Fondy přinesou jihu Olomouce ostrovy
Ať už vedl olomouckou radnici v posledních dvou desetiletích kdokoli, všechny koalice pokračovaly v budování protipovodňových staveb. Úpravy koryta a břehů řeky Moravy mají obsáhnout čtrnáctikilometrový úsek. Ze čtyř etap má Olomouc za sebou dvě a pouští se do další, tentokrát se zapojením vysoké evropské dotace.
Zatím poslední část ochrany proti velké vodě začala letos na jaře na jihu krajského města. Řeka Morava protékající zastavěným územím tam dostane příležitost rozlít se při zvýšených stavech do krajiny. Vzniknou také nové cesty, ostrovy a po zhruba sto letech se voda z řeky vrátí do slepého ramene.
„Kompletně zrekonstruujeme stávající hráz, která vůbec nemá parametry vodního díla. Snižujeme bermu (část koryta zaplavovaná při vyšších průtocích, v době běžných průtoků se jedná o plošinu, která vede podél hrází a může být používána jako provozní cesta – pozn. red.) a vytváříme síť ramen. Příprava odstartovala na začátku roku kácením a ošetřením stromů,“ nastínil investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.
27. března 2024 |
Do konce příštího roku vznikne na pravém břehu kromě hráze a sítě stezek pro pěší i systém ramen, z nichž dvě nejhlubší budou trvale naplněná vodou. Na řece se tak objeví ostrovy. Na levém břehu počítají plány s napojením říčního ramene, které nyní odděluje cesta.
Náklady spolufinancované Evropskou unií dosáhnou v současné fázi zhruba 170 milionů korun. Většinu pokryjí dotace z Operačního programu Životní prostředí.
Podle Povodí Moravy je Olomouc modelovým příkladem kombinace technických a přírodě blízkých protipovodňových opatření, který může inspirovat česká i evropská města.