V Žamberku řeší spor o využívání cesty ve zdejším zámeckém parku rodiny Parishů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Šlechtic se pře o cestu přes park. Je veřejná, tvrdí úřad

  • 271
V Žamberku začal spor, který může v budoucnu ovlivnit dění v zámeckém parku. Šlechtický rod Parishů soudí, že přes park vede soukromá cesta, Městský úřad v Žamberku naopak trvá na tom, že jde o veřejnou komunikaci.

David Anthony Parish se v devadesátých letech přestěhoval z Kanady do Čech, aby se staral o lesy a zámecký park, které po více než dvě staletí patřily jeho předkům. 

V Žamberku nyní vede spor s městským úřadem, zda cesta přes zámecký park má sloužit jako účelová komunikace. Šlechtic namítá, že průjezd byl jen na povolení už za první republiky.

Svobodní páni Parishové ze Schenftenbergu

Jsou jediným šlechtickým rodem, který získal v Pardubickém kraji zpět svůj majetek. Poslední předúnorový majitel zámku v Žamberku na Orlickoústecku Charles Parish se totiž aktivně zapojil do protinacistického odboje. Restituční nároky jeho syna byly nezpochybnitelné. John Marmaduke Parish tak získal po svých předcích zámek a 3250 hektarů lesů. V roce 2002 obdržel čestné občanství Žamberka, kde také loni v dubnu zemřel. O panství se stará jeho syn David Anthony, který řídí rodinnou firmu nově pojmenovanou Parish Forest Products, jež obhospodařuje tři a půl tisíce hektarů lesa.

Rozlehlý anglický park uprostřed Žamberka je oblíbeným vycházkovým místem pro celé město, chodí sem školy, lidé zde běhají, venčí psy, jezdí na kole, v zimě na běžkách. Zároveň si tu David Anthony Parish postavil dům a anglický park dobudoval.

Opakovaně se město a Parishové domlouvají, jak to udělat, aby byly s děním v parku spokojeny obě strany, a opakovaně to nefunguje. Starosta Žamberka Oldřich Jedlička potvrdil, že šlechtic má k využívání svého pozemku výhrady. Dodal, že loni chystané jednání města s vlastníkem o využívání parku přerušila pandemie.

„Město má zájem, aby veřejnost a samozřejmě i naše organizace mohly využívat parku tak jako v minulosti. Na druhé straně rozumím, že je to soukromý majetek, vlastník má určité výlohy. Musíme najít nějaké optimální řešení,“ uvedl Jedlička.

Zatím se však místo jednání obou stran vede papírová bitva na úřadech. Šlechtic totiž požádal Městský úřad v Žamberku, aby rozhodl, zda cesta vedoucí po jeho pozemku je veřejná, nebo soukromá. A když úřad řekl, že jde o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, odvolal se ke krajskému úřadu. Parish o sporu mluvit nechce. 

„Vzhledem k tomu, že řízení pokračuje, nepovažujeme za vhodné se k věci teď vyjadřovat,“ uvedla vedoucí kanceláře Parish Forest Products Zora Střelcová. Spor nekomentuje ani starosta s tím, že to je záležitost státní správy.

Z pohledu úřadů věc není jednoznačná, i když silnice vede po pozemcích Davida Anthonyho Parishe, a kdo po ní chce jezdit, měl by mít uzavřenou smlouvu o zřízení věcného břemene.

Úřad: Vlastník se po restituci užívání cesty nebránil

Městský úřad totiž v rozhodnutí upozorňuje, že vlastník podle zákona dává souhlas k užívání cesty buď výslovně, anebo tím, že využívání cesty aktivně nebrání. Klíčová otázka tak pro úředníky zní, zda po restituci pozemků v roce 1993 Parishové dali důrazně najevo, že silnice není veřejná.

„Jestliže tedy v době, kdy se vlastník dozví o tom, že je jeho pozemek užíván jako účelová komunikace, s tímto nevysloví kvalifikovaný nesouhlas, jde o účelovou komunikaci vzniklou ze zákona,“ uvedl v rozhodnutí z letošního ledna Krajský úřad Pardubického kraje. 

Ten verdikt úředníků z Žamberka ale zrušil a věc jim vrátil k novému projednání. Mimo jiné proto, že není podle krajského úřadu jasné, zda Parishové v minulosti právě takový jasný nesouhlas neprojevili. 

Šlechtická rodina se podle Parishe s veřejnou cestou přes park nikdy nesmířila a mimo jiné žádala úřady v roce 2004 o zřízení závory a umístění zákazových značek. Parish argumentuje, že park ani za první republiky nebyl volně přístupný. To dokazuje návštěvnický řád vydaný v roce 1929, kde se mimo jiné uvádí: 

„Návštěva parku po cestách dovoluje se na vstupenky vydané ředitelstvím velkostatku pro každodenní návštěvu v červnu až říjnu a bez vstupenek v neděli a svátky týchž měsíců od 8. hodiny ranní do 7. hodiny večerní.“ 

Zámecký park v anglickém stylu v Žamberku byl zřízen pravděpodobně v první polovině 19. století na místě barokní francouzské zahrady. Je vyzdoben kamennými slunečními hodinami, glorietem, empírovými bazénky.