Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

  8:36
K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní. Spojnice bude pouze opravena, a to navíc jen z části. Hejtmanství přitom tvrdí, že staví nový přivaděč.

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov. | foto: Martin Švec

Při zahájení stavby úseku D35 v Opatovicích nad Labem hejtman Martin Netolický prohlašoval, jak kraj začne již letos stavět dálniční přivaděč z České Třebové k Litomyšli.

„Přivaděče v mnoha případech znamenají také obchvaty mnoha měst a obcí. Některé začínáme realizovat už v letošním roce, paradoxně tak na Litomyšlsku budou dřív než trasa D35,“ řekl hejtman.

V časovém odhadu se sice nemýlí, jenže jím prezentovaná silnice II/358 mezi oběma městy obyvatelům obcí na trase ani řidičům nijak neuleví. Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS PK), která má přípravu všech přivaděčů k D35 na starost, vypsala v polovině března zakázku na takzvanou modernizaci silnice mezi Třebovou a Litomyšlí.

„Předmětem plnění je modernizace silnice II/358 v délce cca 11,970 km v úseku Litomyšl – Němčice – Zhoř – Česká Třebová. Začátek stavby je v průsečné křižovatce silnic I/35, II/358 a II/359, konec stavby v průsečné křižovatce silnic I/14, II/358 a III/31512,“ stojí bez dalších podrobností v oznámení zakázky, za kterou kraj podle svých předpokladů zaplatí bezmála 130 milionů korun.

Část trasy mezi Třebovou a Zhoří přitom kraj v nedávné minulosti již opravil, a proto se jí chystané vylepšení ani netýká.

„Úprava silnice II/358 spočívá v celoprofilové únosností homogenizaci vozovky, doplnění bezpečnostních prvků a vybudování dvou opěrných zdí v Němčicích,“ popsal šéf SÚS PK Miroslav Němec.

V překladu to znamená, že se pouze zpevní podklad pod vozovkou, položí nový asfalt či přidají svodidla. O tom, že by se lidé ze Zhoře, Člupku či Němčic zbavili vozidel za svými okny, nemůže být ani řeč.

Pro příklady opravdových přivaděčů postavených mimo zástavbu daleko od domů přitom není třeba chodit daleko. Inspirací budiž sousední Vysočina, kde bylo za poslední roky vybudováno „na zelené louce“ téměř deset staveb v souhrnné délce několika desítek kilometrů.

Zcela nové silnice tam skutečně pomohly odvést provoz z jednotlivých obcí. I v současnosti se na Vysočině u D1 buduje například obchvat Beranova či Nového Veselí. Také v Královéhradeckém kraji již vzniká z krajských peněz obchvat části Jičína či Opočna. V tomto případě to nejsou sice vyloženě dálniční přivaděče, ale jde alespoň o novostavby, které řidičům i lidem uleví.

V Pardubickém kraji je bilance za poslední desetiletí žalostná. Hotový je pouze 1 800 metrů dlouhý obchvat Chvaletic zprovozněný v roce 2010. Jinak kraj raději silnice záplatuje či znovu asfaltuje v původní stopě, což je na přípravu podstatně jednodušší.

„Pokud jde o obchvaty a jejich projektovou přípravu, mluvíme o velice náročném procesu projektování, majetkoprávní přípravy, schvalování, realizace veřejné zakázky a samotné stavby. Pokud jdou výkupy dobře, pak nám příprava v lepším případě trvá čtyři roky,“ popsala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Politici často slibují nereálné termíny

V Pardubickém kraji silničáři náročnost přípravy dlouhodobě podceňují a politici následně předkládají veřejnosti zcela nereálné termíny. Třeba právě k silnici II/358 uvedl náměstek hejtmana Roman Línek loni v březnu, že v témže roce chtěl kraj začít s její opravou. Místo toho se po více než roce teprve hledá zhotovitel.

„Pokud neskončí výběrové řízení komplikovaně, zahájíme rekonstrukci úseku od silnice I/14 po konec zástavby v České Třebové. Po Smetanově Litomyšli začnou stavební práce na úseku křižovatky I/35 kolem zámku na konec zástavby v Litomyšli. Zbytek stavby bude realizován v roce 2020,“ popsal časové plány šéf krajských silničářů Němec.

Jenže jak se uzkazuje, příprava modernizace nejde tak hladce, jak se předpokládalo. Původní termín pro podání nabídek stanovil kraj na polovinu dubna. Skutečnost? Již čtyřikrát prodloužená lhůta. Zatím do pátku. K výběru nejlepší nabídky, podpisu smlouvy a zahájení prací je tak ještě daleko.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Pardubickém kraji se volí v obvodech Pardubice a Ústí n. O.

Miluše Horská, Petr Šilar, Jakub Rychtecký, Štěpánka FraňkováMartin Charvát, Petr Fiala, Vladimír Ninger, Daniel Brýdl

  • Nejčtenější

Smršť stržených trolejí rozhýbala železnici, šéf SŽ slíbil nápravu

Několikahodinová zpoždění kvůli strženým trolejím koncem minulého týdne rozčílila cestující na hlavním tuzemském...

Vadná nabíječka mobilu zapálila dům, škoda se odhaduje na tři miliony

Střechu rodinného domu ve Vysokém Mýtě zachvátil ve středu dopoledne požár. Jeho příčinou byla nejspíš závada na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky mezi Čechy a Moravou jezdí, koridor stál kvůli poruše trakčního vedení

Provoz na železničním koridoru spojujícím Čechy a Moravu byl v sobotu zastaven na více než šest hodin. Před sedmou ráno...

Auto dostalo smyk na vrstvě hrachu, přistálo na boku v příkopu

Řidička osobního vozu Kia Soul havarovala na Chrudimsku do příkopu poté, co dostala smyk na vrstvě hrachu na vozovce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dolní Morava si přeje dobudovat resort, zajistí to ekonomiku, říká starosta

Vedení Dolní Moravy podporuje další chystané investice horského resortu. Obec na Orlickoústecku si totiž přeje, aby...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Pardubický kraj konečně zahájil stavbu přivaděčů, přichází však pozdě

Po letech odkladů začíná v Pardubickém kraji stavba dálničních přivaděčů k novým úsekům D35. Už to není dálniční...

Sedmý ročník Sportovního parku začíná v sobotu, děti bude lákat 60 klubů

Už tuto sobotu opět ožije na více než týden park Na Špici sportem. Nový ročník Sportovního parku Pardubice rozhýbá...

Pardubičtí politici opět zkusí udat část kasáren Hůrka

Pardubice připraví podklady k možnému budoucímu prodeji části areálu bývalých kasáren Hůrka. Neúspěšně se o to snaží už...

Auto dostalo smyk na vrstvě hrachu, přistálo na boku v příkopu

Řidička osobního vozu Kia Soul havarovala na Chrudimsku do příkopu poté, co dostala smyk na vrstvě hrachu na vozovce....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...