Vedení kraje se zdráhá pustit na regionální železnice konkurenci

  13:10aktualizováno  13:10
Pardubický kraj už ví, že mu stát bude do roku 2034 posílat stamiliony na regionální železnice. Krajští politici se nyní rozhodnou, zda peníze dostanou bez soutěže České dráhy, anebo dají šanci i soukromým dopravcům.

Představitelé kraje rozhodnou, zdali dají šanci na provozování osobní dopravy i soukromým dopravcům. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Konkurence Českých drah už na hlavním koridoru jezdí, teď by mohli dostat šanci soukromníci i na regionálních tratích. Ovšem vedení kraje zatím preferuje pokračování spolupráce s Českými drahami, pokud nabídnou lepší podmínky než dosud.

Vláda minulý týden rozhodla, že kraje budou dostávat peníze na regionální vlaky i po roce 2019 a bude pouze na nich, zda uspořádají soutěž, anebo prodlouží smlouvu s Českými drahami. Pardubický kraj má od státu na regionální vlaky slíbeno více než 140 milionů korun ročně.

Náměstek hejtmana Jaromír Dušek (SPO), který je odpovědný za dopravu, řekl, že kraj zatím neví, zda vypíše na provozování regionálních vlaků soutěž. „Máme na rozhodnutí ještě několik měsíců,“ uvedl.

Zároveň sdělil, že v zemi s výjimkou státní firmy není dopravce, který by byl schopen provozovat všechny tratě v Pardubickém kraji a „nevyzobával si jen pralinky“.

Organizátor dopravy Robert Koblížek s takovým hodnocením nesouhlasí. „České dráhy argumentovaly podobně před otevřením koridorů - a dnes po letech snad každý soudný člověk z oboru i mimo něj vidí, že kvalita, spolehlivost a bohatost nabídky služeb jasně stoupla,“ uvedl.

Hejtman Martin Netolický z ČSSD řekl, že Pardubický kraj bude postupovat v souladu s ostatními kraji. „Jsem zastánce národního dopravce, musím říct, že liberalizace železnici v mnoha ohledech neprospěla. Ale bude záležet i na ceně,“ uvedl hejtman Netolický.

Tendr může zlevnit jízdenky a přitáhnout cestující

Soutěžení ale přináší krajům prokazatelné úspory. Od roku 2009 soutěžil jen Jihočeský a Liberecký kraj. A právě Liberecký kraj se díky tendrům dostal na nejnižší cenu za kilometr v České republice a zároveň získal moderní vlaky, které k železnici přitáhly nové cestující.

Soutěže požadují soukromí dopravci, kteří vládě vyčítají, že krajům nechala volnou ruku. „Schválení příspěvku pro regionální železniční dopravu bez povinných transparentních soutěží je likvidací železničního trhu v přímém přenosu,“ řekl například místopředseda představenstva Leo Express Petr Köhler.

Kandidát hnutí ANO na hejtmana Jan Řehounek je pro to, aby šanci provozovat regionální tratě dostali i soukromí dopravci. „Je otázka, zda by se našli zájemci, regionální trasy nejsou žádná velká lukrativní věc, ale určitě bych vypsal tendr,“ uvedl Řehounek.

Opoziční ODS si však myslí, že soutěž není to hlavní a nebrání se dohodě s Českými drahami. „Rozhodující je zajistit komfortní a moderní služby cestujícím za přijatelnou cenu. Bude záležet především na Českých drahách, zda budou schopny takové služby nabízet a pro náš kraj i zabezpečovat,“ uvedl krajský opoziční zastupitel Ladislav Valtr z ODS.

Za poslední čtyři roky Pardubický kraj zvýšil výdaje za provoz vlaků. Náměstek hejtmana a bývalý odborář Jaromír Dušek při nástupu do křesla v roce 2012 sliboval, že vrátí na tratě osobní vlaky, které jeho předchůdce ve funkci z úsporných důvodů zrušil. Své záměry sice naplnil, návrat vlaků na šest úseků ale stojí krajskou kasu desítky milionů ročně navíc.

Zatímco v roce 2012 dal kraj ze svého rozpočtu na lokální tratě 313 milionů korun, loni to bylo už 344 milionů korun.

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Další chyba pardubické nemocnice. Novorozenec nedostal včas antibiotika

Pardubická nemocnice přiznala pochybení tamních zdravotníků v péči o novorozené dítě. Pozdní podání antibiotik po...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Kvůli smutku vyškrtli koncert. Nevím, jestli by byl Kája rád, říká zpěvačka

Třídenní festival pro celou rodinu Famfest se bude muset v sobotu obejít bez koncertu zpěvaček Lenky Jankovské a Báry...

Policista dostal dvouletou podmínku za týrání manželky, také policistky

Pardubický krajský soud zmírnil rozsudek okresního soudu v Chrudimi pro policistu Radka N., který před třemi lety...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Pomník architektu Loosovi leží na hromadě, univerzita chystá jeho návrat

Památník světoznámého architekta Adolfa Loose v Liberci dostal novou naději na obnovu a návrat na důstojné místo....

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz