Lichtenštejnsko chce vrátit majetek zabavený po druhé světové válce

  16:05aktualizováno  16:05
Československo po druhé světové válce zabavilo majetek rodu Lichtenštejnů i občanů Lichtenštejnska, protože je stát považoval za Němce. Knížecí rod i další občané země přišel o rozlehlé pozemky i zámky. Velvyslankyně alpské země podala minulý v Česku žaloby požadující navrácení majetku nebo odškodnění.

Zámek Valtice | foto: iDNES.cz

Jeden z nejmenších států světa letos slaví tři sta let. V roce 1719 uznal císař Karel VI. spojení dvou alpských panství Vaduz a Schallenberg a povýšil je na Knížectví lichtenštejnské. Země získala jméno po svých vládcích. Jejich původní sídlo – starobylý hrad Liechtenstein – přitom stojí kousek od Vídně.

Fotogalerie

Ani dlouhá historie knížectví však v roce 1945 nepřesvědčila tehdejší československé orgány, že Lichtenštejnové nejsou Němci. A nešlo jen o majetek knížecí rodiny, která v tuzemsku přišla o zhruba 70 tisíc hektarů půdy a lesů, pět zámků a velké umělecké sbírky. O majetek v tehdejším Československu přišli všichni občané knížectví.

Kromě tří desítek z nich, kteří zde měli reálný majetek, měla konfiskace dopad i na rozpočet země. Bohatý kníže totiž svoji chudou alpskou zemi tradičně dotoval z výnosů svých moravských statků. V knížectví na křivdu stále nezapomněli. „Bolí nás, když jsme označováni za Němce,“ říká lichtenštejnská velvyslankyně v Rakousku a České republice Maria Pia Kothbauerová.

Problém začal ve třicátých letech. Tehdy totiž napsal správce panství ve Velkých Losinách při sčítání lidu rodině do archu jako mateřský jazyk němčinu. To stačilo, aby je stát v roce 1945 označil za Němce a zkonfiskoval jejich obrovský majetek, přestože byli všichni občany suverénního knížectví. O jeho navrácení se dnes snaží.

Historik Jan Županič připomíná, že nešlo jen o knížecí rodinu. Uvádí třeba případ bankéře Johanna Koenigs Wartera z moravského Šebetova. Po první světové válce získal lichtenštejnské občanství. To ho jako „polovičního Žida“ zachránilo před koncentračním táborem. Po válce ho to ale nezachránilo před prohlášením za Němce, konfiskací majetku a odsunem.

Do Vaduzu, hlavního města knížectví, přesídlil v roce 1938 jako první až kníže František Josef II., který musel kvůli Hitlerovi opustit Moravu, kde rodina sídlila od 13. století.

Knížectví bylo neutrální zemí, nikdy neuznalo protektorát a podporovalo v exilu prezidenta Edvarda Beneše. Přesto byl jejich majetek u nás po roce 1945 zabavován podle Benešových dekretů, stejně jako by šlo o majetek Němců nebo kolaborantů.

Stát tehdy sebral majetek příslušníkům řady států, za zkonfiskovaný majetek občanů USA, Velké Británie, Francie, Belgie, Nizozemska, Švýcarska, ale i Rakouska pak vyplatil odškodné.

S jedinou výjimkou. Nikdy neodškodnil lichtenštejnské občany, ty Česko stále považuje za Němce. „Je to křivda, kterou je potřeba napravit,“ říká Kothbauerová. Podle velvyslankyně jsou jen tři možnosti, jak celou situaci vyřešit – odškodnění, navrácení majetku, nebo soud.

Na konci roku podala rodina 26 žalob na navrácení majetku. Kromě půdy a lesů se domáhá i Lednicko-valtického areálu a tří dalších zámků. „Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových obdržel několik desítek výzev a později i přímo žalob na vydání půdy a různých nemovitostí. Po jejich předběžném vyhodnocení je nepovažuje za důvodné,“ řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Konflikt kvůli kojení v pražské bance. Ochranka mě ponížila, tvrdí žena

Ilustrační snímek

Žena, která chtěla v prostorách pražské Raiffeisenbank nakojit dceru, se setkala s nepochopením personálu. Muž z...

Další z rubriky

Soud poslal do vazby muže podezřelé z únosu pětileté dívky

Únosci holčičky ve vazbě

Dva muže podezřelé z únosu pětileté Sofie v pražské Uhříněvsi poslal Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek do vazby. Muži...

Nakažených pneumokokem v porovnání s loňskem přibylo. Může za to chřipka

Ilustrační snímek

Zánět mozkových blan, těžký zápal plic či otrava krve. To jsou jen některá z onemocnění, která může mít na svědomí...

Úředníci zmrazili miliardy za Škodu Transportation, šly na anonymní účty

Škoda Vagonka vyslala na koleje vlakové jednotky, které znají miliony Čechů,...

Úřady zmrazily tři z osmi miliard korun, které inkasovala kyperská společnost CEIL za prodej firmy Škoda...

Najdete na iDNES.cz