Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Kempy v Pardubickém kraji budou své ztráty dohánět až o prázdninách

  8:07
Zavřené hranice a omezená možnost cestování nahrávají letos provozovatelům kempů. K prázdninám vzhlížejí jejich majitelé s velkým očekáváním, zrušené školní výlety a školy v přírodě je totiž připravily o první platby, které jim nyní chybějí.

Majitel kempu v Borové u Poličky Stanislav Svoboda věří, že letní měsíce budou pro kempy vydařené. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bývala to běžná dovolená statisíců rodin. Do auta vmáčknout přepravky potravin, stan, spacáky, míč, soupravu na badminton a vyrazit do kempů. Jejich boom již minimálně tři roky trvá, letos ale víc než kdy jindy budou velká jezera a lesy v obležení dovolenkářů.

Majitelé kempů už na tyto rodiny netrpělivě čekají. Koronavirus zastavil na konci školního roku oblíbené školy v přírodě či několikadenní školní výlety, k nimž učitelé využívali právě poloprázdné kempy. Teď o všechny tyto předsezonní výdělky přišli.

„Sebralo nám to lidi. V květnu a červnu nám sem najížděli Němci a Holanďani, ubytovávali jsme školy v přírodě. O to všechno jsme přišli, o prázdninách se úplně nezahojíme, ale aspoň něco,“ říká provozní kempu Buňkov v Břehách u Přelouče Lucie Jelínková.

Její kolegové jsou optimističtější, přestože začátek sezony nebude takový, jaký si představovali. V Borové u Poličky doufají, že by se kemp s kapacitou 150 lůžek mohl místo začátku sezony naplnit odřeknutými školními pobyty v září.

„Měly k nám přijet školní výlety zhruba s 2 500 dětmi. Je to výpadek, který bude znát, ale ne tak, že by to pro nás bylo likvidační, musíme čerpat z rezerv. Navíc některé školy se nás už ptají, zda by školní pobyty mohly přesunout na září. Zásadní je pro nás každopádně léto,“ říká Stanislav Stodola, pro kterého by další přiškrcení pravidel bylo fatální. Celá jeho rodina je na podnikání v oblasti cestovního ruchu a stravování závislá.

Před koronavirem rekordní počet objednávek

Paradoxně letošní začátek roku byl přitom pro kemp s 25metrovým vyhřívaným bazénem a vlastním motorestem co do počtu objednávek rekordní.

„Na to, že je teprve duben, máme na léto obsazenou polovinu kempu. Než vznikl problém s koronavirem, měli jsme na letošní sezonu vůbec nejvíc objednávek za celou dobu podnikání. Loňská čísla objednávek byla v tuto dobu stejná, ale neměli jsme měsíční výpadek jako teď v březnu,“ popisuje Stanislav Stodola, jemuž se začali další zájemci o dovolenou hlásit minulý týden, jakmile vláda ohlásila harmonogram rozvolňování pravidel.

„Do druhého dne se mi do systému nasypalo asi deset objednávek,“ dodává k zájmu o kemp, který mívá přes léto obsazenost téměř na 100 procentech.

Na okraji Žďárských vrchů podnikatel sází na českou klientelu, která vyhledává klidný odpočinek se slušným zázemím.

„Právě stavíme úplně novou zděnou chatu pro šest lidí s nadstandardním vybavením včetně sociálního zařízení. Chtěli bychom ji dostavět na sezonu v příštím roce. Jednu jsme začali nabízet loni a už teď je skoro na celé prázdniny zarezervovaná. Další máme v plánu stavět příští rok,“ říká Stodola k dvoumilionové investici, kterou se přizpůsobuje současným nárokům návštěvníků a trendům v kempování.

Rybáři nepomohli, festival nemá jistotu

Na Sečské přehradě by už v těchto dnech vítali za normálních okolností první kempaře z řad rybářů. I přes nejistotu se na letní sezonu připravují. Dokončili tu například modernizaci sociálního zařízení. 

„Samozřejmě nikdo neví, co se bude dít. Může se stát, že nás otevřou, ale budou trvat některá vládní omezení, třeba jako v restauracích – žádné shlukování, rozestupy a podobně. Jsme ale připraveni i na opačnou alternativu, tedy na obrovský zájem, pokud hranice zůstanou zavřené, ale omezení v Česku opadnou,“ říká starosta Seče Marcel Vojtěch.

V to doufají i organizátoři festivalu Přehrady fest, který by se měl s Annou K., Davidem Kollerem, Tomášem Klusem a mnoha dalšími konat na plážích vodní nádrže 7. a 8. srpna. Akce plánované na Seči v květnu a červnu se snaží jejich pořadatelé posunout víc do pozdního léta. Jde například o autosrazy vozů Honda nebo Seat.

Dovolená na Šlechtově palouku s otazníkem

Problém naplnit kapacity nebudou mít ani v autokempu Šlechtův palouk na břehu vodní nádrže Pastviny v podhůří Orlických hor. Plně zarezervované chatky do konce prázdnin tady každoročně hlásí ještě před začátkem letní sezony.

Letos však nad dovolenou u Pastvinské přehrady visí otazník. Předběžné objednávky v kempu sice přijímají, zálohy od lidí však nevybírají.

Starosta obce Pastviny, která autokemp provozuje, se domnívá, že rozvolňování pravidel nebude v takovém tempu, aby zde mohli v létě najet do standardního režimu.

„Všichni v kempu používají společné sociální zařízení. Umývárny, toalety, společnou kuchyň může v dobré sezoně používat 250 až 300 lidí. Když je dobré počasí nebo prodloužený víkend, může být v kempu až 400 lidí. Pokud budou zavedena zvýšená hygienická opatření v podobě omezeného počtu návštěvníků včetně povinnosti nošení roušek, dezinfekce zázemí v určitých intervalech a podobně, bude pro nás nadlidský úkol vše uhlídat, nemluvě o nákladech, jaké to ponese,“ říká starosta obce Pastviny Ladislav Škůrek.

Může tak nakonec dojít k tomu, že 17 chatek s kapacitou 85 lůžek a travnatá plocha pro asi 120 stanů a 30 karavanů nemusí letos dovolenkářům sloužit, pokud náklady na provozování kempu budou pro obec s 369 obyvateli příliš vysoké.

„Bylo by to nepříjemné. Chápu, že lidé potřebují relax, ale kdybychom měli otevřít i za cenu ztížených podmínek a se zvýšenými náklady kemp provozovat, tak prodělek zaplatí naši občané, protože ztráty bychom museli sanovat ze společné kasy. A my se musíme chovat s péčí řádného hospodáře,“ nastiňuje starosta Ladislav Škůrek horší variantu letošního léta v autokempu Šlechtův palouk. Ten obci generuje po odečtení nákladů roční zisk okolo 300 až 400 tisíc korun.

Konopáč: Požádáme o výjimku

Autokempink Konopáč nedaleko Heřmanova Městce

Autokempink Konopáč nedaleko Heřmanova Městce.

Zpočátku to pro majitele kempů vůbec nevypadalo dobře. Kvůli zavřeným školám přišli o zisky ze škol v přírodě či různých výletů, kterých je v závěru školního roku více než dost. Navíc chtěla vláda při rozvolňování kempy zpočátku zařadit mezi pořadatele velkých akcí, což by znamenalo sešup do posledně otvírané skupiny zakázaných opatření. A to by bylo pro kempy likvidační.

„Naštěstí jsme to stihli s ministerstvy projednat. Ohradili jsme se proti zařazení, protože spadáme mezi ubytovatele. Na to máme certifikát. Otevřeme tedy v červnu,“ říká provozovatel kempu Konopáč Bohumil Starý.

Myšlenky otevřít dřív jste však ještě nevzdal.
Po dohodě s ostatními provozovateli kempů jsme se rozhodli požádat o dřívější otevření pro ty, kteří chtějí vyjet ven do kempu. I za cenu, že bychom snížili počet ubytovaných. Žádost je poslaná na ministerstvo průmyslu a obchodu, uvidíme, zda nám udělí výjimku.

Předpokládám, že zejména karavanistům byste udělal radost...
Ti jsou v podstatě soběstační. Už si s sebou vozí i elektřinu. Největším problémem je samozřejmě hygiena. Společný záchod, kuchyňku a umývárnu – to bychom vůbec nepouštěli do provozu, protože to mají svoje. Stalo by se z nás do června organizované parkoviště.

Jakou sezonu čekáte?
Je to dvojsečné. Lidi si řeknou, vy na tom vyděláte, protože lidi nebudou moci vyjet za hranice. Příliv určitě bude. Otázka je, co bude s chatkami. Touhle dobou byly vyprodané. Letos lidi vyčkávají. Nával přijde koncem května, o tři měsíce déle, než to bývá normálně. Hlavně aby bylo počasí.

Možná se najdou rodiny, které pojedou na dovolenou dříve. Škola se ponese do konce roku v duchu dobrovolnosti, takže možná ti, kteří šetřili na dovolenou v Chorvatsku, přijedou s předstihem do kempu.
To by mohlo být. Na to jsme nikdy nebyli zvyklí. Nefungovalo to. Uvidíme, zda toho rodiny využijí, v červnu už je hezky.

Všechno se letos posouvá k podzimu. Poptávají lidé podzimní termíny?
Všichni mí kamarádi provozovatelé s tím počítají. Pokud bude září trochu slušné, věřím tomu, že lidé přijedou.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Alena Šírová, Květa Matušovská, Hana Lipovská, David Kasal, Jaroslav Bašta, Petr Bajer, Pavel Svoboda, Mikuláš Ferjenčík

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Nikdo v nemocnici nevěděl, co má dělat, vylíčila matka chlapce v kómatu

Okresní soud v Pardubicích se vrátil k projednávání případu Adama Vyčítala, který má kvůli komplikacím po operaci...

Žena hasila hořící olej v hrnci vodou, zapálila i kuchyňskou linku

Školáckou chybu udělala tento týden hospodyňka z Hlinska na Chrudimsku, která v hrnci smažila hranolky. Když se...

V koupelně vzplála nabitá baterie do elektrokola, kvůli technické závadě

Do centra Chrudimi vyjížděli před pondělní půlnocí hasiči. V koupelně jednoho z bytů totiž vzplála nabitá baterie do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň v poháru postupuje, dál jdou také Sigma a Boleslav. Pardubice selhaly

Tři ze čtyř prvoligových celků prošly přes kluby z druhé nejvyšší soutěže z úvodních zápasů 3. kola českého poháru do...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Opilá matka málem vyklopila dítě z kočárku, na pomoc jí přišel opilý kamarád

Na matku opilou tak, že málem vysypala u pardubického hlavního nádraží z kočárku své šestiměsíční dítě, upozornila...

VIDEO: Řidič při couvání porazil okrasný sloupek na náměstí, letos už osmý

Okrasné sloupky na náměstích mají za úkol nejen veřejné prostory zkrášlovat, ale vymezují i bezpečné prostory pro...

Paraglidistka visela ve větvích 15 metrů nad zemí, pomohl až vrtulník

Až policejní vrtulník musel v sobotu pomoci s vyprošťováním paraglidistky, která uvázla v nepřístupném terénu u Luže na...

Pardubický Letní stadion začne růst v listopadu, ujišťuje radnice i klub

Na první pohled se zdá, že oprava pardubického Letního stadionu stojí. Podle zástupců FK Pardubice i radnice však není...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...