Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

  7:59
Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města vadí zejména vesnicím Strakov a Kornice, kde už jsou lidé rozhodnuti bránit její výstavbě v dnes navržené podobě. Za každou cenu.

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na sever od Litomyšle je zvlněná krajina s rozlehlými poli a remízky. Právě tudy má procházet dálnice D35. Jenže není vyloučeno, že se právě před Litomyšlí stavba na mnoho let zastaví.

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice mne za drobného deště vede na místo, odkud může popisovat trasy, kterými chtělo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) projít tímto územím.

„Je to odtud pěkně vidět, většina lidí se sem neobtěžuje, stačí jim mapa,“ komentuje vyhlídku na pole táhnoucí se až k horizontu, kde lze tušit Orlické hory.

Nedávno jste se v litomyšlském zpravodaji dopředu omluvil lidem žijícím podél silnice I/35, že se budete bránit proti vybrané trase D35 všemi dostupnými prostředky. Co vás k tomu vede?
Angažujeme se v tom už deset let a mysleli jsme si původně, že stačí zdravý rozum, racionální přístup, ale k ničemu to nevedlo. Všechny naše připomínky včetně těch, které se nakonec potvrdily jako oprávněné, byly ŘSD smeteny ze stolu a projektovalo se dál. Přešli jsme proto na vyšší úroveň, využíváme profesionály, máme hlukaře, právníka.

Původně měla jít dálnice přes Orlickoústecko, města jako Litomyšl a Svitavy chtěla jižní variantu s tím, že bude nekonfliktní a bude jen kopírovat silnici I/35. Proč je na více než stokilometrovém úseku z Opatovic do Mohelnice problém právě v Litomyšli?
Problém je v tom, že ŘSD tady nabídlo varianty, což normálně nedělá. Většinou si prosadí svoji trasu přes veškerý odpor. Jakmile se někde vytvoří varianty, tak vzniknou dva tábory a potom se to celé rozhádá. A to přesně se stalo u Litomyšle.

Z jakého důvodu podle vás tyto varianty vznikly? Je to tím, že Litomyšl má tradičně velký politický vliv?
Nevím, jaká byla zákulisní jednání, fakt je, že v té době měla Litomyšl dva radní na kraji. Předpokládám, že jejich politická váha byla velká, takže si vymohli změnu té původní trasy. Což naštvalo Korničáky a inspirovalo Strakováky a tím to tady všechno začalo.

Původní varianta kopírovala silnici I/35 a procházela mezi Litomyšlí a Kornicemi. Litomyšl chtěla větší prostor a dálnice se ocitla až za Kornicemi. To se vám nelíbí, je to tak?
Kornice jsou už z jedné strany postiženy lidskou činností, je tam areál bývalého JZD, obrovské haly, překladiště. Z druhé strany, kde máme relativně zachovalou přírodu, máme mít dálnici. Pro nás od začátku byl velký kompromis, že jsme nekladli odpor jižní variantě D35 a uznali jsme, že někudy dálnice vést musí. To, že vede kolem naší vesnice, je obrovský ústupek. Potom nás tlačili, aby se to posunulo na druhou stranu vesnice, kde si to vůbec nepřejeme. V rámci řízení EIA nás převálcovali, protože jsme tehdy k tomu měli ještě amatérský přístup. To byl druhý ústupek.

Koridor byl nalezen, ale ŘSD v něm zvolila trasu blíže Kornicím. Tehdy jste se poprvé účinně ozvali.
Je to u Kornic a na straně, kde to nechceme. Toto už měl být třetí ústupek, aby se ušetřilo za přeložení vedení vysokého napětí. My jsme ochotni udělat maximálně dva. Podařilo se nám trasu vrátit alespoň na střed koridoru. Dostali z nás strach, pochopili, že to myslíme vážně a že to dotáhneme do konce. Tím to však pro nás nekončí. Chceme, aby byla zvolena trasa, s níž se tady dá žít dalších sto let.

Dosáhli jste posunu asi o sto metrů v tom nejvzdálenějším místě, ale žádáte další posun dálnice o kus dál asi o padesát metrů. Proč?
Střed koridoru je ústupek, který se nám nelíbil už před deseti lety a teď se nám má líbit? V rámci zvoleného koridoru chceme trasu upravit, ne vést jeho středem. Podstatné je, že nyní se to kreslí znova, právě teď to jde ještě udělat. Jsme rádi, že jsme něčeho dosáhli, proč to ale neudělají tak, aby se nás zbavili?

Jenže úsek, který chcete ještě upravit, je od vesnice nějakých 500 až 550 metrů. Nezlobte se, ale to mi přijde jako dostatečná vzdálenost.
Jenže ten posun zapříčiní, že se dálnice dostane do zářezu a zkrátí se násep, který je tam plánovaný ve výšce osm až deset metrů. Bude tak jako krajinný prvek méně výrazný.

Veřejný zájem na stavbě dálnice je ale tak obrovský, že nevím, zda ho vyváží posun dálničního tělesa o padesát metrů.
Nejde nám jen o posun dálnice. Řešíme i hluk. Ten bude v Kornicích nadlimitní. Odborník, který nám to spočítal, je zkušený, jeho výpočty v praxi vycházejí. Hlukovým studiím, které nám ŘSD předkládá a podle nichž protihlukové stěny nejsou třeba, nevěříme.

Nabízejí vám ale, že bude zkušební provoz dálnice a pak v případě potřeby protihlukové stěny dodatečně dostaví.
To je zbožné přání, oni to běžně nedělají. U Jesenice na kraji Prahy hluk ŘSD podcenilo, zavedlo zkušební provoz a znovu a znovu ho prodlužují. ŘSD prohrálo soud, a stejně se nic nezměnilo. Pokud chceme něco prosadit, musíme teď, protože ŘSD od nás něco potřebuje. Až z nás nebude mít strach, nebudeme mít na ně žádné páky. Ten obrovský tlak, veřejný zájem, to je naše jediná šance něco prosadit.

A my řidiči jsme vaše rukojmí.
V podstatě ano, ale mafiánské praktiky zavedlo ŘSD. Před deseti lety nám tvrdilo, že vybírá koridor s tím, že pak se trasa dálnice zoptimalizuje. Ve skutečnosti nám pak oznámili, že trasa povede středem koridoru. Měli dodržet to, co říkali, a hledat ideální průběh dálnice, který bude vyhovovat Kornicím, Litomyšli, Němčicím i Strakovu. Pak by ty velké problémy pravděpodobně nevznikly.

Česká Třebová a Ústí nad Orlicí si na poslední chvíli vzpomněly, že chtějí přímé napojení na dálnici. Má to být silnice, která povede podél dálnice ke křižovatce u obce Řídký, kde se napojí. Proč vám to vadí?
Dálnice bude částečně v zářezu, tato silnice by ale kopírovala terén a zvyšovala by hladinu hluku. Je obrovský rozdíl mezi úzkou polní cestou, což je ta obslužná komunikace, a dvouproudovou asfaltovou silnicí. Je to další zábor půdy. Navíc to změní spoustu parametrů dálnice. Křižovatka u obce Řídký není připravena na nějaké napojení ze severu, musela by se přeprojektovat, přitom tam už dávno běží územní řízení. Vadí mi, jak se v tak důležité věci improvizuje. Zatím to řešili politici, technické problémy budou velké a podle mne to zbrzdí celou stavbu dálnice D35.

Chcete se bránit všemi dostupnými prostředky. Budete tedy u soudu napadat územní rozhodnutí, stavební povolení, vyčerpáte všechny možnosti, které náš soudní systém nabízí?
Ano. Ale míček je na straně ŘSD. My ho pak jen odpálíme zpátky.

  • Nejčtenější

Nervozita mezi pošťáky. Prosakují první adresy, kde pobočky pošty končí

Premium Aktuálně je poboček České pošty 3200. To se má ale brzy změnit. Vedení státního podniku chce k 1. červenci jejich počet...

Seniorka v masně na pultě ukradla peněženku, prázdnou ji pak hodila pod auto

Z ostudy kabát má zatím neznámá seniorka. V jedné chrudimské masně totiž ukradla peněženku zákazníkovi, který si ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U roubenky v Hlinsku spadla žena do jímky, praskly pod ní desky

O velikém štěstí může hovořit žena z Hlinska na Chrudimsku, kterou ve středu ze septiku vytahovali hasiči. Vyvázla jen...

Matka hodila pětitýdenním kojencem po manželovi, dostala podmínku

Krajský soud v Pardubicích zprostil obžaloby oba rodiče obviněné z týrání kojence. Matce chlapečka však uložil trest...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhada děr, které drolí play off. Vězí za nimi úspory, teplo, či šlendrián?

Premium U nevelké díry v ledu se koná velká debata. Rozhodčí, ledaři, kapitáni obou týmů debatují, občas zavtipkují, ale nejvíc...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Z Labe vytáhli mrtvého člověka, pravděpodobně je to pohřešovaný mladík

V Labi u Chvaletic na Pardubicku bylo ve středu nalezeno lidské tělo. K určení totožnosti byla nařízena pitva. Mohlo by...

Nemocnice v Chrudimi shání lékaře, láká je však do chátrající ubytovny

Premium Okapy jsou zrezlé, léta je nikdo nenatřel. Prohnilá okna vzbuzují respekt už jen tím, že stále drží v rámu. A přesto...

Opilec řídil bez dokladů a během pěti hodin dvakrát nadýchal skoro dvě promile

Dvakrát během pěti hodin zastavovali policisté řidiče, který neměl platné doklady. Navíc mu pokaždé naměřili takřka...

Seniorka v masně na pultě ukradla peněženku, prázdnou ji pak hodila pod auto

Z ostudy kabát má zatím neznámá seniorka. V jedné chrudimské masně totiž ukradla peněženku zákazníkovi, který si ji...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...