Kraj zvažuje rizikovou investici do letiště, ve hře je i úplný ústup

  8:11aktualizováno  8:11
Debata kolem možnosti stavět nový letištní terminál v Pardubicích se začíná vyhrocovat. Krajský radní Jaromír Dušek požaduje jeho radikální zlevnění. Jinak vyhrožuje tím, že kraj se přestane na letišti angažovat.

Letiště Pardubice. Ilustrační foto.

„S ohledem na špatné výsledky letiště za loňský rok projekt považuji za ekonomicky riskantní,“ řekl Jaromír Dušek a dodal, že kdyby se nedohodl s radnicí, mohl by kraj v krajním případě i odejít ze společnosti East Bohemian Airport (EBA), která se o vzdušný přístav stará.

A to by nejspíš znamenalo konec velkolepých plánů. Společnost totiž ze dvou třetin patří radnici a z jedné kraji. Stejným podílem by se měly starat o zaplacení důstojnější odletové haly.

„Pak by zřejmě mohla být na stole otázka, zda má být kraj přítěží v rozletu Pardubic, a mohlo by přijít řešení, že bychom poskytli městu svůj podíl, ať se pak rozhoduje bez jakýchkoliv omezení a ať tam klidně proinvestuje celé miliardy,“ řekl Dušek.

Pravda je, že úbytek cestujících je masový. Hlavně kvůli krizi ruské ekonomiky přestali do Pardubic létat Rusové, a to pro letiště znamená ohromné potíže. Jen za rok 2015 ztratila EBA téměř sto tisíc cestujících. I přesto městští radní na novém terminálu trvají. „Město dál trvá na tom, že rozvoj letišti zajistí jen odbavovací budova v navržené podobě,“ uvedl primátor Martin Charvát, který zároveň dodal, že doufá v rychlé „zakopání válečné sekery“ s krajskými politiky.

Krajští politici: Terminál ano, ale jen za rozumnou cenu

I hejtman Martin Netolický totiž často opakuje, že terminál ano, ale jen za rozumné peníze. „Nedávno jsem měl schůzku s hejtmanem Netolickým a některé věci jsme si vyříkali. Věřím, že najdeme co nejdříve shodu,“ dodal Charvát.

Dohoda se ale nemusí rodit vůbec lehce. Radnice totiž trvá na výstavbě terminálu v navržené podobě, a to zároveň znamená za tři stovky milionů korun. „Na postoji hlavního akcionáře se nemění vůbec nic, věříme projektu stavby, teď už je to jen o doladění detailů,“ uvedl náměstek primátora Řehounek.

Stejně mluví předseda představenstva firmy EBA a zastupitel města Pavel Svoboda z ČSSD. „Byl bych nerad, kdybychom hledali úsporu za každou cenu a neviděli, že v horizontu několika desítek let uděláme za několikamilionovou úsporu miliardové škody,“ řekl Svoboda. Poukazuje i na to, že přepracování stávajícího projektu by mohlo výstavbu až o několik let zdržet.

Pardubické letiště loni přepravilo jen 57 830 cestujících, meziroční pokles činil zhruba 63 procent. Místo očekávaného zisku téměř devíti milionů korun skončilo ve ztrátě více než 16 milionů korun.

Předloni mělo letiště stavět nový terminál, současný dokáže odbavit cestující jen z jednoho letadla, navíc nenabízí odpovídající služby. Při prvním tendru se ukázalo, že stavba by nestála 300 milionů, ale zhruba o 100 milionů víc a stavební firmy nehodlaly slevit. Proto projekt nechalo letiště předělat, aby terminál vyšel na očekávaných 300 milionů. Podle Duška se ale vyškrtly některé části, které se stejně budou časem muset postavit, například parkoviště, restaurace nebo kanceláře. V prosinci přitom již byl vypsán tendr na stavební firmu.

Kvůli stavbě se EBA musí zadlužit a zastavit pozemky i budoucí terminál, město a kraj by za úvěr ručily. Dušek uvedl, že podmínky banky jsou nepřijatelné a hejtmanství by raději financovalo svůj podíl z vlastních peněz. „Nad terminálem se znovu sejdou rady měst a kraje. Navrhuji současné výběrové řízení zastavit, projekt přepracovat a snížit horní hranici ceny,“ dodal Dušek.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dělníci dostali pokutu za parkování, pak strážníkům pomohli nastartovat

Do svízelné situace se dostala hlídka městské policie v Pardubicích, která dopoledne pokutovala dělníky za parkování na...

Chata na Chrudimsku hořela hned dvakrát, majitelé skončili v nemocnici

Hned dvakrát museli vyjíždět hasiči k požáru chaty v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Začala hořet nejprve v pondělí,...

V centru Pardubic řádí travič psů, uzeniny plní zřejmě jedem na krysy

V centru Pardubic zřejmě někomu došla trpělivost s volně pobíhajícími psy, a tak začal konat. Strážníci našli na...

Dealer přiznal výrobu 18 kilo marihuany, soud mu dal trest pod sazbou

Šest let ve věznici s ostrahou vyměřil Krajský soudu v Pardubicích devětadvacetiletému Jakubu Horáčkovi. Ten od roku...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz