Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Nový most nad D35 v Časech zatížilo při testu téměř 200 tun

  15:33
Specializovaná firma provedla zatěžkávací zkoušku nového mostu, který povede nad dálnicí D35 u obce Časy. Otevřít se má řidičům již ve čtvrtek.

Na rozpálený asfaltový povrch najíždí šestice plně naložených nákladních aut. Všechna zastavují na pokyn přesně na předem určených bodech. Čtyři náklaďáky najíždí přímo, dva na most couvají. 

Most na přeložce silnice I/36 mezi Pardubicemi a Holicemi bude patřit mezi první stavby, které se zprovozní v souvislosti s budovanou dálnicí D35. Ta povede pod novým mostem, který řidiči v místě zatím stále objíždějí po provizorní komunikaci. 

S počátkem července už nebudou v dočasné šikaně točit volantem, jelikož silnice se opět napřímí. Nejdříve však bylo nutné nosnou konstrukci podrobit zkoušce.

„Každý vůz veze 32 tun, takže celkové zatížení je 192 tun,“ popisuje Ivan Nehera, stavbyvedoucí firmy Strabag, která se podílí na stavbě 12,6 km dlouhé části dálnice D35 z Opatovic do Časů. Most u této obce je na dohled od konce úseku. Při testu je zatížen ještě více, než na jakou váhu je projektován.

„Maximální bezpečná nosnost mostu při provozu je 180 tun. Břemeno je nyní trochu vyšší. Snesl by i více, ale už by to mohlo vést k nějakým nevratným deformacím,“ podotýká Nehera.

Přípustný průhyb horní části mostu hlídá množství propojených čidel, které specializovaná firma připevnila na mostovku či pilíře. Jelikož pracovníci firmy dorazili později, začala celá akce až se zhruba 4,5hodinovým zpožděním. 

Tatry přitom byly na silnici přichystané od rána, ale následně své pozice opustily a řidiči čekali na pokyny na přilehlém plácku. Kromě zátěžového testu stavbaři na mostu přidělávali zábradlí či instalovali svodidla na přilehlé části nové silnice I/36.

Dá se očekávat, že laboratorní měření prokáže přípustné hodnoty a od čtvrtka bude most řidičům sloužit. „Je to finální zkouška. Jako v automobilce, kde auta míří též na zkušební jízdu a také nepřepokládají, že se jim rozpadnou,“ přirovnává s úsměvem Nehera.

Nosníky kličkovaly z Litic

Železobetonový most o třech polích není z technického hlediska nijak zvláštní. Specifický je ale šíří svého prostředního pole, tedy částí mezi krajními pilíři. 

„Je dlouhé 34 metrů, což už je u takového mostu slušné rozpětí. Délka nad 30 metrů už je staticky zajímavá a musí se tam projevit um,“ říká Nehera. Krajní pole jsou kratší a měří 17 metrů. Celkem má tedy samotné přemostění 68 metrů.

Složitá fáze pro stavaře nastala zejména před několika měsíci, kdy museli na stavbu dopravit dlouhé nosníky. „Musíte je někudy protáhnout. Cestou máte kruháky, malé oblouky, musíte se vytočit ve městech,“ vyjmenovává Nehera obvyklé překážky na trase. 

Nosníky na stavbu zamířily z Litic nad Orlicí, které leží v údolí Divoké Orlice, kam vede klikatá cesta. Jakmile se tedy takto velký náklad dostane z Litic, projede podle Nehery už všude.

Větší šíře středního pole má i další dopad. Mezi jízdními pásy dálnice nebude mostní pilíř nadjezdu. Pilíře budou jen na bocích poblíž svahů. Však i samotný zářez u Časů je širší, jelikož svahy nejsou kvůli možnému podmáčení a stabilitě tak prudké a mají tedy mírnější sklon. 

Jelikož jsou více ploché, musel být most naprojektován delší. Řidiči to ale nijak nepoznají. Pilíř uprostřed dálnice nebude bránit výhledu ani u Rokytna, kde bude tamní most na mimoúrovňové křižovatce zprovozněn také ve čtvrtek. Na něm byly zátěžové zkoušky provedeny (úspěšně) minulý týden.

Na obou místech práce zdaleka nekončí. Po otevření mostů se provizorní komunikace musí okamžitě odstranit tak, aby se uvolnil prostor pro dostavbu dálnice. 

U Rokytna to bude jednoduché, jelikož tam provizorní silnice prakticky kopíruje terén. Ovšem v zářezu u Časů vede dočasná komunikace na množství zeminy, která se začne ihned odvážet. 

„Leží tady 19 tisíc kubíků. Rád bych, aby byly odtěženy za deset až dvanáct dní. Od 1. července sem najede fréza, aby odstranila asfalt. Hrubé zemní práce na hlavní trase by tady měly být hotové 1. srpna,“ upřesňuje Nehera další plány. Ředitelství silnic a dálnic již delší dobu uvádí, že první část D35 bude zprovozněná 15. prosince.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Pardubickém kraji se volí v obvodech Pardubice a Ústí n. O.

Miluše Horská, Petr Šilar, Jakub Rychtecký, Štěpánka FraňkováMartin Charvát, Petr Fiala, Vladimír Ninger, Daniel Brýdl

  • Nejčtenější

Smršť stržených trolejí rozhýbala železnici, šéf SŽ slíbil nápravu

Několikahodinová zpoždění kvůli strženým trolejím koncem minulého týdne rozčílila cestující na hlavním tuzemském...

Auto dostalo smyk na vrstvě hrachu, přistálo na boku v příkopu

Řidička osobního vozu Kia Soul havarovala na Chrudimsku do příkopu poté, co dostala smyk na vrstvě hrachu na vozovce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky mezi Čechy a Moravou jezdí, koridor stál kvůli poruše trakčního vedení

Provoz na železničním koridoru spojujícím Čechy a Moravu byl v sobotu zastaven na více než šest hodin. Před sedmou ráno...

Dolní Morava si přeje dobudovat resort, zajistí to ekonomiku, říká starosta

Vedení Dolní Moravy podporuje další chystané investice horského resortu. Obec na Orlickoústecku si totiž přeje, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Motorkář zřejmě nedal přednost náklaďáku, do nemocnice ho převážel vrtulník

Letecky museli záchranáři po střetu s nákladním autem transportovat do nemocnice motorkáře, který havaroval na silnici...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Opilá žena na stopce nabourala strážníky, sváděla to na covid

Přes dvě promile alkoholu v dechu měla pětačtyřicetiletá žena, která v pátek v Pardubicích nedobrzdila na stopce a...

Pardubičtí politici opět zkusí udat část kasáren Hůrka

Pardubice připraví podklady k možnému budoucímu prodeji části areálu bývalých kasáren Hůrka. Neúspěšně se o to snaží už...

Kraj po třech letech opravil fasádu chrudimského muzea, došlo i na sgrafita

Dlouhé roky oprýskaná budova Regionálního muzea v Chrudimi má konečně nový kabát. Pardubický kraj, který ji má od města...

Auto dostalo smyk na vrstvě hrachu, přistálo na boku v příkopu

Řidička osobního vozu Kia Soul havarovala na Chrudimsku do příkopu poté, co dostala smyk na vrstvě hrachu na vozovce....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...