Přivaděče k D35 se Česká Třebová asi nedočká, od plánu couvá ŘSD i kraj

  8:03aktualizováno  8:03
Snaha České Třebové vyjednat za pět minut dvanáct přímé napojení města na chystanou dálnici D35 narazila. Ředitelství silnic a dálnic dalo od plánu ruce pryč a kvůli odporu obcí od projektu ustupuje i Pardubický kraj.

ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Na mapě i na silnici by to vypadalo trochu bláznivě. Řidiči z České Třebové by podle rychle spíchnutého plánu přijeli k nové dálnici D35 u Litomyšle, vyrazili po obslužné komunikaci podél dálničního tělesa a teprve až po sedmi kilometrech by se dočkali vysvobození - mimoúrovňové křižovatky, díky které by konečně mohli najet na dálnici a pokračovat na Prahu či na Moravu.

Fotogalerie

Plán na rozšíření cesty podél budoucí dálnice měl na poslední chvíli zajistit městům Česká Třebová a Ústí nad Orlicí přímé napojení na D35, s nímž se původně počítalo, ale nakonec z projektu zmizelo.

Potíž je v tom, že se řešení navržené politiky letos v únoru nezamlouvá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ale vadí některým obcím, zejména Němčicím a nemá ani podporu v Litomyšli.

Pardubický kraj, který měl výstavbu podle původní dohody zajistit, couvá. Hejtman Martin Netolický pro MF DNES uvedl, že kraj přes odpor obcí stavět nehodlá.

„Budeme se snažit s obcemi ještě jednat. Ale zaznamenal jsem zásadní nesouhlas Němčic. Navíc na trase D35 je tu už celá řada komplikací a my už potřebujeme, aby se dálnice realizovala,“ řekl Netolický.

Starosta Němčic Josef Racek uvedl, že s navrženým řešením jeho obec nebude nikdy souhlasit. „Vyjadřujeme zásadní nesouhlas. Vést dopravu k dálnici přes naši obec je naprosto nepřijatelné,“ řekl.

Soudí, že napojení na dálnici by na tuto silnici přilákalo další auta, navíc stávající omezení pro nákladní auta by podle něj mohlo být pak zrušeno.

Původně měla stát na severu od Litomyšle mimoúrovňová křižovatka pro dálniční přivaděč z České Třebové, jenže v roce 2014 tamní zastupitelé rozhodli, že o přímé napojení nestojí.

Tehdejší starosta Jaroslav Zedník oznámil, že místním stačí jezdit na dálnici přes Opatov, byť by to byla zajížďka. Křižovatku nechtěla Litomyšl ani Němčice. ŘSD ji tedy z plánů smazalo.

Litomyšl na to doplatí, varuje Česká Třebová

Po loňských volbách zastupitelé České Třebové dospěli k závěru, že udělali chybu, a žádají, aby se o napojení znovu jednalo. Jinak by řidiči mířící z České Třebové na dálnici museli jet nejdříve do centra Litomyšle a pak přes město k dálniční mimoúrovňové křižovatce u obce Řídký, anebo zvolit velkou zajížďku kolem Chocně či kolem Opatova.

Pardubický kraj byl vstřícný, ale tím to končí. Českou Třebovou mrzí, že ostatní obce už nemají chuť věc řešit. Například Litomyšl ústy starosty Daniela Brýdla říká, že nové napojení České Třebové na dálnici nepodporuje, ale ani mu nebrání.

„Překvapuje mne, že Litomyšli nevadí, že dálniční přivaděč ze dvou největších měst v regionu ústí přímo v Litomyšli. Myslím si, že by to měli řešit oni,“ uvedl místostarosta České Třebové Dalibor Zelený.

Dodal, že města i kraj budou o napojení dále jednat a věc není ještě ztracena. „Pokud to tak ale zůstane, svět se nezhroutí. Pouze v Litomyšli budou mít problémy s velkou tranzitní dopravou, protože jak tam dálnice bude, tak tam ta auta prostě jezdit budou, nikdo jim v tom nezabrání,“ řekl Zelený.

Ve skutečnosti se politici přou právě o to, jak se motoristé po dokončení dálnice zachovají. Zda budou jezdit z České Třebové po kostkách kolem zámeckého areálu UNESCO v Litomyšli, či si zvolí jinou trasu.

Hejtman Netolický soudí, že pojedou nejkratší možnou cestou. „Bude-li ponechán stav, jak je, stejně se bude muset v budoucnu řešit napojení České Třebové a možná i Ústí nad Orlicí. Představa těch, kteří nad mapou tvrdí, že motoristé budou využívat přivaděče kolem Chocně, to znamená přes Ústí nad Orlicí, Libchavy, Choceň a k Vysokému Mýtu, je prostě lichá. Stoprocentně si lidé budou hledat cesty co nejkratší. Mám obavy, že budou využívat silnice nižších tříd, ale i účelové komunikace, aby se přiblížili k nejbližšímu nájezdu na dálnici,“ řekl Netolický.

Starosta Němčic si zase myslí, že cesta přes kopec přes Němčice a Litomyšl bude pro řidiče tak nepohodlná, že zvolí jinou trasu.

„Z České Třebové musejí jet k nám do kopce, u nás připravíme úsekové měření, zbrzdí se samozřejmě v Litomyšli. Já si myslím, že by to mělo lidi odradit,“ uvedl Racek.

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

Voda v rybníce Rosnička je čistá. Velké ryby v ní už nebudou

Voda ve svitavském rybníce loni poznamenaném přírodní pohromou je bez chyby. Expert na sinice však upozorňuje na...

Dělníci dostali pokutu za parkování, pak strážníkům pomohli nastartovat

Do svízelné situace se dostala hlídka městské policie v Pardubicích, která dopoledne pokutovala dělníky za parkování na...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz