Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Přivaděče k D35 se Česká Třebová asi nedočká, od plánu couvá ŘSD i kraj

  8:03
Snaha České Třebové vyjednat za pět minut dvanáct přímé napojení města na chystanou dálnici D35 narazila. Ředitelství silnic a dálnic dalo od plánu ruce pryč a kvůli odporu obcí od projektu ustupuje i Pardubický kraj.

ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Na mapě i na silnici by to vypadalo trochu bláznivě. Řidiči z České Třebové by podle rychle spíchnutého plánu přijeli k nové dálnici D35 u Litomyšle, vyrazili po obslužné komunikaci podél dálničního tělesa a teprve až po sedmi kilometrech by se dočkali vysvobození - mimoúrovňové křižovatky, díky které by konečně mohli najet na dálnici a pokračovat na Prahu či na Moravu.

Fotogalerie

Plán na rozšíření cesty podél budoucí dálnice měl na poslední chvíli zajistit městům Česká Třebová a Ústí nad Orlicí přímé napojení na D35, s nímž se původně počítalo, ale nakonec z projektu zmizelo.

Potíž je v tom, že se řešení navržené politiky letos v únoru nezamlouvá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ale vadí některým obcím, zejména Němčicím a nemá ani podporu v Litomyšli.

Pardubický kraj, který měl výstavbu podle původní dohody zajistit, couvá. Hejtman Martin Netolický pro MF DNES uvedl, že kraj přes odpor obcí stavět nehodlá.

„Budeme se snažit s obcemi ještě jednat. Ale zaznamenal jsem zásadní nesouhlas Němčic. Navíc na trase D35 je tu už celá řada komplikací a my už potřebujeme, aby se dálnice realizovala,“ řekl Netolický.

Starosta Němčic Josef Racek uvedl, že s navrženým řešením jeho obec nebude nikdy souhlasit. „Vyjadřujeme zásadní nesouhlas. Vést dopravu k dálnici přes naši obec je naprosto nepřijatelné,“ řekl.

Soudí, že napojení na dálnici by na tuto silnici přilákalo další auta, navíc stávající omezení pro nákladní auta by podle něj mohlo být pak zrušeno.

Původně měla stát na severu od Litomyšle mimoúrovňová křižovatka pro dálniční přivaděč z České Třebové, jenže v roce 2014 tamní zastupitelé rozhodli, že o přímé napojení nestojí.

Tehdejší starosta Jaroslav Zedník oznámil, že místním stačí jezdit na dálnici přes Opatov, byť by to byla zajížďka. Křižovatku nechtěla Litomyšl ani Němčice. ŘSD ji tedy z plánů smazalo.

Litomyšl na to doplatí, varuje Česká Třebová

Po loňských volbách zastupitelé České Třebové dospěli k závěru, že udělali chybu, a žádají, aby se o napojení znovu jednalo. Jinak by řidiči mířící z České Třebové na dálnici museli jet nejdříve do centra Litomyšle a pak přes město k dálniční mimoúrovňové křižovatce u obce Řídký, anebo zvolit velkou zajížďku kolem Chocně či kolem Opatova.

Pardubický kraj byl vstřícný, ale tím to končí. Českou Třebovou mrzí, že ostatní obce už nemají chuť věc řešit. Například Litomyšl ústy starosty Daniela Brýdla říká, že nové napojení České Třebové na dálnici nepodporuje, ale ani mu nebrání.

„Překvapuje mne, že Litomyšli nevadí, že dálniční přivaděč ze dvou největších měst v regionu ústí přímo v Litomyšli. Myslím si, že by to měli řešit oni,“ uvedl místostarosta České Třebové Dalibor Zelený.

Dodal, že města i kraj budou o napojení dále jednat a věc není ještě ztracena. „Pokud to tak ale zůstane, svět se nezhroutí. Pouze v Litomyšli budou mít problémy s velkou tranzitní dopravou, protože jak tam dálnice bude, tak tam ta auta prostě jezdit budou, nikdo jim v tom nezabrání,“ řekl Zelený.

Ve skutečnosti se politici přou právě o to, jak se motoristé po dokončení dálnice zachovají. Zda budou jezdit z České Třebové po kostkách kolem zámeckého areálu UNESCO v Litomyšli, či si zvolí jinou trasu.

Hejtman Netolický soudí, že pojedou nejkratší možnou cestou. „Bude-li ponechán stav, jak je, stejně se bude muset v budoucnu řešit napojení České Třebové a možná i Ústí nad Orlicí. Představa těch, kteří nad mapou tvrdí, že motoristé budou využívat přivaděče kolem Chocně, to znamená přes Ústí nad Orlicí, Libchavy, Choceň a k Vysokému Mýtu, je prostě lichá. Stoprocentně si lidé budou hledat cesty co nejkratší. Mám obavy, že budou využívat silnice nižších tříd, ale i účelové komunikace, aby se přiblížili k nejbližšímu nájezdu na dálnici,“ řekl Netolický.

Starosta Němčic si zase myslí, že cesta přes kopec přes Němčice a Litomyšl bude pro řidiče tak nepohodlná, že zvolí jinou trasu.

„Z České Třebové musejí jet k nám do kopce, u nás připravíme úsekové měření, zbrzdí se samozřejmě v Litomyšli. Já si myslím, že by to mělo lidi odradit,“ uvedl Racek.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Autobus v Pardubickém kraji nepřijede, ale lidem to nedá nikdo vědět

Jako by nestačilo, že kvůli nedostatku řidičů ve společnosti BusLine od pondělí nejezdí na východě kraje každý den...

Bouře vzala střechu mlýnu, který dříve vyhořel. Místní mluví o tornádu

Pondělní silné bouřky postihly ve východních Čechách zejména Chrudimsko. Asi nejhorší situace byla v Ronově nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

Stadion je fajn, ale bude to „holobyt“, říká manažer fotbalových Pardubic

Rozporuplné pocity zažívají činovníci i hráči FK Pardubice. Na jednu stranu jsou rádi, že oprava Letního stadionu jde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední šance se ukázat. Sedlák o Coloradu, změně přístupu a osudovém kouči

Premium Na podzim označil NHL za uzavřenou kapitolu. Už si ani nepřipouštěl, že by o něj někdo ze zámoří měl zájem. Když se...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Dodnes nevím, proč si mě vybrali, říká poslední přeživší z Ležáků

Když si minulou neděli stovky lidí v Ležákách připomněly osud této osady vypálené nacisty, byla mezi nimi i...

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

Sice pozdě, ale další přivaděč k dálnici D35 je na obzoru

Brzy začne výstavba druhého přivaděče k již dokončené dálnici D35. Po zahájení stavby mezi obcemi Časy a Holice se...

Pardubice postaví novou uměleckou školu pro dvanáct set dětí

Město Pardubice vypsalo architektonickou soutěž na návrh nové budovy Základní umělecké školy. Vítězná studie by mohla...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...