíření koronavirové nákazy se od těchto událostí liší tím, že se lidí v Česku dotýkají přímo a je to kolem nich,“ říká psychiatr. 

Jaký dopad taková situace může mít na psychicky labilnější lidi?
Jsou lidé, kteří už mají nějaké psychické potíže, s nimiž se léčí. S těmi se setkávám a od té doby, co se situace kolem koronaviru u nás zhoršila, jsem měl několik případů pacientů, kteří byli ve stabilizovaném stavu, ale ten se zhoršil. Jednalo se například o lidi, kteří mají strach ze špíny nebo z infekce. Musel jsem několik takových pacientů v posledních dvou týdnech řešit, protože u nich znovu propukly některé závažné příznaky a musela se zintenzivnit léčebná strategie. Současná situace se může nepříznivě odrážet u lidí, kteří mívají hypochondrické stavy a mají strach z nemocí. Ti se začínají více sledovat. A dovedu si představit, že i když nemají žádné příznaky nákazy koronavirem, budou chtít otestovat, aby se dozvěděli, zda jsou infikovaní.

Nemohou se ale při tom, co se děje, podobné úzkostné stavy týkat i zdravých lidí?
Mohou, ale v mnohem menší míře a intenzitě.

Ale i zdraví nyní občas sami sebe začínají podezřívat, že se nakazili, a mluví o tom, že by se nejraději nechali otestovat.
To ano. To si dovedu představit. Ale zřejmě to nebude stav, který takové lidi ovládá a nemohou ho dostat z hlavy. To, o čem jste mluvil, může souviset se znejistěním lidí a se strachem, k němuž mohou vést i všechna opatření, která mají zabránit šíření infekce. Jsme v podstatě ve výjimečném stavu, a to samo o sobě je problém pro lidskou psychiku. Vnímání toho může vykrystalizovat tak, že lidé začnou mít podezření, že se infikovali. Myslím, že pak by jinak zdravého člověka negativní výsledek testu uklidnil.

Nicméně současná situace, kterou provázejí různá omezení, může i lidi jinak psychicky zdravé dostávat do dlouhodobého stresu. Můžou to snášet špatně. Máte obecnou radu, jak s tím mají zacházet?
Problém je, že nyní mají lidé do značné míry omezenou možnost se stýkat. Pro většinu lidí totiž nejjednodušší způsob, jak z tísnivých pocitů unikat, je to, že se sejdou, společně to rozeberou a společně si něco prožijí. Unikají i tím, že se sejdou v hospodě, jdou na koncert nebo na ples. Tato jednoduchá a účinná možnost nyní odpadá. Výhodu v současné situaci budou mít ti, kteří jsou zvyklí být o samotě, možná jsou trochu melancholici a například si užívají samostatné vycházky v přírodě nebo dělají individuální sporty, chodí běhat nebo se věnují turistice samostatně. Ti jsou na tom teď lépe, protože není prostor pro kolektivní aktivity.

Dobře. Máte ale recept, jak si mají počínat ti, kteří dopady opatření proti šíření nákazy snášejí hůř?
Doporučoval bych, aby se více zaměřili na vzájemnou podporu v rodině. Myslím, že v současné době se ukazuje, jak je důležitá kvalitní rodina. Dnes mají asi všichni mobilní telefony, a pokud není možný osobní kontakt, tak si mohou častěji volat a bavit se spolu.

Řada lidí kvůli dění kolem koronaviru sleduje mnohem víc zprávy na internetu, v rádiu nebo televizi. Jak se na jejich psychice může odrazit, pokud tím stráví hodiny denně?
Určitě by to neměli přehánět. Nechci tím ale vybízet k tomu, aby se nesnažili být informovaní. Někteří lidé při dlouhodobém sledování zpráv katastrofického typu mohou podléhat pocitu bezvýchodnosti. Je tedy rozumné si dávkovat zpravodajství. Doporučil bych, aby si lidé sami určili nějakou omezenou dobu, po kterou budou zpravodajství sledovat. Někomu může stačit čtvrt hodiny, někomu hodina. Ale je dobré, když si člověk řekne, jakou dobu zpravodajství stráví, aby si udržel nějakou zdravou míru.

Jaký vliv na vnímání situace lidmi mají podle vás nejrůznější vyjádření představitelů státu nebo obecně politiků? Myslíte, že to je podstatný faktor?
Celkovou atmosféru určitě také ovlivňují. Mám pocit, že jejich vyjadřování rámuje ten příběh, který nyní prožíváme. Nemohu se ovšem zbavit dojmu, že někteří politici nedokázali přepnout ze svého permanentního marketingového módu do toho, čemu se říká státnická odvaha. Tím mám na mysli, že by měli být věcní, dobře připravení na veřejná vystoupení, neměli by improvizovat a vařit z vody. Měli by vystupovat se strukturovanými srozumitelnými prohlášeními.

Není ale třeba improvizace nebo bezprostřednost lepší cesta k tomu, jak se veřejnosti přiblížit a dát jí najevo, že jsou s nimi na jedné lodi?
To si nemyslím. Oni se nám snaží říct, že situace je vážná a že jsou omezena naše lidská práva. Proti tomu neprotestuji. Situace je asi opravdu tak vážná, že se musíme omezit. Ale k tomu není vhodná improvizace, která někdy může působit diletantsky. Například když mluvili o tom, že někde byla nasmlouvaná dodávka milionů roušek, a pak se najednou zjistí, že je nemáme. Myslím, že z jejich strany je třeba zaujmout racionální postoj a prezentovat promyšlená a jasná vyjádření a mluvit o konkrétních věcech.

Jak jste vnímal prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že se novým typem koronaviru může nakazit 60 až 70 procent Němců? Premiér Andrej Babiš řekl, že taková prohlášení vyvolávají spíš paniku. Byl tedy výrok kancléřky vhodný?
Byl to odvážný výrok. Odvážný v tom smyslu, že byl blízko realitě. Pokud se nad tím někdo zhrozil, tak je možná od té reality odtržený on sám.

Myslíte si, že nouzový stav, do kterého se společnost dostala, může mít do budoucna i významnější pozitivní efekt? Může ji posunout v něčem k lepšímu?
To určitě. Krize, ve které jsme, je částečně i důsledkem toho, že společnost je zinfantilizovaná, tedy, že se mnozí chovají jako přerostlé děti. Mnoho lidí si nedostatečně uvědomuje, že k životu patří i smrt. Do současné situace se tak promítá i existenciální tíseň lidí, kteří dlouhodobě vytěsňují záležitosti života a smrti ze svého vědomí a nepracují s nimi. Je přitom velký úkol našeho života pracovat i s pocitem vlastní smrtelnosti. Současný stav může mít pro mnohé pozitivní přínos tím, že je to šance začít se zamýšlet nad životem a smrtí. V každé rodině to bude probíhat jinak. Přál bych lidem, aby zkušenost z toho výjimečného stavu vedla k tomu, aby se alespoň mezi blízkými k sobě začali chovat líp. Už teď je třeba se vzájemně podporovat a dodávat si optimismus. Tím nemyslím, že bychom si měli něco nalhávat.

  • Nejčtenější

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinky před strážníky předstíraly, že v rybníce plavou. Lovily škeble

Policii mají co vysvětlovat dvě cizinky, které ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni lovily škeble do tašek. Ty jsou...

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň porazila v přípravném souboji šampionů Slovan Bratislava

Fotbalisté Plzně porazili v souboji úřadujících mistrů svých zemí Slovan Bratislava 3:1 a vyhráli i třetí přípravné...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Po školačce loudil nahé fotky a nabízel jí sex, viní obžaloba tatéra

S obžalobou ze sexuálního nátlaku a svádění k pohlavnímu styku stanul u plzeňského krajského soudu devětadvacetiletý...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

Opilec si spletl cestu a jel po tramvajových kolejích. Zastavil ho strážník

Potkat na tramvajových kolejích auto, není v Plzni nic neobvyklého. Je to dokonce tak časté, že místní dopravní podnik...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...