Chtěli jsme se dohodnout, říká o sporech o majetek lichtenštejnský princ

  4:55aktualizováno  4:55
Dědičný princ Alois von und zu Liechtenstein v rozhovoru pro MF DNES popisuje šance na urovnání sporů o majetek zabavený po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. V Olomouckém kraji jde třeba o zámek Velké Losiny či hrad Šternberk. Konfiskace byla podle rodu nezákonná.

Dědičný princ Alois von und zu Liechtenstein, který je nejstarším synem nynějšího lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. | foto: Nadace knížete z Lichtenštejna

Jaký je současný vztah Lichtenštejnska k České republice?
Po staleté společné historii přišla pro naše vztahy po druhé světové válce velice problematická doba. Ale od znovunavázání diplomatických styků v roce 2009 se naše vztahy velice dobře vyvíjí, znormalizovaly se.

Poznamenaly tyto vztahy současné spory o zabavený majetek?
Je to stále otevřená otázka, na poválečnou konfiskaci lichtenštejnského majetku existují různé názory. Pořád, ale především po sametové revoluci, jsme zastávali názor, že by bylo smysluplné vše vyřešit nikoliv právní cestou přes soudy, ale politickou shodou. Bohužel jsme však ze strany České republiky doposud nezaznamenali intenzivní zájem situaci vyřešit. Proto jsme na konci minulého roku museli, abychom neztratili své právní nároky, vznést žaloby. Ale i nadále zastávám názor, že politické řešení by mělo větší smysl pro obě strany. Jsme v tomto kdykoli otevření k dialogu.

Věříte, že ve sporech o majetek uspějete?
Jsem přesvědčen, že z právního hlediska máme velice dobrou pozici. Vše včetně faktů hovoří v náš prospěch.

Nebylo by přesto pragmatičtější investovat místo do advokátů spíše do dalšího rozvoje lichtenštejnského byznysu?
Samozřejmě, že je investice do těchto soudních řízení velice nákladná. Ale my se na to nedíváme z ekonomického hlediska, nýbrž z hlediska právního státu a jeho suverenity. Proto jsme ochotni do toho investovat.

Lichtenštejnský princ a jeho země

Dědičný princ Alois von und zu Liechtenstein, který je nejstarším synem...

Dědičný korunní princ Alois von und zu Liechtenstein se narodil 11. června 1968 v Curychu, jde o nejstaršího syna nynějšího knížete Hanse Adama II. Ten princi Aloisovi v roce 2004 předal správu země o rozloze 160 kilometrů čtverečních, která leží mezi Rakouskem a Švýcarskem na svazích Alp a v údolí Rýna.

Stát má 38 tisíc obyvatel, při správě knížectví kombinují prvky parlamentní i přímé demokracie s monarchistickým systémem. Dnes patří Lichtenštejnsko mezi nejbohatší a nejprůmyslovější země světa. Letos si připomíná 300 let od svého vzniku, kdy se v roce 1719 spojila dvě tehdejší panství nazývaná Horní a Dolní země.

Pokud se vám podaří někdejší rodové majetky získat, zůstanou otevřené pro veřejnost?
Naše rodina byla jednou z prvních, která již v 19. století například ve Vídni, ale poté i v Lednici otevřela pro veřejnost své umělecké sbírky, galerie či zahrady. Snažíme se o to i nadále a pravidelně prostřednictvím knížecích sbírek, jež vystavujeme na celém světě. Naše rodina má veliký zájem o to, aby tyto historické a kulturní statky sdílela s veřejností. Naštěstí pro to máme i finanční možnosti. A tak by tomu samozřejmě bylo také v České republice, památky světového kulturního dědictví v Lednici či ve Valticích by zůstaly přístupné.

Jaký vztah máte vy sám k České republice, jezdíte sem?
Od svého dědečka, který částečně ještě žil v českých zemích, jsem toho v mládí hodně slyšel. Pak jsem měl možnost navštívit Prahu, ale také Lednici, Valtice či jiná sídla, která dříve patřila Lichtenštejnům. I později jsem měl často příležitost přijet jak do Čech, tak na Moravu. Česká republika je velmi atraktivní země, Praha i řada dalších měst je velice krásná, stejně jako česká krajina. Velmi si vážím i vaší nádherné kultury. V Česku jsem velice rád.

Před časem váš otec kníže Hans Adam II. uvažoval, zda by nebylo dobré, kdybyste se vy a vaše rodina naučili česky. Jaký vztah máte k češtině?
Při studiích jsem absolvoval jednu či dvě lekce češtiny. Ale mé momentální znalosti českého jazyka jsou omezené jen na několik vět, které si ještě pamatuji. Ale dokonce i má francouzština, kterou jsem se učil osm let, není zrovna plynulá, protože dnes se vše řeší v angličtině. A čeština není bohužel tak jednoduchá, aby se ji člověk naučil snadno jako angličtinu. Ale už jsme o tom diskutovali. V Lichtenštejnsku existuje velice zajímavý model pro výuku cizích jazyků. Nazývá se Liechtenstein Languages, umožňuje snadné a hravé osvojení si cizího jazyka. Možná se někdy pro tuto metodu podaří vyvinout české moduly, potom se půjde naučit česky rychle a snadno.

Nejčtenější

Bahno z polí i kroupy velikosti pingpongového míčku. Českem se prohnaly bouřky

V Hradčanech na Prostějovsku padaly kroupy o průměru tří centimetrů. (13....

Zatopené sklepy i rozlité menší toky měly na svědomí bouřky s přívalovými dešti, kroupy a nárazový vítr. Zasáhly...

Kluci museli dozadu a připoutat se, říká trenér z nehody autobusu s dětmi

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Nejen štěstí, ale také důraz na bezpečnost pomohly při úterní nehodě autobusu s více než dvěma desítkami malých...

Autobus plný malých fotbalistů narazil do kamionu, zranilo se 18 lidí

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Na dálnici D35 u Litovle na Olomoucku naboural do kamionu autobus s více než dvěma desítkami malých fotbalistů ve věku...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Je to cikánský zlořád, říká o rvačce starosta. Sklízí chválu i kritiku

Při velké rvačce dvou skupin lidí v Kojetíně na Přerovsku byli útočníci...

Další svědky a také videozáznamy shánějí policisté, kteří vyšetřují potyčku dvou skupin lidí v centru Kojetína na...

Další z rubriky

Olomoucký soud pozval místo znalce jiného muže, zbytečně jel až z Krkonoš

Státní znak (ilustrační foto).

Z kuriózního důvodu odročil Okresní soud v Olomouci další jednání o žalobě, kterou podala na olomouckou fakultní...

Přežila války i revoluce, teď olomoucká Zora vyrábí 43 tisíc tun čokolády

Pohled na jednu z prvních „výrobních linek“ na sladkosti v olomoucké firmě...

Tento týden uplynulo 120 let od chvíle, kdy v Olomouci zahájila výrobu továrna na sladkosti, ze které je dnes jedna z...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz