Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šlechtic se pře o cestu přes park. Je veřejná, tvrdí úřad

V Žamberku začal spor, který může v budoucnu ovlivnit dění v zámeckém parku. Šlechtický rod Parishů soudí, že přes park vede soukromá cesta, Městský úřad v Žamberku naopak trvá na tom, že jde o veřejnou komunikaci.

V Žamberku řeší spor o využívání cesty ve zdejším zámeckém parku rodiny Parishů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

David Anthony Parish se v devadesátých letech přestěhoval z Kanady do Čech, aby se staral o lesy a zámecký park, které po více než dvě staletí patřily jeho předkům. 

V Žamberku nyní vede spor s městským úřadem, zda cesta přes zámecký park má sloužit jako účelová komunikace. Šlechtic namítá, že průjezd byl jen na povolení už za první republiky.

Svobodní páni Parishové ze Schenftenbergu

Jsou jediným šlechtickým rodem, který získal v Pardubickém kraji zpět svůj majetek. Poslední předúnorový majitel zámku v Žamberku na Orlickoústecku Charles Parish se totiž aktivně zapojil do protinacistického odboje. Restituční nároky jeho syna byly nezpochybnitelné. John Marmaduke Parish tak získal po svých předcích zámek a 3250 hektarů lesů. V roce 2002 obdržel čestné občanství Žamberka, kde také loni v dubnu zemřel. O panství se stará jeho syn David Anthony, který řídí rodinnou firmu nově pojmenovanou Parish Forest Products, jež obhospodařuje tři a půl tisíce hektarů lesa.

Rozlehlý anglický park uprostřed Žamberka je oblíbeným vycházkovým místem pro celé město, chodí sem školy, lidé zde běhají, venčí psy, jezdí na kole, v zimě na běžkách. Zároveň si tu David Anthony Parish postavil dům a anglický park dobudoval.

Opakovaně se město a Parishové domlouvají, jak to udělat, aby byly s děním v parku spokojeny obě strany, a opakovaně to nefunguje. Starosta Žamberka Oldřich Jedlička potvrdil, že šlechtic má k využívání svého pozemku výhrady. Dodal, že loni chystané jednání města s vlastníkem o využívání parku přerušila pandemie.

„Město má zájem, aby veřejnost a samozřejmě i naše organizace mohly využívat parku tak jako v minulosti. Na druhé straně rozumím, že je to soukromý majetek, vlastník má určité výlohy. Musíme najít nějaké optimální řešení,“ uvedl Jedlička.

Zatím se však místo jednání obou stran vede papírová bitva na úřadech. Šlechtic totiž požádal Městský úřad v Žamberku, aby rozhodl, zda cesta vedoucí po jeho pozemku je veřejná, nebo soukromá. A když úřad řekl, že jde o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, odvolal se ke krajskému úřadu. Parish o sporu mluvit nechce. 

„Vzhledem k tomu, že řízení pokračuje, nepovažujeme za vhodné se k věci teď vyjadřovat,“ uvedla vedoucí kanceláře Parish Forest Products Zora Střelcová. Spor nekomentuje ani starosta s tím, že to je záležitost státní správy.

Z pohledu úřadů věc není jednoznačná, i když silnice vede po pozemcích Davida Anthonyho Parishe, a kdo po ní chce jezdit, měl by mít uzavřenou smlouvu o zřízení věcného břemene.

Úřad: Vlastník se po restituci užívání cesty nebránil

Městský úřad totiž v rozhodnutí upozorňuje, že vlastník podle zákona dává souhlas k užívání cesty buď výslovně, anebo tím, že využívání cesty aktivně nebrání. Klíčová otázka tak pro úředníky zní, zda po restituci pozemků v roce 1993 Parishové dali důrazně najevo, že silnice není veřejná.

„Jestliže tedy v době, kdy se vlastník dozví o tom, že je jeho pozemek užíván jako účelová komunikace, s tímto nevysloví kvalifikovaný nesouhlas, jde o účelovou komunikaci vzniklou ze zákona,“ uvedl v rozhodnutí z letošního ledna Krajský úřad Pardubického kraje. 

Ten verdikt úředníků z Žamberka ale zrušil a věc jim vrátil k novému projednání. Mimo jiné proto, že není podle krajského úřadu jasné, zda Parishové v minulosti právě takový jasný nesouhlas neprojevili. 

Šlechtická rodina se podle Parishe s veřejnou cestou přes park nikdy nesmířila a mimo jiné žádala úřady v roce 2004 o zřízení závory a umístění zákazových značek. Parish argumentuje, že park ani za první republiky nebyl volně přístupný. To dokazuje návštěvnický řád vydaný v roce 1929, kde se mimo jiné uvádí: 

„Návštěva parku po cestách dovoluje se na vstupenky vydané ředitelstvím velkostatku pro každodenní návštěvu v červnu až říjnu a bez vstupenek v neděli a svátky týchž měsíců od 8. hodiny ranní do 7. hodiny večerní.“ 

Zámecký park v anglickém stylu v Žamberku byl zřízen pravděpodobně v první polovině 19. století na místě barokní francouzské zahrady. Je vyzdoben kamennými slunečními hodinami, glorietem, empírovými bazénky.

  • Nejčtenější

Rychle se setmělo a Litomyšl zasáhla supercela. Voda a kroupy zaplavily ulice

20. května 2024  15:14,  aktualizováno  16:25

Supercela dorazila v pondělí nad Litomyšl. Voda zaplavila ulice, padaly kroupy. Prudké bouřky s...

Pavel si vyzkoušel letecký simulátor, hokejistům s posilami předpovídá úspěch

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  20:54

Za přísnějších bezpečnostních opatření začal v úterý prezident Petr Pavel se svou chotí Evou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stegosauří prolézačka za miliony zajímá antimonopolní úřad, radnici hrozí pokuta

23. května 2024  16:50

Kauza kolem výstavby hřiště s průlezkou ve tvaru stegosaura na pardubické Dukle začíná nabírat na...

Pavel si připil slivovicí a opekl vuřt u dělostřelecké tvrze. Usedl i do závoďáku

22. května 2024  7:15,  aktualizováno  18:51

Přípitkem dvaadvacetiletou slivovicí s nadšenci, kteří se starají o dělostřeleckou tvrz Boudu,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hrozilo, že z hnízda bude jezírko, čápi si ho vystlali igelitem. Pomohli hasiči

23. května 2024  9:41

Hasiči nevyjíždí jen k požárům. Zkraje týdne zamířily dvě jednotky na pomoc Záchranné zvířecí...

Za energií do oblak. Nahlédli jsme do útrob největší větrné elektrárny v Česku

28. května 2024  12:59

V kopcích nad Moravskou Třebovou na Svitavsku se od minulého roku tyčí nejvýkonnější větrná...

Návrat domů. Je to emotivní, přiznává nový pardubický trenér Saňák

28. května 2024  8:39

Fotbalové Pardubice konečně oficiálně potvrdily dlouho známou informaci. Jejich novým trenérem se...

Březí srna přežila pád do třicetimetrové těžební jámy, zachránili ji hasiči

27. května 2024  15:26

Hned dvakrát během jednoho dne vyprošťovali hasiči z Pardubického kraje uvázlou vysokou zvěř. U...

Seal se po dvanácti letech vrací do Česka, na podzim vystoupí v Pardubicích

27. května 2024  11:15

Britský zpěvák Seal zavítá 16. října do pardubické enteria areny. Loni uspořádal severoamerické...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...